Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Wszystko co o motocyklach V-strom powiedzieć i wiedzieć można. Pytania, odpowiedzi, dyskusje.
Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Iżu »

MaciejM pisze:No to żeby nie odbiegać od tematu iżowego. Kwestie zużycia oleju wraz ze wskazaniem normy zużycia określa jasno instrukcja obsługi motocykla. Jeżeli zużycie jest w granicach normy określonej w instrukcji to jest ok. Jeżeli przekracza - to wtedy się można martwić. I tego się trzeba trzymać.
A teraz możemy wrócić do oleistości, bo to bardziej rozwojowy wątek :-D
Kolega kupił sobie jakieś dwa lata temu nową puszkę - Skodę Octawię z silnikiem 1.4 TSI, auto miało przejechane wcześniej około 5000 km.po objeździe wakacji (około 1200 km.), okazało się
że kolega musiał dolać 0,5 litra oleju silnikowego..
Wkurzony tym faktem udał się do autoryzowanego serwisu Skoda, a tam mu powiedziano iż spalanie oleju jest w normie :mrgreen:
Tak więc różnie to bywa z tymi normami, dla mnie silnik zużywający tyle oleju to jakaś totalna porażka!

Pozdrowienia
Ostatnio zmieniony 16 lis 2016, 06:47 przez Iżu, łącznie zmieniany 1 raz.


Iżu

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: QraC »

W jednym z wywiadów sam VW przyznał:

"W zależności od stylu jazdy oraz warunków eksploatacji (rozruchy na zimno, częste starty i zatrzymania, maksymalne obciążenie silnika, krótkie trasy, temperatura, nieodpowiednia jakość paliwa) zużycie oleju może dochodzić nawet do 0,5 l/1000 km. W ciągu pierwszych 5000 km zużycie może być nawet wyższe."

Jak się bawić to się bawić :-)


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Antyks »

W każdym razie zawsze powinien brać przynajmniej trochę mniej oleju od paliwa :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: QraC »

haha... tej wersji dobrze byłoby się trzymać ;-)

A na marginesie to sam mam w swoim passeratti 2.0 TSI i póki co - na silnik - nie narzekam.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Suszny
A
Posty: 345
Rejestracja: 13 paź 2016, 15:44

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Suszny »

650 K5, ponad 120000km - na 7500km podczas wyjazdu do Grecji, zapakowany DL z plecaczkiem spalił mi 1l oleju. Zaznaczam, że występowały dojazdówki autostradami i dynamiczna jazda po górskich winklach.
Początkowo uznałem to za mocno wyeksploatowany silnik i chciałem już go rozbierać. Ale po konsultacji z kilkoma mechanikami całkowicie wybili mi to z głowy. Jeśli ktoś jeździ delikatnie i samemu pewnie oleju będzie palił znacznie mniej.


V-strom 650 K5

Fryderyk
A1
Posty: 55
Rejestracja: 05 paź 2016, 01:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Fryderyk »

Iżu pisze:[...] z tego co pamiętam fabrycznie motocykl jest zalewany olejem półsyntetycznym [...]
Pytałem w Suzuki Motor Poland, czym zalewają fabrycznie DL650. Dowiedziałem się, że tym, co w Polsce sprzedają jako Shell Advance 4T Ultra 10W-40 (oleje Shell w różnych miejscach na świecie mają różne nazwy). Osobną kwestią jest, co rozumieć przez olej "półsyntetyczny" czy "w pełni syntetyczny". Obecnie Shell Advance Ultra ma bazę z hydrocrackingu (wcześniej miewał inne). W wielu miejscach jest nazywany olejem syntetycznym, chociaż np. w Niemczech już nie - tam olej można nazwać syntetycznym tylko wtedy, kiedy ma bazę esrową lub z polialfaolefin.
QraC pisze:[...] zużycie oleju może dochodzić nawet do 0,5 l/1000 km [...]
Takie "normy" mają jeden cel - ograniczenie kosztów roszczeń gwarancyjnych. Wiemy, że to stanowczo za dużo, ale jak podamy, że to w normie, to nie będziemy musieli naprawiać/wymieniać silnika na gwarancji. Jednocześnie mamy nadzieję, że poważniejsze konsekwencje tego problemu wystąpią już po gwarancji i wówczas klient przyjedzie i zapłaci za naprawę.



mrozu
A1
Posty: 36
Rejestracja: 05 paź 2016, 10:49

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: mrozu »

Brałem w tym roku nowego małego, w seriwsie w Piasecznie powiedzieli mi, że przy zmianie na syntetyk moto brały olej nawet przy spokojnej jeździe ( nie jakieś zatrważające ilości na poziomie 0,1-0,2 l /1000km). Przy półsyntetyku takiego zachowania nie uświadczyli. Zrobiłem 15kkm wymina co około 6kkm. Nie dolewałem ani kropli. Codziennie do roboty smigam autostradą (prędkosci 140-150km/h). Wypad do Rumunii z przelotami autostradowymi z 2 kuframi - zero dolewki.


Obrazek

Awatar użytkownika
Iżu
A+B+C+D
Posty: 2248
Rejestracja: 09 lis 2016, 18:28
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Iżu »

mrozu pisze:Brałem w tym roku nowego małego, w seriwsie w Piasecznie powiedzieli mi, że przy zmianie na syntetyk moto brały olej nawet przy spokojnej jeździe ( nie jakieś zatrważające ilości na poziomie 0,1-0,2 l /1000km). Przy półsyntetyku takiego zachowania nie uświadczyli. Zrobiłem 15kkm wymina co około 6kkm. Nie dolewałem ani kropli. Codziennie do roboty smigam autostradą (prędkosci 140-150km/h). Wypad do Rumunii z przelotami autostradowymi z 2 kuframi - zero dolewki.
Czyli trzeba śmigać na półsyntetycznym i nie kombinować z lepsiejszym :D
Rozmawiałem z zaprzyjaźnionym mechanikiem motocyklowym, który stwierdził że warto wymieniać olej częściej, czyli po 6000 km. albo po roku, 12000 to według niego zbyt duży przebieg dla motocykla bez wymiany, zwłaszcza że mamy jeden olej do wszystkiego (silnik, skrzynia, sprzęgło).
Tak mam zamiar robić jak w końcu zakupię małą Suzi 8-)

Pozdrowienia


Iżu

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Antyks »

Iżu pisze: ... Rozmawiałem z zaprzyjaźnionym mechanikiem motocyklowym, który stwierdził że warto wymieniać olej częściej, czyli po 6000 km. albo po roku, 12000 to według niego zbyt duży przebieg dla motocykla bez wymiany, zwłaszcza że mamy jeden olej do wszystkiego (silnik, skrzynia, sprzęgło)
Chm. Pozwolisz że wspomnę że co 6000km. to nie jest "częściej". To zgodnie z instrukcją obsługi jest w sam raz. (Poza oczywiście pierwszą wymianą) :) A wymiana oleju częściej niż producent przewiduje przy eksploatacji w normalnych warunkach. ... Można tylko po co? :)


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: QraC »

Według mojej instrukcji wymiana co 12.000.

Ale ja jej nie słucham i wymieniam co 6.000.


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Antyks »

QraC pisze:Według mojej instrukcji wymiana co 12.000.

Ale ja jej nie słucham i wymieniam co 6.000.
Chm.. widocznie jakoś mi umknęło że coś się zmieniło - ale na jeszcze AL1 było co 6 tyś. km.


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1812
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: QraC »

Chyba od 2015 roku się zmieniło.... mechanicznie wszystko po staremu a interwały wydłużone dwukrotnie...


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: staszek_s »

Tak, od 2015 jest zmiana częstotliwości przeglądów.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 646
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Remol71 »

mrozu pisze:... przy zmianie na syntetyk moto brały olej nawet przy spokojnej jeździe ( nie jakieś zatrważające ilości na poziomie 0,1-0,2 l /1000km). Przy półsyntetyku takiego zachowania nie uświadczyli.....
A co to ma do rzeczy ?


1050 XT

Awatar użytkownika
kalinago
A2
Posty: 124
Rejestracja: 21 lis 2016, 19:24
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: kalinago »

Dl 650 K7. W tym roku Norwegia z plecaczkiem i bagażami. Autostrady 130-140 + góry i podjazdy. Jazda spokojna. Olej Motul 5100 10W40. Od wymiany do wymiany (6 tys) bez dolewek.



mrozu
A1
Posty: 36
Rejestracja: 05 paź 2016, 10:49

Re: RE: Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: mrozu »

Remol71 pisze:
mrozu pisze:... przy zmianie na syntetyk moto brały olej nawet przy spokojnej jeździe ( nie jakieś zatrważające ilości na poziomie 0,1-0,2 l /1000km). Przy półsyntetyku takiego zachowania nie uświadczyli.....
A co to ma do rzeczy ?
Nie wiem. Może syntetyk ma inne właściwości przy wyższej temperaturze. Czymś się różni skoro jest podział. Ja tylko napisałem co mi powiedzieli w serwisie. Nie mam podstaw aby im nie wierzyć. W końcu syntetyk jest droższy Obrazek.

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka


Obrazek

Awatar użytkownika
daw103
A2
Posty: 103
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:55
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: daw103 »

Coś w tym jest jadąc spokojnie nie ma opcji aby żarł olej. Lecz jak się odkręci z obciążeniem zaczyna olej wpieprzać. DL 650 AL1 2011r. Leję olej Bel-Ray 10W40 Półsyntetyk.



Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Centrino »

Dobra, słuchajta, jak to jest z tym zużyciem oleju. Jak duże zużycie jest akceptowalne a jak duże gdy mamy zacząć się tym przejmować.
Ostatnio zrobiłem traskę około 1500km. Prędkości raczej standardowe max 130 ale z reguły tak 100-120km/h.
Podczas tej podróży silnik wtrąbił ze stanu maksymalnego do poniżej minimum. Wlałem około 300ml oleju.
Czy to już jest ten moment gdy trzeba się zainteresować dlaczego wciągnął olej czy jeszcze nie??
Podejrzewam, że poszły uszczelniacze zaworowe ale podstawowe techniki bezprzyżądowe zawiodły bo motocykl ani nie dymi po rozruchu ani podczas schodzenia z obrotów ani podczas przygazówki.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 646
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Remol71 »

Wymień te gumki i napisz, czy pomogło.


1050 XT

Raptor
A
Posty: 320
Rejestracja: 16 paź 2016, 18:26
Lokalizacja: śląskie

Re: Zużycie oleju w Suzuki V-Strom 650

Post autor: Raptor »

Centrino , zacząłbym od ponownej obserwacji / czy się powtórzy/i nie napisałeś czy te 1500km było z max obciążeniem moto /plecaczek i bagaże/ i styl jazdy , czyli częste wykorzystywanie całej mocy moto. A z własnego doświadczenia to typ i marka oleju też ma wpływ .
Dzisiaj poleciałem na tor w Radomiu /solo naszym rocznikem/ dojazd i powrót szybki/ 200km w jedną/, o torze nie wspominam , trzeba gonić sporty ;), pewnie w sumie coś koło 500km , przy najbliższej okazji sprawdzę stan , przed wylotem miałem troche pod max.


DL650 AK8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Motocykle V-strom”