Smar do lancucha

Oleje, płyny eksploatacyjne, smarowanie i mycia - opinie, testy, uwagi, ostrzeżenia.
scyzor_2007
A+B
Posty: 802
Rejestracja: 08 sty 2017, 16:50

Re: Smar do lancucha

Post autor: scyzor_2007 »

W motocyklu żony stosuje smar firmy Fusch -Oil , smar spokojnie wytrzymuje 800 km. W swoim motku mam scottoiler http://allegro.pl/silkolene-pro-chain-s ... 11716.html



Tags:

Awatar użytkownika
Grzechu (Kobyłka)
A+B+C+D
Posty: 2054
Rejestracja: 09 sty 2017, 12:55
Lokalizacja: Opole

Re: Smar do lancucha

Post autor: Grzechu (Kobyłka) »

Czy ktoś z kolegów używał może LIQUI MOLY Racing Spray White?

No i wystawiam teraz dupę na chłostę :D , bo:
1. najpierw kupiłem
2. potem poczytałem tutaj
3. pytam co jest wart.

Ale na usprawiedliwienie mam to, że chciałem pobyć trochę bliżej z moją Suzi, a że musiałem kupić smar, to kupiłem polecany przez sprzedawcę ... :D


Honda Transalp 650XL + Suzuki V-Strom DL 1000 ABS 2016
SP6AZE

Awatar użytkownika
SimOn!
A+B+C
Posty: 1227
Rejestracja: 27 wrz 2016, 20:45
Lokalizacja: GD 3Miasto

Re: Smar do lancucha

Post autor: SimOn! »

Grzechu (Kobyłka) pisze:Czy ktoś z kolegów używał może LIQUI MOLY Racing Spray White?

No i wystawiam teraz dupę na chłostę :D , bo:
1. najpierw kupiłem
2. potem poczytałem tutaj
3. pytam co jest wart.

Ale na usprawiedliwienie mam to, że chciałem pobyć trochę bliżej z moją Suzi, a że musiałem kupić smar, to kupiłem polecany przez sprzedawcę ... :D
Dobrze zrobiłeś ;)
Teraz TY nam powiesz co ten smar jest wart :mrgreen:

Żeby nie było totalnie od czapki. Miałem (mam w zasadzie nadal) olej do filtrów powietrza LIQUI MOLY i był super!
Antyks pisze:Niczego nie zagęszczam. Kupuję zwykły gęsty olej przekładniowy i go wlewam i jest super.
@Antyks a możesz się pochwalić ;) jaki jest "ten co to nie chlapie wszędzie"?


Zdrówko シモン :mrgreen:
Mniejszość Niemiecko Japońska ;)

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Smar do lancucha

Post autor: Antyks »

Wchodzę do sklepu z olejami samochodowymi i wypowiadam życzenie : proszę o gęsty olej przekładniowy. I dostaje to o co proszę :)
A w samoobsługowych można po prostu kupić dowolny np. 80W90 :)
A to czy chlapie czy nie jest też zależne od tego ile się go puści :) na ful to musi chlapać, nie ma zmiłuj.


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: Iżu »

Koledzy, kilka dni temu rozpocząłem sezon motocyklowy małą Suzi 2016, motocykl ma dopiero 330 km. przebiegu od nowości i tu mam pytanko - ile km. mogę jeszcze przejechać na fabrycznie nasmarowanym łańcuchu ? dodam iż ogniwa wydają się być suche, ale oringi przesmarowane.
Czy w przypadku jazdy po suchym smarować łańcuch co pewien ściśle określony przebieg, czy ogniwa mają być w dotyku lepkie, jak to sprawdzacie ?
Czy przed każdym smarowaniem usuwać z łańcucha drobiny piasku, czy ewentualnie zawsze to robicie ?
Napiszcie jeszcze proszę czy macie jakąś metodę na smarowanie w przypadku braku podnóżka centralnego ? jakie smary polecacie ?
Do smarowania chciałem użyć tekturki, którą zakryję oponę i felgę może to wystarczy by nie popaćkać połowy motocykla ?

Z góry dzięki za Wasze odpowiedzi ;)

Szerokości


Iżu

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: Pyxis »

Tej czynnosci obslugowej raczej nie da sie wyliczyc w kilometrach, bo bardzo istotne jest w jakich waribkach jest eksploatacja. Zwlaszcza czy mokro, czy jest duzo kurzu, czy czesto myjesz motunga.
Zarowno w rowerach jak i w motocyklu bardziej ufam sluchowi niz badaniu "organoleptycznemu". W motocyklu jak pokrece tylnim kolem i slychac "twarda" prace napedu, to wiem, ze koniecznie nalezy sie smarowanie. Staram sie tez smarowac przed jakas planowana dalsza wycieczka nieco dalej od komina.
No i ja mam centralna stopke.


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Awatar użytkownika
Grzechu (Kobyłka)
A+B+C+D
Posty: 2054
Rejestracja: 09 sty 2017, 12:55
Lokalizacja: Opole

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: Grzechu (Kobyłka) »

Iżu pisze:Koledzy, kilka dni temu rozpocząłem sezon motocyklowy małą Suzi 2016, motocykl ma dopiero 330 km. przebiegu od nowości i tu mam pytanko - ile km. mogę jeszcze przejechać na fabrycznie nasmarowanym łańcuchu ? dodam iż ogniwa wydają się być suche, ale oringi przesmarowane.
Czy w przypadku jazdy po suchym smarować łańcuch co pewien ściśle określony przebieg, czy ogniwa mają być w dotyku lepkie, jak to sprawdzacie ?
Czy przed każdym smarowaniem usuwać z łańcucha drobiny piasku, czy ewentualnie zawsze to robicie ?
Napiszcie jeszcze proszę czy macie jakąś metodę na smarowanie w przypadku braku podnóżka centralnego ? jakie smary polecacie ?
Do smarowania chciałem użyć tekturki, którą zakryję oponę i felgę może to wystarczy by nie popaćkać połowy motocykla ?

Z góry dzięki za Wasze odpowiedzi ;)

Szerokości
Jak kupowałem swojego dużego DL'a to zapytałem o to samo :). Chłopaki w serwisie powiedzieli mi, że spokojnie do 1000 km mogę latać po suchym. Potem to już normalnie co pincet najdalej cza smarować :).
Łańcuch zawsze czyszczę przed smarowaniem. Kupuję płyn w sprayu Motul, a smar teraz używam Liqui Moly Racing Spray White.


Honda Transalp 650XL + Suzuki V-Strom DL 1000 ABS 2016
SP6AZE

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: QraC »

Smarowanie co 500 km, lub po każdej jeździe w deszczu. Mycie co 3-4 smarowania.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: Iżu »

QraC pisze:Smarowanie co 500 km, lub po każdej jeździe w deszczu. Mycie co 3-4 smarowania.
No właśnie, myć czy nie myć ? są różne szkoły, jedni w ogóle nie zalecają mycia zwłaszcza naftą, bo niby wypłukuje smar i niszczy oringi, tylko na sucho szczoteczką z piasku, inni myją co drugie smarowanie.
A jakie smarowidła używacie ?


Iżu

Awatar użytkownika
novy
A+B
Posty: 606
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:34
Lokalizacja: Busko

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: novy »

Mycie naftą jest jak najbardziej wskazane (to bzdura ze nafta niszczy oringi) nawet w instrukcji masz napisane żeby myć łańcuch naftą. Co do smarowideł to ja na co dzień używam ciężkiego oleju przekładniowego zmieszanego ze smarem grafitowym. W trasę biorę trochę w butelkę i do tego jakiś smar w psikaczu.


DL650 K5 Blue

Pawlak2
A1
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2017, 12:41

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: Pawlak2 »

W instrukcji jest właśnie informacja o tym, żeby NIE MYĆ naftą.



Awatar użytkownika
novy
A+B
Posty: 606
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:34
Lokalizacja: Busko

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: novy »

Pawlak pisze:W instrukcji jest właśnie informacja o tym, żeby NIE MYĆ naftą.
wycinek z instrukcji obsługi (strona 68):

[...]
Czyszczenie i smarowanie łańcucha napędowego
Łańcuch napędowy jest ponadto wykonany ze specjalnych materiałów i posiada uszczelki
pierścieniowe, które utrzymują stale smar w wałkach łańcucha (tzw. łańcuch z o-ringami), przez
co zwiększa się jego trwałość.
Łańcuch należy czyścić i smarować cyklicznie w następujący sposób:
1) Zaleca się obmyć łańcuch naftą świetlną.
Jeżeli łańcuch szybko rdzewieje, to należy go czyścić w krótszych odstępach. Nafta świetlna jest
produktem o lekko smarującym i dobrze czyszczącym działaniu.

[...]

ta sama strona tylko dalej:
[...]
UWAGA:
Do czyszczenia łańcucha nie należy stosować benzyny lub znajdujących się w handlu innych
środków czyszczących. Tego rodzaju płyny czyszczące są chemicznie agresywne i mogą
zniszczyć pierścienie uszczelniające (o-ringi) łańcucha.
Łańcuch należy czyścić naftą.

2) Po starannym umyciu i wysuszeniu łańcucha nasmarować jego ogniwa ciężkim olejem
silnikowym lub odpowiednim spray’em do łańcuchów motocyklowych.
[...]

dodatkowo link do instrukcji : topic44.html

chyba czytałeś jakąś inna instrukcję ;)


DL650 K5 Blue

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: Pyxis »

Ja uzywam tego specyfiku i radzi sobie bardzo dobrze. Jest dedykowany do lancuchow z oringami:

Obrazek

PS.
Po myciu nafta dajemy lancuchowi wyschnac. Ja na drugi dzien dopiero smaruje sprayem i jemu tez trzeba dac z godzinke na podsuszenie sie na zimnym lancuchu.


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Awatar użytkownika
SimOn!
A+B+C
Posty: 1227
Rejestracja: 27 wrz 2016, 20:45
Lokalizacja: GD 3Miasto

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: SimOn! »

Iżu pisze:Koledzy, kilka dni temu rozpocząłem sezon motocyklowy małą Suzi 2016, motocykl ma dopiero 330 km. przebiegu od nowości i tu mam pytanko - ile km. mogę jeszcze przejechać na fabrycznie nasmarowanym łańcuchu ? dodam iż ogniwa wydają się być suche, ale oringi przesmarowane.
Czy w przypadku jazdy po suchym smarować łańcuch co pewien ściśle określony przebieg, czy ogniwa mają być w dotyku lepkie, jak to sprawdzacie ?
Czy przed każdym smarowaniem usuwać z łańcucha drobiny piasku, czy ewentualnie zawsze to robicie ?
Napiszcie jeszcze proszę czy macie jakąś metodę na smarowanie w przypadku braku podnóżka centralnego ? jakie smary polecacie ?
Do smarowania chciałem użyć tekturki, którą zakryję oponę i felgę może to wystarczy by nie popaćkać połowy motocykla ?

Z góry dzięki za Wasze odpowiedzi ;)

Szerokości
Hej,tutaj masz temat o smarach do łańcucha.

Co do nafty... a widziałeś co na ten temat mówi instrukcja którą producent napisał i dał Tobie :?: :mrgreen:


@Pyxis możesz to przenieść i połączyć bo się tematy o smarowaniu dublują ;)
Przeniesione (Px). :)


Zdrówko シモン :mrgreen:
Mniejszość Niemiecko Japońska ;)

Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 646
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: Smar do lancucha

Post autor: Remol71 »

Kupiłem nowy łańcuch DID, a w instrukcji tłumaczonej na polski - smarować 80W90.


1050 XT

Awatar użytkownika
novy
A+B
Posty: 606
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:34
Lokalizacja: Busko

Re: Smar do lancucha

Post autor: novy »

Jak napisałem ja tak własnie smaruję mieszając dodatkowo ze smarem grafitowym. Łańcuch wygląda jak nowy i w przeciwieństwie do tych smarów psikanych nie lepi się do niego cały kurz i syf z drogi.


DL650 K5 Blue

Awatar użytkownika
KIERAS
A2
Posty: 212
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:54
Lokalizacja: Kołobrzeg

Re: Smar do lancucha

Post autor: KIERAS »

Mając smarownice automatyczną dodatkowo smarujecie łańcuch jeszcze czymś innym?


Suzuki DL 1000 K4

Awatar użytkownika
jakubol
A2
Posty: 116
Rejestracja: 30 wrz 2016, 18:47
Lokalizacja: Świebodzin=lubuskie

Re: Smar do lancucha

Post autor: jakubol »

Mycie nafta , pędzelek i szczoteczka zębna z pojemnikiem z 5l bańki. Po 2 godz. olej Hipol przekładniowy , tylko z głową.I brawo Ty!!!!


Najpiękniejsza muzyka ,to ryk silnika...

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: QraC »

Iżu pisze:
QraC pisze:Smarowanie co 500 km, lub po każdej jeździe w deszczu. Mycie co 3-4 smarowania.
No właśnie, myć czy nie myć ? są różne szkoły, jedni w ogóle nie zalecają mycia zwłaszcza naftą, bo niby wypłukuje smar i niszczy oringi, tylko na sucho szczoteczką z piasku, inni myją co drugie smarowanie.
A jakie smarowidła używacie ?
To tak samo jak z pytaniem: kiedy wymieniać olej? Przed czy po sezonie... ;-)


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Pawlak2
A1
Posty: 31
Rejestracja: 08 sty 2017, 12:41

Re: Miska do czyszczenia (i smarowania) napedu - wariant Pyxisa

Post autor: Pawlak2 »

novy pisze:
Pawlak pisze:W instrukcji jest właśnie informacja o tym, żeby NIE MYĆ naftą.
chyba czytałeś jakąś inna instrukcję ;)
No to mnie zaskoczyłeś, sprawdzę jeszcze raz w instrukcji do L2



ODPOWIEDZ

Wróć do „Oleje, chemia”