Przewożenie dziecka na motocyklu

Wszystko przepisach, zmianach, aktualizacjach.
Awatar użytkownika
daw103
A2
Posty: 103
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:55
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: daw103 »

Aktualizacja:) Słowacja
Witam tak informacyjnie jak by kto szukał informacji o przewozie dzieci na motocyklu na terenie Słowacji. Taką odpowiedź otrzymałem z ambasady:
W odpowiedzi na przysłany e-mail informuje, że zgodnie z § 46 ust. 2 oraz ust. 4 słowackiej Ustawy Nr 8/2009 o ruchu drogowym (Zákon č. 8/2009 o cestnej premávke) dzieci poniżej 12 roku życia nie mogą jeździć jako pasażerowie pojazdu specjalnego oraz pojazdu kategorii L (pojazdy dwukołowe lub trójkołowe oraz niektóre pojazdy czterokołowe). Pozycja „na oklep“ pasażerów przewożonych na motocyklu jest zabroniona.
A tu Czechy
Zgodnie z czeską ustawą o ruchu drogowym (Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů) par. 7, ust e: kierowca nie może przewozić na motocyklu osoby młodszej niż 12 lat.
Dodatkowo zastosowanie może mieć również par. 9 pkt 6: osoba przewożona motocyklem podczas jazdy musi dotykać nogami podnóżków/oparć stopy…
Kaski oczywiście obowiązkowe.
Ostatnio zmieniony 21 paź 2018, 17:22 przez daw103, łącznie zmieniany 2 razy.



Tags:

Adi
A2
Posty: 100
Rejestracja: 01 paź 2016, 19:21
Lokalizacja: Wisła Wielka/Wałbrzych/NL

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Adi »

Ale co ciekawsze :) nie możesz przekroczyć 40km/h nawet jadąc autostrada! Tak jest w tych nowych testach na prawko...


Czarny Dl 650 urodzony w 2004

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Mati! »

Czyli mamy bubel prawny, bo jadąc 40km/h autostradą utrudniamy ruch, a za to ustawodawca tez przewidzial jakas tam kare

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Adi
A2
Posty: 100
Rejestracja: 01 paź 2016, 19:21
Lokalizacja: Wisła Wielka/Wałbrzych/NL

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Adi »

Tak, jest to bubel prawny, ale najlepsze ze nie ma w przepisach przewidzianego minimum na autostradzie, wiec teoretycznie z dzieciakiem jedziesz sobie 40km/h i to jest legalne jednak cholernie niebezpieczne... robiłem ostatnio te nowe testy i za cholerę nie mogłem zdać mimo ze kategorii prawka już kilka mam


Czarny Dl 650 urodzony w 2004

Awatar użytkownika
Mati!
A
Posty: 448
Rejestracja: 02 paź 2016, 15:39
Lokalizacja: Olkusz

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Mati! »

Teoretycznie mozna i 40 jechac po autostradzie i jakos sie wytlumaczyc przewozac dzieciaka.Mandat by dostal ten gosciu na skuterze 50cm3 ktory wzial mnie lewym :-D

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka


DL650K7 -> Hayabusa K6 ->DL650AM2

Adi
A2
Posty: 100
Rejestracja: 01 paź 2016, 19:21
Lokalizacja: Wisła Wielka/Wałbrzych/NL

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Adi »

No i właśnie, skoro my musimy z dzieckiem do 7 lat jechać 40 km/h to teoretycznie skuterem tez można jechać po autostradzie

:lol: wyobraziłem sobie te wyścigi :lol:


Czarny Dl 650 urodzony w 2004

bado
A2
Posty: 129
Rejestracja: 30 wrz 2016, 09:00
Lokalizacja: Krosno

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: bado »

W myśl przepisów nie jest to możliwe (jeśli miałeś na myśli skuter poniżej 50ccm).



Terminator
AM
Posty: 15
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:50

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Terminator »

Swoją drogą zacząłem jeździć z moim synem jak miał 5 lat. Wtedy były krótkie trasy, max 2-3 kilometry. Jak miał 6 lat to śmigaliśmy już na lody w trasy do 20 kilometrów. Musiałem uważać czy nie zasypia po drodze. Teraz jak ma 7 to już jest starym wyjadaczem :-)



Awatar użytkownika
Trevor
A+B
Posty: 566
Rejestracja: 05 paź 2016, 20:13
Lokalizacja: PK

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Trevor »

Z tego co wiem z niektórych WORD-ów poszły wnioski o zmianę tego przepisu ale jak dotąd nikt się tym nie zajął.


W życiu musi być i dobrze i źle, bo kiedy jest tylko dobrze to niedobrze.

DL 650 2006

psikor
AM
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, 10:46

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: psikor »

Trochę z innej beczki, ale olśniło mnie wczoraj, że mój pierworodny kończy w tym roku 7 lat i w związku z tym w przyszłym sezonie będziemy mogli polatać nieco dalej niż po polach dookoła osiedla.

W związku z tym mam pytanie o ciuchy - macie jakieś sprawdzone? Wiem, że Modeka ma set dla dzieciaków, ale może macie/znacie jakieś inne?



Awatar użytkownika
daw103
A2
Posty: 103
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:55
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: daw103 »

Siemka
Ja moja małą worzę w adrenaline kids.



Jurand
A1
Posty: 77
Rejestracja: 14 paź 2016, 15:38
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Jurand »

Sprawdzonych nie mam ale sam powoli zaczynam rozkminiać temat i trafiłem na coś takiego:

Zawsze to jakaś kolejna opinia.



psikor
AM
Posty: 7
Rejestracja: 19 paź 2016, 10:46

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: psikor »

Chyba najlepiej będzie wybrać się do jakiegoś sensownego sklepu i popatrzeć na to wszystko z bliska.



Arek.W
AM
Posty: 6
Rejestracja: 16 gru 2020, 18:14

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Arek.W »

Pozwolę sobie odgrzać kotleta. Kto chętny to zapraszam do stołu.
Mianowicie interesuję się troszkę jazdą z małym plecaczkiem 🧐. Bo kto jak nie my ojcowie mamy zaszczepić w naszych dzieciach miłość do jednośladów. Oczywiście wśród rodziny i znajomych wychodzimy na wstrętnych złych i nieodpowiedzialnych. I przychodzi mi na myśl że może z obawy przed brakiem akceptacji tak ciężko znaleźć rzetelne informację o niuansach "wszczepienia" naszej pasji w dzieci. Co chwilę na różnych forach czyta się że ten był tutaj tamten tam, ale że jeden z drugim wziął dziecko na lody (oczywiście motocyklem) to już się nikt niepochwali.
Wydaję mi się że uświadamianie innych powinno zaczynać się od nas os odpowiedzialnego podejścia do tematu uświadamiani innych że nie każdy to "dawca" a my sami nie jesteśmy źli.
Mnie osobiście marzy się wypad na dwa sprzęty z żoną z dziećmi w Bieszczady które mam praktycznie na miejscu. A wy koledzy koleżanki jakie macie doświadczenia w tej materii ?
Ps nie wspomnę o żonie z córką na 600secie bo to już całkiem o "pomstę do nieba woła" jak sąsiedzi patrzą.



Awatar użytkownika
trombel
A+B
Posty: 581
Rejestracja: 30 gru 2020, 21:09
Lokalizacja: KOS

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: trombel »

Młody skończył 8 lat. Myślę zacząć brać go na małe przejażdżki. Jakie macie patenty na wożenie takich młodzików? Jakiś fotelik? czytałem, że są jakieś pasy do łączenia kierownika z plecaczkiem. Czy śmiganie normalne bez niczego? Ktoś ma doświadczenie w przewożeniu maluchów?


Suzuki DL650A L2 Metallic Fox Orange

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Smerfciamajda »

Osiem lat na takie jazdy trochę mało, nic poza taty plecami nie zobaczy i będzie się stresować.
Lepiej takiego ośmiolatka na pocketbike albo na pitbike wsadzić niech śmiga.

Motorynkę mu kup.



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: PiotrEm »

Problem jest w tym, że dziecko może się nudzić i zasnąć. Na roweach to częst widok. Ja woziłem swoje pociechy na skuterze przed sobą, ale ja mam ręce jak grabie i dosięgałem, no i oczywiście nie w trasy, tylko wkoło komina. Efekt jest taki, że córcia zdała B i nie chce się jej czekać 3 lata na 125, zaraz startuje na A2 :-)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: skibol83 »

Moj mlody jest juz "dzieckiem internetu" :( :roll: nic go juz bardzo nie intersuje oprocz telefonu i komputera, troche na sile go ciagne na moto ale ciezko to idzie zeby ze mna siadl


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: Smerfciamajda »

skibol83 pisze:Moj mlody jest juz "dzieckiem internetu" :( :roll: nic go juz bardzo nie intersuje oprocz telefonu i komputera, troche na sile go ciagne na moto ale ciezko to idzie zeby ze mna siadl
Znam problem.

Zapisałem mnie i mojego piętnastolatka na kurs żeglarski w maju weekendowo.
Bo inaczej nic go z domu nie ruszy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1062
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Przewożenie dziecka na motocyklu

Post autor: skibol83 »

Probuje go jakoas ksiazkami, modelarstwem, cos w garazu z staram sie dlubac, u dziadka na traktor....eeeeee gdzie.... "tato moge telefon", masakra


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo, przepisy, kodeks”