Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Wszystko o bagażu i wszelkich udogodnieniach dla turystyki.
dwatracz
AM
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2018, 08:34

Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: dwatracz »

Witam, wczoraj odebrałem nowy motocykl DL 650 XT z salonu. Motocykl ma zamontowane gmole firmy RD Moto i płytę pod silnik Givi. Przy obrotach 4500-5000 motocykl wpada w dziwne wibracje i zaczyna się telepać - wibracje są nagłe i odczuwalne, czuję je aż na siedzeniu. Większych obrotów nie dawałem bo silnik jest na dotarciu. Wersja demo którą jeździłem przed zakupem z tego co pamiętam nie miała takich wibracji.

Zastanawiam się czy ktoś z Was ma ten model gmoli i mógłby się wypowiedzieć w temacie? Prześledziłem fora i wiem, że czasem zdarzają się wibracje w przypadku zamontowania gmoli różnych producentów. I druga kwestia, wibracje stały się dla mnie zauważalne przy drugiej przejażdżce motocyklem, gdy zdjąłem tylne kufry. Przy pierwszym odkręceniu manetki już zauważyłem że coś jest nie tak.

Gmole takie jak tu: https://www.rdmoto.eu/en/product/17337/39882

Chciałbym się dowiedzieć, czy:

1) Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi gmolami i czy to normalne zachowanie że motocykl wibruje w tym zakresie obrotów?
2) Czy coś powinienem z tym zrobić, czy się tym raczej nie przejmować?
3) Czy jeśli gmole powodują wibracje, salon powinien je wymienić? Bo żadnych wizualnych defektów wydają się nie mieć, więc nie wiem jak się podchodzi do kwestii tego typu - może wg producenta produkt jest taki jak być powinien.

Z góry dzięki za info i pozdrawiam!
Załączniki
unnamed (4).jpg



motokras
A2
Posty: 168
Rejestracja: 10 sty 2017, 09:18
Lokalizacja: Białystok

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: motokras »

pociesze Cię że GIVI też potrafią zadrżeć... jeżeli tez łączą się śrubką centralnie z przodu trzeba delikatne patenty i mocniejsze skręcenie zastosować...zastosować...



dwatracz
AM
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2018, 08:34

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: dwatracz »

Tak, są połączone na środku. Proponowałbyś to mocniej skręcić, czy coś jeszcze innego?
Załączniki
gmole.jpg



Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4489
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: Centrino »

Z tego co pamiętam to @Pyxis miał chyba jakiś patent na skręcenie gmoli. Wprawdzie innego producenta ale jego doświadczenie może się przydać.
Ocena: 5.88235%


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

motokras
A2
Posty: 168
Rejestracja: 10 sty 2017, 09:18
Lokalizacja: Białystok

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: motokras »

zacznij od mocniejszego skręcenia
Ocena: 5.88235%



arczi
AM
Posty: 5
Rejestracja: 15 lip 2018, 18:17
Lokalizacja: WSK

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: arczi »

Też od niedawna śmigam nowym DL 650 i moje gmole również wibrowały w podobnym zakresie obrotów, pomogło mocniejsze skręcenie oraz podłożenie jakichś podkładek - robił mi to serwis na pierwszym przeglądzie.
Ocena: 5.88235%


DL650 ABS AL8

dwatracz
AM
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2018, 08:34

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: dwatracz »

Witam! :)

A więc po kilku dniach testowania, już wiadomo na 90% co jest przyczyną wibracji i o dziwo nie są to gmole. Otóż wibracje pojawiają się tylko, gdy ze stelaży zdjęte są kufry boczne (stelaż to Givi PL3112CAM a kufry to Givi Trekker Outback).

Po zdjęciu kufrów stelaż wpada w drgania przy obrotach 4,5 tys i wibracje te przenoszone są na inne elementy motocykla - podnóżki, siedzenie, zamek pod siedzeniem, uchwyt nawigacji, gmole również. Po założeniu kufrów, jak ręką odjął. Wibracji brak, motocykl zachowuje się poprawnie w całym zakresie obrotów.

Początkowo myślałem że to gmole, ponieważ na forum dużo podobnych tematów. Ale najbardziej wibrują właśnie te stelaże. Przy oględzinach stelaża zauważyłem po prawej stronie zamalowany znak ukrywający jakieś rysy albo obicia. Dodam, że motocykl świeżo odebrany z salonu, gdzie wszystko to zostało zamontowane.

Co o tym myślicie? Bo jeśli stelaże bez kufrów nie powinny wibrować to podejrzewam, że zamontowano mi wadliwy stelaż i zastanawiam się co z tym teraz zrobić :(
Załączniki
stelaż.jpg



Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3057
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: staszek_s »

Wg mnie stelaże nie powinny drgać, to ma być sztywno zmontowane i stanowić jedną całość z motocyklem. Też miałem montowane w salonie przy kupnie, niczego takiego nie ma. Ja bym reklamował a przynajmniej im to zgłosił.
Ocena: 5.88235%


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2246
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: Iżu »

Obawiam się że serwis się tego wyprze i zrzucą winę na Ciebie, ja nie mogłem się doprosić skręcenia czaszy, bo coś mi się tam non stop tłukło z przodu, od roku zgłaszam wibracje kierownicy i mają to w dupie, przy montażu gniazda USB porysowali mi czachę i też się tego wyparli, dlatego nigdy więcej nie kupię nowego motocykla tej marki.
Ocena: 5.88235%


Iżu

dwatracz
AM
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2018, 08:34

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: dwatracz »

Będę się jeszcze raz z nimi kontaktował w tej sprawie. Byłem już raz zgłosić te wibracje ale stwierdzili, że wibrują podnóżki i zatrzask od siedzenia, wymienili zatrzask na inny, ale oczywiście nie jest to rozwiązanie przyczyny problemu.



dwatracz
AM
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2018, 08:34

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: dwatracz »

Ok, a więc przy pierwszym przeglądzie w ASO stelaże zostały rozkręcone i skręcone na nowo, podłożone jakieś gumowe podkładki, jednak nie zniwelowało to drgań. Stelaże dalej wibrują, po prostu trochę mniej, ale wciąż jest to odczuwalne i uciążliwe.



dwatracz
AM
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2018, 08:34

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: dwatracz »

Podbijam temat jeszcze raz. Przez kilka tygodni jeździłem ze zdjętymi stelażami i motocykl nie miał żadnych wibracji. W ten weekend zamontowaliśmy z mechanikiem powtórnie stelaże, dodając wszędzie podkładki z dość grubej gumy. Niestety wibracje pojawiły się znowu i ciągle są denerwujące w trakcie jazdy. Teraz pytanie - czy ktoś ma jakiś pomysł co z tym jeszcze można zrobić? Czy ktoś z okolic Krakowa ma taki stelaż zamontowany i działa to u niego tak jak powinno, bez żadnych wibracji? Jeśli byłaby możliwość, chciałbym podjechać gdzie trzeba, nawet z mechanikiem i to porównać, może byłby to jakiś punkt zaczepienia i na tej podstawie udałoby się znaleźć rozwiązanie? Stelaż to Givi PL3112CAM.



Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3719
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: crimson »

A może wibruje coś wewnątrz samego stelaża? Jak miałeś je zdjęte z moto, próbowałeś nimi potrząsnąć? Może cos wówczas byłoby słychać?


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

dwatracz
AM
Posty: 8
Rejestracja: 07 sie 2018, 08:34

Re: Gmole RD Moto i wibracje w modelu z 650 XT 2018

Post autor: dwatracz »

crimson111 pisze:A może wibruje coś wewnątrz samego stelaża? Jak miałeś je zdjęte z moto, próbowałeś nimi potrząsnąć? Może cos wówczas byłoby słychać?
To musiałoby być coś ciężkiego, żeby aż całe siedzenie wpadało przez to w drgania, nic podejrzanego nie było słychać w środku samych stelaży.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Turystyka, Bagaż”