Bezterminowe prawo jazdy

Wszystko przepisach, zmianach, aktualizacjach.
Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: prebenny »

Jako, że pamiętam dyskusję o tym na zlocie to tutaj mamy ciekawą sytuację:

https://moto.wp.pl/data-na-prawie-jazdy ... 564710017a


null

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: Centrino »

Kumpel właśnie robi A.
Kobita mu powiedziała, że badania ma bezterminowe ale druk będzie ważny X lat i po tym terminie będzie musiał przyjść i je wymienić, nie robiąc oczywiście żadnych badań.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

rasik
A+B
Posty: 905
Rejestracja: 01 maja 2017, 08:57

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: rasik »

jak napisali w artykule prawo jazdy czyli dokument bedzie nieważny a nie uprawnienia zawsze mozna zaplacic 50 pln za brak dokumentu potwierdzającego uprawnienia

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam
RASIK

mój AL3 > LINK :)
mój skradziony DL -> LINK :)

Awatar użytkownika
Trevor
A+B
Posty: 566
Rejestracja: 05 paź 2016, 20:13
Lokalizacja: PK

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: Trevor »

Centrino pisze:Kumpel właśnie robi A.
Kobita mu powiedziała, że badania ma bezterminowe ale druk będzie ważny X lat i po tym terminie będzie musiał przyjść i je wymienić, nie robiąc oczywiście żadnych badań.
Dokładnie tak.Mój syn teraz robi B i A2 i powiedzieli mu to samo.
Ja mam gorzej bo zawodowe kategorie trzeba robić co 5 lat niestety.Badania,psychotesty i kurs na przewóz rzeczy bo jak nie to prawko nieważne :(


W życiu musi być i dobrze i źle, bo kiedy jest tylko dobrze to niedobrze.

DL 650 2006

Awatar użytkownika
DL_naked_bike
A1
Posty: 86
Rejestracja: 04 lut 2022, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: DL_naked_bike »

Miałem taką sytuację, że przy zmianie meldunku wymieniałem prawo jazdy (5 lat temu). Po otrzymaniu nowego dokumentu okazało się, że w miejsce gdzie miałem bezterminowe uprawnienia dla moich kategorii oznaczone kreską (-), urząd wstawił mi datę ważności prawa jazdy. Ponieważ prawo nie działa wstecz, rozumiem że dokument musi mieć termin/ważność, ale nie zgadzam się na zmianę daty kategorii - odwołałem się od decyzji. Urząd podtrzymał swoją decyzję, natomiast SKO uwzględniło moje odwołanie. Po pół roku otrzymałem dokument z bezterminowymi kategoriami.
Jak w zeszłym roku zrobiłem "A" obawiałem się trochę ponownego cyrku, ale chyba w papierach mieli zapisane odwołanie i wydali mi pełen mix tzn. poprzednie kategorie mam bezterminowe, zaś kat. A z terminem :lol:


"naked jest dla prawdziwych facetów, którzy przyjmą wszystko na klatę" 8-)

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: Struna »

Ja jak dorabiałem A to właśnie tak mi zrobili, poprzednie kategorie zostawili bezterminowo, a nowo dodaną już czasową.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: skibol83 »

Ja teraz wymieniam jako prawo jazdy zawodowe, nie ma teraz takiego czegoś jak prawo jazdy bezterminowe, kat. A,B i chyba T, można mieć badania bezterminowe wazne, a dokument jako dokument jest ważny 10 lub 15 lat (nie pamiętam jak mi powiedziała w wydziale komunikacji), a prawo jazdy zawodowe jest max na 5 lat, a CHYBA po 65roku co 3 lata, nie pamiętam dokładnie, ja już 2 raz wymieniam.


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Online
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: gorghu »

Zdobyte uprawnienia są bezterminowe (chyba że ze względu na ograniczenia zdrowotne są one wydane na czas określony - np mocna wada wzroku i konieczne jest przechodzenie badań lekarskich co pewien okres).
Natomiast ważność traci sam dokument prawa jazdy. Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana, jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają.

Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba przechodzić dodatkowych badań lekarskich. Badania będą musiały przechodzić natomiast osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W takim przypadku dokument jest ważny przez 5 lat.

A dlaczego jest to robione? Choćby przez to że ludzie zmieniają nazwiska, z czasem zmienia się wygląd, nabawiają się chorób które powinny zdyskwalifikować ich jako kierowców. I tak kiedy np jak były bezterminowe PJ to 60letni pan miał prawko na którym miał zdjęcie jeszcze z liceum i w ogóle siebie nie przypominał, albo pani wyszła za mąż i zmieniła nazwisko, zmieniła dowód ale nie zmieniła prawka i teraz ma różne dokumenty na różne nazwiska. Takie rzeczy należało zgłaszać i wymieniać dokumenty i kto pamiętał albo był sumienny to to robił. Ale wielu tego nie robiło. No i teraz poprze terminowość i ważność dokumentu zostało to trochę uporządkowane.

A co do badań. Ponieważ służbowo jeżdżę autem i mam to wpisane w umowie to średnio co 3 lata robiąc medycynę pracy muszę przechodzić psychotesty, ciemnie, badania refleksu, itp. I powiem szczerze że takie coś powinien robić każdy kierowca co 5-10 lat. Mniej kierowców na drodze stanowiło by wtedy zagrożenie dla siebie i innych, bo część z czasem by te uprawnienia jednak straciło ze względu na stan zdrowia.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
KroQ
A
Posty: 467
Rejestracja: 16 lip 2020, 05:57
Lokalizacja: R@dlin

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: KroQ »

skibol83 pisze:
19 kwie 2022, 22:03
Ja teraz wymieniam jako prawo jazdy zawodowe, nie ma teraz takiego czegoś jak prawo jazdy bezterminowe, kat. A,B i chyba T, można mieć badania bezterminowe wazne, a dokument jako dokument jest ważny 10 lub 15 lat (nie pamiętam jak mi powiedziała w wydziale komunikacji), a prawo jazdy zawodowe jest max na 5 lat, a CHYBA po 65roku co 3 lata, nie pamiętam dokładnie, ja już 2 raz wymieniam.
Po 60 latach życia zawodowe jest na max 30 miesięcy, więc 2,5 roku. Oczywiście chodzi o lekarza i nie wiem czy psychotesty też się w to nie wliczają.


DL 650 UEL0 :roll: @ll Foto-tag: 16

Awatar użytkownika
DL_naked_bike
A1
Posty: 86
Rejestracja: 04 lut 2022, 09:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: DL_naked_bike »

gorghu pisze:
19 kwie 2022, 22:34

...Badania będą musiały przechodzić natomiast osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E. W takim przypadku dokument jest ważny przez 5 lat.
akurat tej kwestii nie potwierdzam. Mam kategorię C/C1 i dokument wydany na 15 lat, kategoria bezterminowa. Chociaż w moim przypadku znaczenie może mieć fakt, iż kategorię robiłem bez "kwalifikacji" z myślą wyłącznie o jeździe kamperem pow.3,5 tony.


"naked jest dla prawdziwych facetów, którzy przyjmą wszystko na klatę" 8-)

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: skibol83 »

Jeśli posiada się prawo jazdy zawodowe tzw kod 95, to ważność jest na 5 lat, jeśli się robi dodatkowe kategorie bo ma się taki kaprys lub za dużo pieniędzy :lol: ewentualnie jak kolega wspomniał do kampera to wtedy wbijają na max 15lat, egzamin zdaję się raz i jest ważny bezterminowo (chyba że komuś zabiorą kwity), a prawo jazdy, jako kawałek plastiku że zdjęciem jest ważne tyle ile jest w rubryce 11. Po tym terminie trzeba się zgłosić do wydziału komunikacji o wydanie nowego dokumentu :!:
Od 2013 roku nie ma takiego czego czegoś jak bezterminowe prawo jazdy, uprawnienia tak, badania lekarskie też mogą, ale nie musza być bezterminowe, prawo jazdy jako dokument uprawniający do kierowania max na 15 lat ;)
Ocena: 5.88235%


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bezterminowe prawo jazdy

Post autor: Lord »

Ja mam jescze dokument wznowiony z 2007 roku i moje A.B,C i E jest bezterminowe. Ale zgadza sie gdybym chciał używac CE zawodowo i tak musiałbym odnowic badania na 5 lat, plus kwalifikacje, ale sam jako sam moge jezdzić czym tam sobie znajde :)


DL650A L8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo, przepisy, kodeks”