Co na upał - kurtka / zbroja

Wszystko co motocyklista może i powinien na siebie włożyć. Opinie, testy, pytania, uwagi.
Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: prebenny »

Cześć,

Chciałem poznać Waszą opinię / metody na walkę z upałem w mieście (słowo klucz - miasto). Generalnie przy obecnych temperaturach nawet moja Seca Stream, która w połowie jest meshowym panelem nie daje sobie rady z wentylacją a co gorsza jak stanę na światłach to czuje się jak na patelni. Przy białej kurtce się gotowałem - w czarnej się smażę.

Dlatego nasuwa mi się pytanie - co myślicie o zbroi zamiast kurtki?

Na przykład coś takiego:
http://www.moto-obroty.pl/product_info. ... s_id=19043 (jest jeszcze model bez łokci ale tu już miałbym pewne opory przed zdrapką ;) ).

W 2 sklepach byłem i mówili, że zbroja owszem termicznie zdecydowanie lepiej, uderzenie na siebie przyjmie ale szlif MOŻE wytrzyma a MOŻE NIE. Tutaj mówili, że przy szlifie siatka może się zerwać i wtedy ochraniacze latają acz z drugiej strony na pytanie jak się siatka może urwać skoro szorujemy plastikiem nie do końca byli w stanie odpowiedzieć.

Bardziej sugerowali kurtkę w stylu https://sklep.motormind.pl/pl/p/Kurtka- ... ilver/3295 acz czy będzie faktycznie lepsza wentylacja niż w mojej - mam pewne wątpliwości (jedyny plus, że biała więc na światłach lepiej).

Gorghu sugerował kamizelkę chłodzącą ale z drugiej strony nasuwa się pytanie czy do miasta to jednak nie przeginka.


null

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: Iżu »

Na początek polecam przeczytać ten artykuł:

https://www.scigacz.pl/Wypadki,motocykl ... 21551.html

Im lepsza ochrona tym bezpieczniej, osobiście wolę się nieco spocić niż poobdzierać, kolega Emilian miał dziś dzwon i dzięki temu że był ubrany, tylko się poobijał a nie skończył w szpitalu.
Jeżdżę w kurtce Seca Arrakis:

https://defender.net.pl/product-pol-876 ... RAKIS.html

kurtka jest mega przewiewna i nawet przy upałach daje radę, wtedy zakładam tylko t-shirt i jest super, do tego motocyklowe jeansy, rękawiczki, kominiarkęte i kask, oczywiście w takiej konfiguracji zawsze jest ryzyko podwinięcia kurtki podczas szlifu, na dłuższe trasy zawsze ubieram spodnie tekstylne Seca i spinam je z kurtką, wtedy jest najbezpieczniej.
W spodniach mam wymienione protektory z lipnych pianek na RST.
Niestety wciąż się widzi riderów jeżdżących "na zdrapkę",krótkie spodenki i odsłonięte kolana - głupota do kwadratu !
Zbroja używana bez kurtki nie spełni swojego zadania, więc to raczej kiepski pomysł Prebuś.

Pozdrówko 8-)


Iżu

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: prebenny »

Iżu wiadomo, że bezpieczeństwo to podstawa. Nie zmienia to faktu, że jak Cię słońce podsmaży i się położysz na światłach też bezpieczne to nie jest . Tak wiem rzucam skrajnymi przypadkami ale z drugiej strony czy szlif jest codziennością? Nie jest ale wiadomo, że ochraniacze być muszą, bo tego się nie planuje.

Kwestia jak zwykle kompromisu. Wiadomo, że to ma być tylko do miasta gdzie pewnej prędkości się nie przekracza.

Na pewno zrobiłem błąd biorąc czarną kurtkę ale w kwestii wentylacji ciężko jej cokolwiek zarzucić więc nie sądzę żeby 'bardziej letnia' kurtka coś wielkiego zdziałała. Prędzej kamizelka chłodząca ale trochę dużo zachodu dla tych 15-30 minut jazdy.


null

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: Centrino »

Sądzę i uważam, że kurtka.
Co by nie mówić uratowała mi skórę ostatnio. I nie chodzi mi o to czy to miasto czy trasa czy może autostrada. Dla mnie nie ma znaczenia. Przejechanie się po asfalcie z prędkością 30-50km/h również zbiera swoje żniwo.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: staszek_s »

Na szkoleniu z Motopomocnych w Częstochowie poruszali ten temat. Gościu stwierdził, że nie zna nikogo komu buzer dał ochronę na asfalcie. Pomijając parkingówki to siateczka się zawsze rozedrze. Ja bym nie ryzykował...


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
andrus75
A+B
Posty: 640
Rejestracja: 19 cze 2018, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RE: Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: andrus75 »

Centrino pisze:Sądzę i uważam, że kurtka.
Co by nie mówić uratowała mi skórę ostatnio. I nie chodzi mi o to czy to miasto czy trasa czy może autostrada. Dla mnie nie ma znaczenia. Przejechanie się po asfalcie z prędkością 30-50km/h również zbiera swoje żniwo.
Coś w tym jest. Ja tylko kawałek podjechałem, niedaleko. Nie trzeba kurtki, tylko do sklepu i gorąco. Prędkość nie większa niż mówisz i do dzisiaj wszyscy mnie pytają co mi się stało w prawą rękę.

Wysłane z mojego Moto Z2 Play przy użyciu Tapatalka


DL650 AK7

Awatar użytkownika
andrus75
A+B
Posty: 640
Rejestracja: 19 cze 2018, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: andrus75 »

Dodam że żadnego kozaczenia nie było. Odrobina piasku (niedaleko skład materiałów budowlanych) i poszło przednie koło w łuku.

Wysłane z mojego Moto Z2 Play przy użyciu Tapatalka


DL650 AK7

Awatar użytkownika
polokokt
A
Posty: 300
Rejestracja: 09 lis 2017, 23:00
Lokalizacja: Legionowo

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: polokokt »

Jako posiadacz już kilkuletniej ciężkiej kurtki turystycznej też jeżdzę i mierzę różne warianty i się zastanawiam co kupić na te afrykańskie upały. temat siatki z ochraniaczami też sprawdzałem, ale konkluzja była taka, że jest to produkt zaprojektowany do jazdy na jakimś crossie w sypkim terenie i spotkanie z takim podłożem ma wytrzymać. Do szorowania po asfalcie nie został stworzony. A więc tak jak sprzedawcy mówili, jest szansa że się przetrze i ochraniacze nie będą na swoim miejscu.Wszyscy z którymi rozmawiałem polecali jednak typową kurtke motocyklową z meshu, jako że ta ma wytrzymać tarcie po asfalcie.
Wiadomo, można dyskutować, iż po mieście się jeździ max 50 a tyle to jak ktoś sprawnie upada i koziołkuje to i w bluzie z kapturem nie odniesie większych obrażeń. No ale to już kwestia tego kto jakie ma zdanie, kto jak jeździ itd... Bazowo produkt nie jest przeznaczony na asfalty. A dalej to już każdy decyduje sam. na pewno będzie chłodniej niż w typowej kurtce i bezpieczniej jak w t-shirt'cie.



Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: gorghu »

Trzeba sobie samemu odpowiedzieć na pytanie: komfort i wygoda czy bezpieczeństwo i znaleźć jakiś zloty środek. Ja na gorące dni zakupiłem jasną kurtkę meshową i jeansy. Zarówno kurka jak i jeansy z ochraniaczami. Jak się jedzie (nawet wolno) to czuć ten przewiew. Jednak stojąc na światłach w 35 stopniowym upale faktycznie moment robi się kiepawo. To jest jednak cena jaką ponoszę z pełna świadomością za swoje hobby i bezpieczeństwo.

A zacząłem się w jakiś sposób zastanawiać nad taką kamizelką chłodzącą na jakieś dalsze trasy w te najgorętsze dni. Na ostatnim wyjeździe, w jednym dniu gdy temperatury były mocno ponad 30 stopni a prędkości przejazdów niewielkie, delikatnie schlapałem sobie wodą t-shirta. Nie na tyle żeby był mokry i z niego kapało ale było czuć wilgoć. Po założeniu kurtki nie było czuć tak tego gorąca, a podczas jazdy zrobiło się chłodniej. Niestety po 5 minutach koszulka wyschła (albo raczej woda na niej osiągnęła temperaturę potu i ciała ;) ) i z powrotem zrobiło się gorąco. Jednak sam efekt schłodzonej wodą koszulki zrobił swoje. dlatego wydaje mi się, że taka kamizelka może zdać egzamin. Szczególnie jak czytam że te droższe mogą utrzymywać tą wilgoć i chłód nawet kilka godzin. A czy to przeginka na miasto? Nie wiem. Ale bym się tym nie przejmował. Dużo roboty tez przy tym nie ma (namoczyć, wycisnąć żeby nie kapało i założyć). Pod kurtka i tak nikt tego nie widzi a większość kierowców w klimatyzowanych puszkach czy idący w cienkich, letnich ciuchach przechodnie i tak patrzy z politowaniem na grubo ubranego motocyklistę ;) A tych co postawili na komfort i jadą na "zdrapkę" traktują jak wariatów i "dawców" ;) :D


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Grzechu (Kobyłka)
A+B+C+D
Posty: 2054
Rejestracja: 09 sty 2017, 12:55
Lokalizacja: Opole

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: Grzechu (Kobyłka) »

Taki żółw jest ciekawym rozwiązaniem na gorące dni. .. :D
5kTCw.jpg


Honda Transalp 650XL + Suzuki V-Strom DL 1000 ABS 2016
SP6AZE

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: prebenny »

Właśnie Gorghu to mnie zastanawia czy na prawdę rwie się siatka. Generalnie powinieneś szlifować ochraniaczem a nie siatką i to mnie właśnie zastanawia. No i ten zółw co wrzuciłem w 1 poście ma 'pełen materiał' na ramionach i rękach. Z ciekawości napisałem do producenta do czego on to przewiduje ;)

Cały knyf polega na tym, że mam wrażenie, że jakbym zmienił kurtkę to i tak niewiele to da, bo moja jakby nie patrzeć też jest jednym wielkim meshowym panelem. Dlatego szukam alternatyw.


null

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: Iżu »

Panowie a może problem z gorącem na postoju rozwiąże jakiś wiatraczek Elfik na kierownicy .. :lol:
Miałem taki w maluchu i dawał radę :mrgreen:


Iżu

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: Iżu »

prebenny pisze:Dlatego szukam alternatyw.
Tu masz Prebuś test drogowy ubrań:



Iżu

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: Struna »

Mam zbroję, czasem używam, w tym roku nie widziałem jeszcze potrzeby skorzystania - w sumie jeszcze nie było na tyle gorąco.
Dosyć trudno się w to wcisnąć, szczególnie jak się człek nieco przypoci.
Podczas jazdy jest elegancki przewiew, ale jak się stanie to i tak słońce robi swoje - zbroja czarna, siatka też, więc gdy nie ma jakiegoś wiaterku to też smaży, czasem może nawet i bardziej odczuwalnie niż w kurtce, bo kurtka jednak zbiera na siebie promienie.
Nie chciał bym szlifa w tym zaliczyć - to generalnie bardziej do użytku na enduro czy cross, gdzie na wierzch i tak się wdziewa jakąś bluzę.

Chyba największe szanse na ochłodę daje wspomniana kamizelka.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: Pyxis »

Komplet letnich jasnych ciuchow z duza iloscia siatki. Do tego bialy kask. Bedzie w miare bezpiecznie i na tyle chlodno, na ile to mozliwe. Nawet jak koszulce samej i gaciach bys stanal w korku (chociaz motocykem w korku raczej rzadko trzeba stac), to i tak bedzie w sloncu nieprzyjemny upal.

Jesli to jest az tak bardzo meczace, to autko z klima bedzie dobrym rozwiazaniem problemu.


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: prebenny »

To dla podtrzymania wątku - zaopatrzyłem się na razie w kamizelkę i chustę chłodzącą i pierwsze 'domowe' wrażenia, bo pogoda ostatnio lipna:

Co do chusty - chusta chłodzaca Mission multi-cool - chłodzi mega fajnie ale ma jeden minus - jest moczy wszystko :) Acz i tak nawet pod kask moim zdaniem bardzo spoko rozwiązanie.

Co do kamizelki - kamizelka chłodząca Techniche Hyperkewl - chłodzi tak sobie bym powiedział acz może to wina, że po prostu jest trochę większa i nie przylega do ciała (w sumie ciężko mi powiedzieć czy mój błąd 'mierzony' czy producent krzywo podał rozmiarówkę). W każdym razie jak przylega jest w miarę ok ale mimo opisu nadal moczy ubrania, które są pod nią co jest trochę słabe (może ja nie umiem jej jeszcze dobrze używać - prawdziwy test dopiero w upały będzie).


null

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: Pyxis »

Jak jest upal i jezdze po placyku, to sciagam te regulowana czesc szyby AirFlow. Nie jest to naked, ale wentylacja zdecydowanie sie polepsza. Widzialem, ze Grecy tak sobie smigaja w upaly, wiec moze i u nas by sie dalo w trasie. :-)


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: staszek_s »

Ja też mam kamizelkę i opaskę na szyję bodycool (z żelowymi kulkami) - opaska za jedyne 19 zł. Test pewno w weekend będzie, dam znać.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: prebenny »

Pyxiu ja po prostu opuściłem w dół, bo do kufra raczej mi się nie zmieści a niestety moto stoi na osiedlu a nie w garażu więc trochę dupa.


null

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Co na upał - kurtka / zbroja

Post autor: Pyxis »

OK. Ja raczej myslalem o zostawieniu tej szyby w domu, jesli wiesz, ze bedziesz smigal w upale.


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

ODPOWIEDZ

Wróć do „Odzież”