Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Wszystko o technice jazdy i jej braku.
Awatar użytkownika
Dziadek3H2M
A+B+C
Posty: 1114
Rejestracja: 04 cze 2018, 15:46
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Dziadek3H2M »

goral9000 pisze:Serio chcecie się uczyć pokonywania zakrętów poprzez czytanie tekstu? :)
Nie lepiej zapisać się na kurs doszkalający ewentualnie obejrzeć poradniki na YT?
Nic nie zastąpi "zajęć praktycznych" ale, poczytanie rad mistrza i oglądanie filmików też się przydaje.


LWG



DL 650 XT AL5, CRF 1100 ATAS

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: PiotrEm »

Ja myślę, że trudniej będzie opisać, niż przeczytać.
A czytać też warto, ja np. zainspirowany jednym postem na forum motocyklistów pojechałem na placyk poćwiczyć ósemki kierując jedną ręką. Ciekawe doświadczenie dla takiego samouka jak ja, który zrobił prawko A jeszcze w PRLu i turlał się skuterem.
Dlatego staram się co roku wziąć udział w jakimś zorganizowanym szkoleniu, czy to na placu, czy na torze. 8.VIII jadę na kulikowisko i mam nadzieję, że zakręty na zlocie w Zapuście ogarnę z gracją, może bez zamykania opon, ale przynajmniej nie na kwadratowo :-)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Struna »

Tylny hamulec - tego należy się nauczyć używać ( ponoć są tacy, co praktycznie nie dotykają tylnego )
To może dupsko uratować w niejednym zakręcie.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Online
Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Smerfciamajda »

Struna pisze:Tylny hamulec - tego należy się nauczyć używać ( ponoć są tacy, co praktycznie nie dotykają tylnego )
To może dupsko uratować w niejednym zakręcie.
I na prostej też....

To 20% sily hamowania albo lepiej.

Czasem to ten metr którego brakuje żeby nie zajrzeć do bagażnika samochodu z przodu.



Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Struna »

Generalnie prawie zawsze można i warto używać tyłu, ale tu akurat stricte w kontekście zakrętów ( czy to 180, czy innych ).
Tu właśnie tył jest bardziej wskazany niż przód gdy trzeba nitkę skorygować i zacieśnić.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Online
Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2420
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Smerfciamajda »

Tak, ale nawyk używania i najpierw świadomość, że jest jeszcze jeden hamulec trzeba sobie wyrobić w praktyce.
Ocena: 5.88235%



Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Struna »

Po coś ta wajha jest w końcu i tarcza z tyłu :D


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
Antyks
Administrator
Posty: 2211
Rejestracja: 22 wrz 2016, 18:18
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Antyks »

Struna pisze:Po coś ta wajha jest w końcu i tarcza z tyłu :D

Brakło do wyważenia motocykla? :lol:


Jerzy
Motoambulans DL 650 AK9
https://dlmoto.pl/ Sklep dla motocyklistów
https://rodzinagotuje.pl Przedstawiciel Thermomix

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Pyxis »

No wlasnie @PiotrEm ma racje, ze trudno to jest samymi slowami opisac. Do tego sa potrzebne filmiki, zdjecia itd. Nic nie zastapi bezposredniego kontaktu indtruktor-kursant. Kazde powazne szkolenie powinno sie zaczynac od ustalenia prawidlowej pozycji na motocyklu oraz jego podstawowych elementow (hamulce, sprzeglo, manetka przepustnicy). Dopiero pozniej mozna przejac do techniki samych manewrow, a ze wymaga to polacznia kilku elementow jednoczesnie lub wlaczania ich wg okreslonego schematu, jest trudne do opisania kilkoma slowami.

Ponizej link to poradnika na temat zwyklej osemki (8GP).
http://www.gymkhana.kiev.ua/how-to-get- ... na-layout/
Dzieki niemu udalo mi sie zejsc z czasem o sekunde (z 30,25 na 29,11) - po drobnych konsultacjach z Richardem donosnie specyfiki motocykla ADV. Mozna tam zobaczyc, jak wyglada takie opracowanie. :-)


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

martinoo
A2
Posty: 226
Rejestracja: 25 lis 2019, 21:08
Lokalizacja: Pyskowice
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: martinoo »

Antyks pisze:Myślę że nikt z nas nie zrobił tyle ciasnych "zakrętów o 180 st" co Pyxio :)
Zazwyczaj w tydzień robi tyle co wszyscy inni członkowie forum :) Żeby nie powiedzieć że Pyxio robi właściwie tylko zakręty.
Czekam na jego post o podobnej treści z pytaniem " Jak pokonujecie technicznie przykładową prostą o długości ponad 200 m? Pytam bo mam wrażenie że kaleczę ten manwer... " :lol: :lol: :lol:
Więc wracając do tematu - @Pyxis może poświęcił być jakiś wieczorek by spisać trochę technicznych sugestii i porad dotyczących obsługi motocykla w zakrętach, zawijasach, nawrotkach, ciasnych manewrach..
Myślę że może to pomóc wielu osobom.. o ile zechcą skorzystać i trochę poćwiczyć :)
Zakładając ten watek i zadając pytania w tym gronie kieruję się maksymą:
"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi"
"Jak pokonujecie technicznie przykładową prostą o długości ponad 200 m?" - hmm też można było się doktoryzować, ale zakładam że znalazł by ktoś coś dla siebie.
Zresztą jak widać, nawet ten "głupkowaty" wątek przyciągnął osób, a zakładam że wielu teraz lub potem skorzysta.
Prawdą jest to że chciałem zapytać o to @Pyxis bo widziałem co robi na maszynce, ale nie chciałem robić tego na PW więc zadałem to pytanie ogólnie.

Nie do końca je może doprecyzowałem.
Nie chodzi mi o szerokie zakręty po 180 stopni.
Problem mam z manewrem na serpentynie, gdzie np zakręt idzie ostro np w górę pod dużym kątem i jest mało placu( podjazdy np na Równicę w Beskidzie, okolice Kubalonki czy Rycerki - na pewno ktoś kojarzy ) i to samo dotyczy techniki zjazdu - stromo i ostro.
Mam też pewną blokadą ( wypadek ) której muszę się pozbyć.

P.S.
Uprzedzając innych szybkich nie potrzeba psychoterapeuty :D



Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Pyxis »

Znajdz jakis placyk w okolicy i w kontrolowanych warunkach "cwicz glowe". Moze nie od razu sie uda, ale bedzie coraz blizej asfaltu.

Ocena: 5.88235%


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: staszek_s »

Placyk nie oddaje rzeczywistych warunków na drodze, zakręt nigdy nie jest ślepy, nie ma dziur ani piasku na asfalcie a z naprzeciwka nie wyjedzie autobus ścinający zakręt. Prawdziwe zakręty się lubią zacieśniać, trzeba umieć się wtedy zachować. Do tego mnie zawsze męczył problem do kiedy brać zakręt na sposób szybki (pochylenie ciała w stronę zakrętu) a od kiedy w sposób "placykowy" (lekkie prostowanie w przeciwną stronę a pochylanie motocykla). Swoje robi też obładowanie motocykla kuframi i plecaczkiem, to zmienia pracę zawieszenia i ogólnie zachowanie motocykla. No i to, o co wg mnie chodzi koledze, nachylenie - zrobienie ostrej serpentynki pod górę z nachyleniem np 15% naprawdę jest trudniejsze niż to samo po płaskim, dochodzi planowanie przełożenia, nierzadko praca sprzęgłem. Ja bym chętnie poćwiczył taką technikę w warunkach bojowych pod okiem kogoś doświadczonego.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Pyxis »

W "walce" wykorzystaj 30% tego, czego nauczyles sie w kontrolowanych warunkach i na pewno nie bedzie problemu. Tu chodzi o wyrobienie pewnych odruchow, nawykow, wykorzystanie pamieci miesniowej.

Mam za malo odwagi, zeby na drodze pokonywac kozacko slepy zakret z opcja pojawienia sie jakis dziur, piachu, czy innych niebezpieczenstw. To zostawiam zdecydowanie mlodszym kolegom. ;-)
Ocena: 5.88235%


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: staszek_s »

Pełna zgoda, placyk to podstawa i sam się mobilizuję co roku żeby poćwiczyć ale słabo mi idzie ta mobilizacja...
Na drodze są jednak dodatkowe elementy, połączenie wszystkiego do kupy w ciągu sekundy też wymaga wiedzy i ćwiczenia. Ćwiczymy wszyscy sami w boju, jadąc na rzeczoną Kubalonkę czy czasem na Transalpinę, jakoś to wychodzi ale bez kogoś patrzącego z zewnątrz można utrwalać błędy. Fajnie jak się jedzie za kimś lepszym, można podpatrzeć jego jazdę ale to wymaga zgrania w grupie.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Pyxis »

Dokladnie tak. Komputer miedzy uszami potrafi ogarnac wiele, ale swiadoma szybkosc przetwarzania informacji (koncentracji uwagi) ma ograniczona. Zeby moc czesc uwagi przeznaczyc na oglad drogi, wybrac nitke przejazdu, bieg itd. reszta operacji musi byc robiona pamieciowo. Jak zaczniesz sie zastanawiac ktorym hamulcem, jak mocno i ile masz hamowac, to dziur i piachu nie bedziesz juz w stanie ominac, czy zareagowac na inne niebezpieczenstwa. Taka jest idea kazdego treningu motocyklowego: Jak najwiecej wrzucac do worka z odruchami, a zastanawiac sie nad rzeczami nowymi/niespodziewanymi.

W kontekscie gymkhany ladnie to widac. Wiele osob pyta jak zapamietac trase i jeszcze ja szybko przejechac? Im wprawniej idzie Ci sama jazda, tym wiecej mozesz sie skupic na trasie.
Ocena: 5.88235%


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

Awatar użytkownika
Old Donkey
A+B+C
Posty: 1825
Rejestracja: 05 maja 2018, 13:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Old Donkey »

Moje doświadczenie nie jest wielkie ale zawsze działają 4 elementy pokonywania zakrętu, które opisał David Hough w "Motocykliście doskonałym"
1. zwolnij
2. popatrz
3. pochyl się
4. dodaj gazu
Każdy z tych elementów jest ładnie opisany.
Pewnie książkę znacie ale jak ktoś nie to szczerze polecam.



Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1313
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: bojaco »

Zawsze zostaje 1 bieg i tylny hamulec żeby zacieśnić zakręt. Do tego odpowiednia siła na manetce gazu i musi się udać. Wiem o czym piszesz, bo też miałem dyskomfort na alpejskich agrafkach, ale powyższa metoda pomogła.


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3065
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: staszek_s »

U mnie w tysiącu dochodzi półsprzęgło, sam gaz za bardzo kopie na niskich obrotach. Motocyklistę Doskonałego mam na półce i czytałem, oczywiście też polecam.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

martinoo
A2
Posty: 226
Rejestracja: 25 lis 2019, 21:08
Lokalizacja: Pyskowice
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: martinoo »

Pyxis pisze:Znajdz jakis placyk w okolicy i w kontrolowanych warunkach "cwicz glowe". Moze nie od razu sie uda, ale bedzie coraz blizej asfaltu.

Dzięki jutro pojadę spróbować. Trochę żałuję że nie przyłożyłem się bardziej do tego tematu na trampku. Powiedz mi tak jak pisałeś wcześniej jedynka i korekta prędkości tylnym hamulcem rozumiem?

@szuwarek
Masz racje ale to kiepsko mi wychodzi gdy wbije pierwszy bieg to jak kolega staszek mówi " za bardzo kopie" dlatego do tego też dołączałem sprzęgło no i zakręt wychodzi kicha. Biorąc to na jedynce to nie potrafię go dobrze zrobić. Wchodzę w niego na dwójce i przed szczytem mam problem. jestem na przeciwskręcie.....no i problem za duża predkość, redukcja na jeden ( błąd ) półsprzęgło, motocykl jest na prosto , zwykły skręt. Zakręt "przepchany"
Wejść w takie coś na pierwszym biegu?...nie próbowałem bo nie widziałem sensu tym bardziej że np jest to zakręt który nastepuje po jakiejś tam prostej i zakładam że jest w górę.



Awatar użytkownika
Pyxis
A+B+C+D
Posty: 2314
Rejestracja: 21 wrz 2016, 22:29
Lokalizacja: Strzegom (dolnośląskie)
Kontakt:

Re: Jak pokonujecie zakręt 180 stopni?

Post autor: Pyxis »

Tak. Jedynka i moderowanie mocy tylnym hamulcem.


( . Y . )
Parafrazujac: Trafiaja sie szaleni motocyklisci, ale nie ma starych szalonych motocyklistow.
Bialy dziobaty DL 650 AL2

ODPOWIEDZ

Wróć do „Technika jazdy”