Kiedy zmieniać opony?

Wszystkie tematy związane z ogumieniem i kołami. Testy, opinie, uwagi, ostrzeżenia.
Online
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: gorghu »

@PiW faktycznie, przepraszam. Zwracam honor :). Nie wiem czemu ale pod twoim nickiem miałem napisane że to twój pierwszy post. Obecnie mam tam napisane że masz 3 posty, ale jak popatrzyłem na twój profil to faktycznie masz ich kilka więcej. Wygląda na to że coś system źle zlicza ;)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Tags:

PiW
A2
Posty: 212
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:17
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: PiW »

gorghu pisze:
17 paź 2020, 13:52
@PiW faktycznie, przepraszam. Zwracam honor :). Nie wiem czemu ale pod twoim nickiem miałem napisane że to twój pierwszy post. Obecnie mam tam napisane że masz 3 posty, ale jak popatrzyłem na twój profil to faktycznie masz ich kilka więcej. Wygląda na to że coś system źle zlicza ;)
spoko, nie jestem drażliwy ;)


Simson AVO, Suzuki 125 cross, Junak M16, Yamaha TMax 530, BMW F800GT, Suzuki Dl 1050XT

Awatar użytkownika
KroQ
A
Posty: 467
Rejestracja: 16 lip 2020, 05:57
Lokalizacja: R@dlin

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: KroQ »

System chyba nie zalicza postów z przywitalni do ogólnej ilości.... Tak mi się wydaje, ale mogę się mylić.


DL 650 UEL0 :roll: @ll Foto-tag: 16

merc
A
Posty: 418
Rejestracja: 05 paź 2016, 21:24

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: merc »

Dla mnie cała ta przywitalnia o kant dupy roztluc.
Wchodzę w posty nieprzeczytane a tam prawie wszystkie " witam".
Co my w szkole jesteśmy ?
Jak ja się witam z kimś to za każdym razem jak go widzę , a tu i wszędzie indziej w internetach wystarczy raz , więc pytam co to ma wspólnego z witaniem?


DL 650 XT 2016 i honda CB 1300 2013

Awatar użytkownika
Dziadek3H2M
A+B+C
Posty: 1114
Rejestracja: 04 cze 2018, 15:46
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Dziadek3H2M »

merc pisze:
18 paź 2020, 09:23
Dla mnie cała ta przywitalnia o kant dupy roztluc.
Wchodzę w posty nieprzeczytane a tam prawie wszystkie " witam".
Co my w szkole jesteśmy ?
Jak ja się witam z kimś to za każdym razem jak go widzę , a tu i wszędzie indziej w internetach wystarczy raz , więc pytam co to ma wspólnego z witaniem?
Spróbuj spokojnie przemyśleć jeszcze raz to co napisałeś. Jak przychodzimy gdzieś pierwszy raz to wypada powiedzieć "dzień dobry" i się przedstawić.


LWG



DL 650 XT AL5, CRF 1100 ATAS

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Antyks »

Przypominam że temat brzmi : "Kiedy zmieniać opony"?
Domyślam się że pod tym sformułowaniem nie leży ukryty podtekst dotyczący przywitalni :) - dlatego by nie zaśmiecać wątku jego autorowi proponuję dyskusje dotyczącą przywitalni przenieść w inne miejsce .. a tu wrócić do meritum :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Mati! »

macias320 pisze:
17 paź 2020, 11:48
A i mi teraz chodzi po głowie pomysł czy opony wymieniać czy nie ... założone są obecnie Michelin anakee z2013 roku bieżnik przód około 4,2mm tył około 5 (tylna lekko środkiem wypłaszczona - czuć pod ręką....) innych wad nie widac na nich...spękań itp.

Ewentualnie planuje zakup https://allegro.pl/oferta/pirelli-scorp ... 9756855830 ale nie wiem czy wymieniać czy jeszcze sezon pojeździć...
Guma z wiekiem robi się twardsza. Z drugiej strony jak jest odpowiednio magazynowana to nawet pięcioletnie sztuki niektóre asy sprzedają jako nowe pomniejszając o jakąś tam kwote ze względu na wiek. Jak nie jest popękana to ja bym zostawił. Gume sprawdzisz w czasie jazdy. Jeśli będzie twarda ciężko będzie ją rozgrzać podczas jazdy, tym samym przyczepność będzie kiepska. Jeśli mimo wszystko będziesz miał obawy zainwestuj w nowe. Jest sporo dobrych modeli na których na małym zrobisz grubo ponad 20kkm.


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Awatar użytkownika
starcraft
A+B
Posty: 510
Rejestracja: 20 lut 2017, 14:05

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: starcraft »

Pawian pisze:
20 sie 2019, 19:38
Mam pytanie jak dla mnie z pogranicza techniki jazdy oraz kół i opon. Oba tematy jakby bliskie, więc zdecydowałem się tu dokleić z moim pytaniem ;)

Jeżdżę na Michelin Pilot Road 4, takie kupiłem razem z motocyklem. DOTy - przód kończy 5 lat, tył 3 ...
Przód ma koło 5mm, tylna jest już wyraźnie wyząbkowana, ale mięska ma wciąż sporo.

Czy wyząbkowanie może być powodem uślizgów tyłu na zakrętach na suchej nawierzchni?

Czy też może jest to kwestia mojej słabej techniki? (próby pogłębiania pochylenia bez potrzeby doprowadzające do uciekania motka dołem). Jeśli tak to piszcie :) lepiej wiedzieć i mieć nad czym pracować niż być poklepywanym po ramieniu i żyć w niewiedzy ;)
Ja na michelin pilot road 4 nawet mocno wyząbkowanych jeździłem do końca, bez uślizgów jedynie było słychać głośniejszą prace opony ale nigdy z uślizgiem.
To jest miękka opona i super trzyma ale szybciej leci no i ząbkuje.
Przód ( 2 zrobiłem ) leci dużo wolniej i wymieniałem jak naprawde już było mało mięsa i nadal super trzymała.
Co do pierwotnego tematu to ja takie same opony wymieniłem od razu po zakupie gdyż dla mnie były za twarde i śliskie.
Każdy ma swoje przemyślenia ale opony to nasze bezpieczeństwo i na tym nie wolno oszczędzać



Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Pawian »

Dzięki za odpowiedź.
U mnie to był pierwszy/drugi sezon w ogóle na moto i technika pozostawiała wiele do życzenia. Teraz jak odkręcam w zakręcie zamiast pogłębiać jest dużo lepiej :)


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

Awatar użytkownika
toooomelo
A
Posty: 424
Rejestracja: 28 wrz 2020, 21:52
Lokalizacja: Luboń k.Poznania

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: toooomelo »

Ja tylko tak w kwestii wieku opon...

"Opona w magazynie starzeje się 17 razy wolniej niż w użytkowaniu!
Inżynierowie z Metzelera przeprowadzili na torze test porównawczy opon nowych oraz 5-letnich, przechowywanych w prawidłowych warunkach.
Okazało się, że różnice w osiąganych czasach są tak minimalne, że można z powodzeniem powiedzieć że wiek opon nie miał wpływu na wyniki"
. (cyt.)

Osobiście kupuję opony u znanego i pewnego sprzedawcy w Poznaniu z rocznym DOT.
To samo, co nowe, a tańsze ;-)


Viśniówka -> Mexicana -> Silverka
Obrazek

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Struna »

Ja tam śmiało łykam z 3 a nawet 4 letnim DOT-em z pewnego źródła. I tak zajeżdżam komplet w sezon, góra sezon i kawałek drugiego, więc nie zdążą się zestarzeć.
Ocena: 5.88235%


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
starcraft
A+B
Posty: 510
Rejestracja: 20 lut 2017, 14:05

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: starcraft »

Struna pisze:
21 paź 2020, 17:30
Ja tam śmiało łykam z 3 a nawet 4 letnim DOT-em z pewnego źródła. I tak zajeżdżam komplet w sezon, góra sezon i kawałek drugiego, więc nie zdążą się zestarzeć.
I to jest zdrowe podejście :)
Cza jeździć i wtedy nie ma takich dylematów :)



Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Lord »

No zgadza się, to samo dotyczy oleju :) i kwestii przed zima czy po, ja ani z oponami ani z olejem dylematów nie mam :)


DL650A L8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i opony”