sczękowiec czy integral

To wszystko co poza ubraniem ochrania nasze zdrowie.
Awatar użytkownika
Seba
A
Posty: 425
Rejestracja: 21 wrz 2016, 19:48
Lokalizacja: Opole

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: Seba »

Dłuższa trasa upał, zatrzymujesz się szczena do góry łyk wody, jazda. Pytasz kogoś o drogę, szczena do góry, tubylec widzi zgubioną twarz motocyklisty i sam podchodzi, a i nocleg zaproponuje. Upał stoisz przed przejściem szczena do góry, przechodzi super laska, puszcza do ciebie oko szczena sama opada. Jesteś miłośnikiem selfi możesz zaprezentować swój czarujący uśmiech w kasku na tle jednej z 1001 przełęczy nadmorskiej.



Tags:

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: Iżu »

staszek_s pisze:Ja bym uważał, z tą homologacją, szczęka musi być dobrze zablokowana w górze. W razie, gdyby się sama przymknęła w czasie jazdy to strach się bać. Sam mam szczękowca i z podniesioną nie jeżdżę.
Użytkuję kask - Lazer Monaco Evo Carbon, tam szczęka nie jest zbyt mocno zablokowana w górnej pozycji i można ją przesunąć aż do tyłu.
Szczękowiec to przede wszystkim wygoda także podczas zakładania kasku na głowę, a waga wcale nie musi być duża, mój Lazer (rozmiar M) waży zaledwie 1550 gram i to naprawdę czuć ;)
Nigdy nie jeżdżę z otwartą szczęką, bo jest to mniej bezpieczne, poza tym podniesiona przyłbica stawia duży opór powietrza.
Jeśli ktoś jest zainteresowany takim kaskiem, to napisałem o nim w tym wątku:

topic379.html#p4639

Pozdrawiam serdecznie


Iżu

Awatar użytkownika
Seba
A
Posty: 425
Rejestracja: 21 wrz 2016, 19:48
Lokalizacja: Opole

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: Seba »

Jadąc wolno przez miasto,wioski szczęka podniesiona i zablokowana po to między innymi kupiłem szczękowca, ale to jest bezpieczne tylko w kaskach z możliwością blokady przed zamknięciem.



Awatar użytkownika
novy
A+B
Posty: 606
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:34
Lokalizacja: Busko

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: novy »

A powiedźcie mi własnie jak to jest z tym pinlockiem ? Gorzej widać niż przez sam wizjer bez pinlocka czy nie ma praktycznie różnicy? Ew. czy są jakieś większe odbicia zniekształcenia ?


DL650 K5 Blue

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: QraC »

Nie zauważyłem żadnej różnicy.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
novy
A+B
Posty: 606
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:34
Lokalizacja: Busko

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: novy »

Antyks pisze:Jako ciekawostkę podam - że producent w instrukcji pisze na temat pinlocka w uwagach :
"Używać tylko w czasie dnia. Nigdy nie używaj soczewki niezaparowującej Pinlock w nocy." Chodzi o to że przepuszczalność światła przy używaniu wraz z osłoną to ok. 80 % - a to nie spełnia wymogów obowiązujących w wielu krajach - m. inn. w całej europie - więc jest dozwolone tylko w czasie dnia.
To po kiego takie coś producent wypisuje ? Jako zwykły dupochron ? Czy też faktycznie zmniejsza przepuszczalność światła ?


DL650 K5 Blue

Awatar użytkownika
bzyku
A+B
Posty: 717
Rejestracja: 29 wrz 2016, 13:04
Lokalizacja: Stalowa Wola i okolice

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: bzyku »

Naklejka zwykłą folię na szybę już zmienia się przepuszczalność światła. To samo jest z folią na szybie w kasku motocyklowym. To typowy dupochron ja to nazywasz :)


Marcin
V-strom 1000 L6 YVB PINGWIN

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: Antyks »

Normy normami a życie życiem. Z togo co rozumiem to wizjer jako cześć zamienna ma ( powinien mieć) nabity atest ( normę) którą spełnia.
Jednym z wymagań jej uzyskania jest przepuszczalność światła. Kask by uzyskać atest musi mieć wizjer przystosowany do jazdy przez całą dobę. Jeżeli pinlock ogranicza przepuszczalność - więc producent uprzejmie informuje że można go używać tylko do jazdy dziennej :) I producent jest kryty ( jakby co.. nikt mu nie zarzuci że to przez niego - on informował.) A że pinlocka po kilku zdjęciach można użyć jako wkładki do butów... :)
Więc producent ma dupochron, a motocykliści... ;)
To tak samo jak perełki z innych instrukcji np. Na workach od odkurzacza: "Worek nie jest zabawką. Założenie na głowę grozi uduszeniem." lub W instrukcji obsługi pralki automatycznej (whilrpool): "nie wkładać dzieci do środka bębna." .


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: QraC »

Antyks pisze: "nie wkładać dzieci do środka bębna." .
Hm... w takim razie kota mogę uprać...


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: Antyks »

QraC pisze:
Antyks pisze: "nie wkładać dzieci do środka bębna." .
Hm... w takim razie kota mogę uprać...
Wyprać możesz ale bez wirowania :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
novy
A+B
Posty: 606
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:34
Lokalizacja: Busko

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: novy »

Antyks ty tak z doświadczenia ... ? ;)


DL650 K5 Blue

Awatar użytkownika
U-boot
A1
Posty: 51
Rejestracja: 10 paź 2016, 10:21

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: U-boot »

To i ja parę groszy. Kask ma chronić całą głowę. Jazda z otwartym kąskiem to pomyłka. Tej pewności nabrałem podczas pobytu w szpitalu na oddziale traumatologii. Miałem okazję leżeć obok motocyklisty po dość poważnym wypadku. Widziałem zdjęcia jego kasku. Podczas wypadku uderzył częścią twarzową kasku w krawężnik. Przy otwartym kasku do szpitala by nie trafił. Przy wypadkach z udziałem motocyklistów, najczęściej dochodzi do uderzenia w część przednią głowy , czyli w twarzoczaszkę. Bez osłony tej części głowy ryzyko poważnego urazu jest bardzo duże. Wniosek: integral jest bezpieczny, lżejszy i cichszy od innych modeli, ale każdy może mieć inne zdanie.



Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: Antyks »

novy pisze:Antyks ty tak z doświadczenia ... ? ;)
Ja nie mam kota. Już nie mam... :mrgreen:
Sorki za offtop. Już nie będę :geek:


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
SimOn!
A+B+C
Posty: 1227
Rejestracja: 27 wrz 2016, 20:45
Lokalizacja: GD 3Miasto

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: SimOn! »

U-boot pisze: Wniosek: integral jest bezpieczny, lżejszy i cichszy od innych modeli, ale każdy może mieć inne zdanie.
To nie taki prosty wniosek :P Nie można stawiać obok siebie integrala za 400-500 zł i szczękowca za 2000, to nie jest tak że każdy integral jest bezpieczniejszy, choćby ze względu na użyte materiały. Czy lżejszy, znów to co wcześniej, niekoniecznie. A z tym cichszy to już zdecydowanie niekoniecznie :lol: Mowa oczywiście o kasku zamkniętym ;)


Zdrówko シモン :mrgreen:
Mniejszość Niemiecko Japońska ;)

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: QraC »

Zgadzam się z powyższym. Na integrala spełniającego powyższe warunki trzeba po prostu wydać trochę mniej pieniędzy niż na szczękowca, który też będzie spełniał powyższe.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Online
Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: Centrino »

Również się zgadzam z @SimOn!i @QraC.
Co do tezy, że najczęstszym uderzeniem jest uderzenie przednią częścią głowy, takie uderzenia to raczej przy jakimś wypadku gdzie uderza się centralnie przednią częścią motocykla w przeszkodę ale się przez tą przeszkodę nie przelatuje tylko lądujemy centralnie na niej.
W każdym chyba innym przypadku będzie to częściej uderzenie raczej boczną częścią kasku. Z resztą na to wskazują testy kasków gdzie bada się wytrzymałość na uderzenie boczne.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
U-boot
A1
Posty: 51
Rejestracja: 10 paź 2016, 10:21

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: U-boot »

Ja piszę o kaskach. Nie o berecikach za 400 lub 500 zł. :mrgreen: Ja wybrałem integralny, a czemu to już pisałem. Można oczywiście trwać w przekonaniu, że ,, mi przecież nic się nie stanie ,, i tego wszystkim szczerze życzę.Też tak kiedyś myślałem...Zabolało. Teraz jednak pozostanę przy mojej opinii.



Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: QraC »

Jasne.

Tylko napisałeś że integral jest bezpieczny, lżejszy i cichszy nie podając żadnych konkretnych argumentów za twoim twierdzeniem, poza tym że istnieje takie społeczne przekonanie że tak rzeczywiście jest. Co do kwestii lekkości to mogę się z tym zgodzić. Z zasady integrale będą lżejsze.

Co do bezpieczeństwa i głośności kasku już niekoniecznie. Oczywiście zakładamy jazdę z zamkniętym kaskiem szczękowym, a nie otwartym. Jazda z otwartym kaskiem to proszenie się o kłopoty w razie "w".

Z bardziej wiarygodnych testów można popatrzeć na testy SHARP brytyjskiego programu departamentu transportu --> https://sharp.dft.gov.uk/ Oczywiście można zadać sobie pytanie czy te testy są i na ile wiarygodne, natomiast bardziej miarodajnych i kompleksowych chyba nie ma (więcej o procedurze testowej i samych testach --> http://www.motogen.pl/Testy-kaskow-SHARP,9506.html ) Należy również zauważyć że testy te dotyczą TYLKO I WYŁĄCZNIE bezpieczeństwa. Inne kryteria (lekkość, wyciszenie, komfort, jakość wykończenia) są zupełnie pomijane. Z tych testów jednoznacznie wynika, że nie ma znaczenia czy kask jest integralny czy szczękowy, a ważniejsze od tego jest sposób budowy kasku i użytych materiałów i technologii.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
U-boot
A1
Posty: 51
Rejestracja: 10 paź 2016, 10:21

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: U-boot »

Piszę o własnych odczuciach w użytkowaniu kasków. Rozumiem że dla Ciebie jest to żaden argument i nawet się z tym zgodzę. To jest tylko mój punkt widzenia.



Online
Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: sczękowiec czy integral

Post autor: Centrino »

Od tego jest właśnie forum, aby wyrażać swoje poglądy :)


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kaski, Buty, Rękawice”