Regulacja wysokości świecenia reflektora

Wszystko co o motocyklach V-strom powiedzieć i wiedzieć można. Pytania, odpowiedzi, dyskusje.
Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: PiotrEm »

@Struna, ale jestem tępy jak ten kołek. Dopiero jak wygooglałem film, to zrozumiałem drugie zdanie.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: staszek_s »

Pociesz się, ja też kiedyś wypychałem kołki od dołu, zanim się dowiedziałem że ten trzpień się wciska najpierw :)


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: Smerfciamajda »

Pfff mam kumpla co 5lat jeździ kawą Z750 i nie wiedział że kierunkowskaz kasuje się po naciśnięciu włącznika, trzeba przełączać w przeciwną stronę.

Śmialiśmy sie z niego caly weekndowy wyjazd




Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: motif »

BTW te lampy w DLu to duża plama...



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: PiotrEm »

Przeszedłem chrzest bojowy! :D
Rozebrałem te plastiki. Ja pitolę, już wiem, dlaczego wszyscy montują halogeny albo LEDy na gmolach - trzeba jakoś się doturlać do garażu, jak główne światło zgaśnie. Poważnie - nie wyobrażam sobie zmiany żarówki w nocy przy mżawce, a w samochodzie zdarzyło mi się to już ze dwa razy.

Obniżyłem drogowe, jest OK, obniżyłem mijania, ale za bardzo. Ale jak już wiedziałem czym kręcić, to podniesienie światła mijania załatwiłem płaską oczkową grzechotką bez rozkręcania czegokolwiek. Zastanawiam się, czy nie wydłubać dziury poniżej zegarów i jak mi się trafi jakiś załadowany kurs nocny, to po prostu wsadzę śrubokręt i wyreguluję. Krzyżakowy złapie od kątem, więc dziura nie musi być idealnie w osi tej śruby. I drugi pomysł, który mi przychodzi do głowy, to wyciąć ten plastik pod zegarem w cholerę i przyczepić tzw. przepust szczotkowy, a do śruby regulującej lampę przykleić motylek, np. ośmiorniczką czy innym magicznym klejem, chociaż to może być zbędne, bo przez szczotkę dostęp powinien być bardzo łatwy. Zapytacie się, po co tak kombinuję? Bo wkurzają mnie rowerzyści, którzy mnie oślepiają jak biegam późnym wieczorem w lesie i jak sobie pomyślę, co ja o nich wtedy myślę, to nie chciałbym, żeby ktoś pomyślał tak o mnie :D


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Dziadek3H2M
A+B+C
Posty: 1114
Rejestracja: 04 cze 2018, 15:46
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: Dziadek3H2M »

Czyli starsze modele górą, żarówki wymienisz bez problemu, a jak się jedna spali to jest jeszcze obok druga i dojedziesz do domu. Nowe nia zawsze znaczy lepsze.


LWG



DL 650 XT AL5, CRF 1100 ATAS

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: Smerfciamajda »

W litrze AL7 wymiana żarówki świateł mijania to 10-15 minut ale trzeba imbus mieć.

Dwa piny, dwie śruby i nic więcej.

Regulacja to inna sprawa ale to nie jest robota w trasie i deszczu.
Raz dobrze wyregulowany reflektor i nie mamwiecwj powodów do grzebania.



kaloryferarz
A+B+C
Posty: 1209
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:19
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: kaloryferarz »

Ja się jeszcze do tej regulacji nie zabrałem. Jestem tak leniwy, że póki co wolę oświetlać korony drzew :)


Romet Komar 2350 -> Honda Shadow 500 -> Yamaha XJ6 Diversion -> DL 650 AL9 -> Burgman 400 2010 :)

Lędziniok
A1
Posty: 74
Rejestracja: 16 maja 2019, 23:27
Lokalizacja: Lędziny

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: Lędziniok »

Ja zrobilem wkrętarka + gietki przewod szybko poszlo, ale mam wrazenie ze przy plecaku i kufrach bedzie za wysoko swiecilo a czulem juz opor ze nie pójdą nizej. Rozkminial juz ktos taki temat ? Czy trzeba dobierac sie do mechanizmu ? Moto 650 z 14r.



Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: motif »

nie ustawisz tych świateł uniwersalnie.



tomek_211
A1
Posty: 33
Rejestracja: 05 paź 2016, 07:22

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: tomek_211 »

Odświeżę temat. Dobrałem się do regulacji - pacjent nowy model mały dl, ale pomimo kręcenia śrubą regulacyjną (światła mijania) za bardzo nic mi się nie zmienia. Kręciłem w prawo i w lewo ale chyba za blisko ściany ustawiłem moto no i teraz to już nie wiem jak wysoko powinno świecić. Czy wiecie w jakiej odległości od ściany moto powinno się znajdować przy regulacji, na jakiej wysokości powinna być wtedy linia światła i w którą stronę powinienem kręcić aby obniżyć świecenie.



Quarius
A2
Posty: 181
Rejestracja: 14 kwie 2017, 14:12
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: Quarius »

Ostatnio rozkminiałem ten temat. Musisz wyznaczyć sobie na ścianie dwie rzeczy:

- wysokość na której znajdują się żarówki lamp oraz
- linię 10cm* poniżej tej wysokości


Twoim celem będzie ustawienie linii odcięcia strumienia świateł na tej linii 10cm* poniżej żarówek. Motocykl ma się znajdować 10m* od ściany. Pamiętaj, aby ustawiać/sprawdzać to siedząc na moto.

*10cm i 10m to najpopularniejsza metoda, natomiast zasada jest tu względnie prosta. Stosunek odległości motocykla od ściany oraz odległość poniżej której ma być odcięcie strumienia światła względem wysokości żarówek to ma być 1% (10cm - 10m, 9cm - 9m itd)

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka



Suzuki DL 650 AL6 V-Strom

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1232
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: MrWaski »

Można też 5m i 5cm. Z twierdzenia Talesa, to będzie to samo. Ja mam garaż 8,5 metra i muszę to tak czynić.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
f_ranek
A+B+C
Posty: 1183
Rejestracja: 10 cze 2021, 23:39
Lokalizacja: SK
Kontakt:

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: f_ranek »

Jeżeli jeździsz samemu, z bagażem/bez, to ostatecznej korekty możesz dokonać na pomocą regulacji napięcia wstępnego tylnej sprężyny. Jak jeździsz z pasażerką, to chyba ta metoda się nie sprawdzi, bo zakres regulacji zawiasu jest zbyt mały :(


Bogusław • Honda Varadero XL125V 2003 -> DL650XT 2021

Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej

tomek_211
A1
Posty: 33
Rejestracja: 05 paź 2016, 07:22

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: tomek_211 »

No właśnie dochodzi również pasażerka więc chyba zamiast zaproponowanego 1% obniżenia zrobię 1,5%.
Ostatnio wracając ekspresówką jeszcze na fabrycznie ustawionych światłach, miałem fajnie doświetlone tablice wiszące nad drogą. Podjechałem jeszcze dzisiaj na stację diagnosyczną i powiedzieli mi że światło jest w poziomie. Baza do regulacji jest więc ok.



Awatar użytkownika
f_ranek
A+B+C
Posty: 1183
Rejestracja: 10 cze 2021, 23:39
Lokalizacja: SK
Kontakt:

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: f_ranek »

@PiotrEm miał wiercić dziurkę w owiewce, aby śrubokręt wkładać i regulować. Do tablicy. Stało się?


Bogusław • Honda Varadero XL125V 2003 -> DL650XT 2021

Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: PiotrEm »

Nic się nie stało :-)
Zapomniałem o tym, ale tak sobie myślę, ze wtedy to ja nie wiedziałem o istnieniu wstępnego napięcia sprężyny i że fabryka daje jego regulację gratis w standardzie. Teraz już wiem i jestem na etapie skalibrowania go pod siebie z i bez bagażu, kiedyś się wezmę. Póki co, światło mijania nie świeci kierowcom w lusterko wsteczne, myślę, że jest OK.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: Pawian »



Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: Lord »

Ja miałem sprawdzane 3 lata temu w Stacji kontroli i tam ustawiałem, teraz ledy ustawiłem tak jak wcześniej linia była odcięcia zwykłej Żarówy dodatkowo test na żywo somsiad w aucie na przeciwko jakieś 10 m odległości i czy bardzo przeszkadza czy nie :)
Załączniki
352156240_661051025846298_4743290150225092795_n.jpg
352156240_661051025846298_4743290150225092795_n.jpg (191.16 KiB) Przejrzano 967 razy


DL650A L8

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Regulacja wysokości świecenia reflektora

Post autor: Centrino »

Lord pisze:
06 cze 2023, 07:35
Ja miałem sprawdzane 3 lata temu w Stacji kontroli i tam ustawiałem, teraz ledy ustawiłem tak jak wcześniej linia była odcięcia zwykłej Żarówy dodatkowo test na żywo somsiad w aucie na przeciwko jakieś 10 m odległości i czy bardzo przeszkadza czy nie :)
No ale przeszkadza czy nie somsiadowi (ew somsiadce) ?? ;)


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Motocykle V-strom”