Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Wszystko przepisach, zmianach, aktualizacjach.
Awatar użytkownika
Pawian
A+B
Posty: 796
Rejestracja: 07 sie 2018, 00:53
Lokalizacja: Kraków

Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Pawian »

Cześć!

W trakcie zlotu miała miejsce wymiana zdań na temat wyprzedzania z prawej strony, w szczególności na autostradach.
Pomijam tu fakt, że rzeczywiście poza szczególnymi przypadkami (np. wyprzedzanie pojazdu skręcającego w lewo), takie wyprzedzanie jest mocno nieintuicyjne i 99% kierowców nie spodziewa się być wyprzedzanym z prawej strony.

Do rzeczy :)
Poniżej artykuł 24 Prawa o ruchu drogowym opisujący "Wyprzedzanie":
Art. 24. Wyprzedzanie 
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
    1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
    2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
    3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego 
      pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

2.Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza 
bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, 
wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

3.Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego
 pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

4.Pojazd szynowy może być wyprzedzany tylko z prawej strony, chyba że położenie torów uniemożliwia 
takie wyprzedzanie lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

5.Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać 
się tylko z jego prawej strony.

6.Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim 
zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika
 jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się
 w przypadku, o którym mowa w ust. 12.

7.Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
    1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
    2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
    3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

8.Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:
    1) jednokierunkowej;
    2) dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża 
na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione 
znakami na jezdni.

9.Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar
 skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.

10.Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy
 zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:
    1) na jezdni jednokierunkowej;
    2) na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym
        lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

11.Zabrania się wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

12.Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony.
W pkt. 10 ust. 1 ustawodawca jasno wskazał, że wyprzedzanie na autostradzie jest dozwolone z prawej strony z racji tego, że na autostradach poruszamy się jezdniami jednokierunkowymi.

Osobiście uważam, że powinno być to zdecydowanie zabronione, a na autostradach zwłaszcza. Sam wyprzedzam tak tylko w mieście przy mniejszych prędkościach.

Jako, że jednak jest to dopuszczone przepisami, jeśli już decydujecie się na taki manewr nie zdziwcie się, gdy ktoś z lewego pasa po prostu Was najedzie, nie sprawdzając czy pas po jego prawej stronie jest wolny ;)

EDIT: Niestety formatowanie tekstu typu PRE działa jak działa to gdyby komuś ucięło część tekstu poniżej podaję odnośnik do strony w sieci do ww artykułu PRD.
https://kodeks-drogowy.dlakierowcy.info ... dzanie.htm


Honda Varadero XL 125 >> V-Strom 650 AL2 Rudy :)

paciks
A2
Posty: 140
Rejestracja: 20 wrz 2017, 17:57
Lokalizacja: Wrocław/Radomsko

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: paciks »

I bardzo dobrze, że jest dozwolone.
Biorąc pod uwagę ile osób w Polsce lubi jeździć lewym skrajnym czy też środkowym gdy prawy jest pusty to jest to bardzo potrzebny przepis.

A fakt, że osoby, się nie spodziewają wyprzedania (albo nie wiedzą, że jest to dozwolone) z prawej strony to wynik tego (moim zdaniem), że spora część osób (kiedyś dla zabawy robiłem rozeznanie wśród znajomych) po zdaniu egzaminu na prawo jazdy (a zapewne i podczas robienia pj) ustawy PRD nie przeczytała jak i potem nie odświeża sobie wiedzy czyli jeździ na pamięć, a z biegiem czasu na tzw. 'widzi-misię'.

Dodatkowo dobrze jest znać przepisy aby nie dać się wrobić w przyjęcie mandatu, który nam się nie należy.

Jak by ktoś chciał sobie odświeżyć wiedzę to
Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym.
Uważam, że warto też przeczytać: ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Dodatkowo polecam aplikację na Android aczkolwiek trzeba by się upewnić jak bardzo aktualna jest tam treść.


DL650 2012

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Lord »

Dzisiaj miałem przykład jak to pięknie autostrada z Łodzi do Warszawy jest blokowana na lewym pasie. U nas nikt nie przestrzega prostej zasady wyprzedziłeś skończyłeś zjedź na prawy. Tylko wszyscy ciągną lewym więc niestety siła rzeczy prawy jedzie szybciej....


DL650A L8

pyra
A+B
Posty: 735
Rejestracja: 07 lis 2017, 06:43

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: pyra »

Może trochę nie w tamacie, ale jak jeździcie w korku na autostradzie. Pas awaryjny , czy "korytarz życia". I co na to paragrafy.


Szerszeń DL 650A L7 - to już historia

paciks
A2
Posty: 140
Rejestracja: 20 wrz 2017, 17:57
Lokalizacja: Wrocław/Radomsko

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: paciks »

Z tego co się orientuje to korytarza życia jeszcze nie ma w PRD ale ma to się zmienić lada chwila - pierwszy link w Google: Jazda na suwak i korytarz życia będą obowiązkowe
Ja jadąc samochodem po drodze dwu jezdniowej gdy zobaczę początek korka gdzie auta przede mną stoją czy tez poruszają się z niewielką prędkością stosuje się do zasady tworzenia korytarza życia.


DL650 2012

Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Luchow »

@Pawian dzięki za cytat, rzeczywiście masz rację. Tak to właśnie jest z przepisami prawa, że człowiek zapamiętuje sens, ale niekoniecznie szczegóły - byłem przekonany że w pkt.10 jest mowa o drogach a nie jezdniach. A rzeczywiście autostrada składa się z dwóch osobnych jezdni jednokierunkowych, zatem wyprzedzanie z prawej strony jest na niej dozwolone już przy 2 pasach ruchu.
Z drugiej strony - jestem całkowicie pewien, że na kursie prawa jazdy (2002 r.) instruktor przedstawiał to tak jak się upierałem - czyli że poza zabudowanym muszą być 3 pasy...


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

paciks
A2
Posty: 140
Rejestracja: 20 wrz 2017, 17:57
Lokalizacja: Wrocław/Radomsko

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: paciks »

@Luchow Z ciekawości znalazłem PRD z 1998 (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602) i już wtedy zapis brzmiał podobnie (Art. 24, strona 8/40).

Może instruktor nie znał aż tak dobrze przepisów bo fakt faktem zapis o 3 pasach jest więc on uznał, że dotyczy to również autostrad czy też dróg ekspresowych.

Inna sprawa, że do nie dawna ogólnie przyjęte było, że nie wolno wyprzedzać z prawej strony i dopiero od kilku lat, w dobie internetu, świadomość, że jednak jest to dozwolone wzrasta.

Ogólnie moim zdaniem prawo drogowe w Polsce jest bardzo skomplikowane i zagmatwane, ostatnio trafiłem na ciekawy przypadek gdy ktoś wjechał na skrzyżowanie na zielonym i doszło do kolizji z pojazdem jadącym z prawej strony - film na youtube / temat na forum prawne i wstępnie została orzeczona jego wina.


DL650 2012

Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Luchow »

@paciks Ciekawa ta sprawa... Przejeżdżam to skrzyżowanie prawie codziennie, jest ono wybitnie nieudane i raz sam miałem bardzo podobny przypadek jak ten gość - na szczęście bez kolizji. To, że wstępnie uznano jego winę jest tym dziwniejsze, że on ma sygnalizator kierunkowy, który teoretycznie gwarantuje bezkolizyjność przejazdu...


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5219
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Struna »

Co do wyprzedzania to generalnie manewr ten wymaga zmiany pasa ruchu a jadąc sobie prawym mijamy jakiegoś strażnika lewego pasa bez zmiany pasa ruchu, więc to w zasadzie nie jest wyprzedzanie, tylko zwykłe mijanie - inna sprawa, że takich szeryfów to powinno się szybko temperować.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

paciks
A2
Posty: 140
Rejestracja: 20 wrz 2017, 17:57
Lokalizacja: Wrocław/Radomsko

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: paciks »

@Struna pozwolę się nie zgodzić, w PRD nie ma definicji 'mijania', jest wyprzedzanie, omijanie oraz wymijanie - definicje dostępne na stronie 5/279 w Ustawie o PRD.

EDIT:
26) wymijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu
poruszającego się w przeciwnym kierunku;
27) omijanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu,
uczestnika ruchu lub przeszkody;
28) wyprzedzanie – przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika
ruchu poruszającego się w tym samym kierunku;


DL650 2012

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5219
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Struna »

Czyli nie zrozumiałeś przekazu, czy chodzi tylko o słówko ? ;)
Pozwolenie na niezgodzenie się oczywiście przyznane ;)


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

paciks
A2
Posty: 140
Rejestracja: 20 wrz 2017, 17:57
Lokalizacja: Wrocław/Radomsko

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: paciks »

@Struna możliwe, że nie zrozumiałem przekazu :)

Odnośnie samego faktu używania słówek nie występujących w PRD to miałem nieprzyjemności z tego powodu podczas rozmowy z funkcjonariuszami policji, który byli bardzo niezadowoleni, że mieszałem pojęcia wymijania/omijania/wyprzedzania (z powodu swojej niewiedzy).


DL650 2012

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5219
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Struna »

Jasna sprawa - w kwestiach formalno-prawnych każde słówko może mieć ( i zazwyczaj ma ) spore znaczenie.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2215
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Antyks »

pyra pisze:Może trochę nie w tamacie, ale jak jeździcie w korku na autostradzie. Pas awaryjny , czy "korytarz życia". I co na to paragrafy.
Osobiście .. korzystając z możliwości, jeżeli wiem że powodem korka jest wypadek włączam uprzywilejowanie i i tnę środkiem - czyli korytarzem życia. Niestety czasami poruszanie się tzw korytarzem w Polsce przypomina przeciskanie się przez plac zabaw z wesołym miasteczkiem na środku .. bo ci z prawej wyjeżdżają na środek by tylko spojrzeć jak jeszcze daleko, ci z lewej zjeżdżają do środka i próbują się od tak wcisnąć na prawy pas bo tam jeden samochód na 10 minut szybciej idzie, a ten z lewej to znowu chce zawrócić, drugi nie chce wpuścić tego z lewej i zajeżdża do środka itd..
Dlatego ostatnio wiedząc że mam kilometr do świeżego wypadku z dachowaniem, po minucie prób przeciskania się korytarzem życia, wywaliłem na techniczny z prawej i ryzykując poleciałem prawym. Ale tego nie polecam. Tym bardziej tym którzy nie mają uprzywilejowania na motkach bo to kosztuje.

Jadąc cywilnie przeciekam się zawsze środkiem .. chyba że się nie da :):)

A co do wyprzedzania .. staram się lewym. Na autostradach zdarza się prawym wtedy gdy inaczej się nie da. Uwaga : pisząc prawym nie mam na myćli pobocza czy pasa technicznego - ale pas ruchu :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
Gabinet Dietetyczny
Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4509
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Centrino »

Jeżeli chodzi o korki to unikam jak ognia przeciskania się po pasie awaryjnym. Dla mnie to niedopuszczalne i to nie tylko ze względu na linię ciągłą, która często się tam znajduje ale ze względu na różne dziwne sytuacje, które mogą się na tym pasie wydarzyć.
Trzeba zdać sobie sprawę np, że na pasie awaryjnym mogą znajdować się ludzie, którym średnio fajnie siedzi się w aucie przez X czasu. Zza pojazdu może wyjść jakiś człowiek, który nie będzie się spodziewał nadjeżdżającego motocykla, pojazd może nagle zjechać z pasa ruchu na pas awaryjny (np widząc w lusterku zbliżający się pojazd uprzywilejowany) itp.
Chociaż wczoraj widziałem na własne oczy jak wóz techniczny autostrady sobie w korku do bramek właśnie pasem awaryjnym jechał. Sądzę, że nie postępował zgodnie z prawem a jedynie chciał szybciej dojechać na bazę. Problem w tym, że stwarzał niebezpieczeństwo.

Generalnie chodzi mi o to, że nie jeżdżę awaryjnym a jeżeli bym już to robił to nie sądzę abym się poruszał z większą prędkością niż 20km/h - ale mam nadzieję, że nie będę się o tym przekonywał.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Lord »

To może słowem podsumowania:

W przypadku wyprzedzania należy tego dokonać po lewej stronie pojazdu. Chyba, że jest to jezdnia jednokierunkowa lub występują co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku na obszarze zabudowanym, bądź trzy pasy poza obszarem zabudowanym. Nie dotyczy autostrady i drogi szybkiego ruchu (expresowej), gdyż rzeczywiście autostrada składa się z dwóch osobnych jezdni jednokierunkowych, zatem wyprzedzanie z prawej strony jest na niej dozwolone już przy 2 pasach ruchu.

Czy możemy zatem ominąć bądź wyprzedzić pojazd tak, aby zmieścić się między nim a linią ciągłą? Tak, możemy. Prawo nie zabrania nam takiego działania.

Tymczasem kierowców aut przepisy zobowiązują do zachowania metrowego odstępu podczas wyprzedzania motocykla. Dlatego jeśli kierowca, który poruszając się w ramach jednego pasa ruchu, nagle zmieni kierunek (np. omijając dziurę w asfalcie) i zderzy się z wyprzedzającym go motocyklistą, ponosi winę za zdarzenie.

Pamiętaj również, że lawirując między samochodami prawdopodobnie będziesz zmieniać wyznaczone pasy ruchu i przekraczać linię przerywaną (znak poziomy P-2 lub P-6). Artykuł 22.6 PoRD nakłada w takim wypadku na motocyklistę obowiązek używania kierunkowskazów przy każdym zamiarze zmiany pasa ruchu.

Pamiętaj więc, aby w trakcie przeciskania się w korku nie przekraczać i nie najeżdżać na linię ciągłą. A jeśli przekraczasz linię przerywaną zawsze używaj kierunkowskazów.

Artykuł 16. PoRD wskazuje wprost, że w przypadku wyznaczonych pasów ruchu pojazd „nie może zajmować więcej niż jeden pas”. Motocyklista może więc znajdować się na jednym pasie ruchu wraz z samochodem, jednak jednocześnie w żaden sposób nie może zajmować (chociażby wystającą kierownicą) pasa znajdującego się obok. Uważaj więc na to, aby nigdy nie zajmować jednocześnie dwóch pasów ruchu.

Na podstawie https://motopomocni.pl/artykuly/poradni ... OEYlcOsv5g i obecnego watku.


Coś pominiete?


DL650A L8

Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3076
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: staszek_s »

Lord pisze:Tymczasem kierowców aut przepisy zobowiązują do zachowania metrowego odstępu podczas wyprzedzania motocykla. Dlatego jeśli kierowca, który poruszając się w ramach jednego pasa ruchu, nagle zmieni kierunek (np. omijając dziurę w asfalcie) i zderzy się z wyprzedzającym go motocyklistą, ponosi winę za zdarzenie.
Tego nie rozumiem. To wyprzedzający ma zachować odstęp a nie wyprzedzany właśnie po to, żeby uniknąć problemów przy omijaniu przez wyprzedzanego dziury. Oczywiście wyprzedzany też powinien zachować ostrożność ale nie ma tu mowy o zachowaniu przez niego odstępu w centymetrach bo musiałby na pobocze nieraz wjechać...


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Lord »

No raczej nigdy nikt nie wyprzedza zostawiajać kilka cm odległości, to jest problem dostosowania przepisów do pewnego poziomu uniwersalności. Przpisy scisle okreslaja jakie odległosci ma zachowac samochód wyprzedzajac czy to rowerzystę lub inny jednoslad, natomiast nie mogą precyzowac tego dla motocyklisty bo blokowało by to pozstałe przepisy dotyczace m.in omijania. Natomiast kazdy z nas w przypadku wyprzedzania zachowuje w miare bezpieczna odległosc i nawet wiekszą niz 1 m.


DL650A L8

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1815
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: QraC »

Już widzę te kierunkowskazy przy jeździe w korku :)


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprzedzanie z prawej strony - także na autostradzie

Post autor: Lord »

Ja używam nawet mnie to bawi, abo się po prostu przyzwyczaiłem


DL650A L8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo, przepisy, kodeks”