BMW R1250 GS Adventure

Miejsce do pogaduszek i dzielenia się doświadczeniem o motocyklach innych niż V-Strom.
Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: gorghu »

Z jednej strony tak, zgadzam się że to absurd. Z drugiej jednak sami się o to prosimy. Ile jeździ po ulicach pojazdów które nie powinny jeździć (bo nie przejdą najprostszych badań technicznych), ile po ulicach jeździ ludzi którzy nie powinni jeździć bo mają zabrane prawka, ile osób jeździło bez OC (bo co się stanie, jeździłem 20 lat i płaciłem i nic się nie działo, to po co mam płacić). Ludzie jeździli szybko i niebezpiecznie po miastach bo co to było zapłacić 200 zł mandatu. Teraz jest to odczuwalne i boli. Więc się zastanawiam nad tym czy potrzebuję tak szybko jechać. Sami do tego doprowadziliśmy. Tak samo jak zakazy jazdy motocyklami na różnych przełęczach alpejskich. To się nie wzięło od tak samo od siebie. Tylko jak dziennie przejechało 100 idiotów na przelotówkach czy "akrapach" bez DB- kilerów to ludzi szlag trafiał.
Owszem, są absurdy jak strefy w miastach 20-30 km/h. To akurat niczemu nie służy (moim zdaniem, może tylko krótszą drogą hamowania).

Swoją drogą. Obecnie TU automatycznie przedłużają OC jak się kończy. Sam musisz złożyć wypowiedzenie jak chcesz gdzieś indziej wyrobić. Więc żeby nie mieć to trzeba się postarać. Ja w pewnym momencie (przez kilka dni) miałem dwa OC w systemie. Jedno TU jeszcze nie zdążyło wycofać go po moim wypowiedzeniu a drugie zdążyło zarejestrować nowe. :)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: biblo »

lukas76 pisze:
25 lut 2024, 13:24
To jest chore z tymi karami za brak oc, w DE nie ma czegoś takiego jak braknoc, to jest obligatoryjne i automatycznie schodzi z konta, nie ma innej możliwości, jezeli sie zdarzy ze nie mankasy na koncie od razu jest informowany urząd i przysyla Ci pismo ze nie możesz jeździć samochodem i musisz się zgłosić w urzedzie do wyjaśnienia. Kasę musisz i tak zapłacić a autem jezdzic domodkrecenia mie możesz. Kary nie sa wysokie bo ja zaplacilem 30 euro, ale to nie byla moja wina tylko zmienialemnfirme ubezpieczeniową i ona tam cos namieszała. Dla mnie karanien8 tys albo więcej to jakiś absurd, jebanie ludzi, rak samo za mandaty, kuzwa 3 tys, 5 tys, niech zrobią milion albo koorwa karę śmierci ze nie zapniesz pasa albo zapomnisz zaplacic za ubezpieczenie albo konfiskata domu bo zapomniales badań zrobić, idziemy w strone absurdu
Łukasz, nie można porównywać w tej materii Niemiec i Polski :roll:
Niemcy, to kraj niezwykle uporządkowany, w którym wszystkie (lub prawie wszystkie) dziedziny życia i współżycia ;) społecznego są dokładnie uregulowane, kwestia odpowiedzialności za czyny jest szczegółowo unormowana, no i przede wszystkim społeczeństwo się do tego stosuje - bo jest dojrzałe, świadome i chce lub musi ze względu na kary. Oni dochodzili do tego stanu ostatnie 250 lat, czyli w okresie gdy w Europie zaczeła się Rewolucja przemysłowa – proces zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych...

A my w większej części tego okresu byliśmy kolonią, chodziliśmy robić kupę za stodołę ;) i uczylismy się, jak wykiwać zaborców, okupantów lub bratni Związek Radziecki :twisted: Dlatego mamy dość "liberalne" podejście do prawa, naszych obowiązków, konieczności dostosowywania się i ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny lub zaniechania :roll: Jak widać z historii ostatnich dekad, jak nie ma bata, to robimy co chcemy, ale za to potrafimy się strasznie oburzać, jak się nam coś każe...

Ja pochwalam tak wysokei kary za brak OC, bo w dobie wszechobecnych smartfonów jakim problemem jest wpisanie sobie przypominajki do kalendarza?!? A poza tym, w "moich pojazdach" w mObywatelu wyskakuje przypomnienie, można to też sprawdzić w CEPiK-u lub na stronie UFG, a dodatkowo z TU przychodzi "z urzędu" informacja o kolejnej polisie... Wystarczy ją tylko opłacić :roll:

A trzeba przede wszystkim pamiętać, że to ubezpieczenie ma służyć pokryciu odpowiedzialności w przypadku, gdzy się coś zmaluje, czyli ma służyć np. ofiarom wypadków, a nie ich sprawcom...


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4451
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: lukas76 »

Oczywiście tam gdzie chodzi o bezpieczeństwo to ok, zgadzam się że przepisy powinne być dotkliwe, ale kurczę jak na to patrzę to w wiekszości przypadków widzę "dojenie" a nie dbanie o bezpieczeństwo. Przykład mam np. w BB, w moim mieście, na ulicy Andersa Policja uskuteczniała "polowanko" na dwupasie, w tunelu masz tam 70, po wyjeździe z tunelu był przez lata znak odwołujący, przekreślona 70 czyli do 50, ludzie miejscowi przez lata nauczyli się że tam polują więc zaczęli jeździć przepisowo, władze wymysliły sobie że ten znak jest do doopy , no bo ludzie nie przekraczają już prędkości więc zdjeli go i zastapili znakiem skrzyzowanie, chociaż nigdy tam skrzyżowania nie było, jest tylko pas do włączania się do ruchu, czyli wiesz co się zaczęło dziać, wspomnę tylko że tam nie ma żadnych miejsc które są niebezpieczne, spokojnie ta 70 mogłaby być. Takich przykładów jest o chooja w naszym kraju, tak jak z tym ubezpieczeniem, 8 tyś ?nie, bez sensu, milion powinien być!!!!


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: gorghu »

@lukas76 takie działanie policji celem nabijania kasy to jedno. A kara za brak OC to drugie. jedno nie ma nic wspólnego z drugim. I o ile się zgadzam że takie polowania nie powinny mieć miejsca bo nie służą poprawie bezpieczeństwa to kary za brak obowiązkowego OC sa jak najbardziej OK. Tak samo za brak badania technicznego. Kurde. Ja jadę na to badanie i chcę aby gość je prawidłowo przeprowadził bo chcę wiedzieć że jeżdżę sprawnym pojazdem. Bo to moje i innych bezpieczeństwo. Tak więc rozdzielmy kary za brak obowiązkowych ubezpieczeń czy badań od "polowań" celem nabicia kasy.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: biblo »

@lukas76 a wiesz jakie kary w ruchu drogowym są w USA?!? I jakie polowania uskuteczniają tamtejsze służyby - a tych, które mają do tego prawo jest w Stanach ponad 80! :o

Miałem okazję przejchać tam parę tysięcy kilometrów po kilku stanach (motocyklem i samochodem) i byłem zdumiony kwotami (niektóre napisane są na znakach - np. śmiecenie 500$, a jak wykroczenie w obrębie oznaczonych robót drogowych, to stawka x2)) lub miejscami gdzie polują na kierowców - np. na bezkresnych obszarach Arizony lub Newady informacja o kontroli prędkości z helikopterów :? Normalnie policyjne państwo :lol:

Już o takiej Skandynawii nie wspominając :roll: Widziałem policjanta z radarem, który leżał na poboczu przykryty jakąś pałatką i wypatrywał przekraczających prędkość... Holender spotkany na promie wyklinał, że za 15 km/więcej niż dozwolone na wjeździe w teren zabudowany zapłacił 500€... :twisted:
Ostatnio zmieniony 25 lut 2024, 17:42 przez biblo, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4451
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: lukas76 »

gorghu pisze:
25 lut 2024, 17:27
@lukas76 takie działanie policji celem nabijania kasy to jedno. A kara za brak OC to drugie. jedno nie ma nic wspólnego z drugim. I o ile się zgadzam że takie polowania nie powinny mieć miejsca bo nie służą poprawie bezpieczeństwa to kary za brak obowiązkowego OC sa jak najbardziej OK. Tak samo za brak badania technicznego. Kurde. Ja jadę na to badanie i chcę aby gość je prawidłowo przeprowadził bo chcę wiedzieć że jeżdżę sprawnym pojazdem. Bo to moje i innych bezpieczeństwo. Tak więc rozdzielmy kary za brak obowiązkowych ubezpieczeń czy badań od "polowań" celem nabicia kasy.
dla mnie to i to jest nabijaniem kasy, co ma wspólnego brak przeglądu z tym czy diagnosta je prawidłowo przeprowadzi, zresztą przeważnie robią to po łebkach, a w motocyklach to juz w ogóle. Jestem przeciwny tym karą bo są inne sposoby na ich egzekwowanie.Na pewno część odpowiedzialności powinny przejąć firmy ubezpieczeniowe, powinna być klasyfikacja kierowców...Teraz to wolna amerykanka
Tak na koniec, powiedz mi co da karanie takimi mandatami, czy jak najebany gość wsiada do rozwalonego nie zarejestrowanego auta i się nie boi więzienia to będzie się bał 10 tyś kary? Wątpię i statystyki to nadal pokazują


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: biblo »

lukas76 pisze:
25 lut 2024, 17:42
Tak na koniec, powiedz mi co da karanie takimi mandatami, czy jak najebany gość wsiada do rozwalonego nie zarejestrowanego auta i się nie boi więzienia to będzie się bał 10 tyś kary? Wątpię i statystyki to nadal pokazują
Kary są nadal za niskie! Powinno być bezwzględne więzienie i konfiskata samochodu... Jesteśmy na takiem etapie niedorozwoju społecznego - tzn. niektórzy z nas ;) że kary muszą być drakońskie... Może jak w szariacie, ucinać ręce takim gagatkom! To na motor już na pewno nie wsiądą :twisted: :lol:


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4451
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: lukas76 »

biblo pisze:
25 lut 2024, 17:45
lukas76 pisze:
25 lut 2024, 17:42
Tak na koniec, powiedz mi co da karanie takimi mandatami, czy jak najebany gość wsiada do rozwalonego nie zarejestrowanego auta i się nie boi więzienia to będzie się bał 10 tyś kary? Wątpię i statystyki to nadal pokazują
Kary są nadal za niskie! Powinno być bezwzględne więzienie i konfiskata samochodu... Jesteśmy na takiem etapie niedorozwoju społecznego - tzn. niektórzy z nas ;) że kary muszą być drakońskie... Może jak w szariacie, ucinać ręce takim gagatkom! To na motor już na pewno nie wsiądą :twisted: :lol:
No, do wyboru, ucięcie rąk albo wydłubanie oczu :lol:
Ocena: 5.88235%


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: gorghu »

kurcze. @lukas76, piszesz o tych karach tak jakbyś je płacił ;)
Ja godzę się z tymi obowiązkowymi opłatami związanymi z dobrowolnym posiadaniem pojazdu. A jak jeżdżę pojazdem to mam obowiązek stosowania się do KRD. Kary są gdy się nie stosujesz do niego i zostajesz na tym złapany. Kary są jak nie wykupisz, nie zrobisz badań które są obowiązkowe i które powinieneś mieć. Zakładam że wykupujesz OC, robisz badania, i starasz się jeździć przepisowo ( jak każdy z nas ;) ). Więc nie wiem o co ci chodzi z tymi karami których nie płacisz. One są dla tych którzy tego nie robią. Tak jak @biblo pisze - w obecnych czasach nie ma problemu z zachowaniem terminów płatności. Więc brak opłat jest robiony z premedytacją a nie z zapomnienia.

A taka sytuacja o której piszesz, o najebanym gościu, tylko udowadnia, że jesteśmy mentalnie 30-40 lat za takimi Niemcami i bliżej nam do "dzikiej" Rosji. A Polak ma przekorny charakter i ciągle kombinuje, więc szybko się to nie zmieni. Stąd też te kary bo inaczej tego nie wyegzekwujesz.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4451
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: lukas76 »

Dam przykład, może wtedy przyznasz mi rację. Mam przyczepę samochodową, wysłużoną, bardzo solidną, ale niestety ma uszkodzony wahacz, myślałem że ją wyremontuje i będę używał nadal, ma bezterminowe badania ale OC muszę za nią płacić co roku, nie mogę z uwagi na durne prawo jej wyrejestrować, 3 albo 4 lata stoi i muszę PAMIĘTAĆ żeby za nią zapłacić, bo nikt tego nie przypomina... Jak zapomnę narażam się na taką karę i czym można wytłumaczyć w tej sytuacji tak drakońską karę, czy czymś narażam kogoś? W Niemczech taką przyczepe mogę wyrejestrować (za darmo) w czasie wyrejestrowania nie potrzebuję płacić ubezpieczenia, mogę co roku ją rejestrować wyrejestrowywać, mieć tablice czasowe itd, itd. Dlaczego do qrwy nędzy nie możemy kopiować dobrych zwyczajów z zachodu tylko ustalać choojowe przepisy i doić obywatela, wmawiając wszystkim że to wina UE


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: biblo »

lukas76 pisze:
25 lut 2024, 18:30
Dlaczego do qrwy nędzy nie możemy kopiować dobrych zwyczajów z zachodu tylko ustalać choojowe przepisy i doić obywatela, wmawiając wszystkim że to wina UE
Bo wielu aspektach życia nadal nam bliżej do wschodu, a nie do zachodu. Ale na szczęście to właśnie mechanizmy unijne będą nas stopniowo od tego wschodu odciągać bez oglądania się na naszych niektórych tępych polityków lub działaczy, tych w typie "władza wie lepiej"... Tyle, że to jeszcze trochę potrwa :roll:

U nas rynek i branża ubezpieczeniowa (szczególnie dot. ubezpieczeń komunikacyjnych) i system likwidacji szkód to "stajnia Augiasza" lub nawet układ mafijny. Tylko stoją za tym potężne pieniądze i interesy wielu grup (również Skarbu Państwa), dlatego nie ma "woli politycznej", żeby to w końcu ucywilizować... :evil:


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Przemek
A1
Posty: 35
Rejestracja: 17 sty 2019, 09:30

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: Przemek »

"muszę PAMIĘTAĆ żeby za nią zapłacić, bo nikt tego nie przypomina... "
Tak nie jest. Polisy odnawiają się automatycznie.
Ale jeśli kupisz uzywany pojazd to już się nie odnawiają (ba nawet nawet Ci towarzystwo nie przypomni choć mają Twoje dane i przecież to ich biznes). I potem od razu 5-10 tys kary. Raz kupiłem uzywany samochód i tak właśnie miałem. Nie zdawałem sobie sprawy i jeździłem z miesiąc beż OC! Na szczęście mam tych pojazdów kilka i jakoś się nie doszukali i kary nie wlepili. Po roku już im się przedawnia ale rozmawiałem z agentem i mówi że często ludziom wlepiają kary wiesze niż wartość pojazdu. Takze: przedłużenie automatyczne, nawet jeśli nie opłacisz to cie będą za zaległości ścigali, kupisz to ubezpieczyciel jakby specjalnie się do Ciebie nie odezwie. Tu trzeba orientować, najlepiej od razu OC wypowiedzieć i ubezpieczyć samemu.


Minsk->MG Griso 1100->BMW K1200S->Vstrom 650->KTM 450 EXC->KTM 1190->Vstrom 1000XT->Kawasaki Z900RS->Vstrom 800DE

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4451
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: lukas76 »

@Przemek jak się odnawiają automatycznie, to za co te kary? Co z ludźmi co nie mają stałego adresu itd,itd. Najlepiej karać


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Przemek
A1
Posty: 35
Rejestracja: 17 sty 2019, 09:30

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: Przemek »

Jak masz na siebie ubezpieczenie to ubezpieczyciel odnawia to automatycznie i ściąga z Ciebie składkę. Tylko jeśli nabyłeś pojazd i OC sprzedającego dobiegło końca to albo ci przyślą ofertę albo nie i to jest jedyna opcja na jazdę beż OC i sroga automatyczna karę. Dobre i to.


Minsk->MG Griso 1100->BMW K1200S->Vstrom 650->KTM 450 EXC->KTM 1190->Vstrom 1000XT->Kawasaki Z900RS->Vstrom 800DE

addamlca
A
Posty: 397
Rejestracja: 21 maja 2019, 18:26

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: addamlca »

Uwazam ze mandatami powinno byc jak w Finlandii.Wysokosc mandatu uzalezniona od zarobkow;

www.money.pl/gospodarka/olbrzymi-mandat ... 7408a.html

Bo 5tys zl co innego znaczy dla mnie a co innego dla ...Obajtka.
trzeba by to dopracowac bo u nas w porownaniu z Finlandia szara strefa,ukraincy,itd ale dalo by sie.


Litr jest jak Media Markt-nie dla idiotow.

Przemek
A1
Posty: 35
Rejestracja: 17 sty 2019, 09:30

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: Przemek »

"Uwazam ze mandatami powinno byc jak w Finlandii.Wysokosc mandatu uzalezniona od zarobkow"
A ja tak nie uważam. Taka prostacka sprawiedliwość gminu. Tak samo składka zdrowotna jako procent od pensji. Co ja jak zarabiam więcej to więcej choruje? Podatek nawet liniowy to i tak już ten co zarabia więcej to więcej zapłaci. To sa kryptopodatki i ochlokracyjna sprawiedliwosc niszcząca klasę srednia. Bo grube koty i tak sa poza prawem.
Ocena: 5.88235%


Minsk->MG Griso 1100->BMW K1200S->Vstrom 650->KTM 450 EXC->KTM 1190->Vstrom 1000XT->Kawasaki Z900RS->Vstrom 800DE

delirium
A+B+C
Posty: 1217
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: delirium »

addamlca pisze:
26 lut 2024, 14:41
Uwazam ze mandatami powinno byc jak w Finlandii.Wysokosc mandatu uzalezniona od zarobkow;

www.money.pl/gospodarka/olbrzymi-mandat ... 7408a.html

Bo 5tys zl co innego znaczy dla mnie a co innego dla ...Obajtka.
trzeba by to dopracowac bo u nas w porownaniu z Finlandia szara strefa,ukraincy,itd ale dalo by sie.
bzdura, to bezrobotny i bezdomny mógłby łamać prawo drogowe do woli....

Mandatów nie powinno byc wcale, chłosta publiczna na rynku glównym, sprawa załatwiona. Każdemy po równo według zasług.
Prędko byłby spokój na drogach i nie tylko.



Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1816
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: QraC »

Proszę wrócić do tematu bo mi go zaśmiecacie :P


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: gorghu »

Cicho, bo mandat dostaniesz :lol:


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

delirium
A+B+C
Posty: 1217
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: BMW R1250 GS Adventure

Post autor: delirium »

wracając do tematu, kurna tyle lat i BMW nie może zrobic porządku z tymi wałami kardana, akcje serwisowe prawie że co roku...
Jakoś yamaha nigdy nie miała problemu z wałem kardana w swoich motocyklach więc o co tu chodzi??? chciwość BMW bo oszczedzają na takich nawet kluczowych częściach w motocyklu? kolejna akcja wymiany wału kardana w R1200, R1250...




ODPOWIEDZ

Wróć do „Motocykle niesłuszne (czyli nie V-strom)”