Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Wszystko o technice jazdy i jej braku.
Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Dzięki za słowa wsparcia i za porady, z których zamierzam skorzystać ;)

Uwielbiam Zlatko. Ma fajne podejście do motocyklizmu. Kanał super. Jest tam masa przeróżnych ćwiczeń typu gymkhana ale są także jazda precyzyjna z małymi prędkościami, tor, jazda z pasażerką, lekki teren, wycieczki. Polecam każdemu użytkownikowi V-stroma i nie tylko.
Poniżej link.
https://www.youtube.com/c/ZlatkoDjukicStrom/videos



Awatar użytkownika
IronMike
A1
Posty: 49
Rejestracja: 08 sty 2021, 13:55
Lokalizacja: SLU

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: IronMike »

hejka Kierowniczki i Kierownicy
pojawiły się szkolenia z motoppomocnych - kwota rozsądna i terminów dużo

https://motopomocni.pl/szkola-jazdy/szk ... hana/#cena

jak na złość żaden z terminów w pobliżu mi nie pasuje, ale chętnie bym podjechał
rzućcie sobie okiem może coś komuś przypadnie do gustu ;)


SLU
Suzuki DL650 AK7 YKV 2008

Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Dzisiaj niemiłe zaskoczenie podczas jazdy. Skończyły się tylne klocki hamulcowe. Widocznie trzeba lepiej dozować.
Wobec tego jeździłem bez użycia tyłu. Padło na slalom, tylko nawrót musiał być szeroki.
Figura niby prosta ale jednocześnie zwodnicza. Kusi do coraz to mocniejszych przerzutów, a tego może nie znieść przednia opona.
Widziałem kiedyś filmiki, na których slalom położył nawet zawodników...




Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Struna »

No to chyba Cię widziałem jak śmigałeś, ja akurat puszką obok przejeżdżałem.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Pyxis »

Slalom szybki wydaje sie prosta figura, ale wymaga wprawy. Nalezy zarowno dobrac odpowiednia nitke przejazdu (pokonujemy go zajezdzajac zaraz za pacholkiem, a nie srodniem pomiedzy) jak i prace gazem i hamulcem (hamulcami).
Zeby sprawdzic postepy ustawialem sobie w linii 8 pacholkow co 5m i mierzylem czas przejazdu z nawrotka (zamieniajac strone omijania pierwszego pacholka co jakis czas). Bylo widac czy sa postepy. :-)

PS.
Jako ciekawostke dodam, ze w japonskiej motogymkhanie ichnia organizacja JAGE mam przepisy, wg ktorych podczas planowania trasy zawodow musza pojawic sie pewne okreslone figury. U nas takich przepisow nie ma, ale na kazdych zawodach mozna spodziewac sie zestawu pewnych typowych figur. One moga roznic sie nieco odlegloscia pacholkow i innymi drobnymi "udziwnieniami", ale mozesz byc pewiem, ze na trasie spotkasz:
- slalom szybki
- lustro
- rotacje 360* (najczesciej w obi kierunkach lub ponad 360*)
- nawrotke 270*
- slalom rozstawiony
- brame
- jakis objazd w duzym zlozeniu; duza osemke

Wszystko w rekach kreatywnego projektanta trasy. W praktyce to gymkhaner, ktory wie co jest proste a co trudne i czasami stara sie umiescic w niej jakis swoj "smaczek" (typu potrojna rotacja ;-) ), jednak trasa musi byc tak zaprojektowana, zeby slabsi zawodnicy mogli ja przejechac (wolniej, ale bez akrobacji) oraz byc mozliwa do zapamietania w okreslonym czasie. Japonskie JAGE rekomenduje, aby stosunek pamiec/umiejetnosci charakteryzujacy trase byl 20/80%. Jesli mamy do dyspozycji wiekszy plac, najczesciej sa wyrazne sekcje/figury. Wtedy dana czesc trasy jedziesz tylko raz. Przy mniejszych placach musimy dane ustawienie pacholkow czasami przejechac ponownie nieco inna nitka i wtedy jest wieksze prawdopodobienstwo, ze sie pogubimy. Wiadomo, ze dochodzi lekki stresik podczas rywalizacji i nawet najlepszym zawodnikom zdarza sie pomylic trase przejazdu. To normalne i nikt poza samym zawodnikiem nie robi z tego tragedii. ;-)


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Struna pisze:
28 kwie 2021, 11:24
No to chyba Cię widziałem jak śmigałeś, ja akurat puszką obok przejeżdżałem.
Trzeba było zajechać, pogadalibyśmy :)



Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Pyxis dzięki za wskazówki ale trochę mnie zmartwiłeś. W tej zabawie chyba nie ma nic prostego, wszystko trudne ;)



Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Struna »

Lechu pisze:
28 kwie 2021, 12:13
Trzeba było zajechać, pogadalibyśmy :)
Akurat z córą wracałem z pobliskiego lasku i trochę nieczasowy już byłem.
Ty gdzieś tam niedaleko mieszkasz ?


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Tak, w Krakowie koło Ikei.



Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Struna »

To kawałeczek masz do tego parkingu


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Jestem mega zadowolony, że w ogóle jest jakikolwiek parking. Poza tym mam za jednym zamachem trening i przejażdżkę. :)



Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Pyxis pisze:
28 kwie 2021, 11:57
Slalom szybki wydaje sie prosta figura, ale wymaga wprawy. Nalezy zarowno dobrac odpowiednia nitke przejazdu (pokonujemy go zajezdzajac zaraz za pacholkiem, a nie srodniem pomiedzy) jak i prace gazem i hamulcem (hamulcami).

Byłem dzisiaj wypróbować. Pyxis jak zawsze ma rację :) Coś tam tych sekund ubywa. Ustawiłem sobie pachołki co 5 m, a późnej co 4. Może jakby dodać tylny hamulec byłoby lepiej, zobaczymy. Filmu nie ma, trzeba uwierzyć na słowo albo najlepiej samemu sprawdzić :)



Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Próba innej techniki przejechania slalomu. Na pewno wymaga przyzwyczajenia, gdyż całe życie jeździło się inaczej ale Pyxis tak zalecił, wiec co ja mam do powiedzenia :)




Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Pyxis »

Bardzo dobra technika. Jest szybko. Jest rytm.
Sprobuj robic nawrotke bezposrenio na ostatnim pacholku. Takie ustawienie czesto jest na zawodach, ze nawracasz i jedziesz od razu slalom w druga strone.

PS. Mijajac pacholka uzywaj z czasem tylnego hamulca. Moto jeszcze szybciej sie obroci i poniej dodanie gazu moze byc mocniejsze (z wiekszym kopem).


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Po raz kolejny wielkie dzięki :)
Dla mnie to naprawdę duża pomoc jak rzucisz fachowym okiem na filmiki. Będę musiał się Ci kiedyś odwdzięczyć za te wszystkie cenne porady ;)
z resztą może z nich przecież korzystać każdy kto odwiedzi ten temat.



Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Pyxis »

Nie oczekuje wdziecznosci, co najwyzej spotkania na jakis zawodach i uscisniecia sobie dloni :-)

A tu RotacjeGP. Fajnie by bylo w koncu zlamac te 22s



( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Pyxis pisze:
02 maja 2021, 20:19
Nie oczekuje wdziecznosci, co najwyzej spotkania na jakis zawodach i uscisniecia sobie dloni :-)
Załatwione :)



Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Dzisiaj słabo. Robiłem sobie różne ćwiczenia ale normalnie nic nie wychodziło. GP8 - duże pogorszenie, rotacje nadludzkim wysiłkiem zrobiłem akceptowalny przez siebie czas, taki jak poprzednio, Grapewine - to samo co było, slalom średnio na jeża. Nic z tego nie nadaje się do wstawienia. Puszczam jedynie ostatnie ćwiczenie - jazda w okręgach, taka ósemka, bo tego jeszcze nie publikowałem. Nie oczekuję naiwnie postępów z treningu na trening, bo tutaj cudów po prostu niema ale pogorszenie to nie fair :(




Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Pyxis »

CZasami jest kroczek w tyl. To normalne. Nie mozesz na kazdym treningu robic zyciowek. Czasami cos zmienisz, co Cie chwilowo zwalnia, ale po wjezdzeniu sie robisz skok do przodu.

JA dzisiaj kolejny etap amerykanskich zawodow online jezdzilem. Pierwsze proby przejechania Rundy III. Czas wyszedl lepszy niz myslalem, wiec satysfakcja jakas jest.



( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Lechu
A2
Posty: 170
Rejestracja: 25 sie 2020, 10:12

Re: Trening czyni mistrza, czyli jak nie byc tylko "mistrzem prostej" :-)

Post autor: Lechu »

Dzięki Pyxis za słowa otuchy. Jeździło mi się wtedy tak źle, że byłem wpieprzony na siebie, na motocykl, na całą tą gymkhanę i musiałem się komuś wypłakać.
Być może to wina cudownej szczepionki, którą mnie naszprycowali dzień wcześniej :)

Na szczęście wczorajszy trening był już ok ;)



ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika jazdy”