Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Wszystko co motocyklista może i powinien na siebie włożyć. Opinie, testy, pytania, uwagi.
Quarius
A2
Posty: 181
Rejestracja: 14 kwie 2017, 14:12
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Quarius »

Jako że to chyba jedyny temat na forum w dużej mierze skupiający się na ciuchowych poduszkach powietrznych, wrzucam poniższy filmik który moim zdaniem zawiera całkiem rozsądne wnioski na temat tego typu sprzętu:



Suzuki DL 650 AL6 V-Strom

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Smerfciamajda »

@prebenny z całym szacunkiem ale kim są ludzie z motormind? Na czym opierają swoją opinie? Śmiem przypuszczać ze na małej sprzedawalności z powodu ceny.

W MotoGP używają poduszek wiec jakiś sens jest.

Jako gadżet to tez trochę dziwna opinia bo wzięli się za nie nie tylko producenci odzieży motocyklowej ale np HitAir, firma z doświadczeniem w wyścigach konnych.

Wada to cena i dodatkowa szmata na plecach niekoniecznie wygodna.

Zaleta?
Obym nie musiał się przekonywać, ale jak pisałem w innym wątku jeśli mogę obniżyć ryzyko to tak robię. Wózek inwalidzki jest tańszy ale j nie chce.

Trochę jak z jazda w kasku typu Wermaht albo otwarty orzeszek a fullface integral.
Można uchronić czaszkę ale zedrzeć ryj do zera albo mieć ładną buzie na OIOMie...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: prebenny »

@Smerfciamajda - sklepy motocyklowe co jakiś czas mają szkolenia z nowinek. Acz też spójrz na datę postu, bo jakiś czas temu to już było ;)

Do mnie kamizelka na zrywkę niezbyt przemawia - irytujące, bo trzeba pamiętać nonstop o przypięciu i wypięciu się od motocykla no i sama koncepcja bycia 'przywiązanym' do motocykla mi się nie podoba - do tego jestem sobie w stanie wyobrazić scenariusz, w którym zrywka nie zadziała, bo będziesz nadal 'na motocyklu' tylko w orientacji poziomej zamiast pionowej i wtedy zrywka się nie zerwie, kamizelka nie strzeli a Ty będziesz radośnie szorował po asfalcie. Z drugiej strony do elektroniki nie mam też aż takiego zaufania (wszyscy wiemy gdzie głównie programuje się nowe rzeczy, bo jest taniej i wszyscy wiemy, że jakość ich kodu pozostawia wiele do życzenia). Każda technologia kiedyś była nowa i niedopracowana i w miarę czasu różni producenci wymyślają nowe sposoby jak obejść pewne 'ograniczenia' i w ten sposób np dzisiaj mamy cornering ABS czego 10 lat temu nie było.

Zgadzam się, że obniżanie ryzyka jest ważne i sam myślę czy nie kupić kamizelki albo stabilizatora karku ale tak jak i wcześniej pisałem. Nowe technologie są drogie i niedopracowane. W miarę dopracowania i 'popularyzacji' spada też ich cena. Kwestia tak na prawdę wychwycenia momentu, w którym zaczyna to działać na tyle sensownie, że warto zainwestować w to pieniądze - nawet w filmiku Ryan pokazuje jak alpinestars miał wpadkę gdzie kamizelka wystrzeliła po upadku czyli w zasadzie w tym konkretnym wypadku była bezużyteczna.


null

Awatar użytkownika
Old Donkey
A+B+C
Posty: 1825
Rejestracja: 05 maja 2018, 13:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Old Donkey »

a może to :D
stara dobra technologia ;)

Screenshot_2021-03-01 18962f7612a0cb70a36c74006204c62e jpg (obraz JPEG, 730×1092 pikseli) — Skala (57%).png
Screenshot_2021-03-01 18962f7612a0cb70a36c74006204c62e jpg (obraz JPEG, 730×1092 pikseli) — Skala (57%).png (445.66 KiB) Przejrzano 3151 razy



Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Smerfciamajda »

Taka zbroja na moto

Rzeczywiście nie poatrzylem na datę. Mea culpa.

Co do zrywki to mam większe zaufanie niż do elektroniki, u mnie jest 40kg siła zrywającą. A sam petent stosowany jest od lat np jako awaryjny wyłącznik w skuterach czy łodziach. Ja musiałem się trochę przyzwyczaić ale teraz jest to automatyczne zapięcie przed ruszeniem i rozpięcie na postoju. Trochę jak pas bezpieczeństwa w samochodzie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: QraC »

tylko czas reakcji na napełnienie poduszki przy systemie na zrywkę jest nieporównywalnie większy od czasu reakcji przy elektronice. Niestety czas reakcji w poduszkach na zrywkę często przekracza czas zetknięcia się z przeszkodą co całkowicie dyskwalifikuje taki produkt. Gdzieś czytałem, że te wartości żeby były ok muszą mieć poniżej 100 ms, ale nie dam sobie za to - nomen omen - głowy urwać :)


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Smerfciamajda »

No to now jest tak dosłownie bo ważny jest czas napełnienia poduszki. O momencie napełnienia decyduje długość zrywki.
Musze poszukać jaki jest czas dla mojej kamizelki ale wypadając z siodła już jest napełniona.
Nie uchroni niestety morzu ślizgu bocznym jeśli kierowca nie spadnie z motocykla ale wy tym przypadku siła uderzenia o asfalt nie jest duża.

160ms - jak to się ma do lotu nad samochodem i momentu upadku albo do szlifu i momentu uderzenia? Nie wiem.
Zauważcie na filmiku ze te 160ms to razem z pociągnięciem za linke wiec rider jeszcze w obrębie motocykla.

http://saferide.pl




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Awatar użytkownika
Bip
A2
Posty: 178
Rejestracja: 27 paź 2020, 02:50
Lokalizacja: WPI

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Bip »

Smerf, mam pytanie jak w upały się jezdzi w tej kurtce powietrznej? I czy masz, taką, jak na filmie FortNine?


DL650XAM0

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: prebenny »

Dla mnie mimo wszystko najbardziej przydatną rzeczą jest zabezpieczenie karku więc tak na prawdę pytanie - czy 'kamizelka powietrzna' będzie w tym skuteczniejsza od stabilizatora karku.


null

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Smerfciamajda »

@Bip - ja nie mankietami tylko kamizelkę zewnętrzna HitAir. Nakładam na kurtkę i daje to radę.

@prebenny - ta kamizelka ma usztywnienie na kark dla kasku - zobacz na filmikach. Pompuje wokół taka otoczkę i trzyma kask w jednej pozycji. Niestety to działa tylko jak się napompuje. W przypadku np kiedy samochód uderzy w tył motocykla to głowa poleci do tyłu i whiplash gotowy bo kamizelka nie zadziała. Na taki przypadek chyba tylko sztywny kołnierz. No nie ma systemów idealnych.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: prebenny »

@Smerfciamajda - teoretycznie niektóre elektroniczne reagują na uderzenie z tyłu ale tutaj z kolei już elektronika - jest zawodna, droga i trzeba dbać o poziom naładowania - także tak na prawdę dalej aktualne jest pytanie czy to już jest 'ten moment' gdzie te kamizelki faktycznie działają na tyle sensownie, że warto w nie inwestować - czy jednak nadal lepszy jest zwykły certyfikowany ochraniacz + stabilizator karku. Ale odpowiedzi na to pytanie raczej nikt nie zna także :)


null

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Smerfciamajda »

Co ja tam popisałem, autokorekta w telefonie

„Ja nie mam kurtki” miało być.

Co do airbag to elektronika w samochodach jest raczej niezawodna poza nielicznymi przypadkami. Ale tu elektronika jest w sztywnej skorupie samochodu - mam na musli g-sensor. W tym przypadku łatwiej wychwycić co się dzieje i kontrolować nawet, która z poduszek ma odpalić.
W moto było by dobrze gdyby elektronika była tez na motocyklu żeby uniknąć bezwładności kierowcy względem motocykla. No ale co dalej? Kabel do poduszki to uwiązanie. A może jakiś wireless? To znowu zawodne.

Sam jestem ciekaw w która stronę to pójdzie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Online
Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Pawian »

Ktoś wrzucił temat o kołnierzu usztywniającym kręgosłup szyjny i się w mojej głowie zaczęło.
Potem sprawdziłem FC Moto i mieli promkę -25% + sami dawali dodatkowy kod na rozpoczęcie sezonu -40 EUR to stwierdziłem, że zamówię, najwyżej odeślę gdy się z tym prześpię i mi nie podejdzie ;) -
https://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/pl ... -Vest-0013

Całość z przesyłką wyszła 1800 PLN (w tym czapeczka FC MOTO - najważniejsza :) ).
Pewnie opuścili ceny, bo widziałem, że weszła nowa kamizelka w wersji 2.

Przespałem się z tematem i postanowiłem zostawić. Ma to być głównie zabezpieczenie przed lądowaniem (np. po trafieniu puszki w lewoskręcie na moim pasie).

Argumentami za były:
  • oczywiście poprawa czynnego bezpieczeństwa w przypadku katapulty z motka - wiem w przypadku ślizgu musiałbym sam szarpać, żeby się napełniło
  • relatywnie niewielkie koszty utrzymania - ok. 100 PLN za nabój z gwarancją na 10 lat lub wcześniej w przypadku utraty wagi
  • możliwość ponownego użycia w przypadku niechcianego napełnienia - dzięki wymianie wspomnianego naboju
Przeciw:
  • koszt - całkiem spory, ale popatrzyłem do mojego pliku ekcela gdzie notuję każdy wydatek związany z moto i koszt stał się relatywnie mały w porównaniu z całością do tej pory poniesionych wydatków w odniesieniu do potencjalnego zysku w postaci bezpieczeństwa
  • uciążliwość w trakcie jazdy z powodu dodatkowego obciążenia na ramionach - obawy częściowo rozwiane dzisiaj po 2 godzinach jazdy i blisko 2,5 godzinie w kamizelce
    w zasadzie nie czułem różnicy w porównaniu z kamizelką odblaskową POLSKA :)
    muszę to jeszcze potwierdzić przy dłuższym przelocie, wtedy będzie to bardziej miarodajne
  • w trakcie jazdy próba jazdy na stojąco na w pełni wyprostowanych nogach nie była możliwa, muszę spróbować zapiąć zrywkę najdłużej jak się da
Podsumowując wszystkie za i przeciw jestem zadowolony (tak wiem, nasze mózgi tak działają, aby sobie wytłumaczyć na plus każdą podjętą decyzję :) ), owszem cena jest wysoka, no ale "coś za coś".

Gdy będę miał doświadczenia z dłuższej trasy to na pewno je tutaj uzupełnię.


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 749
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Luchow »

@Pawian Dzięki za opinie, czekam niecierpliwie na dalsze wrażenia z użytkowania. Biję się cały czas z myślami o takiej kamizelce, najbardziej obawiam się tego, że pozasłania otwory wentylacyjne w kurtce i latem będzie w niej nie do wytrzymania - a jak ją będę zostawiał w domu to żaden z niej pożytek...


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Smerfciamajda »

W mojej nie ma żadnego problemu z wentylacją. No chyba że jak jest żar z nieba, ale taki co to nawet kurtka z meshu jest za ciepła.

No to wtedy kamizelka na t-shirt


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Online
Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Pawian »

We środę zrobiłem w niej 220 km, jakieś 4,5 godziny jazdy z krótką przerwą.
Wydłużyłem zapięcie i mogę teraz w pełni stanąć na podnóżkach.
Przewiew całkiem spoko. Po zdjęciu bluzy spod kurtki przez chwilę było nawet za chłodno. Więc nie ma z tym żadnego problemu.

Gdy wjechałem w pierwszą dróżkę z zakrętami to zapomniałem, że mam kamizelkę na sobie :) więc ciężar nie jest tu ( jak dla mnie) żadnym problemem.

Miałem kilka małych postojów i chyba sobie nakleję na szybę od wewnątrz - ZAPNIJ PASY :D bo zdarzyło mi się dobre kilka razy ruszyć bez zapiętej zrywki.


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Smerfciamajda »

Wejdzie w nawyk po paru kilometrach.

Ja tez zapominałem na początku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Online
Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Pawian »

Luchow pisze:
27 mar 2021, 21:06
@Pawian Dzięki za opinie, czekam niecierpliwie na dalsze wrażenia z użytkowania. Biję się cały czas z myślami o takiej kamizelce, najbardziej obawiam się tego, że pozasłania otwory wentylacyjne w kurtce i latem będzie w niej nie do wytrzymania - a jak ją będę zostawiał w domu to żaden z niej pożytek...
Za mną 1,5 k km w kamizelce.

Przewiew:
  • Kamizelka przylega do kurtki, ale nie blokuje otworów wentylacyjnych - powietrze swobodnie przez nie przepływa.
  • Dodatkowo kamizelka posiada własny ochraniacz pleców, dlatego też zdecydowałem się wyjąć ten, który miałem w kurtce trójwarstwowej. Dzięki temu mam teraz lepszą wentylację niż w samej kurtce z ochraniaczem :)
  • Jeździłem też po mieście w kurtce meshowej w upały i również przewiew był bardzo dobry.
Jestem zdecydowanie zadowolony z zakupu.
Ocena: 5.88235%


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 749
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Luchow »

No i to jest cenna opinia - dzięki!


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

Online
Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Helite Touring - Kurtka z poduszką powietrzną

Post autor: Pawian »

Do usług :)


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Odzież”