Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

kasin
A1
Posty: 58
Rejestracja: 05 paź 2016, 15:57
Lokalizacja: Piastów

Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: kasin »

Trafiłem ostatnio na nową aplikację o nazwie Calimoto. Jest to nawigacja dedykowana specjalnie na motocykle i robiona przez motocyklistów - aktualnie nie ma możliwości wyboru np. najszybszej trasy. Aplikacja wyznacza jak najbardziej krętą trasę.
Aktualnie najfajniejszą opcją jest wyznaczanie trasy w pętli na wycieczkę bez celu.
Sama aplikacja z opcją nawigacji jest darmowa; dodatkowo można za darmo ściągnąć 3 województwa (cała Polska kosztuje ok. 21zł, a wszystkie mapy 89 zł w promocji)
Aplikację przetestowałem na moto 31 stycznia i naprawdę daje radę, chociaż wizualnie ustępuje niestety tomtom go.
Kupiłem pełny dostęp do map, żeby wesprzeć tę inicjatywę i skrobnąłem do nich parę uwag. poniżej zamieszczam odpowiedź z planowanymi usprawnieniami.
Sorki, ale nie chce mi się tego tłumaczyć - jeśli ktoś nie zna angielskiego a zainteresuje go temat, to może skorzystać z tłumacza.


Nice work guys :-) I'm using tomtom go, but I heard about Your navi app just yesterday
and had awaken my bike from winter sleep to test it. After ride I bought
all of the maps just to support Your effort.
It would be great if You could implement offroad option into navigation and also
at least two alternate routes to choose as is in tomtom go. Actually, I would like
to use and have only one navigation app on my mobile, so choosing type of planned
route (i.e. curvy, shortest, fastest, offroad, etc.) would also be good.

Keep the good work!

Regards from Poland ;-)


Odpowiedź

Hey kasin,

Thank you so much for your message and the positive feedback. Also, we appreciate your support and will definately not disappoint you! Since here at calimoto we have developed the ability to read our user's minds, I can tell you this:

1. The offroad navigation has had some legal issues which didn't allow us to use the navigation there. But we found a good way to solve this problem! I can't tell you what exactly we are going to do yet, but soon you will have a better and more precise offroad navigation.

2. We are going to implement a route-profile, which means that you will be able to decide which kind of streets you want to use in your navigation.

3. The idea of having several tours to choose is a good idea and we will keep it in mind, since now we have a looot of other priorities, like the navigation across borders or our online tourplanner, but it is on our list. Until then, I can suggest to just adapt the via-points when you are planning a tour you're not completely happy about.

If you have any further questions, suggestions or critics, just write me.

Wish you a great week and best wishes to Poland,

Vanessa


Biała Zuza 650 AL3

Awatar użytkownika
SimOn!
A+B+C
Posty: 1227
Rejestracja: 27 wrz 2016, 20:45
Lokalizacja: GD 3Miasto

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: SimOn! »

Któryś z kolegów wcześniej podrzucił właśnie ta aplikację w temacie GPS vs. komórka. Też sobie zainstalowałem i na sucho wydaje się fajna ;) To co piszą to faktycznie nastraja optymistycznie :) Potestujemy jak się ociepli :)


Zdrówko シモン :mrgreen:
Mniejszość Niemiecko Japońska ;)

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: QraC »

Spoko - też potestuję, a apka niech się rozwija... w końcu lepsze jest wrogiem dobrego.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

mowso
A1
Posty: 40
Rejestracja: 11 paź 2016, 10:37
Kontakt:

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: mowso »

A ma może możliwość zapisywania tracka z wyjazdu albo wrzucania .gpx ? Nie mam niestety jak sprawdzić na androidzie :(
Przy okazji zimowych wieczorów znalazłem apkę Revert, właśnie do trackowania i planowania trasy, potestuje w tym sezonie.


--
Pozdrawiam
Mowso
ER5->DL650->Stelvio->DL650->F800GT->ST1200->AN400->1200GS->empty

kasin
A1
Posty: 58
Rejestracja: 05 paź 2016, 15:57
Lokalizacja: Piastów

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: kasin »

Opcję zapisania tracku ma, ale nie wiem, czy jest możliwość eksportu do gpz lub kmz.

Apka ma też fajnie rozwiązaną opcję nawigacji z poziomu mapy do najbliższego bankomatu/stacji benzynowej czy sklepu motocyklowego, itd. :-)


Biała Zuza 650 AL3

mowso
A1
Posty: 40
Rejestracja: 11 paź 2016, 10:37
Kontakt:

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: mowso »

Wersja na iOS ma również pokazać się w niedługim czasie, o czym zapewniła mnie pani z helpdesku :)


--
Pozdrawiam
Mowso
ER5->DL650->Stelvio->DL650->F800GT->ST1200->AN400->1200GS->empty

Janek-2004
A
Posty: 367
Rejestracja: 24 mar 2020, 09:57
Lokalizacja: Dębowiec k. Jasła

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: Janek-2004 »

Chciałem parę słów popełnić nt aplikacji Calimoto. Dowiedziałem się o tej apce jakieś 2-3 lata temu przeglądając filmik na YT odnośnie przydatnych aplikacji dla motocyklistów. O ile pamięć mnie nie myli po zainstalowaniu pamiętam, że darmowa wersja pozwalała wówczas zaplanować nieco dłuższą pętlę w trybie "random" niż obecne 200 km. Niedawno robiąc remanent w telefonie pokasowałem część nieużywanych apek i setki niepotrzebnych zdjęć i zastanawiałem się czy Calimoto powinno być usunięte czy nie, w końcu praktycznie go nie używałem, wydawało mi się że nic ciekawego nie oferuje, a te pętle wkoło komina to tereny które już znam z jazdy czy to motocyklem czy samochodem, więc jako nawigacja google maps robi lepiej, ma ładniejszą grafikę i po polsku gada no i już jest "opanowana". Tak było do wczoraj, gdy z braku lepszego zajęcia i całkowitego braku pomysłu gdzie tym razem pojechać, postanowiłem pierwszy raz dać się ponieść ślepemu losowi. Więc odpaliłem Calimoto, wybór trasy losowy bez wskazania kierunku, etc., full opcja w darmowym wydaniu czyli 200 km i poszły konie po betonie. Rzut oka na ogólny plan wyboru i generalnie nic nowego - region ogólnie znany. Pierwsze kilometry to droga niby boczna ale znana w sumie z dojazdu do pracy, po ok. 10 km niespodziewany skręt w drogę, którą nigdy nie jeżdżę bo nie mam po co. OK, jedziemy i zobaczymy co będzie dalej - za kilka kilometrów sytuacja się powtarza, znowu skręt w kierunku którego nigdy bym nie wybrał. W międzyczasie udało się popełnić ze 2 ominięcia proponowanej drogi, za to propozycja powrotu na zaplanowany szlak była jak najbardziej ciekawa i pozwoliła odkryć nowe dróżki i dać odpowiedź na pytanie zadawane przez małżonkę: ciekawe gdzie ta droga prowadzi? Już teraz wiem, gdzie wiele z takich dróg prowadzi - ciekawe doświadczenie. Kolejne niespodziewane kierunki wybrane przez Calimoto poprowadziły na pogórze dynowskie i miejscówki jak np. Izdebki - podjazdy i zjazdy okraszone dużą ilością super zakrętów typu agrafki. I to wszystko kilkadziesiąt kilometrów od domu. Kolejne kilometry również w pięknych okolicznościach przyrody - ładne widoki, drogi często przecinają okoliczne lasy. Potem małe przegapienie zjazdu i Calimoto znowu zafundowało miłą niespodziankę - miejscówka Obarzym i duży znak ze statkiem oznaczającym prom. Pewnie jakby nie późna pora ok. 19 to znowu popełniłbym pomyłkę i skorzystałbym z tamtejszej przeprawy promowej. Wstępny plan zakładał ok. 3 godziny z hakiem, w sumie wyszło równe 4 godziny w siodle nonstop , ponad 230 km oraz stan ogólnego zadowolenia i praktycznie jazd drogami pierwszej kolejności odśnieżania w ilościach znikomych. Już wiem, że od teraz Calimoto będzie moim ulubionym planerem krótkich wycieczek do szwędania się i eksplorowania pięknych okolic, które są jak się okazuje na wyciągnięcie ręki, często oddzielone jakimś lasem, krzaczorami czy rzeką od dróg, którymi zazwyczaj się poruszamy w codziennej rzeczywistości. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście, gorąco Was do tego zachęcam, niezależnie ile możecie poświęcić - kliknijcie tylko ilość km i zobaczycie na ile znacie okolicę. Pod koniec trasy przerwałem pętlę, bo zbliżała się burza i zaczęło porządnie polewać i ostanie 20 km popełniłem główną drogą ale i tak warto było. Dodatkowym gadżetem ponoć jest opcja że nie powtarza tras, tylko planuje nowe - potestujmy i cieszmy się z jazdy.



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: PiotrEm »

Tego typu aplikacje świetnie sprawdzają się w rejonach, gdzie drogi są kręte z powodu ukształtowania terenu. Na Mazowszu algorytmy motocyklowe, zmuszone do prowadzenia po zakrętach, mają do dyspozycji tylko skrzyżowania pod kątem prostym na wioskach i drogę techniczną wzdłuż S-ki. Nawet jeśli trafi się nie znany odcinek, to jest on taki sam, jak wszystkie inne.
Jest to nudne do tego stopnia, że zastanawiam się nad rowerem elektrycznym, a motocykl zostawiłbym tylko na dłuższe wypady weekendowe i urlopowe.
Ocena: 5.88235%


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3732
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: crimson »

Mnie też w moich rejonach kiedyś Calimoto pozytywnie zaskoczyła - również prowadząc drogami, których nie znałem. Warto mieć w telefonie, pełna wersja niestety jest dość droga.


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

Awatar użytkownika
trombel
A+B
Posty: 581
Rejestracja: 30 gru 2020, 21:09
Lokalizacja: KOS

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: trombel »

Używam również. Choć bardziej do zapamiętania pokonanej trasy niż do nawigowania. Ale potencjał spory w niej widzę. Po ściągnięciu w darmowej wersji mam aktywne 4 województwa na południu kraju. Opolskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie. Pełna wersja coś koło 230 ziko na rok.


Suzuki DL650A L2 Metallic Fox Orange

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: Centrino »

No właśnie droga jak diabli


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Janek-2004
A
Posty: 367
Rejestracja: 24 mar 2020, 09:57
Lokalizacja: Dębowiec k. Jasła

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: Janek-2004 »

do latania wkoło komina wersja darmowa wg mnie jest wystarczająca. Wersja płatna ma kilka dodatków, które w tego typu lataniu po pracy nie są do niczego potrzebne i darmówka daje spoko radę.



Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 749
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: Luchow »

Calimoto niestety kosztuje sporo (a w tym roku jeszcze była podwyżka) - i to jego największa wada. A jak chodzi o planowanie krętych tras - to z mojego doświadczenia spisuje się dużo lepiej niż np. TomTom. Ten faktycznie jak nie ma krętej drogi w pobliżu to potrafił zjechać z obwodnicy i poprowadzić przez centrum miasteczka, żeby narobić zakrętów na skrzyżowaniach. A Calimoto w trybie "krętym" stara się unikać również terenu zabudowanego i raczej poprowadzi wąską dróżką wokół miasta niż przez środek. Od 3 lat w zasadzie nie używałem na motocyklu innej nawigacji na asfalty, ta była najlepsza.


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

Janek-2004
A
Posty: 367
Rejestracja: 24 mar 2020, 09:57
Lokalizacja: Dębowiec k. Jasła

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: Janek-2004 »

Wczoraj korzystając z słonecznego popołudnia i rześkiego wieczoru odpaliłem ponownie calimoto: 2,5 h i 165 km pykło. I znowu niewiarygodne, jak to fajnie działa i jakie ścieżki wyszukuje - jestem coraz bardziej napalony na to aby nabyć wersję pełną - choć pewnie się wstrzymam z tym do początku następnego sezonu bo teraz dni będą już coraz krótsze, więc ilość takich mini wycieczek z czapy po pracy też będzie mniej.
Póki co apka robi nowe ślady za każdym razem - jeżeli ma ktoś płatną wersję prośba o napisanie krótkiej opinii jakie extrasy oferuje ponad wersję darmową.



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: PiotrEm »

Z tego, co tu (https://calimoto.com/en/pricing/pl) podają, to wersje płatne mają jeden bardzo istotny ficzer: mapy offline.
Byłem w Alpach w zeszłym tygodniu (samochodem, rodzinnie), i z zasięgiem bywało różnie; nie żeby telefon w ogóle nie działał, ale transmisja danych czasem symboliczna (EDGE).
Ocena: 5.88235%


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
trombel
A+B
Posty: 581
Rejestracja: 30 gru 2020, 21:09
Lokalizacja: KOS

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: trombel »

A gdzie planujesz trasę? Jak daję w Plannerze czy to random czy calculate to dobiera mi trasę ale raczej po drogach, które znam i objeździłem wielokrotnie. Dodatkowo da się zaznaczyć tylko Twisty bo Super Twisty już w wersji płatnej. Jest jakaś opcja by tyczyło trasy po nowym (nie jechanym) śladzie?


Suzuki DL650A L2 Metallic Fox Orange

Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 749
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: Luchow »

Dawno już nie używałem darmowej wersji, więc pytanie nie jest łatwe :)
Porównanie wersji znajdziesz tutaj.

Zasadniczo:
- możliwość pobrania map offline (bardzo przydatne)
- możliwość nawigacji przez kilka krajów
- opcja trasy "super krętej" (ale różnice do po prostu krętej zazwyczaj nie są wielkie - łatwo można to samo uzyskać dodając odpowiednie punkty pośrednie)
- brak ograniczenia długości trasy... choć ze strony Calimoto nie wynika żeby wersja Free miała obecnie jakiś limit(??) Jeśli nie ma, to atrakcyjność darmowej wersji bardzo rośnie, a cena wersji premium traci sens, bo reszta bonusów (zdjęcia na trasie, prognoza pogody) to takie dodatki których nigdy nie zdarzyło mi się użyć i spokojnie można je olać.

@trombel Z tego co ja wiem, to nie ma opcji wytyczania trasy poza przejechanymi ścieżkami, ale można sobie włączyć wyświetlanie na mapie wszystkich przejechanych z Calimoto tras, o tak:
Trasy Calimoto.jpg
Trasy Calimoto.jpg (150.7 KiB) Przejrzano 4674 razy
więc łatwo ręcznie poprzesuwać trasę tak, żeby wypełnić na mapie białe miejsca :)


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

Awatar użytkownika
trombel
A+B
Posty: 581
Rejestracja: 30 gru 2020, 21:09
Lokalizacja: KOS

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: trombel »

Bardziej chodziło by w trybie random dobierał nową trasę. Ustawiać ręcznie przez punkty pośrednie to xa dużo jebaczki :) niemniej dzięki za info


Suzuki DL650A L2 Metallic Fox Orange

Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 749
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: Luchow »

Prawdę mówiąc trybu random to użyłem chyba ze dwa razy, nie wiem o nim za wiele...


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Calimoto - apka nawigacyjna dedykowana dla motocykli (Android)

Post autor: Centrino »

W wersji free jest wytyczanie do 200km.
Druga sprawa wersja płatna ma więcej map bo free mi dala tylko 3 województwa i nie do końca te które chciałem. Przyznali mi Dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie. Nie miałem możliwości sobie tego zmienić.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interkomy, Nawigacje, Kamery”