Kiedy zmieniać opony?

Wszystkie tematy związane z ogumieniem i kołami. Testy, opinie, uwagi, ostrzeżenia.
Awatar użytkownika
kitza
A2
Posty: 266
Rejestracja: 30 wrz 2016, 21:16
Lokalizacja: Nowy Sącz

Kiedy zmieniać opony?

Post autor: kitza »

Jest wątek kiedy kupować opony, to ja zapytam kiedy zmieniać opony.
V-Strom to mój drugi motocykl, w poprzednim nie miałem potrzeby zmieniać opon więc nie zagłębiałem się zbytnio w temat.
Teraz wydaje mi się, że prawdopodobnie pasowałoby zmienić ale pewności nie mam, a nie uśmiecha mi się wywalić 900 zł, które miałem przeznaczone na inne modyfikację w motocyklu.
Potrzebuję opinii fachowców.
Obie opony z III kwartału 2011 r. Przednia środkiem ma 2 - 3 mm bieżnika, tylna środkiem mocniej zdarta, ok 3 - 3,5 - 4 mm na środku. Bokami ma 5 - 6 mm. Dziwna sprawa ale na żadnej z nich nie udało mi się znaleźć znaczników zużycia opony.
Zmieniać ze względu na wiek, na bieżnik, na jedno i drugie, czy można się jeszcze w koło komina pokręcić? Nakręcone mają ok. 14 kkm.
Co sądzicie?
Załączniki
20161204_161951.jpg
20161204_161932.jpg
Ostatnio zmieniony 19 sty 2017, 09:07 przez kitza, łącznie zmieniany 1 raz.


Romet Komar -> Suzuki GSF 600 Bandit -> Suzuki V-Strom 1000

Tags:

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Antyks »

W Tourance EXP maksymalna wysokość bieżnika to przód 4,6 mm, tył 7,8 mm.
Minimalna określona prawnie głębokość bieżnika to 1,6mm lub do znacznika. Czasami producenci opon podają wyższe parametry ale nie są one prawnie wymagane.
Jeżeli wybierasz się w daleką trasę - kilka tyś km. to moim zdaniem na pewno trzeba myśleć o oponach. W innym wypadku da się jeszcze po nich pojeździć - jeżeli nie czujesz by się coś działo itp. Z tym że róznica w przednich oponach 2 i 3 mm głębokości to bardzo dużo :) 2 to malutko, 3 to jeszcze w miarę ok :)
Płytszy bieżnik to przede wszystkim gorsze odprowadzenie wody - więc ew. z przodem na deszczu uważaj :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Centrino »

Tourance`je mają dość głęboki bieżnik jak są nowe, te są raczej na wykończeniu.
Wg mnie niestety ale te pieniążki pójdą raczej na oponki


PS
Antyks był pierwszy, ale z inną opinią niż moja.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
kitza
A2
Posty: 266
Rejestracja: 30 wrz 2016, 21:16
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: kitza »

Dzięki za odpowiedzi.
Przednią, już przy oględzinach Stroma, zakwalifikowałem do wymiany ale chciałem się jeszcze upewnić czy słusznie.
Wątpliwości mam co do tylnej, głównie ze względu na jej wiek. Wszędzie piszą, że powyżej 5 lat to szmelc bo twarda, bo uślizgi itd. Nawet jeśli bieżnik jest jeszcze ok. powinno się takie opony wymienić.


Romet Komar -> Suzuki GSF 600 Bandit -> Suzuki V-Strom 1000

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Antyks »

Pogrzebałem trochę i znalzłem taką tabelę w teście opon enduro turytycznych z 2008 r.
test-opon(4)-cd0bc7547f08aa76e77ea003b7532fed.jpg
test-opon(4)-cd0bc7547f08aa76e77ea003b7532fed.jpg (71.99 KiB) Przejrzano 9876 razy
Wynika z nigo że testujący te opony po 4.5 tyś km. z przodu mieli 3.2mm, tył 3,5 mm - w ziwazku z tym uznali że przód wystarczy na drugie tyle a tył ok. 1700km ( do minimalnej głębokości bieznika - przy zachowaniu takiego samego stylu jazdy , nawierzchni itp..)
Ty masz z tyłu więcej bieżnika. Z przodu mniej lub mało ( 2 lub3 mm.. )
A wiek.. :) równo 5 lat...
WIęc ci bardziej oszczędni powiedzą że moesz zrobiić na tych oponach jeszcze chochocho...
Sprzedawcy opon i ci majętni - że natychmiast by wymieniali.
A ty.. zrobisz jak uważasz. Sam wiesz jak moto zachowuje się na drodze.
Moim zdaniem wokoło komina można jeszcze trochę pojeździć. O ile nie jeździsz po kałużach w deszczu..
To nie jest tak że po 5 latach nagle opona twardnieje. Miesznka gumy podobno powoli zmienia swoje właściwości.
Wiesz.. kolega zmienił niedawno opony 14 letnie w motocyklu i nie narzekał na ich trzymanie. Tylko łyse już były..
Więc i tak decyzja należy do ciebie.
Oczywiście dobrze było by wymienić i mieć wszystko igła i ideał. Jak się da to super.
I nikt nie doradzi ci nic innego tak naprawdę - ponieważ ty Ty na nich brykasz, i to ty poniesiesz konsekwencje ew. uślizgu czy aquaplaningu.
W każdym razie na szkolenie wiosenne w terenie przydało by się coś bardziej terenowego :D

Link do artykułu z testem :http://www.motocykl-online.pl/testy/Tes ... uro,3899,1


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

patryk
A1
Posty: 53
Rejestracja: 30 wrz 2016, 19:13
Lokalizacja: Głogów

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: patryk »

Ja swojego DL-a kupiłem z oponą przednią w wieku 10 l i tylną 7 lat. Przód nadal miał bieżnik, ale nawet na suchym asfalcie przy gwałtownych hamowaniach potrafił puszczać. Tył wpadał w poślizgi na rondach, a przy deszczu czułem się już zupełnie niepewnie. Wymieniłem na nowe Tourance Next i zacząłem uczyć się jazdy na nowo. Poczucie pewności wyzwoliło nowe możliwości moto i moje.



Awatar użytkownika
Seba
A
Posty: 425
Rejestracja: 21 wrz 2016, 19:48
Lokalizacja: Opole

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Seba »

Swoje oponki zmieniłem, przy podobnych parametrach co Twoje, jazda po mokrym zadecydowała, jak i lekki szuterek. Jeżeli nie zabierasz dziecku na jedzenie, bo musisz kupić oponki to kupić nowe i nie mieć w głowie podczas jazdy kiedy opony Cię zawiodą.



Igi
AM
Posty: 15
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:44

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Igi »

Zastanawiam się nad wymianą opony i mam do Was pytanie. Czy należy zmienić obie na raz, czy można wymienić tylko przód na inną firmę? Mam obie Bridgestone BW501 i nie jestem z nich zadowolony, przód słaby, tył natomiast prawie nówka i trochę szkoda mi ją wywalić.



Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Antyks »

Ważne by taki sam typ był na jednej osi :)
A że u nas na jednej osi jest jedną ... Czyli możesz zakładać zupełnie różne .


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 646
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Remol71 »

Igi pisze:... i nie jestem z nich zadowolony, przód słaby, tył natomiast prawie nówka i trochę szkoda mi ją wywalić.
Jeśli nie jesteś z nich zadowolony, to wywal obie. Po co się męczyć ?


1050 XT

Igi
AM
Posty: 15
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:44

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Igi »

Remol71 pisze:
Igi pisze:... i nie jestem z nich zadowolony, przód słaby, tył natomiast prawie nówka i trochę szkoda mi ją wywalić.
Jeśli nie jesteś z nich zadowolony, to wywal obie. Po co się męczyć ?

po mieście daja radę, gorzej na torze :) masakra na piachu.



Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Pawian »

Mam pytanie jak dla mnie z pogranicza techniki jazdy oraz kół i opon. Oba tematy jakby bliskie, więc zdecydowałem się tu dokleić z moim pytaniem ;)

Jeżdżę na Michelin Pilot Road 4, takie kupiłem razem z motocyklem. DOTy - przód kończy 5 lat, tył 3 ...
Przód ma koło 5mm, tylna jest już wyraźnie wyząbkowana, ale mięska ma wciąż sporo.

Czy wyząbkowanie może być powodem uślizgów tyłu na zakrętach na suchej nawierzchni?

Czy też może jest to kwestia mojej słabej techniki? (próby pogłębiania pochylenia bez potrzeby doprowadzające do uciekania motka dołem). Jeśli tak to piszcie :) lepiej wiedzieć i mieć nad czym pracować niż być poklepywanym po ramieniu i żyć w niewiedzy ;)


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Struna »

Pawian pisze:próby pogłębiania pochylenia bez potrzeby doprowadzające do uciekania motka dołem
Jeśli coś takiego uskuteczniasz, to w zasadzie całe pytanie traci sens - to tak jak byś zapytał czy np. wkładanie palców głębiej do maszynki mielącej mięso spowoduje, że w końcu Ci je zmieli ;)
Aczkolwiek - mocno wyząbkowana opona ( ale tak mocno, mocno ) może zmniejszać przyczepność, bo zmniejsza powierzchnię kontaktu klocków opony z asfaltem.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Pawian »

Dostałem 2 odpowiedzi na raz i wszystko jasne :)
Dzięki !!!

Pozostaje mi teraz tylko pracować nad techniką.


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: Struna »

To jest na tyle subiektywna kwestia, że bez wizualizacji ciężko coś wyrokować.
Bo może faktycznie masz tak mocno wyząbkowane, że robi to problem, a może np niepotrzebnie chylisz moto a sam się odginasz od zakrętu, co powoduje konieczność głębszego pochyłu motocykla a tym samym zwiększa ryzyko uślizgu nawet na "dobrej" oponie.
A może dohamowujesz w zakręcie i transfer masy robi swoje - przypadków może być sporo.
Kwestię pozycji w zakręcie najprościej zweryfikować z użyciem drugiego motocyklisty czy też nawet kogoś w puszce jadącym za Tobą, a jak jeszcze ma kamerkę to już bajka, bo potem możesz analizować w spokoju.
Ocena: 5.88235%


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
macias320
A
Posty: 416
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:00

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: macias320 »

A i mi teraz chodzi po głowie pomysł czy opony wymieniać czy nie ... założone są obecnie Michelin anakee z2013 roku bieżnik przód około 4,2mm tył około 5 (tylna lekko środkiem wypłaszczona - czuć pod ręką....) innych wad nie widac na nich...spękań itp.

Ewentualnie planuje zakup https://allegro.pl/oferta/pirelli-scorp ... 9756855830 ale nie wiem czy wymieniać czy jeszcze sezon pojeździć...


Było : Honda CB500S 1999 -> Suzuki DL650 2006 ABS -> Honda ST1300

Online
Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4396
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: lukas76 »

Teraz załóż już zimówki :)


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

PiW
A2
Posty: 212
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:17
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: PiW »

Ja zmieniam co 10-12tys, po takim przebiegu czuć ze przestaja trzymac - czyli raz w roku :) bo tyle mniej wiecej robie km w sezonie, dzieki temu latwo zapamietac ;)


Simson AVO, Suzuki 125 cross, Junak M16, Yamaha TMax 530, BMW F800GT, Suzuki Dl 1050XT

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: gorghu »

@PiW w dobrym tonie było by aby pierwszym postem przywitać się w Przywitalni i napisać kilka słów o sobie i czym jeździsz ;)

A po drugie, opona oponie nie równa. Inaczej będzie się zużywał Scorpion Trail 2 a inaczej Battlewing. Więc fajnie też jakbyś napisał na jakich oponach robisz taki przebieg. Ja np Batllewingi wymieniłem po 12 tyś km. Bieżnika miały jeszcze sporo ale zaczęły się ślizgać na suchym asfalcie i straciłem do nich zaufanie. Natomiast obecnie mam Anakee Adventure i mam nich zrobione ok 11 tyś. Zużycie niewielkie a i nadal fajnie trzymają.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

PiW
A2
Posty: 212
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:17
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Kiedy zmieniać opony?

Post autor: PiW »

gorghu pisze:
17 paź 2020, 13:27
@PiW w dobrym tonie było by aby pierwszym postem przywitać się w Przywitalni i napisać kilka słów o sobie i czym jeździsz ;)

A po drugie, opona oponie nie równa. Inaczej będzie się zużywał Scorpion Trail 2 a inaczej Battlewing. Więc fajnie też jakbyś napisał na jakich oponach robisz taki przebieg. Ja np Batllewingi wymieniłem po 12 tyś km. Bieżnika miały jeszcze sporo ale zaczęły się ślizgać na suchym asfalcie i straciłem do nich zaufanie. Natomiast obecnie mam Anakee Adventure i mam nich zrobione ok 11 tyś. Zużycie niewielkie a i nadal fajnie trzymają.
mówią, że kto czyta nie błądzi - zapraszam do Powitalni, a potem możesz mnie przeprosić :)
Ocena: 5.88235%


Simson AVO, Suzuki 125 cross, Junak M16, Yamaha TMax 530, BMW F800GT, Suzuki Dl 1050XT

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i opony”