Darowizna

Forum na tematy których nie ma w innych częściach forum
horizon
A1
Posty: 20
Rejestracja: 10 lip 2021, 11:13

Darowizna

Post autor: horizon »

Moi drodzy, kupiłem samochód na siebie (mam żonę - bez rozdzielności finansowej). Opłaciłem już PCC w Warszawie (tutaj rozliczam podatki). Jednak przed przerejestrowaniem na siebie chciałbym umową darowizny przekazać 50% mojej mamie. Mieszka ona w Lublinie. Zabieg ten pomoże mi zoptymalizować koszt OC (maksymalne zniżki mamy, a ja nie mam żadnych - bo miałem tylko auta służbowe). Auto będę rejestrował w Warszawie. Czy z prawnego punktu widzenia wszystko jest ok?
Chętnie wysłucham Waszych porad,
Z góry dziękuję



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Darowizna

Post autor: PiotrEm »

Jest OK.
Przerabiałem 2x. Kupiłem dawno temu w komisie auto jako ja i zarejestrowałem na siebie i żonę, żeby zaczęła zbierać zniżki. Zbierała, zbierała, aż w końcu puknęła jakieś zaparkowane auto (zbiła lampę tylną w starym peugeocie, do kupienia za 150 zł na allegro, szkód blach.-lak. nie było) i w kolejnym roku składka ubezp. wzrosła o 500 zł.
Tymczasem córka zrobiła prawo jazdy, a ja wziąłem motocykl w leasing. Podarowałem córce swoje 50% udziału w samochodzie, w umowie napisane było, że drugi współwłaściciel wyraża zgodę na zmianę właścicieli. OC poszło trochę w górę, ale nie za wiele.
Oczywiście mogłem po prostu dopisać córkę jako trzecią właścicielkę, ale istnieje duże ryzyko, że córka jako świeżak coś gdzieś obetrze i zrujnuje mi zniżki motocyklowe. Bo zniżki lecą na wszystkich pojazdach, które posiadasz, dlatego pozbyłem się samochodu. Jeżeli masz w rodzinie ze dwa samochody, motocykl albo dwa (tuziny :-) ) i może jeszcze przyczepkę i robisz obcierkę wartą 500 zł i próbujesz dogadać się z poszkodowanym, to on spróbuje Cię wydoić. Tamten od peugeota chciał 2000 zł!

Wracając do tematu. Jak będziesz załatwiał w urzędzie rejestrowanie, to miej przy sobie zgodę rodo drugiego właściciela. My wszyscy troje (ja, żona i córka) byliśmy wymienieni w umowie jako strony i wszyscy się podpisali, a urzędas mimo to żądał oddzielnego papieru ze zgodą na przetwarzanie danych córki i żony.

PS. Darowizny w rodzinie są zwolnione od podatku, więc w umowie musisz podać stopień pokrewieństwa obdarowanego. Wzory umów znajdziesz w internecie.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Darowizna

Post autor: Lord »

Jest tylko jedno niebezpieczenstwo, w przypadku spadku po twojej mamie bedzie miał rozbicie tych 50% na odpoiwednich spadkobierców, chyba że wczesniej zabezpieczysz sie odpowiednimi dolumentami spadkowymi. Oczywiście mówimy tu na razie o teoretycznym przypadku ale do rozważenia.


DL650A L8

Awatar użytkownika
Old Donkey
A+B+C
Posty: 1825
Rejestracja: 05 maja 2018, 13:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Darowizna

Post autor: Old Donkey »

horizon pisze:
16 gru 2021, 08:09
bo miałem tylko auta służbowe
Poproś gościa który zarządza flotą w firmie by wystawił zaświadczenie, że w okresie w którym byłeś jedynym (?) użytkownikiem samochodu auto nie brało (?) udziału w żadnej kolizji drogowej. I z takim papierem do ubezpieczyciela, może, a może nie :D dostaniesz zniżkę.



Online
Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Darowizna

Post autor: Centrino »

Ja aby na wszelki wypadek nie rujnować komuś albo ktoś mi nie rujnował zniżek kupiłem skuterek.
Skuterek stoi sobie pod płotem, nie ma przeglądu ale czasami nawet odpala. Generalnie nie jeździ bo nie to było celem jego kupna.
Otóż skuterek zarejestrowany jest na żonę i na córki. Za ten poperek płacę rocznie 240zł za pakiet i tu uwaga: OC i AC. NW nie płacę bo nie po co.
Jedyny problem jaki jest z takim sprzętem to taki, że dopóki dzieciaki nie osiągną pełnoletności skuterka nie mogę sprzedać bez zezwolenia sądu - ale są inne sposoby ;)


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Darowizna

Post autor: PiotrEm »

Jak z 10 lat temu ubezpieczałem moją aprilkę habanę (125 ccm), to TU nie uznało bezszkodowości na samochodach służbowych. Z kolei jak ubezpieczałem pierwsze auto prywatne (miejskie autko dla żony), to TU nie uznało bezszkodowości na tym skuterze, który wtedy miałem już ze 3 lata. A jak w końcu mnie wywalili z roboty i musiałem zamienić to małe auto miejskie na kombiacza średniego zasięgu ziemia-ziemia, to TU nie omieszkało potrącić mi 10% za jedną obcierkę na samochodzie służbowym.
TU robi co zechce, żeby złupić najwyższą premię.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Darowizna

Post autor: PiotrEm »

Centrino pisze:
16 gru 2021, 10:38
Ja aby na wszelki wypadek nie rujnować komuś albo ktoś mi nie rujnował zniżek kupiłem skuterek.[..]Za ten poperek płacę rocznie 240zł za pakiet i tu uwaga: OC i AC.
Jakie TU?
Bo ja właśnie widzę, że nie mam żadnego pojazdu, ani samochodu, ani motocykla, więc muszę coś kupić, rozważam Fiata Panda, albo jakiś kibelek :-)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Waldic
A1
Posty: 40
Rejestracja: 13 sie 2021, 21:45
Lokalizacja: Elbląg

Re: Darowizna

Post autor: Waldic »

[quote=PiotrEm post_id=99129 time=1639643244 user_id=3495
PS. Darowizny w rodzinie są zwolnione od podatku, więc w umowie musisz podać stopień pokrewieństwa obdarowanego. Wzory umów znajdziesz w internecie.
[/quote]

Darowizny dla 1 grupy są zwolnione z podatku, ale powyżej kwoty 9637 zł trzeba ją zgłosić do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy. Inaczej podatek będzie wymagany.


DL650A 2018

drom
A1
Posty: 20
Rejestracja: 20 lis 2020, 09:12

Re: Darowizna

Post autor: drom »

Ja zakupiłem auto zarejestrowałem na siebie a że nie miejac zniżek wyszło mi drogo to dopisałem szwagra jako współwłaściciela i tak zyskałem tańsze OC ponieważ szwagier miał komplet zniżek. Żeby nie robić mu problemów dopłacam jakieś 50 zł ochrony zniżek w razie mojej kolizji by on nie stracił. I przy dopisywaniu współwłaściciela nie zapomnieć o podatku do US w zależności jaka jest wartość pojazdu płaci się jakiś tam procent.



drom
A1
Posty: 20
Rejestracja: 20 lis 2020, 09:12

Re: Darowizna

Post autor: drom »

Co do darowizny to zobacz sobie tutaj: https://wygodnie.pl/porady/darowizna-sa ... i-formalne Opisane jest jakich formalnośći powinno się dopiełnić.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Tematy ogólne”