3 kufry czy torba na tył i centralka

Wszystko o bagażu i wszelkich udogodnieniach dla turystyki.
Online
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: gorghu »

Do wyjazdu miesiąc a ja już zaczynam kombinować i planować co i jak zabrać ze sobą. :) No i stanąłem przed małym dylematem, przy którym mam nadzieję że bardziej doświadczeni podróżnicy mi pomogą.

W tamtym roku jadąc na 2 tygodnie spokojnie pakowałem się w 3 kufry (oryginalne plastiki od Suzuki do modelu z 2008r.). Obecnie jednak planujemy kilka kempingów więc dochodzi namiot, mata, śpiwór. Pierwsze przymiarki wykazały że mata i śpiwór plus jakieś drobne rzeczy mogłyby wylądować w jednym z bocznych kufrów. W pozostałych dwóch reszta. Namiot, który mam, niestety jest ciut za długi i musi wylądować na tylnym siedzeniu (jadę sam więc tył jest wolny). No i pojawił się dylemat. Bo skoro i tak tylne siedzenie jest częściowo zajęte to czy nie lepiej by było zastąpić dwóch bocznych kufrów jakąś większą torba zapięta na kanapie. Myślę o takiej 50-60 litrowej. Namiot mógłby wtedy wylądować nawet na niej, a reszta do kufra centralnego.
I tu pytanie. Co jest wygodniejsze i praktyczniejsze? Jakie rozwiązania stosujecie? Bo tak siedząc i kombinując dochodzę do wniosków że każda z tych możliwości ma swoje plusy minusy. No ale mogę czegoś nie brać pod uwagę ze względu na niewielkie doświadczenie w tej kwestii. Stąd pytanie :)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
JARON
A+B+C+D
Posty: 2116
Rejestracja: 04 paź 2016, 14:51
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: JARON »

Moim zdaniem jak wiesz, że spakujesz się w te kufry co już masz,to po co inwestować w torbę? Chyba ,że ją też posiadasz,to pakuj się w to z czym wygodniej ci się jedzie.


Ogar205>CZ175>MZ250Jaskółka z koszem>Junak M10>MZ ETZ250>IntruderVL800>IntruderC1500>Vstrom1000 2016>BENELLI IMPERIALE 400
Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili,gdy zdamy sobie sprawę,że mamy tylko jedno.

Awatar użytkownika
Grzechu (Kobyłka)
A+B+C+D
Posty: 2054
Rejestracja: 09 sty 2017, 12:55
Lokalizacja: Opole

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: Grzechu (Kobyłka) »

Oba warianty są dobre, jednak, jak sam oceniłeś, mają swoje plusy i minusy. Torba / rollbag jest OK na krótkie wypady. W dłuższej podróży, w kufrach, graty będą bezpieczniejsze i będziesz miał więcej wygody. Nie mówię, że zaraz trzeba więcej ich zabrać, bo jest miejsce, ale właśnie wygoda i bezpieczeństwo. Weź choćby pod uwagę deszcz w trasie. W kufrach sucho, w torbie też, jeśli masz pokrowiec. Nie ograniczaj się do torby, jeśli masz kufry.
Będzie Pan zadowolony :D


Honda Transalp 650XL + Suzuki V-Strom DL 1000 ABS 2016
SP6AZE

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: Iżu »

Podepnę się do tematu i zapytam jakie rzeczy bierzecie na krótsze i dłuższe wyjazdy ?
Co trzeba mieć koniecznie, a co warto zabrać dla siebie i motocykla ?

Pozdrówko 8-)


Iżu

Online
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: gorghu »

Jaron: Torby nie mam (póki co) i jeszcze z taką nie jeździłem. Trudno więc mi ocenić czy wygodnie mi się z nią będzie jeździć. Nie mam porównania więc pytam :)

Grzechu: zgadzam się że w kufrach graty są bezpieczniejsze. Tyle że do tych moich oryginalnych kufrów bocznych ciężko jest się sensownie spakować. Ze względu na kształt (który jest bardziej aerodynamiczny) mają one dość małą "pakowalność". Nie mogę nigdzie znaleźć danych do tych kufrów (wielkość, pojemność), a sam jak tak na szybko kiedyś policzyłem to wyszło mi że boczny ma pojemność nie większa niż 25 L (nie ręczę za te obliczenia ;) ) Dlatego też zacząłem się zastanawiać czy nie lepiej zastąpić tych dwóch kufrów jedną większą torbą. Ale tak jak odpisałem wyżej Jaronowi - nie mam doświadczenia z takimi torbami. :)

A Iżu zadał zadał kolejne ciekawe pytania :) Co i ile zabierać?
Tu uważam, że wszystko zależy od terminu, kierunku i typu wyjazdu. W moim przypadku jadę początkiem czerwca na 2 tygodnie na Bałkany. Zakładam więc, że będzie już ciepło (albo raczej bardzo ciepło :) ). Odpuszczam więc sobie wszelkiego typu podpinki do ciuchów moto. Przeciwdeszczówkę biorę bo nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać. Co do samych ciuchów motocyklowych to zastanawiam się czy jest sens dźwigać tą standardową kurtkę i spodnie skoro i tak tam przez większość czasu będę jeździł w kurtce meshowej i jeansach moto (na razie bardziej skłaniam się jednak do opcji żeby je wziąć). Z ciuchów "cywilnych" ograniczę się niezbędnego minimum. Jedzenia nie zabieram. Z narzędzi to oprócz tych podstawowych jak klucze, trytki, taśmy mam jeszcze pod kanapą mały kompresor i kołki do opon. Oprócz tego zabieram smar do łańcucha w sprayu i ok 250-300 ml oleju na dolewkę, no i łańcuch do spinania motocykli na noc. Tym razem, tak jak już wyżej pisałem, do tego dochodzi jeszcze mata, śpiwór i namiot. Tak więc chcąc nie chcąc lista robi się spora, a ilość miejsca jest ograniczona :)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Grzechu (Kobyłka)
A+B+C+D
Posty: 2054
Rejestracja: 09 sty 2017, 12:55
Lokalizacja: Opole

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: Grzechu (Kobyłka) »

Skoro kufry masz małe to dokup sobie rollbag. Ja używam taki Givi 35L. Bardzo wygodny do solo, lub razem z kuframi.
EA107_3-800x800.jpg
EA107_3-800x800.jpg (51.78 KiB) Przejrzano 6618 razy
Otwierasz z góry i z jednego boku. Drugi bok to kieszeń. Ma dobry system przypinania gratów i siatkę na rękawice czy przeciwdeszczówkę. W komplecie doczepiany pasek na ramię i pokrowiec przeciwdeszczowy. Dodatkowo posiada mocne odblaski na obrzeżach.

W takim zestawie zmieści się wszystko, czego będziesz potrzebować. W kufrach zostawisz mniej potrzebne graty, a ze sobą do namiotu bierzesz torbę.

Tu miałem tylko torbę i centralny. Jechałem na konferencję do Arłamowa. W centralnym marynarka i koszula na wieszaku plus buty, a w torbie reszta ciuchów. :D
IMG_20180428_120611.jpg
IMG_20180428_121058.jpg
Plusem jest też to, że o rollbag możesz się oprzeć w czasie jazdy :D
Ocena: 5.88235%


Honda Transalp 650XL + Suzuki V-Strom DL 1000 ABS 2016
SP6AZE

Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3732
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: crimson »

O i to jest dobre rozwiązanie z tym rollbackiem - chyba też sobie taki kupię.
Rozważałem takie coś:
http://allegro.pl/torba-na-tyl-shad-sw3 ... 75272.html
Jednak nie wiem jakbym to zamontował z kufrem tylnym, a tu zdjęcie zamieszczone przez @Grzechu rozwiewa moje wątpliwości co do montażu.


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

Online
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: gorghu »

Na razie poszedłem na kompromis i kupiłem coś takiego:
Obrazek

Pójdzie do niego namiot i jeszcze zostanie miejsca na jakąś drobnice :) Tak więc będą kufry i ten worek. Zobaczymy jak się to sprawdzi. Jeśli nie, to będziemy szukać dalej optymalnego rozwiązania :D


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3732
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: crimson »

A ja dzisiaj dostałem właśnie paczkę z rollbagiem GIVI - jutro sobie to ogarnę :) Wygląda fajnie.


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

pyra
A+B
Posty: 735
Rejestracja: 07 lis 2017, 06:43

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: pyra »

Jako, że świeżo po podróży to dodam:
- należy wziąć pod uwagę zabezpieczenie torby/rolki, aby można było się oddalić od motocykla
- warto pakować się w 1 torbę , aby na raz zabrać się np do kwatery na 2 piętrze
- i nie związane z tematem- jak uszykujesz ciuchy , podziel na 2 części, i jedną część zostaw w domu. :oops: połowę ciuchów woziłem niepotrzebnie.


Szerszeń DL 650A L7 - to już historia

Online
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: gorghu »

Jak znam życie to ilość ciuchów podzielona na 2 i tak będzie zbyt duża ;)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: Mati! »

Ja pojde w inna strone. Moze warto dopasowac namiot do kufrow? Wtedy wszystko na sztywno spakujesz.


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Online
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: gorghu »

Jest to też jakieś rozwiązanie ale nie skorzystam z niego z kilku powodów. Po pierwsze mam w domu 2 namioty i nie będę kupował trzeciego specjalnie żeby się zmieścił w kufrach. Po drugie te kufry nie są zbyt pakowne więc ciężko jeszcze dokładać do nich namiot. Po trzecie same rozważania polegały na znalezieniu odpowiedzi co jest lepsze/wygodniejsze na taki wyjazd - 3 kufry czy tylko kufer centralny i duża torba z tyłu, a nie jak się spakować ;)

Ostatecznie padło na 3 kufry (ze względu na bezpieczeństwo przewożonych rzeczy) i mniejszą torbę na namiot (plus ewentualne rzeczy), który i tak wylądowałby na tylnym siedzeniu. :)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Speedy
A1
Posty: 33
Rejestracja: 23 mar 2017, 20:35
Lokalizacja: Rzesza

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: Speedy »

To ja wtrące swoje...
Moim zdaniem, lepsze, wygodniejsze jest spakowanie się w 3 kufry. Oczywiście biorąc pod uwagę że nie jesteś do końca zadowolony z pakowności boczniaków to może to wpłynąć negatywnie na Twoje indywidualne podejście do tych kufrów.
Wczoraj wróciłem z wyjazdu na Korsykę na który wziąłem centralnego + torba na tył + tankbag. Mam 3 kufry ale tym razem chciałem spróbować czegoś takiego.
Plusy? ---> przeciskanie się w korkach to pikuś, wyprzedzanie na 3-go lub 4-tego (kocham Włochy :) + prędkość poruszania się na autostradzie była o około 20-30 km większa niż z 3-ma kuframi gdyż kufry powodowały tak duże zawirowania i opory że przy 130-140 km/h zaczynało Sromcią trząść na wszystkie strony.
Minusy? ---> tak jak wyżej wspomniano, strach pozostawić wszystko na parkingu i gdzieś dalej odejść.



Wąski
A1
Posty: 93
Rejestracja: 18 lip 2017, 07:34
Lokalizacja: Chrzanów

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: Wąski »

Ciekawe jak w porównaniu dwuch wariantów kufry/rollbag wychodzi kwestia spalania?


dl 2011

Wąski
A1
Posty: 93
Rejestracja: 18 lip 2017, 07:34
Lokalizacja: Chrzanów

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: Wąski »

...dwóch...


dl 2011

Online
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: gorghu »

W sumie teraz na wyjeździe byłem zapakowany w 3 kufry plus rolka na tyle. Nie zauważyłem jakiegoś drastycznego wzrostu spalania w porównaniu do jazdy z samym centralnym. Praktycznie było ono takie samo. Przy oszczędnej jeździe mogłem spokojnie zrobić 400 km. Tak więc jeśli jest jakaś różnica w spalaniu to wg mnie nie wielka.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: QraC »

3 kufry, dwójka pasażerów, tankbag, dodatkowe torby na boczne kufry - ładowność pod max możliwości - prędkość na autostradzie - do 160 km/h. Spalanie 8.5L... Ekonomia poszła w pizdu...

Do jazdy solo na kilka dni - centralka + torba na tył + tankbag…. zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Online
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: gorghu »

Wiem, że jakiejś Ameryki nie odkryłem, ale podczas wyjazdu okazało się także, że taka zapakowana rolka na tylnym siedzeniu robi za fajne oparcie dla pleców :)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: 3 kufry czy torba na tył i centralka

Post autor: Mati! »

gorghu pisze:W sumie teraz na wyjeździe byłem zapakowany w 3 kufry plus rolka na tyle. Nie zauważyłem jakiegoś drastycznego wzrostu spalania w porównaniu do jazdy z samym centralnym. Praktycznie było ono takie samo. Przy oszczędnej jeździe mogłem spokojnie zrobić 400 km. Tak więc jeśli jest jakaś różnica w spalaniu to wg mnie nie wielka.
Roznice w spalaniu robi predkosc, przynajmniej w DLu :-)


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

ODPOWIEDZ

Wróć do „Turystyka, Bagaż”