Zastanawiam się, gdzie w KD jest podstawa prawna?
Ogłoszenie duszpasterskie
Chciałem poinformaować, że znalazł się chętny i chętna, któremu pomoże kolejny chętny w organizacji jesiennego zlotu.
Termin i miejsce zlotu zostanie ogłoszone na zlocie w Skokach Dużych
*Tak naprawdę termin zlotu jest już na forum ale znaleźć nie jest tak łatwo
Chciałem poinformaować, że znalazł się chętny i chętna, któremu pomoże kolejny chętny w organizacji jesiennego zlotu.
Termin i miejsce zlotu zostanie ogłoszone na zlocie w Skokach Dużych
*Tak naprawdę termin zlotu jest już na forum ale znaleźć nie jest tak łatwo
Na stojąco
Na stojąco
Niedawno mój kolego poinformował mnie, że za jazdę na stojąco po drogach publicznych jest mandat, znaczy że nie wolno. Nie wyobrażam sobie długich przelotów bez stawania co jakiś czas na podnóżkach. Pupę trza wietrzyć, mniej boli... 
Zastanawiam się, gdzie w KD jest podstawa prawna?
Zastanawiam się, gdzie w KD jest podstawa prawna?
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa
Re: Na stojąco
Solo nie znalazłem. Może gdzieś w kategorii L3e są jakieś warunki (ilość miejsc stojących, jak np. w autobusach).
Ale jeżeli jedziesz na stojąco w kolumnie przekraczającej 10 motocykli, albo w kolumnie nie zachowawszy wymaganej odległości do kolumny poprzedzającej, to mandat będzie
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0230001047
Oddział 10
Ruch pojazdów w kolumnie
Art. 32. 1. Liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać:
1) samochodów osobowych, motorowerów lub motocykli – 10;
2) rowerów, wózków rowerowych lub hulajnóg elektrycznych – 15;
3) pozostałych pojazdów – 5.
2. Odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych oraz 200 m dla kolumn pozostałych pojazdów.
Ale jeżeli jedziesz na stojąco w kolumnie przekraczającej 10 motocykli, albo w kolumnie nie zachowawszy wymaganej odległości do kolumny poprzedzającej, to mandat będzie
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0230001047
Oddział 10
Ruch pojazdów w kolumnie
Art. 32. 1. Liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać:
1) samochodów osobowych, motorowerów lub motocykli – 10;
2) rowerów, wózków rowerowych lub hulajnóg elektrycznych – 15;
3) pozostałych pojazdów – 5.
2. Odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych oraz 200 m dla kolumn pozostałych pojazdów.
DL650XAM020 w kolorze YVB na Au-felgach
Re: Na stojąco
Przeglądałem teraz różne strony i nigdzie nie znalazłem jakiś odnośników czy można czy nie.
Podejrzewam że NIE JEST to zabronione, a mandat daje za to że milicjant
sam nie zna przepisów, chce się wykazać jaki to on nie jest zajeb.....
, jedynie co mi się wydaje to może to podciągnąć pod stwarzanie zagrożenia w prowadzeniu pojazdu (czy jakoś tak), w sensie ograniczona kontrola itp itd.
Musi wyrobić normę to szuka tak długo aż się do czegoś przyczepi.
Podejrzewam że NIE JEST to zabronione, a mandat daje za to że milicjant
Musi wyrobić normę to szuka tak długo aż się do czegoś przyczepi.
DL650 AL2 ----> DL1000 ---> Honda CRF 1100L AT AS DCT
Fototag: 9
Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty
Fototag: 9
Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty
- Smerfciamajda
- A+B+C+D
- Posty: 2827
- Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39
Re: Na stojąco
Jakie zagrożenie?!
Rozumiem jazdę bez trzymanki, na kole, drifty, ale żeby na stojaka stwarzało zagrożenie?
Rozumiem jazdę bez trzymanki, na kole, drifty, ale żeby na stojaka stwarzało zagrożenie?
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa
Re: Na stojąco
Nie to żebym był złośliwy ale zahamuj sobie gwałtownie w awaryjnej sytuacji na stojąco to się dowiesz. Różne sytuacje mogą się przytrafić.
Lecisz przez szybę a inny pojazd na Ciebie najeżdża.
Przecież wiadomo że najskuteczniej hamuje się przednimi.
Jak najbardziej zagrożenie i bezmyślność.
Nie musi być bezpośredniego przepisu.
A jest zakaz jeżdżenia na dachu samochodu na siedząco?
Jest to konkretnie zakazane? Jeździcie tak?
DL650XAL7
Online
Re: Na stojąco
Moim zdaniem można dostać za to mandat, chociaż przy motocyklach adv byloby to idiotyczne. W homologacji motocykla mowa jest o punkcie R, gdzie co najwyżej umiejscowiony jest (chyba) środek ciężkości kierowcy pojazdu. Określa go producent wskazując jakie położenie ciała kierowcy i gdzie przewiduje. Mogę sobie wyobrazić, że gdyby tego nie podać, to znudzony praca kierowca autobusu mógłby wtedy legalnie sobie czasem ustawić tempomat i zrobić kilka przysiadów i sklonow, trzymając kierownice jedna ręka. 
Tak, że o ile chce się używać motocykla zgodnie z homologacja, to trzeba siedzieć na tylku. Chyba, że producent to przewidział i zaznaczył w dokumentacji do homologacji inne ułożenie ciała kierowcy podczas prowadzenia.
Tak, że o ile chce się używać motocykla zgodnie z homologacja, to trzeba siedzieć na tylku. Chyba, że producent to przewidział i zaznaczył w dokumentacji do homologacji inne ułożenie ciała kierowcy podczas prowadzenia.
DL650XAL7
Re: Na stojąco
To niech kolega poda podstawę prawną, a jak nie zna, to znaczy, że pier*oli głupoty
Nie dajcie się wkręcać
Ostatnio zmieniony 31 maja 2024, 12:37 przez biblo, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam,
Jacek
______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|
Bo przecież najważniejsze są widoki...
Jacek
______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|
Bo przecież najważniejsze są widoki...
Re: Na stojąco
Też mi się wydaje że to poprostu plotka, kolega coś źle usłyszał, coś źle zrozumiał, coś sobie dopowiedział i jest "panika"
"
Równie dobrze mógłby dać mandat za jazdę z otwartą szybą w kasku.... "stwarzanie zagrożenia, bo mucha wpadnie do oka"
Każdy z nas wie że jest policjant i policjant, będzie chciał się przyczepić to będzie tak długo szukał aż coś znajdzie. Równie dobrze mógłby zabrac dowod, za głośny układ wydechowy (na to akurat są paragrafy)
Jest pewnie kilka jak nie kilkanaście rzeczy które można podciągnąć pod stwarzanie zagrożenia, za co może dać mandat.
Będziesz chciał ominąć dziury w asfalcie, będziesz jechał slalomem i ci powie ze jesteś pijany albo po narkotykach..., można mnożyć takie przykłady że jak się uprze to będzie miał jakąś podstawę żeby wypisać mandat.
Jego przewaga jest to że ma mundur i jest że tak to ujmne, jest po stronie prawa. Sam pewnie nie zna przepisów a chce się wykazać.
Skoro kolega takie coś rozpowiada to zapytaj się czy zna sprawę dokładnie i ma jakąś podstawę prawną
Patrzmy z dystansem i zdrowym rozsądkiem na pewne kwestie
Równie dobrze mógłby dać mandat za jazdę z otwartą szybą w kasku.... "stwarzanie zagrożenia, bo mucha wpadnie do oka"
Każdy z nas wie że jest policjant i policjant, będzie chciał się przyczepić to będzie tak długo szukał aż coś znajdzie. Równie dobrze mógłby zabrac dowod, za głośny układ wydechowy (na to akurat są paragrafy)
Jest pewnie kilka jak nie kilkanaście rzeczy które można podciągnąć pod stwarzanie zagrożenia, za co może dać mandat.
Będziesz chciał ominąć dziury w asfalcie, będziesz jechał slalomem i ci powie ze jesteś pijany albo po narkotykach..., można mnożyć takie przykłady że jak się uprze to będzie miał jakąś podstawę żeby wypisać mandat.
Jego przewaga jest to że ma mundur i jest że tak to ujmne, jest po stronie prawa. Sam pewnie nie zna przepisów a chce się wykazać.
Skoro kolega takie coś rozpowiada to zapytaj się czy zna sprawę dokładnie i ma jakąś podstawę prawną
Patrzmy z dystansem i zdrowym rozsądkiem na pewne kwestie
- Ocena: 5.88235%
DL650 AL2 ----> DL1000 ---> Honda CRF 1100L AT AS DCT
Fototag: 9
Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty
Fototag: 9
Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty
Re: Na stojąco
Jak w instrukcji piszą, żeby nie suszyć kota w kuchence mikrofalowej, to nie suszyć. Ale chomiki już wolno
Odwodnienie i zmęczenie też zwiększa zagrożenie. Stąd te wszystkie automaty w samochodach: alkomat sprzężony z rozrusznikiem, kamera licząca częstotliwość mrugania oczami, tachografy itd. Już sobie wyobrażam policjanta, który w tachografie motocyklowym kontroluje przerwy na sikanie i pojenie, i jak się okaże, że sikałeś w Parku Narodowym, to dodatkowy mandacik. Normalnie "Raport mniejszości".
- Ocena: 5.88235%
DL650XAM020 w kolorze YVB na Au-felgach
Re: Na stojąco
Jazda na stojąco, na podnóżkach, nie stanowi wykroczenia i nie może być zasadną podstawą do ukarania. Czy tak się komuś zdarzyło nie wiem, ale ja bym mandatu nie przyjął i rozegrał to przed sądem.
DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 -> R1250GS Adv 2020 czyli nadal w Osi 
Re: Na stojąco
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sądów unikam. W każdym razie, będę się uważnie rozglądał zanim dam doopie odetchnąć.
Ergo: zakaz jazdy na stojaka, ma na celu ułatwienie życia wymuszającym pierwszeństwo...
Próbuję ogarnąć, czy tą awaryjną sytuację wywołałem ja, jadąc na stojaka, czy ktoś inny wymuszając np. pierwszeństwo. Czy jest to zatem podstawa do ukarania mnie?
Ergo: zakaz jazdy na stojaka, ma na celu ułatwienie życia wymuszającym pierwszeństwo...
Ostatnio zmieniony 01 cze 2024, 09:46 przez MrWaski, łącznie zmieniany 1 raz.
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa
Re: Na stojąco
A jak jedziesz autem to trzymasz 100% procent czasu obie ręce na kierownicy? Nie popadajmy w paranoję. Podstawą odpowiedzialności uczestnika ruchu i pieszego za zdarzenia drogowe są ustawa prawo o ruchu drogowym, kodeks wykroczeń i kodeks karny, w zależności od rodzaju przewinienia i jego skutków. Jazda na podnóżkach by dać d... odpocząć, sama w sobie nie stanowi naruszenia prawa.
DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 -> R1250GS Adv 2020 czyli nadal w Osi 
Re: Na stojąco
Wczoraj rozmawiałem z naszym forumowym policjantem. To co napisał:
Witaj.
W trakcie takiej jazdy musisz mieć pełne panowanie nad motocyklem.
Jeżeli kontrolujący uzna że stworzyłeś zagrożenie to może ukarać.
Ogólnie nie jest to zabronione.
Witaj.
W trakcie takiej jazdy musisz mieć pełne panowanie nad motocyklem.
Jeżeli kontrolujący uzna że stworzyłeś zagrożenie to może ukarać.
Ogólnie nie jest to zabronione.
Re: Na stojąco
Podobnie jak @lukas76 konsultowałem się z drogówką i wnioski są takie same. Powtarzam, sama jazda na stojąco nie stanowi wykroczenia. Stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym to już inna kwestia, ale taka sytuacja musi być konkretna, nie wystarczy sam fakt jazdy na stojąco. Jak się znajdzie gorliwiec chcący przylepić mandat za chwilowe stanięcie na podnóżkach, nie zgadzać się na ukaranie i rozstrzygać sprawę w sądzie.
DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 -> R1250GS Adv 2020 czyli nadal w Osi 
Re: Na stojąco
Jadąc na stojaka widzisz więcej, więc potencjalnie zmniejszasz niebezpieczeństwo
Bogusław • Honda Varadero XL125V 2003 -> DL650XT 2021
Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej
Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej
Re: Na stojąco
Ja pisałem że Ty ją wywołałeś?MrWaski pisze: ↑01 cze 2024, 08:57Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sądów unikam. W każdym razie, będę się uważnie rozglądał zanim dam doopie odetchnąć.
Próbuję ogarnąć, czy tą awaryjną sytuację wywołałem ja, jadąc na stojaka, czy ktoś inny wymuszając np. pierwszeństwo. Czy jest to zatem podstawa do ukarania mnie?
Ergo: zakaz jazdy na stojaka, ma na celu ułatwienie życia wymuszającym pierwszeństwo...![]()
Stworzyłeś zagrożenie przede wszystkim dla SIEBIE bo TY najbardziej ucierpisz. Może dla kogoś innego również jeśli polecisz jak ptak zamiast lepiej hamować a ten ktoś zamiast w Ciebie wjechać walnie w przypust, drzewo... Mało było takich wypadków? Wyobraź sobie taką sytuację. Wtedy może ogarniesz. Ma to sens co piszę?
A niezapięte pasy bezpieczeństwa w samochodzie?
Jako kierowca bez zapiętych pasów dla kogo stwarzasz zagrożenie przede wszystkim? A mandat jest i tyle. Nikt z tym nie dyskutuje.
Nie trzymajcie się tak sztywno prawa w ten sposób że co nie jest bezpośrednio wskazane jako zabronione to można robić i nikt nas nie powinien ukarać. Wcale tak nie jest.
DL650XAL7
Re: Na stojąco
Ma to sens. Chyba ogarniam. Dzięki.
Jednak o pasach KD wspomina, a o jeździe na stojaka nie. Ogarniasz...?!
Mam zacytować o co pytałem? Szukam podstawy prawnej lub opinii prawnika, nie domysłów policjanta. Pod stwarzanie zagrożenia można podciągnąć wszystko, dłubanie w nosie, ziewanie, kichanie, brak homologacji na podświetlenie ledem rejestracji, najechanie w korku na linię ciągłą itd. Każdy z nas nie raz dopuścił się takich drobiazgów, ja tylko chcę poznać sensowne uzasadnienie, bo okazuje się, że mogą się przyczepić i trza uważać na to.
Luzik, nie róbmy spiny.
Jeszcze raz dziękuję.
PS
Na garbach zwalniających, gdy nie ma jak ominąć, prawie zawsze podnoszę tyłek. Na dziurawych i piaszczystych drogach publicznych też. Są takie z głębokim piaskiem przez kilkaset metrów. Choćby jedna z wersji dojazdu na Kruklanki, choć tam piasku było niewiele. Znam głębsze przeprawy.
Jednak o pasach KD wspomina, a o jeździe na stojaka nie. Ogarniasz...?!
Mam zacytować o co pytałem? Szukam podstawy prawnej lub opinii prawnika, nie domysłów policjanta. Pod stwarzanie zagrożenia można podciągnąć wszystko, dłubanie w nosie, ziewanie, kichanie, brak homologacji na podświetlenie ledem rejestracji, najechanie w korku na linię ciągłą itd. Każdy z nas nie raz dopuścił się takich drobiazgów, ja tylko chcę poznać sensowne uzasadnienie, bo okazuje się, że mogą się przyczepić i trza uważać na to.
Luzik, nie róbmy spiny.
Jeszcze raz dziękuję.
PS
Na garbach zwalniających, gdy nie ma jak ominąć, prawie zawsze podnoszę tyłek. Na dziurawych i piaszczystych drogach publicznych też. Są takie z głębokim piaskiem przez kilkaset metrów. Choćby jedna z wersji dojazdu na Kruklanki, choć tam piasku było niewiele. Znam głębsze przeprawy.
Ostatnio zmieniony 02 cze 2024, 22:30 przez MrWaski, łącznie zmieniany 1 raz.
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa
Re: Na stojąco
Masz rację, tak więc nie twórz sztucznych problemów...
Pozdrawiam,
Jacek
______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|
Bo przecież najważniejsze są widoki...
Jacek
______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|
Bo przecież najważniejsze są widoki...
Re: Na stojąco
Przepraszam Cię Biblo za ten wątek. Nie ma obowiązku rozstrzygania moich problemów. Ot, byłem świadkiem zakładu dwóch gości. 
Ostatnio zmieniony 02 cze 2024, 22:49 przez MrWaski, łącznie zmieniany 6 razy.
Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek
SP8WAS KO10aa