TomTom Rider

Awatar użytkownika
Maarcel
A+B
Posty: 915
Rejestracja: 14 cze 2018, 23:02
Lokalizacja: Łódź

Re: TomTom Rider

Post autor: Maarcel »

Ja mam tylko jedno pytanie...
Trafiacie do kibla bez smartfona, czy kluczycie po pokojach? ;)


Suzuki DL 650 V-Strom 2012

Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: TomTom Rider

Post autor: motif »

Maarcel pisze:Ja mam tylko jedno pytanie...
Trafiacie do kibla bez smartfona, czy kluczycie po pokojach? ;)
nie każdy ma tak wyostrzony węch...



Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1313
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: TomTom Rider

Post autor: bojaco »

Ze specyfikacji produktu nie wynika, na ile szczegółowe są mapy. Opisy są, jakie są. Navi do jazdy nikt nie użyczy. Wszystko wychodzi dopiero podczas użytkowania. Już wiem, że nawigacje TT dla motocyklistów nie wyróżniają się niczym szczególnym. Ot, taka samochodówka w wodoszczelnym opakowaniu. No jak dobrze trafisz, bo mój jeden egzemplarz szlag trafił w Słowenii, deszcz mu zaszkodził. OK, dali nowy. Dobre i tyle. Piszę o swoich wrażeniach jako użytkownik dwóch modeli z serii 4xx i obecnej 550. Nowe wersje nie oferują żadnych fajerwerków. Wręcz przeciwnie. Fakt, 550 jest zdecydowanie szybsza od swoich poprzedników ale nie może dogadać się z interkomem i telefonem jednocześnie. Żenada. Pamiętacie bugi w jakości połączeń głosowych i zrywanie komunikacji BT z innymi urządzeniami w serii 4xx? Ja pamiętam. To był dramat. No i co, jest poprawa ? Lipa. Wywalili funkcje telefonu z nawigacji a dali komunikaty o sms na ekranie. WTF?! Dobrze, że choć łaskawie można je odsłuchać. O ile navi nie zerwie połączenia z interkomem, bo ma problem z ogarnięciem dwóch urządzeń jednocześnie. Pokrycia map, nie no super, z kraju do kraju, z miasta do miasta trafię z tym urządzeniem, tylko chyba nie w tym rzecz, prawda ? Z zasady motocykl służy do jazdy także i po drogach, których samochodem nie ogarniemy. Albo nie próbujemy, bo będzie trudno. Z nawigacjami gps mam do czynienia od 1999 roku. Coś tam wiem, czego się można spodziewać i do czego służą. Pływałem, latałem z nimi, chodziłem, o dziwo zawsze to był Garmin. Wyglądało jakby innych nie było. Wkoło wszyscy używali Garminów. Był absolutnym monopolistą. Potem w kraju pojawiły się wypusty innych producentów, europejskich, azjatyckich. Spowszechniały, potaniały, opatrzyły się. Przyszedł dla mnie czas na motocykl. W świat dwóch kółek wszedł też TT. I jakoś tak na zasadzie przekory i lojalności wobec starego kontynentu dałem mu szansę. Ale się zawiodłem. I to kilkukrotnie. Zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma rzeczy uniwersalnych, dobrych na każde warunki.Użytkownicy Garminów też na nie utyskują, ale w kategorii ficzerów motocyklowych Garmin zdaje się oferować więcej aniżeli jego konkurent.Też uczy się na błędach i pozbywa zbędnych wodotrysków na rzecz bardziej przydatnych funkcji. Nie reklamuję Garmina. Nie mam w tym żadnego interesu. To jest moje wrażenie, opinia. A z tą wiadomo, jest jak z..., wiadomo czym, każdy ma swoją. Nie lubię jednak jak ktoś mnie robi w bambuko. A obcowanie z TT daje mi właśnie takie wrażenie. dlatego następnym razem spróbuję Garmina. No chyba, że TT pójdzie po rozum do głowy i mnie pozytywnie zaskoczy. Ale na to chyba się nie zanosi.
Ocena: 5.88235%


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: TomTom Rider

Post autor: gorghu »

A ja nie rozumiem o co to całe ale. Przed zakupem jeździłem na mapach w telefonie. Testowałem różne. Ale telefon się grzał, jak pojawiał się deszcz trzeba było go chować a wtedy ciężko z nawigowaniem było. Stwierdziłem więc że wydaję kasę na dedykowane urządzenie, które będzie wodoszczelne, będzie odpowiednio zasilane. Poczytałem opinie, popatrzyłem na YT na porównania, trzymałem i Garmina i Ridera w ręce i się bawiłem. Wybrałem TT bo bardziej spodobał mi się wygląd map i łatwiejsze nawigowanie po nim (według mnie). Wiedziałem że trzeba będzie poświęcić chwilę na naukę jego obsługi, na odpowiednie skonfigurowanie sposobu wyszukiwania tras i prowadzenia (czasami metodą prób i błędów). I powiem tak - ja jestem zadowolony z tego urządzenia. Przez 4 lat zjeździłem z nim pół Europy i cześć Polski. Prowadził mnie po Maroku po górskich drogach. Używałem i na moto i w aucie. I jeśli mam być szczery to ani razu mnie nie zawiódł. prowadził do celu drogami gdzie Garminy się gubiły ;). Nie mam żadnych opisywanych przez niektórych problemów z BT do interkomu. Przez ten czas zawiesił mi się tylko 2 razy tak że wymagał zresetowania. Telefon częściej mi nawalał ;). Osobiście nie potrzebuję bajerów w stylu czytania SMS czy pokazywania kto dzwoni. Nie korzystam z tego. To jest nawigacja a nie komputer pokładowy. Algorytmy wyszukiwania adresów i tras - jest OK. Każda mapa ma to inaczej opracowane i dla każdego urządzenia trzeba sobie to przećwiczyć i ustawić pod indywidualne preferencje. Pokrycie dróg - dla mnie też na dobrym poziomie. Ostatnio Google Maps wyprowadziło mnie dwukrotnie w pole więc nie ma nic idealnego.
Cena - owszem wysoka, nawet za wysoka. Ale umówmy się, że na rynku wszystko co ma w nazwie "motocyklowe" jest 2-3 krotnie droższe. :) Ja osobiście jednak uważam że warto było jednak go zakupić.
Ale najważniejsze - nikt nikogo nie zmusza do zakupu i używania. Każdy ma swój rozum i chyba potrafi podjąć indywidualną decyzję (chyba że tu jestem zbyt dużym optymistą). Na rynku jest szeroki wybór urządzeń, od tych dedykowanych jak Ridery czy Garminy do chińskich podróbek podróbek, jak i samych map na telefony. Każdy coś dla siebie może znaleźć. A jak czytam w necie opisy w stylu (tu będzie MOCNO przerysowane): "Nie kupujcie tej nawigacji bo to g..no - w funkcjach tego urządzenia nie ma obierania ziemniaków na kempingu" to ja się zastanawiam jak taki ktoś dokonywał zakupu urządzenia i na jakiej podstawie dokonał wyboru. Bo na pewno nie czytał specyfikacji i funkcjonalności, bo gdyby to zrobił to wiedziałby że takiej funkcji urządzenie nie ma i nie pisałby później takich g..nianych opisów w internecie. ;)

Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem, bo nie to jest moim celem. :)
Ocena: 5.88235%


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: TomTom Rider

Post autor: motif »

TomTom rider ma to czego Garmin do tej pory nie miał (nie wiem jak XT) mianowicie można w TomTomie zmieniać trasę dynamicznie w trakcie
wycieczki prze dodawanie, odejmowanie punktów zainteresowań co jest bardzo fajne i wygodne. Jeżeli chodzi o zwykłą turystykę szosową to TomTom wygrywa jak dla mnie.



Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: TomTom Rider

Post autor: Lord »

gorghu pisze: Nie mam żadnych opisywanych przez niektórych problemów z BT do interkomu. Przez ten czas zawiesił mi się tylko 2 razy tak że wymagał zresetowania. Telefon częściej mi nawalał ;). Osobiście nie potrzebuję bajerów w stylu czytania SMS czy pokazywania kto dzwoni. Nie korzystam z tego.

Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem, bo nie to jest moim celem. :)
No i sie wyjasniło dlaczego u ciebie prawdopodobnie działa bez problemu :) U mnie zaczyna gubić BT z intercomem jeżeli połączę wszytkie możłiwe kombinacje czyli TT do Int5ercomu , Telefon do intercomu i dodatkowo Tom Tom z telefonem ale po BT żeby właśnie były komunikaty o SMS i powiadomienie o telefonach. Jak sie okazuje z czegoś chyba trzeba zrezygnować albo z powiadomień i dac z telefonem po WiFi żeby mieć trafic, albo z Navi w Interkomie.

Nikt sie nie obraza każdy wymienia swoje zdanie co do produktu i tyle , większość argumentów które wymieniłeś skłoniły mnie również do zakupu.

Jak na zlocie będzie czas a nigdy go nie ma na tyle, to będę mógł ci to zademonstrować :)


DL650A L8

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: TomTom Rider

Post autor: gorghu »

Żeby nie było. Navi mam podłączone po BT do interkomu i słucham komunikatów. Oddzielnie podłączony mam telefon do interkomu. I tak najczęściej jeżdżę. Kilka razy parowałem bezpośrednio telefon z navi po BT w celu uzyskania informacji z traffica. W ani jednej kombinacji nie miałem problemów z połączeniem czy dźwiękiem. Może to czysty przypadek, a może używam tego nie w takiej konfiguracji jak wy. ;)

A wydaje mi się że jak łączysz to w takiej konfiguracji (jednocześnie? bo tak to zroumiałem): TT<->interkom + telefon<->interkom + TT<->telefon to wina może być samego transferu BT a nie urządzenia. W telefonach najczęściej można podłączyć jedno urządzenie BT, czasem dwa ale już z ograniczeniami (np podłączysz 2 pary słuchawek ale tylko na jednych z nich będziesz mógł słuchać muzyki).


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: TomTom Rider

Post autor: Lord »

Dobra mam tak:
Telefon<->Intercom jako Phone nr 1
TT<->intercom (w Cardo jako GPS czyli ważniejszy jest telefon))
TT<->Telefon (Telefon bez problemowo podłącza dwa jako inne urządzenia)

Jeżeli chce słuchać komunikatów z NAVI TT<->Telefon nie jest niezbędne ale jeżeli chce mieć powiadomienia SMS i Telefony w NAVI to to musi być
Mógłbym zrezygnować z połączenia Telefonu z Intercomem i wtedy NAVI pewnie przekazywało by dźwięk? Nie sprawdzałem, ale wtedy muzyka z telefonu raczej by już nie zadziałała? Chyba :)


DL650A L8

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: TomTom Rider

Post autor: gorghu »

dokładnie tak jak piszesz @Lord - jak podłączysz NAVI z telefonem i interkom z NAVI będziesz miał powiadomienia i będziesz mógł rozmawiac przez telefon (przez pośrednictwo TT), jednak muzyki już nie posłuchasz.
Moim zdaniem, tak jak pisałem, te problemy wynikają z ograniczeń samego połączenia BT i konfiguracji wszystkich urządzeń które z tego korzystają.
Wezmę dziś z ciekawości i potestuję te połączenia na TTR410.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1313
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: TomTom Rider

Post autor: bojaco »

U mnie z kolei TT550 nijak nie pozwala na równoczesną pracę z interkomem i telefonem. Niezależnie czy łączę telefon z navi a potem navi z interkomem, czy też oddzielnie telefon z interkomem i navi z interkomem. Wtedy nie działa ani jedno, ani drugie. Innymi słowy albo telefon do interkomu bez połączenia z navi albo navi z interkomem bez połączenia interkomu z telefonem. No to nie dziwota, że mnie to wkurza. Kombinowałem różne opcje, metody włączania, wyłączania, kolejności parowania i nic z tego. Interkom Sena SH5FM, instrukcje navi i telefonu poczytałem, dalej nic.


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: TomTom Rider

Post autor: motif »

ale z połączenie z telefonem wystarczy, zresztą tomtom ma tak mocny głośnik że wszystko słychać :)



Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: TomTom Rider

Post autor: Smerfciamajda »

Przecież to jest jasne ze przy takim trójkącie te urządzenia głupieją bo nie wiedzą np które ma wywoływać czy przyjmować rozmowę albo kolejkować informacje.

Ja mam N-com do telefonu i TT do telefonu.
Nie paruję TT z N-com, nie potrzebuję informacji z TT głosowych ale fajnie jak wyświetla mi kto dzwoni i widzę to na ekranie TT.

Wszystko działa na razie ok.

Z drugiej strony jak komunikat będzie potrzebny to se to sparuje, 2 min postoju i tyle.



Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: TomTom Rider

Post autor: gorghu »

@szuwarek i znów to nie problem tt550 tylko konfiguracji interkomu. Jak popatrzyłem na szybko w instrukcję tego modelu intrkomu to musisz sparowac telefon i GPS na różnych kanałach interkomu. A sam GPS też możesz sparowac w dwojaki sposób, jako GPS który będzie przekazywał tylko głosowe komunikaty albo jako "telefon" i wtedy będzie też można słuchać z niego muzyki (niekóre modele nawigacji to umożliwiają).
Tak więc sprawdź sobie raz jeszcze instrukcję od Seny. ;)

Oprócz tego sama specyfikacja standardu Bluetooth polega na tym że działa ona w topologi gwiazdy, gdzie jedno urządzenie robi za tzw. master a pozostałe za slave. I teraz łącząc tak TT, interkom i telefon na raz, wszystko ze sobą, to te urządzenia głupieją które ma za co robić i za co odpowiadać. Stąd macie problemy że raz coś działa a raz nie a innym razem jeszcze co innego przestaje działać. I tego niestety nie da się przeskoczyć. ;)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: TomTom Rider

Post autor: motif »

Smerfciamajda pisze:Przecież to jest jasne ze przy takim trójkącie te urządzenia głupieją bo nie wiedzą np które ma wywoływać czy przyjmować rozmowę albo kolejkować informacje.
nawet w trójkątach małżeńskich też jest problem z komunikacja.



Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: TomTom Rider

Post autor: Lord »

W małżeństwie 2 to tez problem..... :)


DL650A L8

Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: TomTom Rider

Post autor: motif »

Lord pisze:W małżeństwie 2 to tez problem..... :)
no powyżej trzech lasek to się już gubię..

Obrazek



Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: TomTom Rider

Post autor: Smerfciamajda »

@motif bo Twoja nowa dziewczyna ma sie podobać Tobie. Nie Twoim rodzicom, nie kumplom, nie żonie, tylko Tobie



Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1313
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: TomTom Rider

Post autor: bojaco »

Łączyłem na osobnych kanałach. Jak napisałem wyżej, instrukcje urządzeń czytałem. Ja jestem z tych, co czytają. Nie pomogło.


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

Awatar użytkownika
Maarcel
A+B
Posty: 915
Rejestracja: 14 cze 2018, 23:02
Lokalizacja: Łódź

Re: TomTom Rider

Post autor: Maarcel »

Odkryłem kiedyś, że ważna była kolejność, co pierwsze złapie kontakt z Navi. Telefon czy Interkom. Możesz tak popróbować. Po rozłączeniu pilnowałem potem tej sekwencji startowej, ale było to upierdliwe i porzuciłem to. Na dzisiaj navi jest tylko sparowane z transferem danych, nie obsługuje połączeń. Komunikaty głosowe są mi zbędne


Suzuki DL 650 V-Strom 2012

Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1313
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: TomTom Rider

Post autor: bojaco »

Maarcel, też to przerobiłem. Lipa. Przecież to jest bez sensu, żeby tak trzeba było jakieś voo doo uprawiać.


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interkomy, Nawigacje, Kamery”