Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Forum na tematy których nie ma w innych częściach forum
Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Smerfciamajda »

Ja generalnie jeżdżę spokojnie i szanuje przepisy a w szczególności wszelkie linie ciagłe, zakazy czy stopy. Z prędkością to różnie ale w zabudowanym zaleznie od sytuacji jak jest miejsce to 60 przekroczę ale na trasie nawet na autostradzie to przelotowa 130.
Natomiast mam ekipę wyjazdową która może nie jeździ wariacko ale „motocyklowo”. Czyli jedzie się jak jest miejsce, ciągła czy zakaz wyprzedzania nie istnieje jak widać. Mnie to wkurza ale wstyd się przyznać lecę z nimi, zawsze ostatni i czasem muszą czekać.
W ubiegły weekend mieliśmy taki przejazd przez wiochy ale przykleił się do nas wiesniak w tuningowych A4. Musiał pokazać ze jest szybki jak my, siedział na ogonie, wyprzedzał nawet na trzeciego czego my nie robimy. Byle się wepchnąć. Dwa razy wpakował się tak ze hamowanie awaryjne go ratowało a mnie prawie najechał. Takie kutafony mnie drażnią strasznie.

No i typki ze słuchawką przy uchu, jestem przeczulony.



Tags:

kaloryferarz
A+B+C
Posty: 1209
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:19
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: kaloryferarz »

Pawian pisze:
07 cze 2021, 23:20
Co do patrzenia w lusterko przy skręcie w lewo, to tylko z uprzejmości lub własnego bezpieczeństwa należy to robić.
To wyprzedzający ma ZAKAZ wyprzedzania pojazdu skręcającego w lewo z lewej strony. Można to zrobić tylko ze strony prawej.
Absolutnie nie masz racji. I policjant bez chwili namysłu wlepi Ci mandat jak doprowadzisz w ten sposób do wypadku czy kolizji. Jeżeli skręcasz w lewo, to masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa przejazdu tym, którzy jadą prosto (z przeciwnego kierunku, jak i w tym samym kierunku co Ty). A tutaj masz przykład:


Z tego co pamiętam, to kierujący radiowozem policjant został ukarany mandatem za wymuszenie pierwszeństwa. Ten, który nagrywał i zderzył się z radiowozem cały manewr wyprzedzania wykonywał prawidłowo. Innymi słowy: zrewiduj swoją wiedzę o przepisach ruchu drogowego, bo możesz doprowadzić naprawdę do dużej tragedii.

Kiedyś sprawdzałem moje statystyki z jazd na moto i osobówką. Wyszło mi, że na moto jeżdżę wyłącznie jak emeryt :D W zabudowanym to naprawdę 70 jest max i to nie za często, a na szybszych trasach mniej więcej 100-120. Nie lubię jeździć szybciej.
Ocena: 5.88235%


Romet Komar 2350 -> Honda Shadow 500 -> Yamaha XJ6 Diversion -> DL 650 AL9 -> Burgman 400 2010 :)

Awatar użytkownika
Ciok
A+B
Posty: 836
Rejestracja: 23 sie 2018, 22:45
Lokalizacja: WPR
Kontakt:

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Ciok »

kaloryferarz pisze:
08 cze 2021, 09:04
Pawian pisze:
07 cze 2021, 23:20
Co do patrzenia w lusterko przy skręcie w lewo, to tylko z uprzejmości lub własnego bezpieczeństwa należy to robić.
To wyprzedzający ma ZAKAZ wyprzedzania pojazdu skręcającego w lewo z lewej strony. Można to zrobić tylko ze strony prawej.
Absolutnie nie masz racji. I policjant bez chwili namysłu wlepi Ci mandat jak doprowadzisz w ten sposób do wypadku czy kolizji. Jeżeli skręcasz w lewo, to masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa przejazdu tym, którzy jadą prosto (z przeciwnego kierunku, jak i w tym samym kierunku co Ty). A tutaj masz przykład:


Z tego co pamiętam, to kierujący radiowozem policjant został ukarany mandatem za wymuszenie pierwszeństwa. Ten, który nagrywał i zderzył się z radiowozem cały manewr wyprzedzania wykonywał prawidłowo. Innymi słowy: zrewiduj swoją wiedzę o przepisach ruchu drogowego, bo możesz doprowadzić naprawdę do dużej tragedii.

Kiedyś sprawdzałem moje statystyki z jazd na moto i osobówką. Wyszło mi, że na moto jeżdżę wyłącznie jak emeryt :D W zabudowanym to naprawdę 70 jest max i to nie za często, a na szybszych trasach mniej więcej 100-120. Nie lubię jeździć szybciej.
Sam zrewiduj. Pan policjant skręcał, ale nie było skrzyżowania, więc wyprzedzający miał pierwszeństwo.
Dla motocyklisty nie zmienia to faktu, że leci lub stracił życie


Obrazek
Pozdrawiam. Sławek Ciok
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto

kaloryferarz
A+B+C
Posty: 1209
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:19
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: kaloryferarz »

No ale nie mówimy o wyprzedzaniu na skrzyżowaniu czy podwójnej ciągłej.
Ocena: 5.88235%


Romet Komar 2350 -> Honda Shadow 500 -> Yamaha XJ6 Diversion -> DL 650 AL9 -> Burgman 400 2010 :)

Online
Awatar użytkownika
macias320
A
Posty: 416
Rejestracja: 26 wrz 2019, 10:00

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: macias320 »

No i kolejne wydarzenie niedaleko ode mnie...

https://zukowo.naszemiasto.pl/tragiczny ... 16-8311028

Tylko tu ani jednego ani drugiego nie powinno być na drodze.... a opinia idzie w świat ...


Było : Honda CB500S 1999 -> Suzuki DL650 2006 ABS -> Honda ST1300

Awatar użytkownika
Ciok
A+B
Posty: 836
Rejestracja: 23 sie 2018, 22:45
Lokalizacja: WPR
Kontakt:

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Ciok »

Przykre.


Obrazek
Pozdrawiam. Sławek Ciok
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto

Awatar użytkownika
Voyager
A+B
Posty: 518
Rejestracja: 13 lis 2018, 11:57
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Voyager »

Warto pamiętać o tym, że to skręcający w lewo, obojętnie czy na skrzyżowaniu, czy w drogę leśną, parking, posesję znacznie częściej będzie narażony za zarzut spowodowania kolizji lub wypadku z wyprzedzającym go pojazdem. I to nawet wtedy, gdy w miejscu zdarzenia obowiązuje zakaz wyprzedzania. Czasami zdarza się, że sąd w części (10%, 20%) obciąży winą wyprzedzającego, ale tak zdarza się rzadko. Chociaż miał również miejsce wyrok Sądu Najwyższego w 2017 roku, który od winy za spowodowanie wypadku uwolnił skręcającego w lewo (wypadek z wyprzedzającym go pojazdem). Wyrok ten był dosyć głośno komentowany w kręgach związanych z BRD, jako odstępstwo od reguły orzekania.
Zgodnie z art.22 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym kierowca skręcający w lewo powinien zachować szczególną ostrożność: "Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności." Oczywiście nie wyklucza to odpowiedzialności wyprzedzającego za inne popełnione wykroczenia, np. na wyprzedzanie w miejscu zabronionym. Obowiązuje zasada, że każdy odpowiada w zakresie swojego zawinienia.
W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że wyprzedzający częściej będzie miał zarzut spowodowania zdarzenia, jeśli wyprzedzany włączył lewy kierunkowskaz PRZED rozpoczęciem manewru wyprzedzania przez wyprzedzającego, a wyprzedzający miał możliwość to dostrzec. Albowiem skręcającego w lewo nie wolno wyprzedzać z lewej strony. Niestety, dotyka to motocyklistów, którzy manewr wyprzedzania mogą maksymalnie skrócić.
Praktyka jest taka, że funkcjonariusze duuużo częściej zakładają winę za kolizję lub wypadek skręcającego w lewo niż wyprzedzającego, nawet w miejscu, gdzie wyprzedzanie jest zabronione. By to zmienić, trzeba się nieźle nagimnastykować. Kwestia winy przy zderzeniu wyprzedzającego ze skręcającym w lewo jest jednym z bardziej skomplikowanych zagadnień.
Ocena: 5.88235%


Romet Kadet -> Romet Ogar 200 -> Junak 901 -> Honda Varadero 125 -> Suzuki V-Strom DL650XT L8 -> Suzuki V-Strom DL650XT M0

kaloryferarz
A+B+C
Posty: 1209
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:19
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: kaloryferarz »

Tak i to chyba wynika właśnie z tej "szczególnej ostrożności". Innymi słowy dla własnego dobra należy sprawdzić czy można skręcać w lewo, a nie dla uprzejmości.


Romet Komar 2350 -> Honda Shadow 500 -> Yamaha XJ6 Diversion -> DL 650 AL9 -> Burgman 400 2010 :)

Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Pawian »

kaloryferarz pisze:
08 cze 2021, 09:04
Pawian pisze:
07 cze 2021, 23:20
Co do patrzenia w lusterko przy skręcie w lewo, to tylko z uprzejmości lub własnego bezpieczeństwa należy to robić.
To wyprzedzający ma ZAKAZ wyprzedzania pojazdu skręcającego w lewo z lewej strony. Można to zrobić tylko ze strony prawej.
Absolutnie nie masz racji. I policjant bez chwili namysłu wlepi Ci mandat jak doprowadzisz w ten sposób do wypadku czy kolizji. Jeżeli skręcasz w lewo, to masz obowiązek ustąpić pierwszeństwa przejazdu tym, którzy jadą prosto (z przeciwnego kierunku, jak i w tym samym kierunku co Ty). A tutaj masz przykład:

...
No chyba mam ...
Art. 24. - [Wyprzedzanie] - Prawo o ruchu drogowym.
1.Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania 
innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
Art. 24. pkt 3 - chyba wszystko jasne.

Co do BRD i skręcania w lewo to polecam ten odcinek:


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

kaloryferarz
A+B+C
Posty: 1209
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:19
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: kaloryferarz »

Trzy razy robiłem prawo jazdy w odstępie kilku lat + uprzywilejowane. Tak mi się coś właśnie zapamiętało, że lepiej się upewnić, bo może być chryja.
Tak na marginesie, to ja u tego pana zdawałem kategorię B już wiele lat temu. Od razu odniosłem wrażenie, że typ jest bardzo w porządku, guzik go obchodzą jakieś emocje czy, z drugiej strony, totalne pierdoły. Zwrócił mi uwagę, na jedną czy dwie rzeczy i wpisał pozytywny :)


Romet Komar 2350 -> Honda Shadow 500 -> Yamaha XJ6 Diversion -> DL 650 AL9 -> Burgman 400 2010 :)

Awatar użytkownika
markflat
A2
Posty: 221
Rejestracja: 29 wrz 2017, 19:05
Lokalizacja: Złotów

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: markflat »

33-letni policjant zginął w wypadku. https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... -z-laweta/ .....RIP ,i drugi straszny wypadek https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... ref=series https://portalplock.pl/wiadomosci/wypad ... ria?page=1. Uważajmy na siebie ,przestało padać ruszajmy w drogę i wracajmy cali i zdrowi.


Suzuki Dl 650 AL0 2010 ABS

Awatar użytkownika
Old Donkey
A+B+C
Posty: 1825
Rejestracja: 05 maja 2018, 13:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Old Donkey »




Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Centrino »

Nosz k...wa co za debile. Jak można kontrolę prędkości prowadzić na lewym pasie??


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Iżu »

Centrino pisze:
13 cze 2021, 13:04
Nosz k...wa co za debile. Jak można kontrolę prędkości prowadzić na lewym pasie??
W Krakowie kontrolę prędkości przeprowadzają np. przy zjeździe z estakady na ul. Bora Komorowskiego w kierunku ul.Wiślickiej gdzie obowiązuje prędkość 50 km/godz. a za chwilę jest podniesienie prędkości do 70 km/godz.
Wprawdzie policjant stoi z suszarką z prawej strony, ale wbiega na drogę by nakazać zjazd pojazdom ze środkowego pasa, taki samochód musi w tym miejscu gwałtownie hamować i przeciąć dwa pasy ruchu by zjechać w miejsce gdzie stoi policja, powoduje to olbrzymie zagrożenie dla tych jadących środkowym i prawym pasem, nie ma tu przejść dla pieszych więc kontrola prędkości akurat tutaj nie wiem czemu ma służyć.
Podobnie jest na remontowanym odcinku ulicy Opolskiej w stronę Ronda Ofiar Katynia, na ograniczeniu 40 km/godz. codziennie stoją z suszarką i dają mandaty nawet za 15 km więcej, tak złapali kolegę na motocyklu, to typowe polowania na kierowców. :o


Iżu

Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 795
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Pawian »

Dzisiaj zaraz koło mnie koło 11:00. Nie wiem jak się to zakończyło.
Trudne skrzyżowanie, STOP z obu podporządkowanych. Duży ruch. Przypuszczalnie nieustąpienie pierwszeństwa przy lewoskręcie.
Screenshot_20210616_135429.jpg
Screenshot_20210616_135429.jpg (235.24 KiB) Przejrzano 1764 razy


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

Awatar użytkownika
trombel
A+B
Posty: 581
Rejestracja: 30 gru 2020, 21:09
Lokalizacja: KOS

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: trombel »

Iżu pisze:
13 cze 2021, 15:10
Centrino pisze:
13 cze 2021, 13:04
Nosz k...wa co za debile. Jak można kontrolę prędkości prowadzić na lewym pasie??
powoduje to olbrzymie zagrożenie dla tych jadących środkowym i prawym pasem, nie ma tu przejść dla pieszych więc kontrola prędkości akurat tutaj nie wiem czemu ma służyć.
Jak to czemu? Nabijaniu statystyk i skarbonki


Suzuki DL650A L2 Metallic Fox Orange

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Smerfciamajda »




Awatar użytkownika
andrus75
A+B
Posty: 640
Rejestracja: 19 cze 2018, 22:04
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: andrus75 »

https://tvn24.pl/bialystok/grabow-szlac ... il-5123449

Wysłane z mojego moto g 5G plus przy użyciu Tapatalka



DL650 AK7

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: Iżu »

Kolejna tragedia wczoraj w miejscowości Okocim koło Brzeska w Małopolsce, kierowca Jeepa zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z 29 letnim motocyklistą, który zmarł (*) (*)
Masakra, nie ma tygodnia bez wypadku śmiertelnego motocyklisty :?

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news- ... rp_state=1


Iżu

Awatar użytkownika
pbird
A2
Posty: 285
Rejestracja: 16 sty 2019, 11:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Niebezpieczne sytuacje, bezpieczeństwo itp.

Post autor: pbird »

Iżu pisze:
20 cze 2021, 05:27
Kolejna tragedia wczoraj w miejscowości Okocim koło Brzeska w Małopolsce, kierowca Jeepa zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z 29 letnim motocyklistą, który zmarł (*) (*)
Masakra, nie ma tygodnia bez wypadku śmiertelnego motocyklisty :?

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news- ... rp_state=1
Ruch jest duży, wszystko co ma silnik i jest na chodzie wypełzło na drogi. Upał powoduje, że ludzie jeżdżą jak oczadziali, to widać. Spóźniona reakcja, nie zawsze podejmują na czas decyzje... Trzeba jeździć defensywnie, szczególnie gdy ruch jest duży. Każdego traktuję jakby chciał mnie zabić.



ODPOWIEDZ

Wróć do „Tematy ogólne”