Kamera - montaż

Awatar użytkownika
bacaoca
A1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:40
Lokalizacja: Oleśnica

Kamera - montaż

Post autor: bacaoca »

Zakupił człowiek kamerę.
Do wiosny niby daleko, ale już mi chodzi po głowie jak ją zamontować :)
Początkowo myślałem o bocznej części kasku, ale tam mam interkom. Więc drugi pomysł - chyba najbardziej popularny - górna część kasku. Ale jak to bywa, w intetnetach się naczytałem, jak to na kasku jest niebezpiecznie itd, że na 99% skończę ze skręconym karkiem lub dziurą w głowie... Mnie jednak zastanawia inny aspekt - czy kamerka w tym miejscu nie będzie powodować turbulencji? Co do bezpieczeństwa to trzeba zdawać sobie sprawę - coś za coś. Z drugiej strony nie będę jeździł z kamerą cały czas - nie wszystko po drodze jest warte uwiecznienia ;)

Myślałem jeszcze o montażu na moto, ale tu chyba znacznie poleci jakość... Poza tym na kierownicy już zaczyna miejsca brakować :/

Co sadzicie?



Tags:

Online
Awatar użytkownika
kitza
A2
Posty: 266
Rejestracja: 30 wrz 2016, 21:16
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kamera - montaż

Post autor: kitza »

W Bandicie miałem kamerkę zamocowaną na uchwycie przymocowany do wlewu paliwa. W Stromie jeszcze nie sprawdzałem czy się da ale jest to wg mnie ciekaw opcja.
Poszukaj na youtubie filmików gościa o ksywie Motoszajba. Od niego mam ten uchwyt.

Błędy w pisowni sponsoruje Tapatalk.


Romet Komar -> Suzuki GSF 600 Bandit -> Suzuki V-Strom 1000

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Kamera - montaż

Post autor: Centrino »

Z wszelkich relacji podróżniczych jakie są to widzę, że filmy zmontowane z ujęć z jednego miejsca są raczej nudnawe. Jeżeli chce się jakąś dynamikę do filmu wprowadzić to ujęcia muszą być z różnych miejsc. Dlatego warto sobie przygotować kilka takich miejsc aby można było podczas postoju przekładać kamerkę.
Dość ważne jest jeszcze jaką kamerkę zakupiłeś. Wtedy się ma jakieś pojęcie o dostępności i różnorodności uchwytów do jej montażu.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
bacaoca
A1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:40
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Kamera - montaż

Post autor: bacaoca »

Kamera to SJCAM SJ6 Legend.



Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Kamera - montaż

Post autor: Centrino »

No to tam pasują uchwyty od go pro więc możliwości jej montażu czy ulokowania uchwytów jest mnoga.
Dodatkowo można sobie z chin zakupić dodatkowy zestaw uchwytów, kosztuje rozsądne pieniądze i jakość jest w miarę dobra.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
bacaoca
A1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:40
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Kamera - montaż

Post autor: bacaoca »

Uchwytów w zestawie SJCAM naprawdę nie brakuje, zastanawiam się tylko gdzie najlepiej zamontować



Awatar użytkownika
bacaoca
A1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:40
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Kamera - montaż

Post autor: bacaoca »

Tak to sobie wymyśliłem:

Obrazek
Obrazek
Obrazek



Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Kamera - montaż

Post autor: Centrino »

Nie będzie Cię denerwować kamera niemal przed oczami?? Będziesz ją widział kątem oka


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
bacaoca
A1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:40
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Kamera - montaż

Post autor: bacaoca »

Sprawdziłem. Kamera jest bardzo blisko skorupy i poniżej wizjera. Widzę dosłownie maleńki kawałek górnej części obudowy, jakaś 1/6 część



Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kamera - montaż

Post autor: Iżu »

bacaoca pisze:Zakupił człowiek kamerę.
Do wiosny niby daleko, ale już mi chodzi po głowie jak ją zamontować :)
Może ten filmik Ci pomoże:



Pozdrówko ;)


Iżu

Awatar użytkownika
bacaoca
A1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:40
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Kamera - montaż

Post autor: bacaoca »

Oglądałem, ale taki montaż u mnie odpada - kask szczękowy. Zostanie chyba tak jak przymiarka na zdjęciach powyżej



Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kamera - montaż

Post autor: QraC »

Montaż z boku kasku - powoduje turbulencje i nierówno rozkłada obciążenie na głowie.
Montaż na górze - nie powoduje turbulencji, obciążenie równomierne.
W Bandicie też miałem na baku ale tam były ewidentnie mniejsze drgania, na stromie nie jest tak różowo. Generalnie przypinanie do moto gdziekolwiek powoduje znaczne drgania - sprawdzałem. Montaż na gimbalu rozwiązuje problem...


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Kamera - montaż

Post autor: Antyks »

Fajne filmiki muszą wychodzić z takiego montażu szczególnie z turystyczną szybą z deflektorem :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
bacaoca
A1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:40
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Kamera - montaż

Post autor: bacaoca »

Raczej zostanie tak jak przymierzyłem do zdjęć. Na górze kasku trochę kiepsko wychodzi w Neotec'u - przykrywka wlotu powietrza zajmuje dużo miejsca, przez co kamerę trzeba by znacznie przesunąć do tyłu i zamontować na dłuższym ramieniu, by znaczna część kasku nie wchodziła w kadr.



Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kamera - montaż

Post autor: QraC »

Nie jest źle... też mam neoteca i na górze dobrze jest.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
dawidek
A2
Posty: 123
Rejestracja: 12 gru 2016, 23:42
Kontakt:

Re: Kamera - montaż

Post autor: dawidek »

Odradzam montowanie takich kamer na motocyklu - próbowałem na kierownicy, gmolu i jest dramat, bez stabilizacji obrazu widać każde drganie.
Głowa jak najbardziej, szyja jest naturalnym steadicamem, no i nawet przy dużym wizjerze (mam Caberg HyperX) zamocowanie delikatnie z tyłu nie sprawia, że kask jest widoczny. Montowanie na górze tylko przy dużych prędkościach może być niekomfortowe, z boku nie próbowałem.
Ciekawą opcją może być może być mocowanie kamery na przegubie prawej ręki (prawej, bo LwG), nie powinno trząść, a może wyjść całkiem dynamiczny materiał (gaz - odjazd do góry, hamulec - w dół) :)



Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kamera - montaż

Post autor: QraC »

Z uwagi na drgania faktycznie trzeba uważać z montażem na motocyklu - chyba że z gimbalem wtedy jest bajka. Z drugiej strony fajne są takie ujęcia z moto... z dołu, jak widać jak zawiasy pracują, zakręty fajnie wychodzą, obok zadupka do przodu lub do tyłu... szkoda by było tracić takie sceny...


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
bacaoca
A1
Posty: 55
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:40
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Kamera - montaż

Post autor: bacaoca »

Co to ten 'gimbal'?



Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kamera - montaż

Post autor: QraC »

stabilizator obrazu...

ja mam takie cuś:



Filmik poglądowy na szybko skręcony jakiś czas temu:



Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
SimOn!
A+B+C
Posty: 1227
Rejestracja: 27 wrz 2016, 20:45
Lokalizacja: GD 3Miasto

Re: Kamera - montaż

Post autor: SimOn! »

Ja się z kamerki "wyleczyłem". 8-) Nagrywanie z jednego punktu = nuuuuuudaaaa ;) Sam nie mogłem znieść własnych nagrań :lol: Kamera wystająca z boku kasku świszczy jak diabeł. Na czubku kasku dodaje +100 punktów do wyglądania jak świr :P Przypinanie do moto = same drgania i brzęczenie. Gimbal... no jak dla mnie kosmiczna i zaporowa cena. A na koniec... trzeba to jeszcze obrobić i poskładać, nie mam do tego zacięcia. Tak jak lubię obrabiać zdjęcia czy tworzyć grafikę to z filmami mi się odechciewa ;)


Zdrówko シモン :mrgreen:
Mniejszość Niemiecko Japońska ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interkomy, Nawigacje, Kamery”