Jaka prędkość obrotowa jest najlepsza?

Forum na tematy których nie ma w innych częściach forum
Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Jaka prędkość obrotowa jest najlepsza?

Post autor: MrWaski »

Dziś trafiłem na taki filmik:



W instrukcji obsługi mojego V-Stroma, podane są zalecane prędkości, przy których należy zmieniać biegi. W przełożeniu na obroty odpowiada to mniej więcej 2500-3500rpm. Dzięki temu jazda ma być ekonomiczna i motór ma mało palić. To by się zgadzało.
Czy warto zatem, dla ochrony silnika jeździć jak w tym filmie jest opisane? Że spali z litr więcej to dla mnie nie problem.

Co o tym sądzicie?


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka prędkość obrotowa jest najlepsza?

Post autor: PiotrEm »

Bez wątpienia za niskie obroty są szkodliwe dla silnika, a za wysokie dla portfela.
Ja raczej słucham silnika, zamiast trzymać się tabelki. Mam taką obserwację, że przy 2,5 krpm to on ledwo ciągnie, da się turlać, ale przyśpieszanie nawet w moim stylu wymaga min. 3 krpm. Natomiast ja się lubię wozić spokojnie i 5 krpm to już chyba jakieś 105 na liczniku - zjawisko dość rzadkie. Od jutra motocykl będzie robiony, dam znać, jak wyglądają świece po 23 tyś. km.
Ocena: 5.88235%


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 662
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: Jaka prędkość obrotowa jest najlepsza?

Post autor: Remol71 »

IMHO silniki w naszych motocyklach najlepiej pracują w zakresie obrotów od 4k rpm do obrotów maksymalnego momentu. Silnik spalinowy ma największą sprawność w okolicy najwyższego momentu, oczywiście wolnossący. Piłowanie na niskich obrotach godne jest operatora chodzika.
Ocena: 5.88235%


1050 XT

August
A2
Posty: 250
Rejestracja: 02 sie 2020, 09:01

Re: Jaka prędkość obrotowa jest najlepsza?

Post autor: August »

Według zaprzyjaźnionego mechanika minimalne użyteczne i bezpieczne dla silnika obroty 650-tki to 4tyś rpm.



delirium
A+B+C
Posty: 1217
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: Jaka prędkość obrotowa jest najlepsza?

Post autor: delirium »

taka sama jak i dla człowieka, taka żeby sie nie męczył...więc zalężna od drogi, szybkości i temperatury.



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka prędkość obrotowa jest najlepsza?

Post autor: PiotrEm »

PiotrEm pisze:
13 sie 2023, 17:13
dam znać, jak wyglądają świece po 23 tyś. km.
No to nie dam zdjęć. Moje świece przepadły w śmietniku, ale wg mistrza nie były wypalone bardziej niż zwykle, żeby z tego robić sensację i uwieczniać w internetach, jak to się nie dba o motocykl.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
motostopem
A2
Posty: 211
Rejestracja: 06 gru 2022, 09:03

Re: Jaka prędkość obrotowa jest najlepsza?

Post autor: motostopem »

Z tymi świecami i kolorami to też różnie, przecież mamy mapy zapłonowe i są momenty gdzie uboga jest mieszanka lub zbyt bogata... Cerbol o tym mówił w odcinku na kanale u Luczyna


Najczęściej w roli głównej DL650 :arrow:
https://www.youtube.com/channel/UCpp6Ux ... irmation=1

Awatar użytkownika
Bip
A2
Posty: 189
Rejestracja: 27 paź 2020, 02:50
Lokalizacja: WPI

Re: Jaka prędkość obrotowa jest najlepsza?

Post autor: Bip »

To jeszcze zalezy od obciazenia, inaczej silnik bedzie reagowac przy 4000 tys obr/min w pojedynke z lagodnego wzniesienia, a inaczej we dwojke z bagazami pod gorke, jeszcze przyspieszajac. Sa rozne szkoly; na ucho i wrażenia kultury pracy silnika (ja tak jezdze), 65-75% maksymalnej mocy (jako punkt optymalnego obciazenia ustroju), lub z predkoscia obrotowa pomiedzy maximum momentu obrotowego a maximum mocy.


DL650XAM0

ODPOWIEDZ

Wróć do „Tematy ogólne”