Automatyczna olejarka łańcucha

Oleje, płyny eksploatacyjne, smarowanie i mycia - opinie, testy, uwagi, ostrzeżenia.
Awatar użytkownika
bobiusz
AM
Posty: 8
Rejestracja: 02 mar 2017, 13:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: bobiusz »

@JacekB, powiem szczerze, że zachęciłeś mnie ;)
Czytałem trochę opinii na temat różnych olejarek i 80% użytkowników miało problemy z chlapaniem.
Twój przypadek rzuca promyk nadziei, bo już dosyć mam mycia i psikania po każdym deszczu :(


Suzuki DL 650 AK7 czarny mat - full golas
https://www.youtube.com/channel/UCzEf8u ... jX7AgoIfGw

Tags:

Awatar użytkownika
JacekB
A2
Posty: 292
Rejestracja: 07 paź 2016, 20:10
Lokalizacja: Gliwice

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: JacekB »

Mam nadzieję ze mój przypadek nie jest odosobniony ;) .Co do chlapania wydaje mi się ze decydujące znaczenie ma olej i ustawienie dyszy.W moim przypadku metodą prób i błędów osiągnełem dla siebie najbardziej optymalne ułożenie dyszy ( jak na foto w pośćie wyżej).


Motocykl jest jak Media Markt,Nie dla idiotów!
DL650 K4

ARD
A1
Posty: 85
Rejestracja: 26 paź 2016, 21:42
Lokalizacja: Chełmek

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: ARD »

narazie niestety nie ma jak wytestować , bo jak koledzy pisali od 3 dni u nas trzeba pług i piaskarki, bo ciagle snieg sypie :D



pacek
AM
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2017, 22:19

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: pacek »

Trochę odświeżę temat.
Niestety ale muszę wypowiedzieć się negatywnie o systemach typu "Scottoiler". O ile sama idea jest słuszna o tyle kropelkowe podawanie na szybko wirujące elementy mija się z celem. Wiem o czym piszę, mam wrzeciono frezarki, które muszę smarować. Wcześniej miałem system grawitacyjny - efekt wszystkie łożyska do wymiany. Później miałem system natryskowy. Było ok poza jednym, wiecznie byłem w czarne kropy :lol: Później wstawiłem pompę, dyszę wytwarzającą mgłę pod ciśnieniem. Efekt? Lata nieprzerwanej pracy, bez wymiany łożysk. A nasze łańcuchy raczej mają sporą prędkość liniową. Jedyne słuszne rozwiązanie to podawanie oleju w formie aerozolu lub coś takiego rolki do smarowania- choć już nie na tak dużą prędkość liniową :( . Poza tym dlaczego dysze umieszczone są pod tylnym kołem zębatym? Powinny być tuż za małą zębatką gdyż zgodnie ze sztuka mechaniczną smarowane powinny być elementy odciążone a nie obciążone. Przy obecnym ustawieniu kropelki zamiast na łańcuchu lądują na spodniach motocyklisty. Tu macie czarno na białym gdzie można stosować system kropelkowy technika. Do 3m/s prędkości liniowej a w motocyklu może dojść nawet do 10m/s (choć to wartość graniczna).No chyba,że jedziecie 10km/h przez n-kilometrów i wtedy kropelkowy system spełni swoją rolę. Tyle jeśli chodzi o moje wtrącenie do tematu.



Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: Centrino »

Ja mam zamontowanego scota tak, że w zasadzie kropelka jest rozcierana na zębatce. Jakoś tam nie narzekam na brudne spodnie, felga czasem jest brudna, tak po dłuższej jeździe. Jakoś mi to nie przeszkadza.
Wydaje mi się, że mój sposób montażu powoduje, że siła odśrodkowa wypycha olej z zębatki na łańcuch ale nie punktowo jakby to miało miejsce w przypadku podawania kropli bezpośrednio na łańcuch.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Online
Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 646
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: Remol71 »

Właśnie jestem po zdjęciu zębatki zdawczej. Poprzedni właściciel miał olejarkę. Syf tam jest niemiłosierny. Papka piachu z olejem. Ja tego nie chcę. Wolę przejechać łańcuch sprejem w/g potrzeb.


1050 XT

Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: staszek_s »

Ja myłem zębatkę zdawczą po jednym sezonie ze sprayem, też był dramat. Pełno mazi, którą musiałem wydłubywać śrubokrętem a dopiero potem myć. Dlatego założyłem olejarkę :) Po tym sezonie powiem co lepsze..


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
gzub
A1
Posty: 50
Rejestracja: 06 sty 2017, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: gzub »

Mam scottoilera v-system i póki co uważam to za dobre rozwiązanie. Oczywiście nie idealne bo co jakiś czas łańcuch trzeba tak czy tak przesmarować tym samym olejem. Zwiększenie poniżej 1 minuty podawania oleju powoduje, że faktycznie felga może zacząć zbierac plamy. Na pewno plusem jest to, że łańcuch dłużej zachowuje swoja właściwości i poziom napięcia.



Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: prebenny »

To ja się jeszcze podpytam dla osób co mają Lubrixę (bądź co innego sterowane elektronicznie) - skąd bierzecie sygnał 'neutrala' (w sensie biegu)? Dla jasności od razu powiem, że chodzi o L2 ;)


null

ARD
A1
Posty: 85
Rejestracja: 26 paź 2016, 21:42
Lokalizacja: Chełmek

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: ARD »

ja mam juz od 6 tysi tą Lubrixe i nie podłaczylem neutrala , działa dobrze jestem zadowolony i raczej nie mam zamiaru gmerać w elektryce zeby to podłaczyć..



Koveras
AM
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017, 22:38
Lokalizacja: GB
Kontakt:

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: Koveras »

Mam zainstalowaną Lubrixę i wczoraj zauważyłem, że tylko jedna strona łańcucha jest smarowana, ta zewnętrzna. Zainstalowaną mam podobnie jak na zdjęciu z Allegro:
Obrazek
Czy to aby na pewno jest poprawny montaż? Tylko zewnętrzna część łańcucha jest nasmarowana, elementy od strony koła już nie. Wydaje mi się, że jeśli smarować to całość. Do tej pory nie smarowałem sam łańcucha, zdałem się na olejarkę, ale chyba muszę to zmienić...



darekkaw
A2
Posty: 108
Rejestracja: 04 paź 2016, 16:20
Lokalizacja: Chełm
Kontakt:

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: darekkaw »

Mam te same spostrzeżenia, będę to przerabiał na dwie strony. Musiałem w Norwegii kupić psikacz bo łacuch się zacierał od wewnętrzej strony.


Darek
DL 650 A1
DE 800
tel.501256082

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: Centrino »

Można zamontować dual injector ze scottoilera

Obrazek


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

czekol
A2
Posty: 139
Rejestracja: 05 paź 2016, 23:15
Lokalizacja: Nadarzyn

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: czekol »

darekkaw pisze:Mam te same spostrzeżenia, będę to przerabiał na dwie strony. Musiałem w Norwegii kupić psikacz bo łacuch się zacierał od wewnętrzej strony.
a zwiększenie ilości podawanego oleju nie zalatwiło by sprawy?



Koveras
AM
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017, 22:38
Lokalizacja: GB
Kontakt:

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: Koveras »

Będzie za mocno chlapać dookoła.
Taki dual injector zapewne rozwiąże sprawę, ale może znajdzie się trochę tańsze rozwiązanie :)



Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: staszek_s »

nie wiem czy nie będzie kapać po postawieniu moto na stopce bocznej, podobno olej się wtedy zlewa niższym króćcem. Może ten scottoiler ma jakiś patent na to ale wątpię. Widziałem na innym forum jak ktoś sobie zrobił wersję z dwoma osobnymi zaworami, żeby tego efektu nie było.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

kasin
A1
Posty: 58
Rejestracja: 05 paź 2016, 15:57
Lokalizacja: Piastów

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: kasin »

Koveras pisze:Będzie za mocno chlapać dookoła.
Taki dual injector zapewne rozwiąże sprawę, ale może znajdzie się trochę tańsze rozwiązanie :)
Z tym chlapaniem nie ma co przesadzać. I rzeczywiście zwiększenie częstotliwości podawania zlikwiduje problem. Wiem, o czym piszę, bo mam E-system i przetestowałem. Co du dual injectora - na starym forum napisali, że kapie z tego cały czas.


Biała Zuza 650 AL3

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: Centrino »

Cały czas nie kapie, spływa tylko to co jest w dualinjectorze (zasada połączonych naczyń) ale plamę w garażu robi


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: staszek_s »

To dla mnie odpada, w garażu pół biedy ale plamy na płytkach, zwłaszcza jak mnie ktoś gościnnie wpuści na swoje podwórko, to już nie do przyjęcia. Miałem z tym problem w RO, podczas upałów, jak za dużo oleju szło na łańcuch i kapało z osłony łańcucha - wycierałem chusteczką bo to jednak niekulturalnie zostawiać plamy po sobie. Potem przykręciłem na sterowniku i było lepiej - ale mam jedną dyszę.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Koveras
AM
Posty: 12
Rejestracja: 22 maja 2017, 22:38
Lokalizacja: GB
Kontakt:

Re: Automatyczna olejarka łańcucha

Post autor: Koveras »

Chyba zaopatrzę się w zwykły trójnik typu Y, drugą dyszę od Lubrixy i spróbuję to połączyć w całość.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Oleje, chemia”