Kuchnia pod gwiazdami

Forum na tematy których nie ma w innych częściach forum
Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: skibol83 »

Wtrącę się w temat i ciut zmienię temat przewodni ;)
Powiedzcie jak macie rozwiązana kwestie wody? Tzn. macie jakiś kanisterek czy po prostu z butelki? Garnki swoją droga ale do gotowania potrzebna jest woda 8-)
Zastanawiam się nad jakimś małym konisterkiem 2l z uchwytem na kufrze lub do stelaża, do tej pory zabierałem bańkę wody 5l no ale zajmuje ona tylko niepotrzebnie miejsce w kufrze, jak macie ta kwestie rozwiązaną?
Sorki za lekka zmianę wątku :oops:


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Online
Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: MrWaski »

PiotrEm pisze:
29 lip 2023, 21:53
U nie aeropres go ma honorowe miejsce w kufrze. Ten wynalazek mnie intryguje: Ekspres Wacaco Nanopresso https://www.google.com/search?q=Ekspres ... Nanopresso
Aeropres go to raczej zwykły przelewowy. Bez ciśnienia wyjdzie lura.
Ten Nanopresso wygląda ciekawie. Daje ciśnienie, ale nie wiem jak tam się podgrzewa wodę?
skibol83 pisze:
29 lip 2023, 22:07
Powiedzcie jak macie rozwiązana kwestie wody?
Kupuję Cisowiankę niegazowaną. Najczęściej jak już dolecę do celu podróży.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: PiotrEm »

MrWaski pisze:
29 lip 2023, 23:54
Aeropres go to raczej zwykły przelewowy. Bez ciśnienia wyjdzie lura.
Ja jak robię kawę w aeropresie, to wsiadam na niego całym ciężarem ciała. I wychodzi ładna krema. Jak drobno zmielesz (własny dobry młynek i ziarna, a nie mielonka z hipermarketu), to ciężko jest ten napar przepchnąć przez filtr. Poza tym zaobserwowałem, że powtórne użycie filtra daje lepszą kawę - za pierwszym razem filtr trochę się zapycha i za drugim razem trzeba jeszcze mocniej wsiąść na tłok. No, ale to nie forum o kawie. Na zlocie Cię poczęstuję, to sobie wyrobisz własną opinię.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Online
Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: MrWaski »

A... to tak działa! No, ciekawa koncepcja.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: biblo »

skibol83 pisze:
29 lip 2023, 22:07
Powiedzcie jak macie rozwiązana kwestie wody? Tzn. macie jakiś kanisterek czy po prostu z butelki? Garnki swoją droga ale do gotowania potrzebna jest woda 8-)
Zastanawiam się nad jakimś małym konisterkiem 2l z uchwytem na kufrze lub do stelaża, do tej pory zabierałem bańkę wody 5l no ale zajmuje ona tylko niepotrzebnie miejsce w kufrze
To już dla mnie jest trochę absurd :roll: To może jeszcze kartofelki i cebula? :lol:

Dla mnie - podobnie jak dla kilku kolegów zabierających głos wcześniej - lokalna kuchnia jest nierozerwalnym elementem podróżowania. To jest wielowiekowy dorobek ludzi i narodów, które odwiedzam; to są inne składniki, receptury, połączenia smaków; to są potrawy, których często nie spotka się u "Turka" za rogiem w swoim mieście lub na pyszne.pl. A czasem bywa też tak, że w poszukiwaniu śniadania, obiadu lub kolacji odkrywamy niezwykłe miejsca, spotykamy niesamowitych ludzi i mamy okazję do pogawędki z lokalesami...

I jak czytam o całym tym szpeju - ile on kosztuje, ile on zajmuje miejsca - a mówimy tutaj o podróżowaniu na moto, a nie kamperem - to nie mogę wyjść ze zdziwienia... A jeszcze ile czasu się traci na to pichcenie, mycie, sprzątanie :roll:

Mogę to zrozumieć, jak jeździ się po krzakach offroadowym samochodem i biwakuje w głuszy, przez kilka dni nie wracając do cywilizacji. Ale na moto? W podróży po Europie, gdzie kuchnia jest tak niezwykle różnorodna? I w większości, może poza Skandywnawią i tą najbardziej zachodnią częścią, jedzenie jest tańsze lub przynajmniej nie droższe niż obecnie w PL. Więc po co wsuwać wciąż te same Pudliszki i kluchy targane ze sobą? Nie, tego nie rozumiem...
Ale nawet jeżdżąc po Polsce warto spróbować lokalnego jedzenia... Żurek nigdy nie jest taki sam :D

Mnie czasem zdarza się samodzielnie przygotowywać śniadanie, ale tylko wówczas, gdy mam na kwaterze dostęp do kuchni i dzień wczesniej zrobię sobie zakupy w jakimś miejscowym sklepiku :)

Co do kawy... W różnych "dziwnych" miejscach, kawa parzona przez lokalesów potrafi być niezwykle zaskakująca. Do tej pory pamiętam klimat, nie smak, a właśnie klimat kawy pitej w lokalnej "spelunce" w Albanii, gdzie porozumiewaliśmy się na migi. Lub tej zaparzonej w przydrożnej cafe w Maroku... A tak poza takimi przypadkami, to na stacjach benzynowych praktycznie w całej Europie, włączając w to Rosję, Gruzję, również Maroko, są nowoczesne ekspresy i można się napić dobrej kawy...


P.S. Ja w swoich podróżach nie stołuję się w McDonald's lub podobnych sieciówkach rodem z Ameryki... Ale... u podstaw "sukcesu" takich sieci legły częściowo zachowania właśnie zwolenników "kuchni pod gwazdami" :twisted: tzn. ludzi którzy nie lubią czegoś nowego, nie lubią niespodzianek, którzy nie chcą być zmuszani do wczytywania się w menu w jakimś dziwnym języku lub dogadywania się z jakimś Albańczykiem lub Rumunem ;) i zmuszani do "przerażającego" dla nich dokonywania wyboru :shock: Oni chcą mieć swoje znane, "bezpieczne" jedzenie, dokładnie takie same, jak mają w domu :lol:

Nie bierzcie tego ostatniego akapitu za poważnie i zbyt do siebie 8-)
Ostatnio zmieniony 30 lip 2023, 13:43 przez biblo, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: Mati! »

Ja wożę tylko butelkę 1,5l. Z drugiej strony mój survival zaczyna i kończy się na kubku herbaty i to zazwyczaj tylko o poranku. Forumowy rzemieślnik Piotras chyba miał w swoim zestawie przewidziane dodatki w postaci kanistrów mocowanych do kufra.


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Awatar użytkownika
f_ranek
A+B+C
Posty: 1201
Rejestracja: 10 cze 2021, 23:39
Lokalizacja: SK
Kontakt:

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: f_ranek »

Z jednej strony, a z drugiej strony brak kubka dobrej kawy czy herbaty z rana do śniadania potrafi zepsuć dzień.

P. S. Butelkę 1,5 l albo dwie mam przytroczone z przodu i z tyłu sakwy, z niej wodę przelewam do butelki z filtrem węglowym, i sobie popijam na przystankach.


Bogusław • Honda Varadero XL125V 2003 -> DL650XT 2021

Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej

Online
Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: MrWaski »

f_ranek pisze:
30 lip 2023, 11:24
Z jednej strony, a z drugiej strony brak kubka dobrej kawy czy herbaty z rana do śniadania potrafi zepsuć dzień
Zwłaszcza jak się jest uzależnionym jak ja, a nie ma pewności, że tam gdzie dojadę będzie dostępna dobra kawa.
Te z automatu, jak obsługa potrafi zrobić, są najczęściej do wypicia. Nie zapomnę jak raz, nie powiem gdzie, pani mi zrobiła kawę w papierowym kubku półlitrowym, o konsystencji słabej herbaty... to już bym wolał napić się czystej wody, którą zawsze mam pod ręką.

PS
Czasem, a nawet częściej niż czasem, po całonocnej zlotowej imprezie, jestem nad ranem jeszcze wczorajszy i będę wsiadał na motór szukać espresso?!


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: biblo »

Jak się człowiek chce piwka napić, to nie musi od razu browaru kupować :lol:


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: biblo »

MrWaski pisze:
30 lip 2023, 12:21
f_ranek pisze:
30 lip 2023, 11:24
Z jednej strony, a z drugiej strony brak kubka dobrej kawy czy herbaty z rana do śniadania potrafi zepsuć dzień
Zwłaszcza jak się jest uzależnionym jak ja...
W takich przypadkach to raczej jakieś pigułki zalecam, np. prozac or something w tym rodzaju :twisted: :D


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
f_ranek
A+B+C
Posty: 1201
Rejestracja: 10 cze 2021, 23:39
Lokalizacja: SK
Kontakt:

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: f_ranek »

Prozac nie pomaga, a kubek mocnej, czarnej herbaty na trawienie jak najbardziej. Poza oczywiście poprawianiem samopoczucia. Nie mówiąc, że jest tańszy, a pewnie i mniej szkodzi 😈
Ocena: 5.88235%


Bogusław • Honda Varadero XL125V 2003 -> DL650XT 2021

Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej

Online
Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: MrWaski »

Provasic - dr. Richard Kimble.jpg
Provasic - dr. Richard Kimble.jpg (18.61 KiB) Przejrzano 677 razy


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3079
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: staszek_s »

Też polecam aeropress, lekki i nie zajmuje dużo miejsca. Kawa zrobiona i wypita gdzieś w pięknym miejscu na odludziu smakuje podwójnie :)
kawa.jpeg
kawa.jpeg (492.45 KiB) Przejrzano 666 razy
Ocena: 11.76471%


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: biblo »

Kawa z blaszanego kubka nie może smakować :lol: ;)


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: PiotrEm »

biblo pisze:
31 lip 2023, 09:37
Kawa z blaszanego kubka nie może smakować :lol: ;)
Zgadzam się, ale moja opinia jest bezużyteczna, bo smak potrawy jest wypadkową wielu czynników. Próbowałeś kiedyś Aperola albo Bombardino przyrządzonego w domu? Tylko mam na myśli małe ilości! :-)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3079
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: staszek_s »

Zapewniam Was że może smakować i to nie jest kwestia stricte smaku kawy a całego otoczenia :) To oczywiście nie wyklucza napicia się dobrej kawy w lokalnej kawiarni czy barze, ja lubię sobie poszerzać spectrum możliwości a nie zawężać :)


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: biblo »

staszek_s pisze:
31 lip 2023, 10:36
Zapewniam Was że może smakować i to nie jest kwestia stricte smaku kawy a całego otoczenia :)
W punkt! 8-)

Mnie się zdarzyło uczestniczyć w kilku degustacjach alkoholi w dalekim świecie i tam smakowały one wybornie :) No i oczywiście dokonałem zakupu, potem targałem te cholerne flaszki tysiące kilometrów, żeby zaprosić znajomych i zrobić dla nich taką degustację. I co? I było błeeeee.... bo to już nie był ten smak... który tam na miejscu był wypadkową smaku, okoliczności przyrody, lokalnego "czarodzieja" który prowadził degustację, i tak dalej, i tak dalej... :roll:

Rada na przyszłość - smakować i próbować trzeba tam na miejscu, a nie odkładać na później... Tak jak kupować pamiątki, czy inne trofea! Jak się podoba, cena jest OK, to nie wolno dać się przekonać, że potem będą ładniejsze, tańsze, wspanialsze... bo najczęściej nie będą i będziemy sobie pluć w brodę :twisted:


P.S. Jedyne alkohole, które przywiozłem i przetrwały domowy "test" to rum czekoladowy i pomarańczowy oraz likier na bazie tequili i tequila "Tres Generaciones" 8-)

P.S. Do kawy, to musi być jednak kubek ceramiczny :D i to o odpowiednim kształcie i proporcjach ;)


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3079
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: staszek_s »

Przykładowo tak jest z włoską kawą, smakuje we Włoszech, w domu okazuje się już gorsza. Podobnie miałem z kawą w Norwegii, nie wiem czy to tamta woda czy autosugestia, tam była świetna a przywieziona do domu to już nie było to. Tak że pełna zgoda, korzystajmy na ile się da i zabierajmy wspomnienia do domu :)


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: biblo »

Bo "najważniejsze są widoki" i wspomnienia :P

P.S. Co do kawy, to może zmień w domu ekspress... Ja w swoim mam "cappuccino" ale mam też "włoskie cappuccino" 8-)


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3344
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kuchnia pod gwiazdami

Post autor: Lord »

W tych kapsułkach jest kawa mielona ale jednak jak zmiele ręcznie na świeżo, dodam kilka ziarenek smakowych to jednak zapach i smak powala :)


DL650A L8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tematy ogólne”