Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Wszystko co może świecić, dzwonić, błyskać, wyświetlać itp..
Wszystko przez co przepływa prąd.
Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1636
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: prebenny »

Generalnie powietrze z koła schodzić nie powinno. Aczkolwiek zmiana temperatury na zewnątrz ma wpływ na ciśnienie w kole i tak przy 30 stopniach miałem w oponach 2.5 i 2.9 bara zgodnie z instrukcją, to teraz przy 8 stopniach miałem 2.1 i 2.4 bara także zauważalnie mniej i już czujnik monitował za niskie ciśnienie.


null

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5215
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: Struna »

Lord pisze:
30 paź 2020, 12:26
zmiana temperatury może delikatnie powodować wahania ale to max u mnie 0,1 do 0,2 PSI.
Serio ? ja na torze w ciepły dzień to nawet i pół bara spuszczam jak się guma konkretnie zgrzeje.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: gorghu »

nie trzeba na tor jechać ;) wystarczyło że latem pojechałem na Bałkany. W ciągu dnia ciśnienie w oponach wzrosło o ok 0,4 bara.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5215
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: Struna »

Temperaturki konkretne to i ciśnienie adekwatnie reaguje ;)


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: Lord »

No zgadza ekstremalne sporty :) jak i wysokie temperatury mogą powodować takie skoki nawet i 0,5 BAR. Ale jeżeli chodzi o różnice w naszym umiarkowanym klimacie to jeżeli układ (w sensie opona zworek) jest szczelny to te różnice tylko wynikają ze zmiany temp. O ile w motocyklu więcej mam utraty z częstotliwości kontroli (prawie przed każda dłuższa jazdą), to w samochodzie jak raz na dwa miesiące sprawdzę, albo przed dłuższą podróżą co wychodzi na to samo :)


DL650A L8

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4509
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: Centrino »

@PiotrEm - miałem kiedyś takie czujniki zamontowane w kołach u żony w aucie. Czujniki ewidentnie wzbudzały się po ruszeniu (co było w instrukcji również opisane). Na postoju trwało to znacznie dłużej. Także jak zamontowałeś czujnik w butelce to nie dziw się, że tak długo trwało ich wzbudzenie bo były w pozycji statycznej.
Trwałość tych w aucie to inna sprawa, sezonu nie przeżyły :)


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1815
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: QraC »

U mnie drugi sezon przejechały bezproblemowo.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1552
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: PiotrEm »

@Centrino, sprawdzam :-)
Wyżebrałem drugi wentyl w namiocie zmiany kół, mam już dwie butelki.
Scenariusz ten sam: napompowane, monitorek śpi, spuszczam powietrze, kręcę butelkami i budzę monitorek. Niestety, z braku trzeciej ręki odłożony monitorek poszedł spać po minucie, szturcham go, teraz już kręcę wszystkim jak cyrkowiec, w końcu jest update: 5'28" i 5''42. No to jeszcze raz to samo i czasy 4'40" i 4'50" (czyli w pierwszej próbie muszę odjąć 1 minutę, bo zasnął). Wydaje się, że ta pierwsza synchronizacja po uśpieniu jest taka długa (czeka na powtarzalne wartości, jak GPS na satelity, jak miałem jedną butelkę, to zawsze jeden czujnik przysyłał stabilne 0 i było szybciej).
No dobra, to znaczy, że ten pierwszy TMPS działa podobnie, można powtórzyć testy, jak @Lord przekaże na cele naukowe swoje zakrętki i uda się przełożyć elektronikę, to może nie pójdzie na złom.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: Lord »

Kuźwa ty chcesz doktorat robić z tych czujników? Ale oczywiście w celach naukowych bardzo proszę. Myslę ze nikt nie przewidział takich scenariuszy jakie chcesz poruszyć :)


DL650A L8

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1552
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: PiotrEm »

Zasadniczo chodzi o to, żeby nie wyrzucać do przyrody czegoś, co jeszcze może posłużyć. Ale tamten TMPS ma słaby soft i zasługuje na złom.
Sprawdziłem jeszcze czasy zimnego startu (2'55" i 3'23") i na tym doktorat zakończyłem (wrzucam fotkę podsumowującą :-)).
Załączniki
nudzi_mi_sie.png
nudzi_mi_sie.png (1.26 MiB) Przejrzano 1725 razy


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5215
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: Struna »

Dzwonek zapodałeś? :) :)


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1552
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: PiotrEm »

To taki eksperyment, ale nieudany :-)

Szukam innego uchwytu, ten od dzwonka nadawałby się, tylko że monitorek ma od spodu nietypowy gwint, niby 8, ale luźniej nawinięty, więc nie mogę po prostu wziąć jakiejś opaski i śruby z LerłaMerlę. Teraz kminię, czy by czegoś nie wydrukować w 3D wykorzystując tylko ten gwintowany trzpień z kulką z oryginalnego uchwytu. Zacznę od ściągnięcia programu do modelowania 3D, a dalej - zobaczymy, to już oddzielny temat.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujnik ciśnienia w oponach (Monitor)

Post autor: Lord »

Ja miałem zamontowany na szybie na ramce na uchwytach od kamerki ;)


DL650A L8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria elektryczne i elektroniczne”