wozicie gaśnice ze sobą?

Forum na tematy których nie ma w innych częściach forum
Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1296
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: biblo »

Robert.BB pisze:
10 sty 2023, 21:32
Byłem na Rumuni i tam trzeba mieć gaśnice na Moto chyba tylko dla policji bo taka gaśnica to chyba tylko świeczkę lub znicz zgasi
Typowy "urban legend"! :roll: Wyjeżdżając _DO_ Rumunii nie trzeba mieć gaśnicy...

"Zgodnie z Konwencją Wiedeńską w pojeździe powinno znajdować się wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. Oznacza to, że w pojazdach zarejestrowanych w Polsce wystarczy wyposażenie wymagane przez polskie prawo"
Ocena: 11.76471%


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4521
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: Centrino »

Dokładnie jak @biblo pisze, jest konwencja, która reguluje wyposażenie auta a te wszystkie wydumki ludzi doprowadzają do takich właśnie sytuacji, że ktoś gdzieś jedzie i dokupuje zbędne elementy do samochodu, motocykla, łodzi, samolotu itp.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1287
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: MrWaski »

@biblo dzięx! Tego nie wiedziałem.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

delirium
A+B+C
Posty: 1223
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: delirium »

no dzis paczka przyszła z gaśnicą, zawsze sie bede lepiej czuł szczegplnie jak sie wjeżdża w tereny zalesione.
Motor to pół biedy ale szkoda by było cos podpalić przy okazji. Niektórzy wożą spray do łańcucha (niepotrzebnie)
ja bede gaśnice 8-)



pyra
A+B
Posty: 735
Rejestracja: 07 lis 2017, 06:43

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: pyra »

No z tym lasem to pojechałeś🤣 przecież tam jest zakaz wjazdu😁


Szerszeń DL 650A L7 - to już historia

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2255
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: Iżu »

delirium pisze:
09 sty 2023, 17:13
czy wolicie jaja na miękko czy na twardo?
Proszę się nie podniecać filmem, wszak napisano pod nim.. " Powyższe sceny filmowe są zmontowane za pomocą programu, w którym można dowolnie edytować materiał video. Wszystko co właśnie zobaczyłeś nigdy się nie wydarzyło i jest produkcją filmową. Jakiekolwiek podobieństwo przedstawionych na tym kanale (w filmach) osób, miejsc, wydarzeń, imion, ksywek, adresów i innych określeń jest czysto przypadkowe."
Więc autor filmu albo jest wierutnym kłamcą albo tchórzliwą mendą, tak czy siak filmik jest niewiarygodny :D


Iżu

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1287
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: MrWaski »

delirium pisze:
11 sty 2023, 16:52
Niektórzy wożą spray do łańcucha (niepotrzebnie)
ja bede gaśnice 8-)
Mieszczę i gaśnicę 500ml i olej do łańcucha. Gdy jadę w deszczu kilka dni, pasuje czasem przesmarować napęd. Bardzo minimalistycznym rozwiązaniem jest użycie zużytej fiolki z tuszu do rzęs. Pogadajcie z plecaczkami. Tam wchodzi wystarczająca ilość oleju do łańcucha na kilka smarowań i jest spiralka do rozprowadzania.
Mam też S100 do łańcucha o pojemności 100ml, który napełnia się z większego. Na dłuższe wyjazdy jak znalazł.

PS
Wszelkie smarownice automatyczne to nie moja bajka. Po prostu nie podoba mi się to rozwiązanie, mimo że jest pono rewelacyjne.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

delirium
A+B+C
Posty: 1223
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: delirium »

pyra pisze:
11 sty 2023, 17:51
No z tym lasem to pojechałeś🤣 przecież tam jest zakaz wjazdu😁
no ale kto pisał o lesie? miałem na myśli droge zalesioną :mrgreen:



Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5225
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: Struna »

biblo pisze:
11 sty 2023, 09:19
Typowy "urban legend"! :roll: Wyjeżdżając _DO_ Rumunii nie trzeba mieć gaśnicy...

"Zgodnie z Konwencją Wiedeńską w pojeździe powinno znajdować się wyposażenie wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. Oznacza to, że w pojazdach zarejestrowanych w Polsce wystarczy wyposażenie wymagane przez polskie prawo"
Jak to się ma do np kamizelek odblaskowych ? U nas zdaje się nie trzeba było mieć do niedawna, a za ich brak w innych krajach podobnież spore sankcje bywają...

Załóżmy, że u nas nadal ich nie trzeba mieć ( w sumie to trzeba, czy nie ? ;) ), co gdy np na Słowacji pała się przyczepi o jej brak ?


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

delirium
A+B+C
Posty: 1223
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: delirium »

Struna pisze:
12 sty 2023, 14:45
Załóżmy, że u nas nadal ich nie trzeba mieć ( w sumie to trzeba, czy nie ? ;) ), co gdy np na Słowacji pała się przyczepi o jej brak ?
kamizelki w EU niby wymagane, zreszta dobrze miec bo to miejsca nie zajmuje ajak awaria to bezpieczniej znacznie na drodze stać.
[edit by Centrino]
Usunąłem niepotrzebny wpis siejący pro(chyba) Putinowską propagandę.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2023, 15:30 przez delirium, łącznie zmieniany 1 raz.



Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1296
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: biblo »

Struna, ja nie jestem prawnikiem, ale ta interpretacja wydaje mi się wyczerpująca... Po prostu kamizelka nie jest wyposażeniem samochodu, lecz wyposażeniem kierowcy 8-)

Konwencja Wiedeńska stanowi, że samochód musi być wyposażony w te elementy, które są obowiązkowe w kraju zarejestrowania pojazdu.

W teorii wystarczy zabrać ze sobą gaśnicę i trójkąt. Praktyka pokazuje jednak, że policjanci nie znają tego zapisu. Wymagają od podróżujących wyposażenia obowiązującego w ich kraju. Jeśli chcesz uniknąć stresu i niepotrzebnych dyskusji, warto byś wyposażył auto w to, co jest wymagane w danym państwie. Najczęściej, oprócz gaśnicy i trójkąta, będzie to apteczka oraz kamizelka odblaskowa.

Warto pamiętać, że w przypadku braku kamizelki odblaskowej nie możemy powołać się na Konwencję Wiedeńską, bo nie jest ona traktowana jako wyposażenie auta. Kierowca ma obowiązek jej posiadania i założenia, gdy wysiada z auta w miejscu do tego nieprzeznaczonym (np. na pasie awaryjnym drogi ekspresowej).


Co do dyskusji z lokalnymi "szeryfami" (np. na temat gaśnicy, żarówek, itp.), to owszem, mogą być one stresujące, a czasem czasochłonne i dla świętego spokoju niektórzy wożą wspomniane klamoty. Natomiast warto znać swoje prawa i obowiązki oraz chociaż podstawowy lokalny taryfikator.

No chyba, że taki "szeryf" tylko szuka pretekstu na wyrwanie lewych dutków od wystraszonego turysty :roll: A wówczas, albo trzeba się dogadywać dla świętego spokoju, albo iść na ostro, tzn. wołać komandira :twisted: Szczególnie poza UE, np. w Rosji...


P.S. U nas póki co nie ma takiego wymogu, ale pewnie z czasem się pojawi... Logiczne to i rozsądne... 8-)
Ocena: 5.88235%


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
Rommel
A+B+C
Posty: 1196
Rejestracja: 04 paź 2020, 23:37
Lokalizacja: Bristol (UK)

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: Rommel »

@Struna z tego co wiem dalej nie trzeba. Sprawdzalem tydzien temu, i dalej jest trojkat, gasnica i tablica rejestracyjna. Trójkat i gasnice kupuje w pakiecie zawsze po 10 sztuk, do tego dorzucam apteczke która nie jest wymagana, i 2 kamizelki, groszowe sprawy.

Posiadanie kamizelki jest po prostu logiczne. Chyba ze ktos mentalnie ejst na poziomie Rosji ;)
Ostatnio zmieniony 12 sty 2023, 15:32 przez Rommel, łącznie zmieniany 2 razy.
Ocena: 5.88235%


"I am the Flying Spaghetti Monster. Thou shalt have no other monsters before Me. (Afterwards is OK; just use protection.) The only Monster who deserves capitalization is Me! Other monsters are false monsters, undeserving of capitalization."

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5225
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: Struna »

Dzięki @biblo - bardzo trafnie ujęte.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 797
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: Pawian »

biblo pisze:
12 sty 2023, 15:27
...
Co do dyskusji z lokalnymi "szeryfami" (np. na temat gaśnicy, żarówek, itp.), to owszem, mogą być one stresujące, a czasem czasochłonne i dla świętego spokoju niektórzy wożą wspomniane klamoty.
...
To ja dorzucę zdarzenie sprzed 2 tygodni.
Jechałem puszką i zostałem zatrzymany przez patrol Policji. Powód - brak światła pozycyjnego z tyłu.
Młody Policjant po sprawdzeniu reszty oświetlenia już się zabierał do wystawienia mandatu i mówi, że mam poczekać 5 minut.
Ja na to, że w takim razie szkoda mi czasu i że wymienię sobie żarówkę w tym czasie.
I wtedy zdziwko - "Wymieni Pan teraz?"
Wymieniłem w 2 minuty - zobaczył, że świeci, oddał prawo jazdy i powiedział, że będzie pouczenie. Zaoszczędziłem 50 PLN.

Obowiązku nie ma, żeby wozić zapasowe żarówki w Polsce, ale po wymianie spalonej na świecącą wychodzi na to, że nie ma podstaw do wystawienia mandatu.


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4521
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: Centrino »

Tak, jeśli wymienisz na miejscu to nie mogą Ci wystawić mandatu. Przecież mogła się spalić minute wcześniej.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
waldeman
A2
Posty: 247
Rejestracja: 07 lis 2016, 16:15
Lokalizacja: Bogatynia

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: waldeman »

Dyskutujemy tutaj o gaśnicy czy kamizelkach odblaskowych , a co niektóre grupy motocyklistów za sam pomysł jazdy w kamizelce wrzuciły by na stos . Co do jazdy autem w Czechach i posiadania kamizelki ostrzegawczej, to należy posiadać ich tyle , ile jest osób w aucie. Do tego kamizelki powinny być w zasięgu ręki, nie w bagażniku. Po prostu w razie konieczności opuszczenia pojazdu , mamy mieć kamizelkę na sobie , tam gdzie to jest wymagane oczywiście.
Ja natomiast zwrócę uwagę na inny problem . Niedawno wymyślono że nie musimy wozić ze sobą dowodów rejestracyjnych i polisy OC na pojazd w PL . Tutaj dopiero zaczyna się zabawa , jak kierowca za granicą jest mocno zadziwiony że ktoś wymaga od niego posiadania tych dokumentów. Płacz , zgrzytanie zębami i powoływanie się na konwencję Wiedeńską nie pomaga.


Mniejszość Niemiecka 3

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1296
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: biblo »

waldeman pisze:
15 kwie 2023, 07:44
Niedawno wymyślono że nie musimy wozić ze sobą dowodów rejestracyjnych i polisy OC na pojazd w PL . Tutaj dopiero zaczyna się zabawa , jak kierowca za granicą jest mocno zadziwiony że ktoś wymaga od niego posiadania tych dokumentów. Płacz , zgrzytanie zębami i powoływanie się na konwencję Wiedeńską nie pomaga.
To już jest nasz rodzimy przepis i nie obowiązuje poza granicami kraju. I nie jest on związany z "wyposażeniem" pojazdu... Dowód rejestracyjny i OC trzeba mieć podobnie jak dowód osobisty, mimo iż w ramach Schengen nie ma kontroli granicznych...

Z kolei, jeśli nie macie w dowodzie rejestracyjnym miejsca na pięczątki z przeglądów, to trzeba mieć ze sobą ten kwit otrzymany w stacji diagnostycznej - jest on honorowany w UE.


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 662
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: Remol71 »

Ładny duży kwit :D Lepiej już dowód wymienić :D


1050 XT

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4521
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: Centrino »

biblo pisze:
15 kwie 2023, 08:41
...

Z kolei, jeśli nie macie w dowodzie rejestracyjnym miejsca na pięczątki z przeglądów, to trzeba mieć ze sobą ten kwit otrzymany w stacji diagnostycznej - jest on honorowany w UE.
A jest już wydawany po angielsku? Z tego co wiem miał być ale nie wiem tego.
Remol71 pisze:
15 kwie 2023, 08:47
Ładny duży kwit :D Lepiej już dowód wymienić :D
Ale jak nie masz miejsc na pieczątkę z przeglądem to i tak musisz mieć kwitek albo wymieniasz dowód rejestracyjny.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1287
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: wozicie gaśnice ze sobą?

Post autor: MrWaski »

Pawian pisze:
14 kwie 2023, 23:33
To ja dorzucę zdarzenie sprzed 2 tygodni.
Jechałem puszką i zostałem zatrzymany przez patrol Policji. Powód - brak światła pozycyjnego z tyłu.
Młody Policjant po sprawdzeniu reszty oświetlenia już się zabierał do wystawienia mandatu i mówi, że mam poczekać 5 minut.
Ja na to, że w takim razie szkoda mi czasu i że wymienię sobie żarówkę w tym czasie.
I wtedy zdziwko - "Wymieni Pan teraz?"
Wymieniłem w 2 minuty - zobaczył, że świeci, oddał prawo jazdy i powiedział, że będzie pouczenie. Zaoszczędziłem 50 PLN.

Obowiązku nie ma, żeby wozić zapasowe żarówki w Polsce, ale po wymianie spalonej na świecącą wychodzi na to, że nie ma podstaw do wystawienia mandatu.
Od kiedy za spaloną żarówkę jest mandat? Coś się zmieniło w tym temacie?! Przecież to bez sensu! Nie karze się za brak winy. Ba, nawet się nie poucza!
Albo wymieniasz, albo zabierają dowód rejestracyjny i wzywasz pomoc lub lawetę (nie każdą żarówkę da się wymienić w 2 minuty).

PS
Dotąd mandat był za niewłaściwe oświetlenie, brak homologacji, źle ustawione światła. Doczytałem, że nawet do 3 tys. zł. Ale jeśli wyjeżdżałeś z domu i było wszystko sprawne, to mandatu nigdy nie dawali! Albo wymieniałeś na miejscu, albo zabierali dowód rejestracyjny. W jakim kierunku zmierza prawo?


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tematy ogólne”