Problem z szprychami

Wszystko co o motocyklach V-strom powiedzieć i wiedzieć można. Pytania, odpowiedzi, dyskusje.
Liber
A1
Posty: 45
Rejestracja: 25 sty 2020, 15:55
Lokalizacja: SOSNOWIEC

Problem z szprychami

Post autor: Liber »

Koledzy pomocy !!!
Po przejechaniu na dotarcie maszyny kilkuset kilometrów postanowiłem ja umyć bo lekko się przukurzyła i tylne koło było uwalone od smaru z scottoIlera. Popsikalem wstępnie preparatem do usuwania pyłu z klocków . Skubany spowodował że szprychy zaśniedziały a felga tak jakby straciła swój kolor. Nie bardzo wiem czym doczyścić szprychy. Próbowałem mleczkiem, naftą i jeszcze mam zamiar płynem do czyszczenia silników. Macie jakiś pomysł?


DL 650 2020 ;)

Kuba76
A1
Posty: 97
Rejestracja: 24 kwie 2020, 09:09

Re: Problem z szprychami

Post autor: Kuba76 »

@Liber nie wiem jak będzie się zachowywał w stosunku do szprych ale ja miałem we fiaciku 500 zaśniedziałe metalowe elementy zagłówków i proszek do czyszczenia ata zrobił robotę na medal , drugie co mi przychodzi do głowy to taki kamień do czyszczenia pumie to naprawdę działa cuda nie rysując poprostu jakbym gumką ścierał ale decyzje musisz podjąć sam
Załączniki
173B3A3D-1209-40F5-B6D5-5B4AF19F7801.png
4AC5A681-DFCE-4A76-BC79-AC013CC379B8.png
Ocena: 5.88235%



Kuba76
A1
Posty: 97
Rejestracja: 24 kwie 2020, 09:09

Re: Problem z szprychami

Post autor: Kuba76 »

Aha w obu przypadkach zrób próbę czy czasem nie rysuje i nie za bardzo agresywne rozwiązanie np jeśli chodzi o obręcze kół , ja tym kamieniem czyściłem piekarnik i ruszt grilla i blachy do pieczenia i nie zauważyłem żeby coś rysowało ,spróbuj na początek babcinego sposobu czyli cytryna na pół i jedziesz po szprychach i zobacz czy jest jakiś pozytywny efekt, a jeśli zakupisz te bajery to gwarantuje ze przydadzą się w domu , powodzenia
Ocena: 5.88235%



Kuba76
A1
Posty: 97
Rejestracja: 24 kwie 2020, 09:09

Re: Problem z szprychami

Post autor: Kuba76 »

@Liber jednak ten kamień rysuje koło więc odwołuje swój pomysł żeby go użyć , eksperyment na starym kole rowerowym przy użyciu ATA wypadł następująco
Załączniki
6C6A63D1-6200-45C9-919C-8ED3DF9BE8AB.jpeg
6A1A8E7C-BEAC-42EE-90B0-6CD75BBBB70C.jpeg



Liber
A1
Posty: 45
Rejestracja: 25 sty 2020, 15:55
Lokalizacja: SOSNOWIEC

Re: Problem z szprychami

Post autor: Liber »

Super to wygląda, działam z tematem. Dziękuję za podpowiedź


DL 650 2020 ;)

Awatar użytkownika
starcraft
A+B
Posty: 510
Rejestracja: 20 lut 2017, 14:05

Re: Problem z szprychami

Post autor: starcraft »

Mi uszkodził felgi płyn z myjni z lancy "mycie felg"
Okazało się że felgi są anodowane i nie wolno żadnej chemi stosować.
Felgi zrobiły się obleśnie zielone z białymi zaciekami.
Teraz serwis mając ubezpieczenie z myjni bedzie walczył o wymiane felg bo najpierw zaproponowali malowanie za 350 zł
Reasumując, motocykle myjemy bardzo delikatną chemią ale w sumie to nigdzie na myjni samoobsługowej nie zauważyłem ostrzeżenia czego nie powinno się myć taką chemią
Ocena: 5.88235%



rcs1
A2
Posty: 279
Rejestracja: 03 lis 2018, 19:12
Lokalizacja: Otwock

Re: Problem z szprychami

Post autor: rcs1 »

Do mycia szprych, felg i innych zapaskudzonych elementów za radą mechanika używam płynu K2 Akra. Po myciu wszystko lśni. Nie ma żadnych nalotów czy przebarwień.
Ocena: 5.88235%


Andrzej
Honda CBF500 > Yamaha XJ6 Diversion F > DL650A C7

Awatar użytkownika
starcraft
A+B
Posty: 510
Rejestracja: 20 lut 2017, 14:05

Re: Problem z szprychami

Post autor: starcraft »

Jeśli masz felgi malowane proszkowo to lekka chemia nie zaszkodzi ale w przypadku anodowanych nie wolno nic takiego stosować
Ocena: 5.88235%



gaily
A1
Posty: 77
Rejestracja: 27 mar 2017, 12:50

Re: Problem z szprychami

Post autor: gaily »

OT: Pytanie ignoranta, jak rozpoznać czy felgi są malowane proszkowo czy anodowane? W tym wypadku pytam o złote szprychowane z DLa.



rcs1
A2
Posty: 279
Rejestracja: 03 lis 2018, 19:12
Lokalizacja: Otwock

Re: Problem z szprychami

Post autor: rcs1 »

gaily pisze:OT: Pytanie ignoranta, jak rozpoznać czy felgi są malowane proszkowo czy anodowane? W tym wypadku pytam o złote szprychowane z DLa.
Dobre pytanie. Nie wnikając w szczegóły technologiczne: malowanie proszkowe daje matową powierzchnię z lekko wyczuwalną pod palcami fakturą. Np. gmole są malowane proszkowo. Anodowanie (albo oksydowanie, bo to jest chyba wizualnie nie do odróżnienia) to wytworzenie warstwy tlenku na powierzchni metalu. Pod palcami taka powierzchnia jest idealnie gładka, daje lekki połysk. Można anodować na różne kolory, ale najczęściej jest to kolor czarny. Jeśli byłeś w wojsku, to przykładem anodowania (bądź też oksydowania) jest broń. Pod dotykiem jest to powierzchnia metaliczna, tyle że czarna.
W przypadku złotych szprych stawiałbym na anodowanie. Raczej nie są malowane proszkowo. Ewentualnie jakieś chromowanie z dodatkami barwiącymi.


Andrzej
Honda CBF500 > Yamaha XJ6 Diversion F > DL650A C7

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Problem z szprychami

Post autor: Struna »

Anodowanie nie musi być czarne, może być np. takie złotawe. A co do gładkości, to nie wynika z anodowania tylko z faktury metalu pod spodem.
Jak anodowane będzie chropowate, to też takie będzie po anodowaniu, tyle że już w kolorze.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Motocykle V-strom”