Tomtom rider 550 - opcje montażu

Wszystko co może świecić, dzwonić, błyskać, wyświetlać itp..
Wszystko przez co przepływa prąd.
slash
A2
Posty: 276
Rejestracja: 26 sty 2020, 14:14

Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: slash »

Ostatnio widzę, że sporo wokół nawigacji jest na forum dyskutowane, a że nie znalazłem odpowiedzi, to rzucę tu takie coś:

Jakie są sposoby zamontowania TT? Z tego co widzę, w grę właściwie wchodzi montaż do kierownicy, albo montaż do belki nawigacyjnej. Montaż na belce wydaje mi się być jedynym sensownym rozwiązaniem i stąd do Was pytanie w związku z planowaną do zakupu nawi: Czy muszę coś dokupić do TT, żebym mógł mieć nawigację na tej belce? Czy np. taka belka będzie odpowiednia:

https://motobagaz.pl/11071-belka-nawiga ... b3112.html

Z góry dzięki za odp!


Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka
Ocena: 5.88235%



Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: motif »

opcje są identyczne jak do garmina czy innego gpsa używającego uchwyty RAM, w zestawie zwykle masz adapter do montażu na belkę 8mm
i nic nie trzeba dokupywać. A montować można na belkę, na lusterko na kierownice, mnóstwo opcji.

tak wygląda ten adapter

Obrazek



Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1331
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: bojaco »

Kierownica: zalety - stabilnie, a jak masz Premium Pack to zerowy koszt montażu. Wady - odbija światło słoneczne jak cholera i momentami razi w oczy, takie sobie kąty patrzenia, jak skupiasz wzrok na navi to tracisz z oczu drogę. Uchwyt:Jak jest dobry, nad zegarami i nie telepie, to same plusy. Wady - dodatkowe koszty, jak kiepski to telepie.


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2459
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: Smerfciamajda »

Do tego nad zegarami zaleznienod uchwytu nawigacja może przysłaniać zegary i/lub jak masz zamek antykradzieżowy, może byc fatalny dostęp do kluczyka tego zamka.

Generalnie niby wszystko można ale nadal największą wadą jest sam motocykl jako miejsce montażu.



Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3079
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: staszek_s »

Wg mnie belka nie jest dobra bo wtedy jest duży odstęp od szyby, większe drgania itd. Ja polecam coś takiego:
https://www.marselus.pl/pl/p/Uchwyt-naw ... 017-r./370
Najlepsze z punktu widzenia (nie)odrywania wzroku od drogi.
Ocena: 5.88235%


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2459
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: Smerfciamajda »

Wszystko co pod szybą jest dobre ze wzgledu na widoczność drogi ale ma też swoje wady. Ja wole belkę bo mozna zamontować tez inne zabawki.

W tym Marcelusie widac wyraźnie zamek od blokady przy szybie. Nie jest to idealne rozwiązanie.



Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: motif »

Smerfciamajda pisze:Wszystko co pod szybą jest dobre ze wzgledu na widoczność drogi ale ma też swoje wady.
zależy jaka widoczność, bo jak dla mnie przesłania to co mam pod kołem przednim.
Marcerlus odpada dla mnie totalnie. (pomijając już customer service)



Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3344
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: Lord »

Dlatego u mnie jest na belce bo po za Navi często używam tez telefonu. A co drgań nie uważam że jest zle, sama belka mocująca przynajmniej ta od givi w pewnym sensie tłumi drgania, a jednocześnie nie jest na tyle sztywna żeby przenosić nadmiar uderzeń.
103431311_258634435355858_6994236435437213995_n.jpg


DL650A L8

Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3079
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: staszek_s »

Smerfciamajda pisze:W tym Marcelusie widac wyraźnie zamek od blokady przy szybie. Nie jest to idealne rozwiązanie.
Jak jest blokada na kluczyk to być może jest to niedobre ustawienie, ja nie mam u siebie. Jeżeli belka to z takim mocowaniem jak sobie wydrukowałeś pewno będzie ok, ja miałem na myśli mocowanie to od tomtoma tylko przypięte do belki, to raczej nie wchodzi w grę.
Co do zasłaniania drogi to ja nie widzę takiego problemu u siebie.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3344
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: Lord »

Tu się z tobą zgodzę że mocowanie oryginalne TT na RAM'ie mocowane do belki słabo wypadało bo latało jak nie wiem i dodatkowo bardzo wysoko było umiejscowione.


DL650A L8

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2459
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: Smerfciamajda »

RAM do belki to porażka, dodatkowa masa do tego wiotkiego jak by nie patrzeć, punjtu mocowania.

Mnie nie zasłania mocowanie na belce drogi.

Mocowanie na kierownicy robi się problemem gdy mamy tankbag. Trudno bylo mi znaleźć takie miejsce żeby jednocześnie telefon był chroniony od wiatru, widoczny i nie kolidował z tankbagiem przy manewrach parkingowych na maks skręconej kierownicy.



Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: motif »

najlepszym rozwiązaniem byłaby projekcja obrazu nawigacji na szybie kasku lub szybie motocykla :)



Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3344
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: Lord »



DL650A L8

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: gorghu »

A mnie się wydaje że takie rozwiązanie z projekcją przy oku tylko rozprasza.. Zauważ że skupiając wzrok na tak blisko położonym obiekcie nie widzisz co się dzieje na dalszym planie. Fizycznie nie jesteś w stanie ogarnąć wzrokiem takiego obrazu.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest montaż nad zegarami. Odpowiednio zamontowany nic nie zasłania a i nawigację masz praktycznie przed oczami. Montowany TomTom na tym jego oryginalnym mocowaniu na belce nad zegarami owszem drga, ale przy odpowiednim zamontowaniu (czyt. skróceniu maksymalnie mocowania poprzez jego zaginanie) niweluje się to drganie i w ogóle ono nie przeszkadza.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

slash
A2
Posty: 276
Rejestracja: 26 sty 2020, 14:14

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: slash »

Cześć wszystkim,
odkopię nieco temat.

Jakiś czas temu, przy montażu TT 550 (premium) do kierownicy wydawało mi się, że jest bardzo stabilnie. Po ostatniej trasie już tego powiedzieć nie mogę. Na tym mocowaniu RAM, mocowanie lekko pracuje już na tej kulce, która jest na adapterze do kierownicy. Mocniejsze dociągnięcie już właściwie niemożliwe (ta śruba dociągająca już jakby zablokowana).

Nie wiem, czy jest jakakolwiek różnica, ale ja zamontowałem adapter równolegle do mocowania kierownicy, tak że kula jest w stronę zegarów. Ten element dokręcający (ręczny) też przestawiłem sobie na lewą stronę (nie dałem go do tyłu, jak dokumentacja sugeruje, bo po przesunięciu na bok mam większy zakres regulacji)

Też tak macie? Też możecie tak zamontowaną nawigację bez większych problemów później ręką przestawić np. do góry?

Wydaje mi się, że u mnie wcześniej tak nie było, a dziś jadąc na kostce, nawigacja już mocno się telepała góra /dół.


Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: PiotrEm »

Ja z pomocą Lorda zmajstrowałem takie mocowanie do chińskiej belki 22 mm (tej sztaby, co sama waży 200 g, a gdyby była rurką alu, ważyłaby niespełna 70 g). Celem było obniżenie masy zestawu przez niestosowanie tego ciężkiego i siermiężnego RAMa.

Projekt (mój) któraś tam wersja z kolei, zwymiarowana pod konkretne śruby 5x20
zdjęcie0.png
zdjęcie0.png (37.28 KiB) Przejrzano 3922 razy
Wykonanie (by @Lord), wersja druga, pierwsza składała się z podstawy i kopułki, ale po mocnym skręceniu kopułka rozwarstwiła się. Dlatego zastosowałem tę czarną obejmę - to połówka mocowania lusterka z alledrogo (17 zł + przesyłka!)
zdjęcie1.png
zdjęcie1.png (256.38 KiB) Przejrzano 3922 razy
zdjęcie2.png
zdjęcie2.png (235.39 KiB) Przejrzano 3922 razy
zdjęcie3.png
zdjęcie3.png (222.87 KiB) Przejrzano 3922 razy
Na koniec zakleiłem śruby "srebrną taśmą" w kolorze czarnym:
zdjęcie4.png
zdjęcie4.png (221.97 KiB) Przejrzano 3922 razy
Zamontowane. Pojeździłem już trochę z TT i nie będę korzystał z ekranu pionowego:
zdjęcie5.png
zdjęcie5.png (331.58 KiB) Przejrzano 3922 razy
zdjęcie6.png
zdjęcie6.png (282.51 KiB) Przejrzano 3922 razy
Przy wymierzaniu należy przyjąć pewną tolerancję na kurczliwość materiału. Ile? Tak na oko 1 mm :). Na pewno musiałem przewiercić wszystkie otwory, bo śruby nie chciały się przesuwać, tylko musiałem je wkręcać, oraz oskrobać nożem krawędzie, bo dostały jakichś takich wypukłych nadlewek i nie można było wcisnąć nakrętki czy obejmy na swoje miejsce. Po oskrobaniu wszystko weszło dość ciasno i nie wylata :)
Ocena: 5.88235%


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

karacz
A
Posty: 401
Rejestracja: 14 sie 2019, 17:40
Lokalizacja: WLKP

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: karacz »

To co może masowe drukowanie dla forumowiczów? :D



Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4511
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: Centrino »

Powiem, że uchwyt fajowy bo na uchwycie RAM nieco się gibie nawi.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: skibol83 »

Ja mam uchwyt od marselusa... robi robotę w 650 AL2, 4 śrubki się odkręcą od owiewki, zakłada uchwyt który ma dedykowane otwory pod tomtom 550 i gotowe. Potem tylko trzeba wedle uznania podciągnąć kabel do zasilania


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
zwierzak
A1
Posty: 75
Rejestracja: 10 sie 2021, 16:03
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Tomtom rider 550 - opcje montażu

Post autor: zwierzak »

skibol83 pisze:
17 maja 2022, 14:57
Ja mam uchwyt od marselusa... robi robotę w 650 AL2, 4 śrubki się odkręcą od owiewki, zakłada uchwyt który ma dedykowane otwory pod tomtom 550 i gotowe. Potem tylko trzeba wedle uznania podciągnąć kabel do zasilania
Ja to samo - najbardziej stabilne i nic nie buja...


Marcin (zwierzak)
----------------------
Szary DL1000 2016

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria elektryczne i elektroniczne”