Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Wszystkie tematy związane z ogumieniem i kołami. Testy, opinie, uwagi, ostrzeżenia.
haqqax
A2
Posty: 229
Rejestracja: 05 sie 2019, 17:48

Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: haqqax »

Mam pytanie, ile mniej wiecej kilometrow nalezy sie spodziewać od fabrycznie montowanych opon w małym DL-u? Pisze z pamięci, wydaje mi sie ze mają Bridgestone Battlaxy.

Mam wersję 650-kę XT z 2018 roku, opony przejechały 15 tys km i wygladają dobrze (dla mnie - laika). Zmierzylem dzis bieznik, przod 2,8 mm, tyl 5,3 mm, znacznikow zuzycia nie widze albo nie potrafie zidentyfikowac.

Wydaje mi się, ze spokojnie kolejny sezon na nich przejade, szczegolnie jesli coronawirus nie odpusci, ale nie chcial bym się zdziwic i musiec ich wymieniac w srodku sezonu, stad pytanie. Na motku jezdze spokojnie i nieduzo, ale w wakacje planuje wycieczke na jakies 4,5 tys km, wiec pytanie brzmi czy opony wytrzymaja 20 tys km?

Drugi powód ktory mnie zacheca do wymiany to brak zaufania do tych opon w deszczu - na suchym jest spoko. W jezdzie kolo domu raczej nie ma problemu, ale gdzies w trasie z zakretami w gorach deszcz zabiera mi momentalnie 80% pewnosci (po pierwszym uślizgu mam już zerowe zaufanie do opon, jeśli jest mokro).

Mam dylemat, kupować nowe opony czy nie. Chcę wypróbować Pirelli Scorpion Trail II które polecał mi kolega z wakacyjnej wycieczki (przy okazji pozdrawiam, choć wiem ze go nie ma na forum :-)


Daelim Daystar ==> Suzuki DL650 XAL2018

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: gorghu »

Kupuj nowe i wywal ten szmelc. Ja do swoich Bridgestonow straciłem zaufanie w okolicach 10 tys km a wymieniłem przy 12 tys. Bieżnika miały jeszcze drugie tyle ale ślizgały się niemiłosiernie, przez co zabierały cały fun z jazdy.
Jak wymienisz na nowe Pirelki to poczujeszc różnicę ;)
Ocena: 5.88235%


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1313
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: bojaco »

Jeżeli nie masz do nich zaufania to je zmień. 15 tys. km to już spory przebieg. Oczywiście, można zajechać opony ile się da, ale najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Tylko one łączą Cię z powierzchnią po której jedziesz. Na planowany trip bym się na nich nie wybrał. Nowe opony to parę stówek. Ile jest warte Twoje życie albo zdrowie? Nie musisz odpowiadać.
Ocena: 5.88235%


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

Awatar użytkownika
motif
A+B+C
Posty: 1203
Rejestracja: 05 cze 2019, 14:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: motif »

objechałem całe Bałkany na fabrycznych z pasażerką i nie są wcale takie złe, sądząc po zużyciu aktualnym przy 15k km
mogą zrobić nawet 30-40k km przy spokojnej jeździe. Żadnych sytuacji niebezpiecznych na nich nie miałem, kilka razy
uśliznęły się na deszczu na łuku ale raczej każda opona w tej sytuacji by się uśliznęła. IMO szkoda wyrzucać, co najwyżej zmień
na najlepsze jakie można mieć czyli Piloty Road Michelina i te zostaw na zapas.
Ocena: 5.88235%



pyra
A+B
Posty: 735
Rejestracja: 07 lis 2017, 06:43

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: pyra »

Przód 19k, tył 23k przód się wyząbkował, tył dochodził do ograniczników. Liczyłem na więcej. Nie potwierdzam negatywnych opinii, o ślizganiu się tych opon. Wymieniłem na Metzeler tourance. Fakt są lepsze w piasku, i na drogach gruntowych, ale za to bardzo głośne ( moim zdaniem) na asfalcie. Zależało mi na lepszej trakcji w terenie, ale nie takim kosztem, szczególnie że prawie cały przebieg na asfaltach. Drogi gruntowe mam nieuniknione, jednak wolę cichsze opony i takie były Bridgestony. Na pewno nie raz tyłek uratowała TC, ale to raczej moją wina, a nie opony.
Ocena: 5.88235%


Szerszeń DL 650A L7 - to już historia

merc
A
Posty: 418
Rejestracja: 05 paź 2016, 21:24

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: merc »

Ja na dl650 z 2016 roku miałem oryginalne przez 16 tys. km i jakoś nie narzekalem na nie.
Zmieniłem , gdyż chciałem bardziej terenowe.
W deszczu zawsze jeżdżę ostrozniej , gdyż woda może nanosic piach na drogę.
Ja bym na twoim miejscu nie zmieniał jeszcze , nie wiadomo co będzie za rok.
Ocena: 5.88235%


DL 650 XT 2016 i honda CB 1300 2013

Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1313
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: bojaco »

haggax, napisałeś że nie masz zaufania do tych opon na mokrym. To jest odpowiedź. Każdy z nas ma różne doświadczenia /również z takimi oponami/. Ale tu chodzi o Ciebie, Twoje odczucia, poziom komfortu, a nie o nas. Dodatkowo ich przebieg pozwala już na zmianę bez zbytecznego żalu. Przy czym ta kwestia w odniesieniu do Twojego samopoczucia w trakcie jazdy nie ma znaczenia.
Ocena: 5.88235%


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

Awatar użytkownika
Old Donkey
A+B+C
Posty: 1825
Rejestracja: 05 maja 2018, 13:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: Old Donkey »

Na Battlaxach A40 zrobiłem trochę ponad 19 tys. i myślę, że jeszcze kilka tysi zrobię.
Na asfalcie trzymają znakomicie. W deszczu zero problemów ale w "winkle" wchodzę ostrożnie.
Podczas deszczu na długich przelotach autobahnowych (wiem po autostradach się nie jeździ, fuj, sam się siebie w takich momentach brzydzę ;) ) można spokojnie trzymać 110-120 co mnie w zupełności wystarcza.
Uważam A40 za znakomite opony na asfalt następne jakie kupię to pewnie A41 (lub missiony bo bieżnik mi się podoba :D )
Ocena: 5.88235%



AzzogPlugawy
A2
Posty: 244
Rejestracja: 13 kwie 2019, 15:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: AzzogPlugawy »

Też miałem oryginalnie Brigstony, do 10k byłem nawet zadowolony, potem mi już uciekały na winklach, nawet przy zmianie pasa na białym czułem że ślizgają, dojeżdżiłem jeszcze ostrożnie do 15k i zmieniłem na Pirelli STII, bo frajdy żadnej nie było, chociaż można by ich jeszcze poexplatować przyjaźniej 8k więcej.
Jeżeli nie smigasz ostro w winklach i jeździsz zachowawczo to mogą być, ale jak lubisz kręcić to szybko przekonasz się że są słabe.
Reasumując jak dla mnie szału nie ma.


V-STROM 1000 :twisted:

AzzogPlugawy
A2
Posty: 244
Rejestracja: 13 kwie 2019, 15:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: AzzogPlugawy »

Jak to brzydko powiedział nauczyciel na kursie prawa jazdy kat A mojemu szwagrowi.

Kobiety nie czytajcie bo paskudne, cytuję 8-)

Jeździć motorem i nie składać się w zakrętach to tak jakby mieć kobietę i jej nie "ru...ć"
Ocena: 5.88235%


V-STROM 1000 :twisted:

haqqax
A2
Posty: 229
Rejestracja: 05 sie 2019, 17:48

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: haqqax »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Nie przeważyliście opinii w mojej głowie, ale dzięki za potwierdzenie, że pozostawienie ich na motku jest możliwe. Nie chodzi mi o zjechanie ich na maksa, ale trochę bez sensu jest wyrzucać coś, co jeszcze się nie zużyło. Zostają te obawy o przyczepność w deszczu, ale z Waszych wypowiedzi wynika, że parametrami niekoniecznie odstają drastycznie od innych opon... Na razie skłaniam się raczej ku wymianie, bo przynajmniej niektórzy z Was piszą, że jest odczuwalna różnica w przyczepności, ale jeszcze się pozastanawiam.


Daelim Daystar ==> Suzuki DL650 XAL2018

gaily
A1
Posty: 77
Rejestracja: 27 mar 2017, 12:50

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: gaily »

W DL 650 2017 miałem fabryczne trail wingi, zmieniłem je jakoś przy 23 tys na Scorpiony, jeszcze też dałoby radę coś pojeździć ale akurat miałem planowany wyjazd na pętle bieszczadzkie to wymieniłem aby czerpać radość z winkli. :) Jak dla mnie jeszcze bym je poużywał i po prostu zaplanował wymianę przed dłuższym wyjazdem.



Awatar użytkownika
JARON
A+B+C+D
Posty: 2116
Rejestracja: 04 paź 2016, 14:51
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: JARON »

Ja na Bridgestonach zrobiłem praktycznie 27 tyś i naprawdę sporo mięsa jeszcze zostało. Jednak podczas deszczu robiły się śliskie jak by je ktoś smalcem wysmarował .Ogólnie one są dobre i trwałe bo z twardej gumy,ale za to szybko kamienieją przy niskich temperaturach. (już około 15 stopni) I w ogóle na mokre się nie nadają.


Ogar205>CZ175>MZ250Jaskółka z koszem>Junak M10>MZ ETZ250>IntruderVL800>IntruderC1500>Vstrom1000 2016>BENELLI IMPERIALE 400
Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili,gdy zdamy sobie sprawę,że mamy tylko jedno.

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: gorghu »

@JARON pamiętam jak w Czechach na mokrym na zakręcie prosto pojechałeś. Dobrze że tam duży plac był ;)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
JARON
A+B+C+D
Posty: 2116
Rejestracja: 04 paź 2016, 14:51
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: JARON »

Dokładnie,gdyby nie ten plac parkingowy,miałbym tylko 2 wyjścia,albo położyć motocykl,albo zjechać w przepaść ;-) Dlatego nie polecam tych BW,bo są zaskakujące w trasie na mokrym.


Ogar205>CZ175>MZ250Jaskółka z koszem>Junak M10>MZ ETZ250>IntruderVL800>IntruderC1500>Vstrom1000 2016>BENELLI IMPERIALE 400
Wszyscy mamy dwa życia. To drugie zaczyna się w chwili,gdy zdamy sobie sprawę,że mamy tylko jedno.

Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3732
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: crimson »

To chyba macie na myśli Słowację w czasie deszczu. Też tam byłem na Bridgestone i na każdym zakręcie czułem niepokój


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: gorghu »

@crimson - masz rację. To faktycznie u Słowaków było. :) Pomyliły mi się trasy, a kojarzę tylko sytuację. Ale fakt, że ten odcinek w deszczu był mega śliski. Nawet tam kogoś podnosiliśmy ze środka drogi bo uślizg złapał.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
raduch85
A+B
Posty: 686
Rejestracja: 21 mar 2018, 11:17
Lokalizacja: Oleśnica

Re: Ile orientacyjnie km na fabrycznych oponach? (Bridgestone Battlax, mały DL)

Post autor: raduch85 »

No u mnie też na oryginalnych kapciach po którymś zakręcie był pampers do wymiany.

Dl 1000 xt 2018



Yamaha Diversion 600--> Yamaha FZS600 --> V-Strom 1000XT AL8

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i opony”