Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Wszystko przepisach, zmianach, aktualizacjach.
Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4451
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: lukas76 »

biblo pisze:
17 maja 2023, 15:05
delirium pisze:
17 maja 2023, 14:16
to śpię spokojnie, do tego czasu durnej Uni już nie bedzie. 8-)
A ten dalej głosi te swoje prawdy objawione... :roll: Kolego, ile Ty masz lat? Trzynaście, czy piętnaście... :twisted:
Pewnie tu nie chodzino wiek, znam 10latkow co wiecej maja oliwy w glowie. To środowisko wywarło takie spustoszenie, prawdopodobnie wyochowywal sie kolo baru, lub kolo jakiegos klubu pilkarskiego 3 ligi, albo wujek to Kowalski :lol:
Ocena: 5.88235%


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
Woolkan
A2
Posty: 229
Rejestracja: 03 wrz 2019, 17:11

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: Woolkan »

@MrWaski a czasem nie robiłeś jakiejś kategorii i nie dostałeś kwita od lekarza na 15 lat ? Taki jest z tego co pamiętam max .



Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

Tutaj wszystko jest dość dokładnie opisane: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... zkowa.html
Ocena: 5.88235%


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: Mati! »

Kierowcy zawodowi co 5 lat muszą przechodzić takie badania bez względu na wiek.
A może każdy powinien takie badania przechodzić właśnie co 5 lat?


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

W przypadku kierowców zawodowych jest to bardziej zrozumiałe, bo oni prowadzą wielotonowe, duże pojazdy, bądź wożą innych ludzi autobusami, busami, taksówkami. I z tego powodu na nich ciąży większa odpowiedzialność. A dodatkowo jest to ich zawód, czyli działanie komercyjne, tak więc można ich obciążyć większymi kosztami posiadania uprawnień...

W pozostałych przypadkach byłaby to chyba lekka "nadgorliwość" i wprowadzenie obowiązkowych badań dopiero po osiągnięciu np. 70 lat wydaje się rozsądnym pomysłem.

Pewne choroby lub uszczerbki na zdrowiu nie pozwalają uzyskać uprawnień do prowadzenia pojazdów - więcej tutaj https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/ ... azdow.html

Ciekawe, czy jak ktoś posiadający prawo jazdy zachoruje na jedną z tych chorób, to czy z automatu lekarz informuje o tym odpowiedni urząd i uprawnienia są wygaszane? Nie słyszałem o tym, czyli pewnie nie... a zatem regularna kontrola stanu zdrowia wszytkich kierowców miałaby jednak sens... Tym bardziej, że u nas nie jest tak łatwo w obecnym systemie prawnym pozbawić kogoś uprawnień ze względu na stan zdrowia... Trochę o tym piszą tutaj https://poradnikpracownika.pl/-odebrani ... -to-zrobic


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: MrWaski »

Woolkan pisze:
17 maja 2023, 15:13
@MrWaski a czasem nie robiłeś jakiejś kategorii i nie dostałeś kwita od lekarza na 15 lat ? Taki jest z tego co pamiętam max .
No robiłem, ale już nie pamiętam na ile lat miałem kwit od lekarza...


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: Mati! »

Woolkan pisze:
17 maja 2023, 15:13
@MrWaski a czasem nie robiłeś jakiejś kategorii i nie dostałeś kwita od lekarza na 15 lat ? Taki jest z tego co pamiętam max .
Dokładnie. Od jakiegoś czasu wszystkie kategorie poza C, D, E wydają na maks 15 lat.


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: Mati! »

Tak kierowcy zawodowemu może się pogorszyć np wzrok w ciągu kilku lat jak i użytkownikowi, kat B, który codziennie dojeżdża Golfem do pracy.
Argument, można obciążyć bo robi to zawodowo w ogóle mnie nie przekonuje.
Wszyscy korzystamy z dróg publicznych w ten sam sposób.


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

delirium
A+B+C
Posty: 1217
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: delirium »

MrWaski pisze:
17 maja 2023, 15:03
pyra pisze:
17 maja 2023, 14:04
Wszystkie bezterminowe prawka tracą ważność w 2033r.
Gdzie tak wyczytałeś?! Dlaczego na moim jest 2035?
.
jak juz pisałem to mnie moga cmoknąć

Obrazek

p.s
nie wiem czy ludzie zdają sobie sprawe że za przynaleznosc do euro-kołchozu płacimy rocznie 6mld zł od wielu lat...

sami finansujemy to żeby nas gnebili, szokujace.



Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

Mati! pisze:
17 maja 2023, 15:49
Tak kierowcy zawodowemu może się pogorszyć np wzrok w ciągu kilku lat jak i użytkownikowi, kat B, który codziennie dojeżdża Golfem do pracy.
Argument, można obciążyć bo robi to zawodowo w ogóle mnie nie przekonuje.
Wszyscy korzystamy z dróg publicznych w ten sam sposób.
Nie korzystamy z dróg w ten sam sposób - nie zawodowi kierowcy zdecydowanie mniej jeżdżą i przede wszystkim nie wożą masowo pasażerów i nie jeżdżą do pracy tirami ;) Dlatego wobec nich można stosować mniej wyśrubowane kryteria. Ale powyżej pewnego wieku faktycznie chyba warto dokładnie sprawdzać ich stan zdrowia...

Natomiast argument, który Cię nie przekonuje jest banalnie oczywisty - skoro zarabiasz na życie jako kierowca ciężarówki/autobusu/taksówki, to musisz ponosić pewne dodatkowe koszty z tym związane... Np. elektrycy też muszą odnawiać swoje uprawnienia do wykonywania zawodu... I pewnie nie tylko oni 8-)


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: Mati! »

Znam takich, którzy dorabiają na urlopie w ciężarówce więc km nie robią różnicy.
Co z zasadą ograniczonego zaufania?
W życiu się sprawdza, na drodze już nie?
Serio trzeba to usankcjonować?


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Awatar użytkownika
Rommel
A+B+C
Posty: 1195
Rejestracja: 04 paź 2020, 23:37
Lokalizacja: Bristol (UK)

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: Rommel »

waldeman pisze:
16 maja 2023, 20:56
biblo pisze:
15 maja 2023, 11:11
Brak jednego oka moim zdaniem dyskwalifikuje i taki koleś powinien stracić prawko... Ale przepisy to dopuszczają...

Do widzenia trójwymiarowego i oceny odległości niezbędne są dwa oka ;)

Czuję się wywołany do tablicy ,więc odpowiem z własnego doświadczenia. Wybacz biblo - ale ..uja prawda . Mam jedno oko od dziecka ,prawko ABT- bezterminowe od 34 lat . Nigdy nie miałem zdarzenia drogowego ze swojej winy , a zdarzeń na drodze miałem tak samo wiele , jak każdy inny. Pracując w kopalni , mam robione regularnie badania lekarskie i psychotechniczne . Kiedyś co 5 lat , obecnie co 3 . Badanie oceny odległości zaliczam za każdym razem , chociaż za każdym razem osoba robiąca te badania mówi że nie wie dla czego ja je zaliczam prawidłowo . Efekt - ograniczenia wysokościowe oraz strefa bezpieczna od części wirujących . Od zawsze pracuję przy urządzeniach i na wysokości , bo to lubię i umiem robić . Pracuję w systemie, a teraz idę na wkurwiony na nockę , bo współcześni inkwizytorzy najchętniej by mnie zamknęli w jakimś domu opieki.
Ps. Rommel - A ilu znasz dziadów z dwojgiem oczu , którzy doprowadzili do śmierci innych na drodze ?
Co do PS to sporo. Co do reszty to jak biblo wspomnial 👌Dziadek stracil oko pare lat wczesniej. Przeczytaj sobie moje posty ze zrozumieniem, i domysl sie czy skazuje wszystkich bez oczu na dom opieki 👌


"I am the Flying Spaghetti Monster. Thou shalt have no other monsters before Me. (Afterwards is OK; just use protection.) The only Monster who deserves capitalization is Me! Other monsters are false monsters, undeserving of capitalization."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo, przepisy, kodeks”