Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: QraC »

Jak eksportujecie pliki do TomToma tak aby widoczne były w nawigacji jako trasy a nie jako ślady ?

Używając różnych programów lub wgrywając plik *.gpx TomTom zaczytuje to jako ślad (nieedytowalny w navi).
Ze strony planowania tras TomTom jest taka opcja poprzez "Wyślij do urządzenia" ale jest ona dostępna jedynie dla tras tworzonych przez siebie. Edycja gotowych plików nie daje już takiej możliwości.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: staszek_s »

Ja używam programu Tyre, tam jest możliwość eksportu prosto do Tomtoma i śladu i trasy z punktami via. Teraz testuję MyRoute, tam idzie na pewno jako trasa ale przypuszczam, że ślad też można.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: QraC »

Też używam Tyre i wgrywa mi się tylko ślad.
Ale obczaiłem już co i jak:

Pliki śladów to pliki - *.gpx
Pliki tras to pliki - *.itn

W Tyre jest opcja zapisu do formatu *.itn. Później już tylko skopiowanie pliku via usb/bluetooth/karta pamięci do urządzenia.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: staszek_s »

Ja kopiuję z Tyre bezpośrednio do urządzenia - menu Tomtom/Kopiuj do Tomtom, wtedy pokazuje formatkę z dwoma ptaszkami (po jednym dla każdego formatu). Trzeba tylko w odpowiedniej kolejności: włączyć Tyre, otworzyć trasę, podłączyć Tomtoma i przejść w nim do trybu importowania tras (chyba właśnie w takiej), żeby Tyre go widział.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Jurand
A1
Posty: 77
Rejestracja: 14 paź 2016, 15:38
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: Jurand »

Ja używam ITN Converter. Wrzucam pliki Garmin-owskie na Navitela i mogę je edytować. Ma masę możliwych opcji do konwersji i z tego, co widzę jest też "Tom Tom (itn)". Nie jestem jakoś szczególnie biegły w tych elektronicznych zagwozdkach ale zerknij, może akurat.



Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: gorghu »

Ja u siebie wgrywam trasy na dwa sposoby. Pierwszy jest taki jak opisuje staszek_s (przez Tyre). Drugi sposób to tworzenie mapy na google maps, następnie skopiowanie adresu http zrobionej już mapy do konwertera na stronie gpsvisualizer i utworzenie pliku GPX. A taki plik wgrywam później po USB na TomToma.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: Struna »

www.motoplaner.de - tworzenie, zapisywanie, eksport do wielu różnych formatów oraz pod konkretne nawigacje.

Niestety "guziki" po niemiecku, ale jak się najedzie myszką to hint jest też po angielsku, więc można się połapać.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: QraC »

Dzięki panowie za odpowiedzi.

Głównym problemem było jak TomTom rozróżnia trasę (edytowalna w navi) od śladu (nieedytowalny w navi). W poprzednim TomTom 5 nie było takiego problemu - jakikolwiek plik by się nie wgrało czy zaimportowało wszystko w navi było edytowalne. W TomTom 4xx pliki *.gpx wgrywane są jako ślady, natomiast pliki *.itn jako trasy. Muszę sprawdzić jeszcze sposób @staszek_s - próbowałem tak robić ale formantka żadna się nie pokazywała. Możliwe że kolejność działań ma znaczenie.

A do samego planowania tras używam furkota :)


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: staszek_s »

Jak nie widzi Tomtoma to po dłuższej chwili napisze, że nie widzi. Jak widzi to od razu jest okienko z paszkami. Ja teraz testuję MyRoute, drogie to trochę ale kusi mnie wyznaczaniem trasy na mapie Tomtoma, wtedy sama nawigacja powinna już identycznie prowadzić między punktami. Z Tyre zdarzało mi się, że trasa różniła się znacznie od pierwotnego planu. Można to oczywiście obejść dodając więcej punktów ale na mapach Tomtoma niektóre odcinki są nieprzejezdne, więc i tak będzie prowadził naokoło. Wysyłanie trasy do urządzenia jest też możliwe bezprzewodowo, co się może przydać jak jest tylko tablet czy komórka...


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: QraC »

A czy czasem Tyre nie korzysta z google maps ?


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: staszek_s »

Korzysta, dlatego właśnie routing się różni od Tomtoma. Próbowałem przed weekendem (byłem na zlocie) wyznaczać trasy na bazie map tomtoma w aplikacji myroute, trochę dziwnie to wygląda bo nawigacja i tak miała swoje zdanie, na jednej z tras zrobiła mi dziwną pętelkę bez sensu. Może jeszcze gra rolę typ trasy ustawiony w nawigacji (miałem "ekologiczną") ale tu cudów nie ma, i tak trzeba w nawigacji przynajmniej posprawdzać co tam nadziergał..


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: QraC »

Hm...

Ja to widzę tak:
- Jak wyeksportujesz jako ślad (*.gpx) to będzie dokładne odwzorowanie wytyczonej ścieżki, bez możliwości jej edycji w navi.
- Jak wyeksportujesz jako trasę (*.itn) edycja będzie, natomiast nawigowanie od punktu do punktu TomTom będzie przeliczał według aktualnego ustawienia rodzaju trasy w navi, Chyba że tych punktów poustawia się gęsto na tyle że nie będzie miał innej możliwości.

Co do "dziwnych pętelek" to - przynajmniej w Tyre - trzeba zwracać uwagę czy ustawiany punkt jest na drodze w stronę którą chcemy jechać (przy główniejszych drogach), no chyba że nie o to chodzi :-)


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: staszek_s »

Tak, oczywiście mam na myśli *.itn.
Co do ustawiania punktów to tak, już się nauczyłem sprawdzać, parę razy mnie pociągnął w boczne drogi bo mi się tak kliknęło ;)
Tu raczej chodziło o dużą pętlę (z 10 km dodatkowo) tak, jakby chciał dwa razy zaliczyć ten sam punkt. Dziwne bo potem jak jechałem to wyglądało, że prowadził dobrze, może to jakaś jednorazowa zmyłka tylko, potestuję na wiosnę bo teraz chyba koniec dłuższych tras ;/


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: QraC »

No niestety chyba też dopiero w przyszłym roku...

Ale zaczyna się sezon ogórkowy więc dozbroję się w teorii ;-)


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

mast
A1
Posty: 66
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:23

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: mast »

Mam takie pytanka:
Jak skopiować mapę na tomtom z google maps z terminem wyjazdu latem? Zrobiłem w google trasę, która teraz ze względu na zimę jest zamknięta. Jak przez ITN CONVERTER kopiuję do Tyre to nie pokazuje takiej trasy jak w google tylko wyznacza swoją w oparciu o punkty z google. Jest w tyre możliwość podania daty wyjazdu?
Jak skopiować do tyre moje ulubione punkty z google?

I tyle. Będę wdzięczny za info.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka



Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: gorghu »

@mast:
Teoretycznie chyba udało mi się zrobić coś takiego o czym piszesz. W mapach google stworzyłem krótką trasę idącą przez Transalpinę, która obecnie jest zamknięta, a ustawiłem start w sierpniu więc bez problemu trasę wyznaczył. Następnie tą trasę przekonwertowałem na gpx przy pomocy gpsvisualizer (kopiujesz adres google z trasą i wklejasz go w konwerterze). Taki plik gpx zaimportowałem w Tyre jako ślad. Dwa problemy które się pojawiły. Pierwszy to taki że taki ślad miał strasznie dużo punktów pośrednich (na odcinku 150 km Tranalipny ok 500 takich punktów wyznaczonych co kilkaset metrów), więc trzeba chwilę posiedzieć i większość wywalić żeby poprawić czytelność. Drugi to taki, że Tyre na odcinku zamkniętym (tylko na tym kawałku) wyznaczył trasę po linii prostej pomiędzy dwoma kolejnymi punktami (a nie wzdłuż drogi). Gdy wstawiłem jakiś punkt w tym miejscu z automatu Tyre wyznaczył objazd. Tak więc albo to tak będzie działać albo miałem farta z takim wyznaczeniem trasy. Trzeba trochę się będzie pobawić i potestować. A w samym Tyre nie znalazłem opcji wyznaczania daty podróży.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: QraC »

W najnowszej wersji Tyre nie wyznacza już objazdów zamkniętych dróg tylko - podobnie jak w furkocie - prowadzi po trasie "offroadowej" (linia prosta). Nic nie trzeba przełączać i klikać.

Ponadto zaimportowanie takiej trasy do nawigacji spowoduje że będzie ona prowadzić po wyznaczonych punktach, a nie objazdami. Przetestowane w plikach zapisanych jako *.gpx (ślady) i *.itn (trasy).


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: gorghu »

Tak zapytam tu. Czy ktoś spotkał się z jakimś programem na kompa który działa na mapach offline i ma możliwość zapisu trasy do gpx? Chodzi mi o to że chciałbym na lapku przy braku neta utworzyć trasę i zapisać ją do pliku, który później mogę wgrać do nawigacji (lub od razu wgrać z tego programu).
Odkryłem że aplikacja Mapy w Windows 10 (domyślnie wgrana w system lub do pozyskania z MS Store) ma możliwość zapisania mapy wybranego kraju na dysku i działa offline. Jednak nie ma możliwości eksportu takiej trasy do nawigacji (a przynajmniej tego nie odkryłem).


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: staszek_s »

Nie sprawdzałem ale obadaj mapy.cz, swoją drogą bardzo dobry serwis. Mają aplikację pod WIN10 (na komórki też) i piszą, że obsługuje mapy offline, trzeba by przetestować. Eksport trasy do GPX jest.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tom Tom 450 - Eksport tras i śladów

Post autor: gorghu »

@staszek_s - Faktycznie fajny serwis z fajnymi mapami. Niestety eksport do gpx działa tylko online przez ich stronę. W aplikacji zaciągam sobie mapę kraju jakiego chcę i mogę działać offlinowo (tak jak w przypadku aplikacji mapy win10) ale nie ma tam opcji eksportu do gpx. Mogę jedynie zapisać taką mapę ale tylko na ich serwer (więc potrzebne jest połączenie).
Tak więc szukam dalej :)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interkomy, Nawigacje, Kamery”