Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Wszystko co o motocyklach V-strom powiedzieć i wiedzieć można. Pytania, odpowiedzi, dyskusje.
Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Iżu »

Przydatność podnóżka centralnego jest bezdyskusujna, przyda nam się nie tylko do smarowania i naciągu łańcucha, ale także do zwykłego parkowania w ciasnych wnętrzach, łatwiej też wtedy motocykl obciążyć bagażem.
Jako że mam zamiar nabyć to piękne urządzenie :lol: do swojej Suzi DL-650 2016, poproszę szanownych kolegów o opinie na ten temat, czyli jakie macie podnóżki w swoich maszynach i czy jesteście z nich zadowoleni?
Czy oryginalny wart jest wysokiej ceny (chcę taki kupić), a może jednak lepiej nabyć jakiś tańszy nieoryginalny?
Czy są różnice w stabilności motocykla na poszczególnych podnóżkach, oraz uzytkowości i trwałości, a jak jest z korozją ?

Będę wdzięczny za wszelkie opinie :D

Pozdrowionka
Ostatnio zmieniony 16 maja 2017, 20:51 przez Iżu, łącznie zmieniany 1 raz.


Iżu

Tags:

Awatar użytkownika
Grzechu (Kobyłka)
A+B+C+D
Posty: 2054
Rejestracja: 09 sty 2017, 12:55
Lokalizacja: Opole

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Grzechu (Kobyłka) »

W moim tysiącu (październik 2016) jest zamontowana oryginalna cetralka. Bardzo stabilna (siadam na moto), wygodnie się stawia mimo wagi sprzęta, oznak korozji brak.
Bezdyskusyjnie polecam.


Honda Transalp 650XL + Suzuki V-Strom DL 1000 ABS 2016
SP6AZE

Awatar użytkownika
JARON
A+B+C+D
Posty: 2119
Rejestracja: 04 paź 2016, 14:51
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: JARON »

A w moim tysiącu ,kolor srebrny a nie czarny jak wyżej ;) (październik 2016) :D jest zamontowana centralka SW MOTECH. Bardzo stabilna (nie siadałem na moto),wygodnie się stawia mimo wagi sprzęta,brak oznak korozji. Jedynie sprężyny jakieś takie leniwe i same nie podnoszą stopki w górę tylko trzeba jej pomóc poprzez lekkie popchnięcie w górę. Nie ma problemu z opadaniem. Też w sumie mogę polecić.


Ogar205>CZ175>MZ250Jaskółka z koszem>Junak M10>MZ ETZ250>IntruderVL800>IntruderC1500>Vstrom1000 2016>BENELLI IMPERIALE 400
Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili,gdy zdamy sobie sprawę,że mamy tylko jedno.

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1637
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: prebenny »

I ja jak wyżej tyle, że 650 ;) Na motorze mogę bez problemu usiąść i bujać się na boki a motor nadal stoi stabilnie. A rzecz przydatna choćby do czyszczenia łańcucha a i na parkingu jakoś tak mam większe zaufanie do centralki niż do kosy :P


null

Awatar użytkownika
kalinago
A2
Posty: 124
Rejestracja: 21 lis 2016, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: kalinago »

Iżu pisze:Przydatność podnóżka centralnego jest bezdyskusyjna
Nie zawsze wszystkim pasuje. Z tego co pamiętam to chyba kolega Suszny miał, ale ją wywalił.
Ja nie mam i jakoś mi jej na razie nie brakuje. Jak coś robię to w garażu mam stojaki.



Awatar użytkownika
Daniel
A1
Posty: 31
Rejestracja: 25 lut 2017, 00:16
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Daniel »

Najważniejszą zaletą centralki jest to, że można pod nią wózek podłożyć :) :) :)
Dzięki niemu mogłem kupić motocykl bo inaczej nie mieściłby się w garażu z autem - a tak moto stoi bokiem pod ścianą
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (391.84 KiB) Przejrzano 6456 razy



Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2215
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Antyks »

Mi się przydaje. I w garażu i w trasie. I do czyszczenia łańcucha, do innych spraw serwisowych a i mniej miejsca moto zabiera w garażu.
Przez pół roku nie używałem - jak miałem obniżone na kościach moto. Wstyd się przyznać ale nie miałem siły motonga wrzucić na centralkę :)
Po założeniu oryginalnych kości - wskakuje przy klaśnięciu :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
Gabinet Dietetyczny
Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Iżu »

Czyli jak rozumiem warto kupić oryginalny podnóżek, to jeszcze poproszę o informację czy nie mając motocyklowego podnośnika itd. jestem w stanie sam sobie go zamontować?
W którym miejscu trzeba go przesmarować i czy ten zabieg należy jakiś częściej powtarzać?

Pozdrówko


Iżu

Suszny
A
Posty: 345
Rejestracja: 13 paź 2016, 15:44

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Suszny »

kalinago pisze:
Iżu pisze:Przydatność podnóżka centralnego jest bezdyskusyjna
Nie zawsze wszystkim pasuje. Z tego co pamiętam to chyba kolega Suszny miał, ale ją wywalił.
Ja nie mam i jakoś mi jej na razie nie brakuje. Jak coś robię to w garażu mam stojaki.
Wywaliłem tak szybko jak założyłem, ponieważ mocno obniża i tak niski prześwit w V-stromie. Ze smarowaniem łańcucha, parkowaniem motocykla czy różnorakimi naprawami sobie radzę bez centralki. Nie odczuwam potrzeby jej montowania, nie jest mi do niczego potrzebna. Leży gdzieś w garażu, może kiedyś się przyda.


V-strom 650 K5

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Iżu »

Suszny pisze:
Wywaliłem tak szybko jak założyłem, ponieważ mocno obniża i tak niski prześwit w V-stromie. Ze smarowaniem łańcucha, parkowaniem motocykla czy różnorakimi naprawami sobie radzę bez centralki. Nie odczuwam potrzeby jej montowania, nie jest mi do niczego potrzebna. Leży gdzieś w garażu, może kiedyś się przyda.
Na ile ten prześwit obniża? Czy to przeszkadza w normalnej jeździe? przy pokonywaniu zakrętów będzie ocierać asfalt czy jak?
A jak smarujesz łańcuch w trasie?


Iżu

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1637
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: prebenny »

Iżu ja jeszcze 'podwoziem' nie obtarłem a nawet z tarasu przez schodek zjeżdżałem więc :P


null

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2215
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Antyks »

Podnóżek mam na wysokości osłony silnika (no.. może 5 mam niżej) więc różnicy nie ma dla mnie żadnej.


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
Gabinet Dietetyczny
Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 662
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Remol71 »

Dzięki centralce bez problemu wymieniłem łożyska w kołach i napęd. IMHO to powinno być standardowym wyposażeniem.


1050 XT

Fryderyk
A1
Posty: 55
Rejestracja: 05 paź 2016, 01:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Fryderyk »

Suszny pisze:Wywaliłem tak szybko jak założyłem, ponieważ mocno obniża i tak niski prześwit w V-stromie.
Nie przypomnę sobie źródła, ale czytałem gdzieś, że oryginalna centralka wyraźnie obniża prześwit, w szczególności w lewych zakrętach, natomiast niektóre zamienniki, w tym SW-Motech, robią to w znacznie mniejszym stopniu.



Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1637
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: prebenny »

Jedyny minus jaki ja zauważam to niziołek taki jak ja ma problem z 'zestawieniem' motocykla z nóżki i u mnie skończyło się to glebą :/


null

Awatar użytkownika
kalinago
A2
Posty: 124
Rejestracja: 21 lis 2016, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: kalinago »

Iżu pisze:A jak smarujesz łańcuch w trasie?
Najlepiej zamontować smarowanie olejowe.
Jak nie, to wystarczy postawić moto na bocznej stopce, podejść z prawej strony, przechylić lekko moto na na lewo i podłożyć pod prawy wahacz ( lub nakrętkę osi tylej) odpowiednio przycięty kawałek listewki i już mamy tylne koło w powietrzu.
Wożenie ze sobą tego kawałka listewki w dłuższej trasie nie stanowiło żadnego problemu.



Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3078
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: staszek_s »

Ja jeszcze widzę minus w kilogramach, to pewno waży ze 2-3 kilo...


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Iżu »

kalinago pisze: Jak nie, to wystarczy postawić moto na bocznej stopce, podejść z prawej strony, przechylić lekko moto na na lewo i podłożyć pod prawy wahacz ( lub nakrętkę osi tylej) odpowiednio przycięty kawałek listewki i już mamy tylne koło w powietrzu.
Wożenie ze sobą tego kawałka listewki w dłuższej trasie nie stanowiło żadnego problemu.
Listewka powiadasz.. w sumie w podobny sposób smaruję u siebie łańcuch tyle że zamiast drewna stosuję podnośnik samochodowy który wkładam pod mocowanie wahacza (robię to w garażu), jednak mimo wszystko wolałbym podnóżek centralny, motocykl wtedy stoi stabilnie i pewnie.
Smarowniczka do łańcucha fajna rzecz, zwłaszcza jak się dużo jeździ, przy moich przebiegach miesięcznych rzędu tysiąca km. chyba nie ma większego sensu wydawać kasę na takie ustrojstwo.

Pozdrówko


Iżu

Awatar użytkownika
kalinago
A2
Posty: 124
Rejestracja: 21 lis 2016, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: kalinago »

Iżu pisze:w sumie w podobny sposób smaruję u siebie łańcuch tyle że zamiast drewna stosuję podnośnik samochodowy
Nie ma potrzeby stosowania podnośnika. Bez wysiłku podnosisz tylne koło lewą ręką opierając się barkiem o moto, a prawą podkładasz podpórkę.



Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Podnóżek centralny - co warto kupić i dlaczego

Post autor: Iżu »

kalinago pisze:
Iżu pisze:w sumie w podobny sposób smaruję u siebie łańcuch tyle że zamiast drewna stosuję podnośnik samochodowy
Nie ma potrzeby stosowania podnośnika. Bez wysiłku podnosisz tylne koło lewą ręką opierając się barkiem o moto, a prawą podkładasz podpórkę.
Spróbuję w ten sposób zrobić najbliższe smarowanko ;)
Dzięki za info


Iżu

ODPOWIEDZ

Wróć do „Motocykle V-strom”