Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Wszystkie tematy związane z ogumieniem i kołami. Testy, opinie, uwagi, ostrzeżenia.
Awatar użytkownika
morhot
A2
Posty: 235
Rejestracja: 18 lut 2019, 13:12
Lokalizacja: Myślenice

Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: morhot »

Na majówkę kroi się bałkański temat... Czarnogóra i Albania, w tym mityczne Teth.
Pytanie do tych, którzy tam byli, lub jeździli po podobnych terenach jakie buty założyć na dużego DLa, żeby nie polec na miejscu?
Nie chodzi mi o teoretyzowanie, bo tego jest w sieci od groma, tylko o rzeczowe opinie w stylu: byłem tam na gumach XXX i...
1) były OK,
2) były zbyt szosowe i nie dawały rady na szutrach i kamyrdolcach,
3) były zbyt terenowe i dojazd asfaltami na miejsce wykończył opony i jeźdźca.

Będę wdzięczny za pomoc.
Dodatkowo czy są jakieś obowiązkowe rzeczy do zrobienia z motocyklem przed takim wyjazdem?
Płyta pod silnik to wiem na pewno. Myślę tez nad handbarami Barkbusters LINK, żeby nie połamać klamek w przy przewrotce. Co jeszcze warto ogarnąć?


armatura -> sportowy turystyk -> adventure -> sport + adventure -> adventure :-)
Kawasaki -> Triumph -> Suzuki -> Honda + Triumph -> KTM + Husqvarna

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: Struna »

klamki łamane możesz sobie zapodać, ewentualnie wziąć jakąś w zapasie ( jakby co to mogę pożyczyć na wyprawę )


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
morhot
A2
Posty: 235
Rejestracja: 18 lut 2019, 13:12
Lokalizacja: Myślenice

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: morhot »

Myślałem o zapasie klamek, ale... jakoś mam wizję, że moto położę co najmniej kilka razy... i boję się że się połamie więcej niż raz.
Taki ze mnie terenowy rider, hehe :-)
Jeśli nie kupię tych handbarów to na pewno wezmę klamki zapasowe, może nawet po dwie. Drogie to nie jest, a nie chciałbym tam zostać jak się złamie jedna czy druga.

Opony wstępnie Metzeler Karoo 3. Choć chłopaki z paczki jadą na Mitas E07, oponach jak do Ursusa...


armatura -> sportowy turystyk -> adventure -> sport + adventure -> adventure :-)
Kawasaki -> Triumph -> Suzuki -> Honda + Triumph -> KTM + Husqvarna

Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 749
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: Luchow »

To w kwestii opon możesz się też zastanowić nad Michelin Anakee Wild - moje wrażenia z ich używania znajdziesz tu:
post21930.html?hilit=anakee%20wild#p21930
a teraz mogę dodać, że po przejechaniu ok. 5000 km bieżnika wciąż mam dużo, myślę że spokojnie na drugie tyle. Kolega który jeździł i na nich i na Karoo 3 zdecydowanie woli Micheliny. A swoją drogą - mimo różnic w wyglądzie E07 i Karoo 3 to opony o podobnym stopniu "uterenowienia".

Ja na takie jeżdżenie, gdzie jest długi dojazd asfaltem, a potem dość trudny teren na miejscu myślałbym o MotoZ Tractionator GPS - sporo dobrych opinii o nich przeczytałem i bardzo jestem ciekaw jak by się spisywały w porównaniu z obecnymi. Ale to dopiero jak się zetrą Wildy.

Do wyjazdu masz jeszcze sporo czasu - załóż sobie klamki łamane. Dają znacznie większy spokój ducha niż perspektywa wymieniania klamki gdzieś na poboczu i w deszczu. Większość handbarów jakie spotyka się na V-Stromach klamki też Ci nie uchroni - chyba że sprawisz sobie takie endurowe, z metalowym pałąkiem, a to spory koszt.
Poza tym to warto poćwiczyć kondycję, kilkukrotne podnoszenie położonego motocykla w pełnym stroju i niesprzyjającej pogodzie to niezły wycisk :)


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: Struna »

Luchow pisze: Poza tym to warto poćwiczyć kondycję, kilkukrotne podnoszenie położonego motocykla w pełnym stroju i niesprzyjającej pogodzie to niezły wycisk :)
O tak, to potrafi dać niezły wycisk, a jeszcze jak osiołek objuczony ...


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: gorghu »

w tamtych rejonach byłem trzykrotnie. możesz poszukać relacji z wyjazdów na forum (sa też mapki). W większości (90%) poruszalismy się po asfaltach. Pozostałe 10% to lekkie szutry. Za pierwszym razem lecialem na typowych asfaltowych oponach - Pilot Road 3. Super trzymały na tych lekko sliskich bałkańskich asfaltach. Daly tez rade na kamienistym zjezdzie z Lovcen do Cetyni (spore kamienie ktore wrzuca sie pod utwardzenie pod asfalt). Kolejne wyjazdy zaliczylem na Scorpionach 2. I tez dawaly rade. Drogi do Teth w calosci nie zrobilismy (wycofalismy sie po ok 3-4 km bo sie calkowice zle za to zabralismy). Ale na tym odcinku miedzy przeleczami daly tez spojojnie rade (ale jest to chyba latwoejszy odcinek).
Z rzeczy do ogarniecia to przede wszystkim zielona karta, ktora jest obowiazkowa w tych krajach. Oprocz tego przygotuje sie na roznice temperatur o tej porze roku. Nad morzem bedzie juz ladnie grzac, ale w górach moze byc mocno chlodnawo.
to tak na szybko co mi przyszlo do głowy. :)
(sorrki za literówki. pisalem z komorki )


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
morhot
A2
Posty: 235
Rejestracja: 18 lut 2019, 13:12
Lokalizacja: Myślenice

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: morhot »

@gorghu czyli opon 50/50 nie polecasz na taki wyjazd?
gorghu pisze:Drogi do Teth w calosci nie zrobilismy (wycofalismy sie po ok 3-4 km bo sie calkowice zle za to zabralismy)
Hm... jak siądziesz do kompa to napisz proszę parę zdań jak tego nie robić. To będzie cenna lekcja dla mnie.


armatura -> sportowy turystyk -> adventure -> sport + adventure -> adventure :-)
Kawasaki -> Triumph -> Suzuki -> Honda + Triumph -> KTM + Husqvarna

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: gorghu »

@morhot:
Co do Teth. Cały ten mój wyjazd był w sumie nieplanowany. Miała być Rumunia, ale ze względu na pogodę odbiliśmy na południe do Czarnogóry. Zahaczyliśmy tez o SH20. Nocując w Czarnogórze (w Dobrej Vodzie, nota bene jeśli lubicie owoce morza to polecam hotel i knajpę XXL) stwierdziliśmy że podjedziemy sobie na tą SH21 w kierunku Teth. Wyjechaliśmy późno, bez planu. Na dodatek jeden z naszych kompanów poruszał się BMW R1200RT więc o offroadzie mógł zapomnieć. Tak więc dojechaliśmy do końca asfaltu. Kumpel tam chwile poczekał (stwierdził że dalej nie jedzie i na nas chwilę poczeka) a myśmy zjechali te 3-4 km po czym nawrotka i powrót na górę do niego.

Co do samych opon. Nie wiem jak planujecie trasy i ile tego offu faktycznie chcecie zażyć. W Czarnogórze praktycznie wszystkie punkty można jechać w 100% asfaltem. Oczywiście można też zjechać na mocno boczne drogi offowe. W Albanii asfaltu przybywa i to dość szybko. No chyba że chcecie pojechać w góry gdzie z nim jest różnie. A jak chcecie jeszcz tam odbić na jakieś "zapomniane" szlaki to lepiej mieć terenówki. Ale generalnie na głównych drogach spokojnie jedziesz na asfaltowych oponach (a jeśli są braki w nawierzchni to spokojnie da się przejechać po tych lekkich szuterkach). Jeśli planujecie takie trasy to nie ma co pakować się w "kostkę" bo się tylko umęczysz. Wystarczy coś z minimalnie głębszym bieżnikiem (coś pokroju Scorpionów).
Ocena: 5.88235%


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
SimOn!
A+B+C
Posty: 1227
Rejestracja: 27 wrz 2016, 20:45
Lokalizacja: GD 3Miasto

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: SimOn! »

@morhot z doświadczenia wiem, że składane klamki nie zawsze się składają ;) IMO te handbary które pokazałeś lepiej klamki ochronią tylko ta cena... :roll: Ja bym postawił na zestaw, plastikowe handbary "standard" + łamane klamki + zapasowe normalne. Inna sprawa, że przy terenowych paciakach pierwsze często poddają się przednie kierunki a nie klamki.


Zdrówko シモン :mrgreen:
Mniejszość Niemiecko Japońska ;)

Awatar użytkownika
JARON
A+B+C+D
Posty: 2116
Rejestracja: 04 paź 2016, 14:51
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: JARON »

I pamiętaj o przekręcaniu do wewnątrz,bądź zupełnie odkręcaj lusterka.


Ogar205>CZ175>MZ250Jaskółka z koszem>Junak M10>MZ ETZ250>IntruderVL800>IntruderC1500>Vstrom1000 2016>BENELLI IMPERIALE 400
Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili,gdy zdamy sobie sprawę,że mamy tylko jedno.

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: QraC »

@morhot Kiedy się dokładnie wybieracie na tę majówkę ? Jakiś zarys lub coś ?


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
morhot
A2
Posty: 235
Rejestracja: 18 lut 2019, 13:12
Lokalizacja: Myślenice

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: morhot »

28.04 - 5.05
Pierwszy dzień do Bośni się dokulać astaltami, a tam już na szutry i dalej Czarnogóra szutry i Albania szutry...
Tyle wiadomo. Reszta do zaplanowania jeszcze.


armatura -> sportowy turystyk -> adventure -> sport + adventure -> adventure :-)
Kawasaki -> Triumph -> Suzuki -> Honda + Triumph -> KTM + Husqvarna

Hetman_Wielki (Kris)
A2
Posty: 153
Rejestracja: 03 sie 2018, 09:03
Lokalizacja: Trójmiasto, Płw Helski

Re: Czarnogóra i Albania - jakie buty ubrać?

Post autor: Hetman_Wielki (Kris) »

tak mowiac od sb , handbary nie sa potrzebne jak jest fajnie cieplutko, z drugiej strony jak jest gleba to i w handbarach klamka sie zlamie,
mam lamane ale to kwestia szczęścia, regulacji ze zadziała

w Ukrainie koles zlamal klame od hamulca podczas gleby, o dziwo od kad mam lamane nie mialem gleby ktore by na nie działały
kierunki to fakt, podaja jak muchy, niekiedy klosz, gorzej jak obudowa, wiec na dluzsze wyprawy woze prawy, wiekszosc gleb to lecisz na prawo prawda?:P

co do opon to kultowe sprawdzona na Ukrainie metzeler tourance i zadne inne

https://www.oponeo.pl/dane-opony-motocy ... gIJpvD_BwE

jak nie masz swiadomosci jakie tam sa dziury to uwierz mi ze tam dopiero zrozumiesz co to przeciwskret
jezda noca to trumna badz lewata i szpital


Zwyczajnie - Kris

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i opony”