Wypłaszczona opona w Vstromie

Wszystkie tematy związane z ogumieniem i kołami. Testy, opinie, uwagi, ostrzeżenia.
Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Wypłaszczona opona w Vstromie

Post autor: staszek_s »

Mam w moim Vstrom DL-650 Pilot Road 4, przebieg ponad 12 tys (jeden sezon). Podczas przeglądu serwisant powiedział mi, że tylna jest do wymiany, rzeczywiście wypłaszczenie jest dość wyraźne, załączam zdjęcia poniżej. I teraz pytanie, czy Waszym zdaniem rzeczywiście do wymiany natychmiast czy jeszcze za jakiś czas? Czym grozi jazda na wypłaszczonych oponach, jakiegoś znaczącego spadku poręczności/stabilności motocykla nie zauważyłem ale oczywiście to następuje stopniowo, więc można przywyknąć. Niestety dużo z tych 12 tys to dojazdy do roboty, gdzie jedyne winkle to ronda, do tego dużo jazdy z plecaczkiem więc raczej zachowawczo.
Druga kwestia, można tu wrzucić inny zupełnie model/markę opony np Anakee 2? Czy raczej powinna być zgodność z przodem? Przód wygląda jak nowy...
20161022_164033.jpg
20161022_163932.jpg


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Tags:

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: Mati! »

Ja mialem lewostronnie zuzyta i u mnie bylo czuc niestabilnosc zwlaszcza jak jechalem solo. Co ciekawe, z plecaczkiem moto lepiej sie prowadzilo.
Jak bedziesz zmienial z tylu, to mozesz zalozyc co Ci zamarzy :d

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Awatar użytkownika
stasiek
A+B
Posty: 500
Rejestracja: 22 wrz 2016, 10:21

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: stasiek »

Możesz czuć się niekomfortowo przy skladaniu sie w łuk - moment przełamania (pomijam miękkosć gumy i sie jej układnia) moze byc wyczuwalny.
U mnie jest o wiele wieksze wypłaszczenie i bieznik juz na wykończeniu na zerówkach z Bridgestone ale ja mam ponad 26 tys na nich najechane.
Wyczywam na nich własnie takie delikatne "przeskoczenie" czy jak to tam nazwac właśnie w momencie przełamania tego kantu pochylając motka



Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: staszek_s »

Rozumiem z tego, że mam to brać na czuja, dopóki się ładnie składa to można jeszcze pojeździć..
Chyba na wiosnę jej dam spokój a pomyślę o zmianie przed jakąś dalszą wyprawą, marzy mi się Rumunia na początku lata :)
Ocena: 5.88235%


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
stasiek
A+B
Posty: 500
Rejestracja: 22 wrz 2016, 10:21

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: stasiek »

według mnie póki Cie nie nosi i czujesz sie pewnie w zakretach i łukach to nie ma sensu ruszać zwłaszcza ze bieżnika masz jeszcze sporo a opna nie wygląda (przynajmniej w tym kawałku co na fotce) na zniszczona mechanicznie jakość niz starcie sie od jazdy głownie prosto



Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: staszek_s »

ok, dzięki za opinię. Niedługo będzie u mnie Antyks to może rzuci okiem fachowca :)


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: Centrino »

Musisz pojechać na winkle, pojeździsz cały dzień lub dwa po winkielkach i się oponka zaokrągli;)

A tak serio, jeżeli nie czujesz dyskomfortu przy wchodzeniu w zakręty to jeździj śmiało


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 749
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: Luchow »

Ja też bym ją zostawił. Jak kupowałem swojego DL-a miał jeszcze oryginalne Bridgestone'y z przebiegiem 16,5 tys. km - głównie po autostradach. Tylna opona była dużo bardziej wypłaszczona niż u Ciebie, ale w jeździe mi to jakoś nie przeszkadzało. Wkrótce po zakupie opony wymieniłem, nie ze względu na spłaszczenie tylko praktycznie brak bieżnika na środku, ale przy okazji pytałem w serwisie o problemy z "kwadratowością" opony i też z rozmowy wynikało, że dopóki nie przeszkadza mi niepewność w składaniu się motocykla w zakręt, to nie ma co na zapas zmieniać.
A na wiosnę może się wybierzesz na jakieś szkolenie torowe i zaraz się bieżnik wyrówna ;)


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: staszek_s »

o, i to jest optymistyczny akcent! :)


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: Antyks »

Dokładnie. Na drodze przy normalnej jeździe nie wyrownasz porządnie opony na najlepszych winklach. Do tego potrzebny jest tor i trochę sportowej jazdy.
Z drugiej strony @staszek_s po prostu przestań palić gumę codziennie przed wyjazdem z garażu to moze będzie lepiej :)
A co do wymiany... Bez przesady. Jak tylko to ma być przyczyną to bez sensu. Tzw. Kwadratowa opona w motocyklu faktycznie może być nieprzyjemna i dla niedoświadczonych kierowców nawet niebezpieczna (bo przy złożeniu w zakręcie te zachwianie i przeskok może powodować strach i uruchomienie reakcji obronnych jak odpuszczenie gazu, hamowanie czy prostowanie co wiadomo jak się często konczy)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
MaciejM
A2
Posty: 143
Rejestracja: 21 wrz 2016, 17:17
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Wypłaszczona opona

Post autor: MaciejM »

U mnie, opona tylna (Metzeler Torurance Next), to jeszcze większy kwadraciak, ale nie zauważyłem jakichś specjalnych problemów z jej eksploatacją, czy to na wchodzeniu w zakręty czy też na wychodzeniu z nich. Z jazdą po śliskim też nie ma problemów. Zatem nie panikował bym. A jak będziesz chciał wymienić tylko tył, to możesz założyć co Ci się żywnie podoba, nawet kostkę.


__________________________
Maciej
Romet Kadet=>Suzuki Dl 650 Kabriolet=>BMW R 1200 GS

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4395
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Wypłaszczona opona w Vstromie

Post autor: lukas76 »

z Archiwum X


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i opony”