Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Wszystko co motocyklista może i powinien na siebie włożyć. Opinie, testy, pytania, uwagi.
Pawlak2
A1
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2017, 12:41

Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Pawlak2 »

Kupuję swój pierwszy prawdziwy zestaw odzieży i mam problem z wyborem. Przed ostatnią wizytą w sklepie byłem zdecydowany na jakiś porządny zestaw trójwarstwowy za około 2000zł. Jednak sprzedawca przedstawił inny punkt widzenia, taki, że jego zdaniem zestaw do wszystkiego jest do niczego i proponuje kupić dwa tańsze zestawy. Cieplejszy ze stałą membraną i coś z meshu na lato.

Argumenty przeciw trzem warstwom:
-po wyjęciu podpinki i membrany z kurtki robi się spadochron. Ochraniacze bardzo się przemieszczają ze względu na powstały luz i nie chronią (sprawdziłem na sobie w salonie i kurtka w moim rozmiarze dobrze przylegająca do ciała, po wyjęciu podpinek była jak worek. Każdy ochraniacz w innym miejscu)
-jeśli zestaw nie będzie na Gore Teksie to i tak zmoknę. Lepiej kupić tańszy zestaw i dokupić przeciwdeszczówkę
-w większości czasu będę jeździł przy dobrej pogodzie, więc lepiej skupić się na ochronie niż membranach (a przeciwdeszczówkę wozić zawsze pod siedzeniem)
-podpinki ocieplające to bardziej bajer marketingowy niż realna potrzeba. Lepiej ociepli porządny polar + bielizna termoaktywna

W jakich zestawach jeździcie? Macie jeden całoroczny czy warianty na chłodniejsze i cieplejsze dni?



Tags:

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: QraC »

Mam trójwarstwowy na wyjazdy - ładowanie kolejnej kurtki do kufrów uważam za zbytek łaski. Owszem po wyjęciu wszystkich podpinek i membran robi się mocno luźniejszy, ale wystarczy go ściągaczami dopasować i jest ok.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: staszek_s »

Ja nie mam za dużego doświadczenia, 2 sezony raptem ale z mojego punktu widzenia:
- membrana wszyta na stałe bez sensu, w sezonie przejściowym czasem z rana zimno, po południu ciepło itp, można wpinać - wypinać. We wszytej się zagotujesz jak przygrzeje słoneczko, jak zajdzie (słoneczko) to membrana ma również działanie ocieplające.
- membrana wpinana - dla mnie must have - z powodów jak wyżej. Jeżdżenie w przeciwdeszczówce bez deszczu (dla ochrony przed wiatrem i zimnem) dla mnie nie do przyjęcia.
- dobra przeciwdeszczówka oczywiście i tak potrzebna.
- podpinka ocieplająca - niekoniecznie, chociaż wg mnie dobrze ją mieć. Jest cieńsza od polaru, lepiej wpasowana w kurtkę. Na polar i tak trzeba zostawić miejsce więc zysku z lepszego dopasowania kurtki nie ma.
Reasumując - jestem za 3 warstwami, ewentualnie sama membrana wypinana + polar w roli podpinki.
Najlepiej oczywiście mieć lekką kurtkę na lato i cieplejszą na zimę ale na razie mam pilniejsze wydatki, może kiedyś..
Ocena: 5.88235%


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Antyks »

Zgadzam się - najlepiej mieć inną na lato ( przewiewną), inną na zimę ( większą z podpinkami, membraną i luźniejszą by się pomieścił pod spodem polarek i bluza..), jeszcze inną na wiosnę i jesień i jeszcze...
Ale.. Ale nie stać mnie na zakup kilku bardzo dobrej jakości kompletów. A mając do wyboru dobre, sprawdzone, bezpieczne ciuchy uniwersalne lub kilka dupiatych , ekonomicznych kompletów które nie tylko nie chronią odpowiednio ale i komfort w nich jest średni wybieram to pierwsze.
Oczywiście jest więcej powodów tu wspomnianych - wyjeżdżając na tydzień czy dwa - trzeba być przygotowanym i na zimno i upał, na deszcz i słoneczko - a prościej zabrać membranę niż dodatkowy komplet ciuchów które zajmą cały kufer..
Wybór ciuchów obecnie jest taki, że każdy coś dla siebie znajdzie.
Kiedyś nic nie było w sklepach i ludzie jeździli, zwiedzali , podróżowali - więc bez przesady. Po prostu trzeba znaleźć rozsądny kompromis.
Oczywiście wiele zależy to też od upodobań czy fizjonomii osoby w tych ciuchach jeżdżącej. Jedni wolą jak jest chłodno bo nie cierpią upałów, inni są stanowczo ciepłolubni wolą strumyczek na plecach niż przechłodzenie. A jak komuś stanowczo przeszkadza i to i to.. pozostaje puszka z klimą :)
Ja ostatnim zakupem wybrałem coś w miarę uniwersalnego :Kurtkę Held Cerase II i Spodnie Held Torono II.
W lato są ok - mają pierdylion otworów wentylacyjnych więc przepływ powietrza jest super, zastosowane materiały też wspierają chłodzenie.
Membrany są wypinane i mają jedną świetną funkcjonalność - można je zakładać do środka jak i na zewnątrz ubrań.
Zimno - membrana w środku. Ciepło , membrana w kufrze, zaczyna padać - nie chce mi się przebierać, zakładam na zewnątrz w 30 sekund i załatwione ;) . Kolejny plus tych membran - że wyglądają jak normalne spodnie i kurtka dresowa. Więc szybki wypad w góry, rano zimno, jadę w membranie - stajemy na obiadek, chcemy pozwiedzać, robi się gorąco - kurtka i spodnie lądują do kufra a ja jestem jakby w dresie - po prostu przed zdjęciem ciuchów odpinam zamki i membrana zostaje na mnie :)
Dla mnie jeden tylko feler kurtki - trochę wkurzające dla mnie zapięcie pod szyją :) Ale poza tym polecam.
Po głębokim namyśle, patrząc jak wyglądają jasne ciuchy mojego plecaczka, wybrałem w kolorze czarnym.
Ocena: 5.88235%


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
Seba
A
Posty: 425
Rejestracja: 21 wrz 2016, 19:48
Lokalizacja: Opole

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Seba »

Pawlak tak naprawdę dowiesz się jak pojeździsz co ci potrzeba, jeżeli będziesz robił dłuższe wypady powiedzmy majowe nawet na Bałkany to w górach zimno,a i deszcze są, znowu nad morzem temperatura już letnia. Dwóch kompletów nie będziesz woził. Jak jest upał to i tak się człowiek gotuje. Miałem szczęście i dostałem jak kupiłem moto ubranko Motone dostałem gratis, idealnie pasowało , pojeździłem trochę,do tego kupiłem kurtkę meszową od 4bikera. Niestety w tańszych ubrankach masz do wymiany wszystkie protektory, dają zwykłe pianki, dobre pod dupę jak chce się usiąść na zimnym ;) Teraz mam jasną kurtkę Revit Sand2 i jestem bardzo zadowolony, odkładałem kasę i teraz kupię do tego gatki Revit Sand 3, niestety tam też trzeba zainwestować w lepsze ochraniacze bioder. Co zrobiłbym ja, kupił jeden komplet tańszy, do tego dobre buty, a potem będąc bardziej świadomy zbierał na coś lepszego. Co do stałej membrany to nie na nasz klimat, rano jedziesz do pracy jest super, po robocie wracasz i się gotujesz. Mimo membrany warto również zainwestować w jakąś typową przciwdzeszczówkę, mam Oxford Fluo dwuczęściowy, nie przemaka, widać mnie z baaaardzo daleka, tak szczelne w jedną jak i w drugą stronę ;) Kupowanie czegoś to zawsze dylemat, ale i radocha. Udanych zakupów, a na sprzedawców uważaj, nowego zawsze chcą wkręcić w towar, który się nie sprzedaje, oczywiście nie wszyscy tacy są.
Ocena: 11.76471%



Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 646
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Remol71 »

Pawlak pisze:Kupuję swój pierwszy prawdziwy zestaw odzieży i mam problem z wyborem?
Normalne.
Pawlak pisze:...
-po wyjęciu podpinki i membrany z kurtki robi się spadochron...
Nic takiego nie ma miejsca. Membrana jest cienka, a podpinka niewiele grubsza. Do tego kurtka ma paski ściągające, ale ja ich nie przepinam. Z tym spadochronem to zupełne nieporozumienie.
Pawlak pisze:...
-jeśli zestaw nie będzie na Gore Teksie to i tak zmoknę....
Zupełna nieprawda. Mam Modekę Extremadura z wpinaną membraną, która nie jest goretexem i w ulewie z kurtka jest nasiąknięta jak gąbka, a ja jestem suchy. Membrana działa bardzo dobrze ale nie pamiętam jej nazwy.
Pawlak pisze:...
-podpinki ocieplające to bardziej bajer marketingowy niż realna potrzeba....
Nieprawda. Podpinka daje radę. W zimie nie jeżdżę. Odzież termoaktywną zawsze zakładam. Poza tym każdy ma inną tolerancję na zimno i to sprawa indywidualna.
Pawlak pisze: Macie jeden całoroczny czy warianty na chłodniejsze i cieplejsze dni?
Zestaw na cieplejsze dni to cienki Brubeck i na to sama kurtka z rozpiętymi suwakami wentylacji. Zestaw na zimne dni to gruby Brubeck, kurtka z membraną i ewentualnie podpinka. Mam do tego ciepłe rękawice. Pasażerka ma Helda z wprasowaną membraną goretex i w czerwcu w Albanii się przegrzewa,
Na czoperka mam skórę, którą bardzo lubię :)
Ocena: 5.88235%


1050 XT

Pawlak2
A1
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2017, 12:41

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Pawlak2 »

Dzięki za rozwianie moich wątpliwości. Szukam więc uniwersalnego zestawu. Na rozwiązania bardziej pro, tak jak piszecie, przyjdzie jeszcze czas.



Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: QraC »

Remol71 pisze:
Pawlak pisze:...
-jeśli zestaw nie będzie na Gore Teksie to i tak zmoknę....
Zupełna nieprawda. Mam Modekę Extremadura z wpinaną membraną, która nie jest goretexem i w ulewie z kurtka jest nasiąknięta jak gąbka, a ja jestem suchy. Membrana działa bardzo dobrze ale nie pamiętam jej nazwy.
Humax Z-Liner.

U siebie mam Sympatex - też nie przemokło póki co. W jakiś tam deszczach się jeździło, ale nie w strasznie długich ulewach.


Można poczytać:
http://motovoyager.net/2014/02/kurtka-t ... -membrany/


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: staszek_s »

Przemakalność membrany raczej nie jest problemem, chyba że szwy nie są szczelne. Problemem jest jej oddychalność, dlatego niektórzy twierdzą, ze nie ma sensu kupowanie taniej przeciwdeszczówki bo się szybko zamoczysz od własnego potu. Trzeba też pamiętać żeby prać w specjalnych płynach do tego przeznaczonych, to jeszcze jeden argument za wypinaną membraną. Samą kurtkę mogę wyprać normalnie, żeby zewnętrzne zabrudzenia łatwiej zeszły.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
dawidek
A2
Posty: 123
Rejestracja: 12 gru 2016, 23:42
Kontakt:

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: dawidek »

Kupuj zestaw kurtka/spodnie + GoreTeX. Olej podpinki - zamiast tego weź sweter/polar/windstopper i kalesony na trasę. Na cebulkę najlepiej, bo uniwersalnie.

Antyks polecił Ci to, co i ja polecę - Carese II + Torno II. Goretex na wierzch - super sprawa, szczególnie jak jest gorąco i nagle zacznie lać. Zatrzymujesz się, zakładasz na siebie i jedziesz dalej, nie pierniczysz z przebieraniem się i zakładaniem pod kurtkę. Z tym, że to drogie.
Inne membrany Ci przemokną przy długim deszczu.
Ewentualną inną opcją jest kurtka/spodnie takie, jak Ci pasują + kombinezon przeciwdeszczowy, np. Scotta, za bodajże 6 stówek.

Buty koniecznie z Gore - one zawsze przyjmują najwięcej wody, bo nie tylko z góry, ale i od strony asfaltu, czy koła przedniego. Moje Gaerne z jakimś super-nie-goretexem przemokły po jednym mokrym dniu w Alpach.

Co do brudu - to nie konkurs piękności, tylko kombinezon motocyklowy, do kościoła w nim nie chodzisz, więc się nie przejmuj ;)

A temperatura powyżej 30 stopni zawsze będzie problemem :)
Ocena: 5.88235%



Pawlak2
A1
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2017, 12:41

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Pawlak2 »

Buty oglądam tylko z goretexem. Ten zestaw patrzyłem i faktycznie fajny, ale cena trochę za wysoka na mój budżet. Może przy kolejnych zakupach. W sobotę wybieram się na Moto Expo - może coś kupię :)



Awatar użytkownika
Seba
A
Posty: 425
Rejestracja: 21 wrz 2016, 19:48
Lokalizacja: Opole

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Seba »

Pawlak trudno kupić wszystko takie z najwyższej półki trzeba mieć zasobny portfel, powoli. Możesz kupić kurtkę wypas spodnie tańsze, nie tylko gore istnieje. Mam gaerne g adventure w deszczu mocnym mi nie przemokły, a gore tam nie ma. Zajadę te butki kupię prawdopodobnie z gore, ale też pewniej będę robił już bardziej wymagające wycieczki/ wielodniowe/ Napisz coś co fajnego na Moto widziałeś.



Sławekxx
AM
Posty: 1
Rejestracja: 30 paź 2017, 09:11

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Sławekxx »

Jeśli szukasz kurtki w dobrej cenie polecam sklep motocyklowy <ingerencja moderatora> :)


------------------
Zapraszam tutaj: oferta-sprzedawcow-f69.html
Qrac



Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Centrino »

Sławekxx pisze:Jeśli szukasz kurtki w dobrej cenie polecam sklep motocyklowy <ingerencja moderatora> :)

Czy to jest ogłoszenie komercyjne??
Jeśli tak to polecam odpowiedni dział: oferta-sprzedawcow-f69.html


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: QraC »

Nie no sorry... pierwszy post i reklama ?

To chyba nie o to chodzi...


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
Benek
A1
Posty: 80
Rejestracja: 19 paź 2016, 11:46
Lokalizacja: Bydoszcz

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Benek »

Jeśli chcesz doradzić kupno dobrej kurtki to podpowiedz nazwę firmy a nie sklep :!:
Jeśli chodzi o membranę to chyba tylko w czasie wyjazdów kiedy już na starcie pada i jest zimno. Osobiście nie znam nikogo kto zatrzymywałby się i wpinał membranę na początku deszczu -za dużo z tym pier..enia a i tak wszyscy zakładają gumaki. Ponadto jak jest ciepło to z membraną można się zapocić i mimo że ochroniony od deszczu to i tak jesteś mokry. :lol:



Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Pyxis »

Membrana juz pare razy ratowala mi doope. Woze ja ze soba, bo miejsca zajmuje malo, a korzysci "termiczne" sa ogromne. Wcale nie trzeba jej w trasie wpinac. Wystarczy zalozyc jak dodatkowa warstwe odziezy pod kurtke. Za to podpinka mnie juz wkoorwia, bo robi sie za ciasno. Jakos tak sie sklada, ze nigdy nie mam zbyt oversize'owych ciuchow. ;-)


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Antyks »

Zgadzam się z Pyxiem. W poprzednim ubraniu była membrana i podpinka. Podpinka to był bezsens - bardziej opłacało się zapakować coś bardziej uniwersalnego jak dodatkowe ciuchy termiczne + dodatkowy softshell.
A membrana - membranie nie równa. W obecnej kurtce ( Held Carese II) membranę można włożyć pod kurtkę, lub w przypadku nagłej zlewy - na kurtkę . Co zresztą nie raz już czyniłem. A że to Gore-Tex to i pocenie się jest dużo mniejsze. Bez porównania z poprzednią kurtką, w której przy założonej membranie czułem się jak w gumiaku. I i tak i tak byłem mokry :)
W tym modelu jak i w spodniach (Held Torno II) membrany mają jeszcze jedną super właściwość : Po dojeździe na miejsce , rozpinasz przy ludziach parę zameczków, zdejmujesz gacie i kurtkę i zostajesz w samej membranie wyglądającej jak dobry dres :) Może nie tak wygodnej - ale o niebo wygodniejszej niż spacerowanie i zwiedzanie w ubraniach motocyklowych :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Chromato
A2
Posty: 165
Rejestracja: 28 sie 2017, 08:26

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Chromato »

@Antyks - a czy membranę spodni też można założyć na spodnie tak jak w kurtce?


DL1000K6 >> XT1200Z

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Czy kurtka trójwarstwowa ma sens?

Post autor: Antyks »



Tak, da się . Ale przyznam że nie korzystałem jeszcze z tego :)
Ocena: 5.88235%


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

ODPOWIEDZ

Wróć do „Odzież”