Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Oleje, płyny eksploatacyjne, smarowanie i mycia - opinie, testy, uwagi, ostrzeżenia.
Awatar użytkownika
SebaR
A1
Posty: 95
Rejestracja: 11 lut 2017, 20:06

Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: SebaR »

Mam taki temat i poproszę znawców o radę.

Został mi 1L nowego oleju z poprzedniej wymiany Shell Advance 10W-40 Ultra.
Chciałbym spróbować wlać inna markę, np. MOTUL lub jakiś proponowany inny, (ale w kategorii 10W-40)

I teraz jak zrobić dobrze:
Dokupić 2L innej marki i zmieszać z tym co mi został ? (czy tak można)
Kupić 3L nowego ?
Dokupić 2L tego samego Shella i pozostać jeszcze jedną zmianę na Shellu ?

Z góry dzięki za info.



Awatar użytkownika
Old Donkey
A+B+C
Posty: 1825
Rejestracja: 05 maja 2018, 13:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: Old Donkey »

Znawcą nie jestem ale bym dokupił Shella, szkoda by ten litr co go masz się zmarnował a na następną wymianę ewentualnie inny olej.
Zmieniłem z ciekawości Shella na Bel Ray i nie widzę istotnej różnicy, co prawda wydaje mi się że na Bel Rayu jakby głośniej ale to tylko subiektywne odczucie i może po prostu mam omamy słuchowe ;)
Dla mnie mieszanie nie ma sensu.



Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: skibol83 »

Marki oleju nie mają żadnego znaczenia, to poprostu butelka z różnymi napisami itp, oleje różnych marek można mieszać, liczy się jedynie parametr oleju, jeśli masz 10-W40 to taki musisz zalać a jakiej marki to już zależy od ciebie.
Ja bym Ci poradził sobie policzyć co jest dla ciebie bardziej ekonomiczne, co cie wyjdzie taniej, shell czy motul. A jeśli kasa nie ma znaczenia poczytaj sobie opinie który lepszy i sam zdecyduj. Moim skromnym zdaniem dokup 2l i zmieszaj razem, bo szkoda tej litry zmarnować.
Przeciętny Kowalski nie jest w stanie zobaczyć różnicy miedzy różnymi markami oleji, no chyba ze ma 6 zmysł i ma doktorat z chemii, fizyki i mechaniki, różnice sa zbyt małe żeby je tak odczuć "na oko", a to co niby widzi ze jeden jest lepszy bo "silnik nie stuka" to tylko to co powiedziała mu podświadomość zapamiętana z reklam i opinni innych ;)


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Maarcel
A+B
Posty: 915
Rejestracja: 14 cze 2018, 23:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: Maarcel »

Też jeżdżę na Shell Advance Ultra. Ostatnio mechanik zasugerował mi jednak Advance AX7 - półsyntetyk, zamiast pełnego syntetyka.
Uzasadnił to, że nasze maszyny jeżdżą raczej w zakresie niższych prędkości obrotowych silnika niż motocykle sportowe i że półsyntetyk lepiej smaruje w niższym zakresie obrotów, a pełen syntetyk w wyższym zakresie ;)

Nie wiem, nie znam się, ale następnym razem wleję AX7, po co przepłacać, a czasem zmieniam więcej niż 1 raz w sezonie.


Suzuki DL 650 V-Strom 2012

Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1313
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: bojaco »

Mnie mechanik odradził zejście z pełnego syntetyka na półsyntetyk twierdząc, że tego rodzaju kroków się nie robi. Nie w tę stronę. Mimo to nadal mam rozterki czy aby na pewno jest sens traktować mój motocykl syntetykiem.


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

Awatar użytkownika
Maarcel
A+B
Posty: 915
Rejestracja: 14 cze 2018, 23:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: Maarcel »

Gdzie dwóch Polaków, tam trzy opcje polityczne ;)


Suzuki DL 650 V-Strom 2012

Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: motif »

można pomieszac sporadycznie ten sam typ olejów, BTW ja używam wyłącznie pół-syntetyki w moich motocyklach i jest super.

p.s.
a słuchanie rad mechaników to tak jak słuchanie rad lekarzy,
prawie zawsze źle doradzą...
Ostatnio zmieniony 06 sty 2020, 18:05 przez motif, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: skibol83 »

motif pisze:
p.s.
a słuchanie rad mechaników to tak słuchanie rad lekarzy,
prawie zawsze źle doradzą...
Oni mowia to co chcesz usłyszeć i mówia dobrze o tej marce od której maja najlepsze profity :D ja tak mialem z oponami do auta :mrgreen:
A wracając do tematu oleju ja bym poradził zrobić w sposób najbardziej ekonomiczny, ktoś napisał ze olej wymienia się co sezon lub nawet częściej wiec zrób tak żeby ta 1l zuzyc a nie lezala na pułce, no chyba ze zostaeisz sobie na ewentualne dolewki ;)


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: motif »

skibol83 pisze: A wracając do tematu oleju ja bym poradził zrobić w sposób najbardziej ekonomiczny, ktoś napisał ze olej wymienia się co sezon lub nawet częściej wiec zrób tak żeby ta 1l zuzyc a nie lezala na pułce, no chyba ze zostaeisz sobie na ewentualne dolewki ;)
ale v-strom nie bierze oleju ;)



Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: skibol83 »

motif pisze:
skibol83 pisze: A wracając do tematu oleju ja bym poradził zrobić w sposób najbardziej ekonomiczny, ktoś napisał ze olej wymienia się co sezon lub nawet częściej wiec zrób tak żeby ta 1l zuzyc a nie lezala na pułce, no chyba ze zostaeisz sobie na ewentualne dolewki ;)
ale v-strom nie bierze oleju ;)

To niech odda ten litr do mc'donalda na frytki :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: prebenny »

Maarcel pisze:Też jeżdżę na Shell Advance Ultra. Ostatnio mechanik zasugerował mi jednak Advance AX7 - półsyntetyk, zamiast pełnego syntetyka.
Uzasadnił to, że nasze maszyny jeżdżą raczej w zakresie niższych prędkości obrotowych silnika niż motocykle sportowe i że półsyntetyk lepiej smaruje w niższym zakresie obrotów, a pełen syntetyk w wyższym zakresie
To nie był ten co źle zmontował Ci altka?

A co do tematu zmieszać można bez problemu - bazy olejowe robią 2-3 firmy na krzyż cała różnica polega na zmieszaniu baz i dodatkach do nich. Ważne żeby obydwa oleje były w ten samej specyfikacji i tyle.


null

merc
A
Posty: 418
Rejestracja: 05 paź 2016, 21:24

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: merc »

Maarcel pisze:Też jeżdżę na Shell Advance Ultra. Ostatnio mechanik zasugerował mi jednak Advance AX7 - półsyntetyk, zamiast pełnego syntetyka.
Uzasadnił to, że nasze maszyny jeżdżą raczej w zakresie niższych prędkości obrotowych silnika niż motocykle sportowe i że półsyntetyk lepiej smaruje w niższym zakresie obrotów, a pełen syntetyk w wyższym zakresie ;)

Nie wiem, nie znam się, ale następnym razem wleję AX7, po co przepłacać, a czasem zmieniam więcej niż 1 raz w sezonie.
Ja jeżdżę na AX7 i jest ok. biegi wchodzą jak w masło i nic nie ubywa.
Ocena: 5.88235%


DL 650 XT 2016 i honda CB 1300 2013

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: Struna »

Każdy któremu "nie ubywa" najwyraźniej nie kręci powyżej 6500 rpm - a tam nie jest strefa zakazana, wręcz przeciwnie, tam nadal coś się jeszcze dzieje ;)

Co do mieszania olejów - w zasadzi eto możesz sobie zmieszać nawet 15w40 z 0w30 i nic złego się nie wydarzy.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Maarcel
A+B
Posty: 915
Rejestracja: 14 cze 2018, 23:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: Maarcel »

Struna pisze:Każdy któremu "nie ubywa" najwyraźniej nie kręci powyżej 6500 rpm - a tam nie jest strefa zakazana, wręcz przeciwnie, tam nadal coś się jeszcze dzieje ;)

Co do mieszania olejów - w zasadzi eto możesz sobie zmieszać nawet 15w40 z 0w30 i nic złego się nie wydarzy.
Miszczu - nawet do 9000 rpm i nie ubywa :P


Suzuki DL 650 V-Strom 2012

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: Struna »

Tobie to leje z dekla :)


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Maarcel
A+B
Posty: 915
Rejestracja: 14 cze 2018, 23:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: Maarcel »

Struna pisze:Tobie to leje z dekla :)
Jeden bierze olej, inny daje :D


Suzuki DL 650 V-Strom 2012

Awatar użytkownika
SebaR
A1
Posty: 95
Rejestracja: 11 lut 2017, 20:06

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: SebaR »

Chłopaki zamówiłem 2L Shella, zaleje wiec Shellem na ten sezon a w przyszłym zmienię na coś innego. Dzięki za podpowiedzi.



Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Oleje - zmieszanie dwóch różnych producentów.

Post autor: Smerfciamajda »

Bardzo dobra decyzja bo od mieszania boli tylko głowa. Po co ma Cię boleć cały sezon od tego czy dobrze zrobiłeś czy źle.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Oleje, chemia”