Odpowietrzenie ABS

Jak ustawić, naprawić, poprawić, by znowu działało
Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Odpowietrzenie ABS

Post autor: skibol83 »

Witam.
Takie pytanie jak w temacie.
Czy żeby odpowietrzyć układ ABS w DL 1000 II generacji potrzebny jest komputer serwisowy?
Mam niewielki problem z tylnym hamulcem, jest strasznie kiepski a wręcz jego brak.
Mój oswojony mechanik po konsultacjach z serwisem ASO w Krakowie stwierdzili że jest rąbnięta jakiś elektrozawór, naprawa swoją droga ale potem trzeba cały układ odpowietrzyć a do tego rzekomo potrzebny jest komputer który podobno tylko mają w Krakowie na Polskę Płd-Wsch.
Czy to prawda co on mówi z tym komputerem czy tylko ściema lenia :D
Myślałem o oplocie na przednim hamulcu ale to wierzę się z odpowietrzaniem i wspomnianym komputerze... to prawda czy poprostu unika roboty bo to sporoooo dlubania


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Odpowietrzenie ABS

Post autor: Centrino »

Da rade odpowietrzyć bez kompa ale to dość żmudna operacja polegająca na odpowietrzaniu, przejechaniu się motocyklem i kilkukrotne wymuszenie pracy ABS, ponowne odpowietrzanie i tak w kółko do skutku.
Gdzieś dokładniej @Antyks opisywał.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Odpowietrzenie ABS

Post autor: skibol83 »

Nie wiem, ja się nie znam, dlatego pytam. Na mój chłopski rozum da się to zrobić "recznie" tylko właśnie to duzooooo roboty.
Wstępnie za naprawa pompy ~700, odpowietrzenie też w granicach 700 i to po znajomościach bo normalnie liczą sobie w serwisie ponad 1000, no i robocizna, wyliczył mi w granicach 2000 tys zł za naprawę. A zrobimy próbę i odetnie ABS od tylnego hamulca, wepnie się bezpośrednio pod pompę hamulcowa omijając ABS, tylko że wtedy tył będzie na ostro bez ABS-u, zobaczymy czy mu to wyjdzie. Tyle co robocizna i przewód hamulcowy, tak +/- 500zl wszystko.
Podejrzewam że komputer wymusza pracę pompy ABS przez co szybciej trwa odpowietrzanie, to pewnie 15 min a nie moze z 3h
Sąsiad ma GS-a i mi mówił że w BMW też trzeba przez komputer odpowietrzyć...


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Odpowietrzenie ABS

Post autor: Centrino »

Odpowietrzenie 700zł?? :o :shock: :o :o :shock: :shock: :o :o :o :shock: :shock: :shock:


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Odpowietrzenie ABS

Post autor: Centrino »

Na jednym z portali aukcyjnych widzę pompę ABS za 900zł do dl1000 `15-16
Grubo bym się zastanawiał czy naprawiać starą czy zakupić używkę (nowa, wiadomo, cena pewnie zabije).
Ewentualnie później rozebrałbym starą i sprawdził czy da się coś zrobić w domowych warunkach (tak dla potomności)


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Odpowietrzenie ABS

Post autor: skibol83 »

Centrino pisze:
14 wrz 2022, 22:16
Odpowietrzenie 700zł?? :o :shock: :o :o :shock: :shock: :o :o :o :shock: :shock: :shock:
POWTARZAM TO CO MI MECHANIK POWIEDZIAL
Cena po znajomości w przybliżeniu!!! W serwisie więcej z tego co mi powiedział mój mechanik.
Najbliższe ASO Suzuki co mają jakiś "czarodziejski" komputer do odpowietrzania jest w Krakowie i tylko oni go rzekomo mają na rejon Małopolski i Podkarpacia więc ceny sobie dyktują jakie chcą.
Może taka cena być, nie mówię że nie, pewnie samo podpięcie z 200, roboczogodzina tez z 200 prąd na serwisie z 200 :lol: :lol: I tak by się uzbierało....
Aż z ciekawości jutro zadzwonię do serwisu i się zapytam... przypale głupa i się spytam ile by to kosztowalo 8-)

U mnie pompa ABS jako pompa jest sprawna. Nie ma żadnego błędu, ABS działa, tylko że któryś czujnik, elektrozawór jest rąbnięty i jakby to ująć po chłopsku nie daje pełnej mocy na klocki przez co hamulec jest bardzo kiepski.
Pierwsza wersja była że może to wina przypalonej tarczy i klocków ale po wymianie było to samo, podzwonił, popytał po swoich znajomych mechanikach i właśnie podejrzewają jakiś elektrozawór


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Odpowietrzenie ABS

Post autor: Centrino »

Ale ten elektrozawór jest w pompie. Prawdopodobnie nie otwiera się całkowicie albo w ogóle jest przyblokowany.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Odpowietrzenie ABS

Post autor: skibol83 »

Nie wiem, nie zam się, zarobiony jestem, ja tu tylko sprzątam. :lol:
Tylko ze jak rozbierze pompę to jest opcja że może zapowietrzyć ABS, tak mi sie przynajmniej wydaje, pompa ABS jest wyzej niz hamulcowa i plyn moze samiostnie splynac zapowietrzajac ja.... tak mi sie przynajmniej wydaje. Nie wiem jak to dokładnie jest skonstruowane.
A druga sprawa ten mój mechanik jako mechanik jest pierwsza klasa, widać że ma pojęcie, jest dokładny wręcz pedantyczny jeśli chodzi o robotę ale za to bardzoooooo powolnyyyyy, :D za nim się weźmie do roboty to wypije 3 kawy i spali 5 papierosów hehehe,


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Odpowietrzenie ABS

Post autor: Struna »

Dżizas - wydumki jakby to był jakiś rocket-science.
To tylko układ hydrauliczny z pompą/zaworami po drodze. W autach od wieków stosowane i tam jakoś nikt takich cudów nie wymyśla.
W miarę możliwości minimalizuje się potencjalne zapowietrzanie a na koniec po prostu porządnie odpowietrza, potem szybki test na drodze i ponowne odpowietrzenie. Tak kilka razy i będzie ok.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat”