Opona 80/20 która najlepsza

Wszystkie tematy związane z ogumieniem i kołami. Testy, opinie, uwagi, ostrzeżenia.
Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: prebenny »

Nie ma co porównywać opon na różnych motocyklach. Inna moc, geometria i tak dalej i tak dalej.


null

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Struna »

Ale to jak na piachu szły raczej się wiele od moto nie zmieni, szczególnie że ten sam rider, więc odpada kwestia różnych umiejętności. Michały w piachu po prostu polegly, a ten Dunlop jednak bardzo ładnie sobie radził.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: PiotrEm »

Po obejrzeniu tych dwóch filmów nasuwa mi się wniosek, że podział 80/20 czy 50/50 jako podział czasu czy podział drogi jest lekko nietrafiony. Przydałby się jakiś parametr określający miękkość/luźność podłoża w porównaniu do asfaltu, na jakie można się na danych oponach zapuścić.
Opona 80/20, w trasie 3000 km daje 2400/600 km, a ostatecznie okaże się, że wjadę w jakieś bagno z piachem o długości 10 km i będę dzwonił po traktor albo niósł motocykl na plecach.
Na szczęście to tylko moje teorie, jak choć raz zaliczę biwakoff, wrócę tu i pewnie odszczekam wszystko :-)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Lord »

A co to za badziewny przelicznik trasa 3000 km, jak juz chcesz przeliczać cenę do km to przeliczaj na całą jej żywotność, ale fakt ze porównanie opony 80/20 do 50/50 nie ma sensu. Jedynie co te opony mają wspólnego to cena :)


DL650A L8

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1545
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: PiotrEm »

@Lord, nie przeliczam ceny ceny! Nie idźmy w tę stronę, to niepotrzebne.

Co to są za motocykle na obu filmach (oprócz tego, że jeden to GS), tak pi * drzwi, czy różnią się bardzo masą (że np. jeden 190, a drugi 240 kg) i dlatego tak walczył w piachu?


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Old Donkey
A+B+C
Posty: 1825
Rejestracja: 05 maja 2018, 13:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Old Donkey »

PiotrEm pisze:
29 lis 2020, 12:35
nie przeliczam ceny ceny! Nie idźmy w tę stronę, to niepotrzebne.

dla mnie cena zakupu przeliczona na przebieg w km możliwy na danej gumie jest ważna, dopiero ten parametr pokazuje czy opona jest "droga" czy "tania"



Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: gorghu »

dlatego takie porównanie dwóch filmików z "testem" opon (nawet od jednego gościa) jest o d.pe rozbić. Owszem, gość może jakieś swoje subiektywne opinie wyrazić i na tym koniec. Dobry porównawczy test opon to jest wtedy gdy jeden gość jedzie na tym samym motku, na dokładnie tej samej trasie na różnych oponach. Wtedy może porównać jak się która zachowuje.

A jeśli chodzi o ten podział (80/20, 50/50, 70/30,...) to dla mnie jest to tylko informacja z jaką myślą była tworzona opona i jak szeroki/głęboki ma bieżnik (opony idące w off będą miały głębszy i szerszy). W żaden sposób nie traktuję tego jako przelicznik km czy czasu. Kupując oponę 80/20 zdajesz sobie sprawę że jest to szosówka ale z ciut głębszym bieżnikiem po to aby w lekkim szuterku dała sobie jakoś radę. W błocie moment się pozakleja a w piachu nie będzie miała czym kopać. Za to nie wiele traci od 100% szosówki na asfalcie. Znowu, opona 50/50 będzie troszkę lepsza w ofie od tej 80/20 ale kosztem jazdy po asfalcie (zrobi się głośniejsza, bo musi). Głębszy bieżnik to też szybsze jej ścieranie się/ząbkowanie w jeździe po asfalcie. Itd... Dlatego to jest czysto umowne opisanie rodzaju opon. Cobyś na stracie czytając/słysząc o oponie wiedział czego się dalej spodziewać (tak jak w aucie słyszysz opona zimowa, letnia, całoroczna).

Osobiście też, bardziej od ceny interesuje mnie średnia żywotność opony (ile km mogę na niej przejechać). Bo ostatecznie dopłacając przy zakupie do opony na której zrobię więcej km wychodzi mnie ona na koniec taniej w porównaniu do opony tańszej na której zrobię np 2x mniej km.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Old Donkey
A+B+C
Posty: 1825
Rejestracja: 05 maja 2018, 13:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Old Donkey »

jakby się komuś nudziło w ten brzydki dzień ;)
test 3 opony którą rozważam, ten sam gościu
tym razem test trochę przegadany ale są fragmenty gdzie widać czego się można spodziewać




Awatar użytkownika
Dziadek3H2M
A+B+C
Posty: 1114
Rejestracja: 04 cze 2018, 15:46
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Dziadek3H2M »

Old Donkey pisze:
29 lis 2020, 13:57
jakby się komuś nudziło w ten brzydki dzień ;)
test 3 opony którą rozważam, ten sam gościu
tym razem test trochę przegadany ale są fragmenty gdzie widać czego się można spodziewać
No cóż, oglądnąłem test, a wniosek: przy moich umiejętnościach to na tej A41 bałbym się nawet wjechać na moje bieszczadzkie podwórko. :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020, 17:33 przez Dziadek3H2M, łącznie zmieniany 1 raz.


LWG



DL 650 XT AL5, CRF 1100 ATAS

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: prebenny »

Na motocykl z bridgestonami to bałbym się w ogóle wsiąść a co dopiero jechać :)


null

Awatar użytkownika
Bip
A2
Posty: 178
Rejestracja: 27 paź 2020, 02:50
Lokalizacja: WPI

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Bip »

A próbował ktoś opony nieco węższe niż fabryczne?


DL650XAM0

Awatar użytkownika
Old Donkey
A+B+C
Posty: 1825
Rejestracja: 05 maja 2018, 13:53
Lokalizacja: Katowice

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Old Donkey »

prebenny pisze:
29 lis 2020, 17:29
Na motocykl z bridgestonami to bałbym się w ogóle wsiąść a co dopiero jechać :)
życie pokazuje że na każdych oponach można wyglebić, prawda ? ;)

@dziadekH

a41 to typowe "asfaltówy", pasują pod moje potrzeby czyli głównie po twardym, duży kilometraż i trzymanie na mokrym
w tzw. "teren" cokolwiek to magiczne :D słowo znaczy są na pewno lepsze wybory

za stroną producenta :
Recommended for:
● Riders who have adventure motorcycles, and enjoy on-road touring.
● Riders who want high wet performance and long wear life.


Mam Bridgestone a40, przejechane 19 500 i jeszcze parę tysięcy pociągną. Dla mnie znakomite opony na asfalt, szutry typu podlaskiego też bez bólu. Jeżeli te a41 są lepsze dla mnie to właściwy wybór. ale każdy se musi gumy pod potrzeby dopasować, pudrowane, olejowane czy prążkowane :D

a 41.jpg
a 41.jpg (40 KiB) Przejrzano 3899 razy



Awatar użytkownika
Ciok
A+B
Posty: 836
Rejestracja: 23 sie 2018, 22:45
Lokalizacja: WPR
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Ciok »

prebenny pisze:
29 lis 2020, 17:29
Na motocykl z bridgestonami to bałbym się w ogóle wsiąść a co dopiero jechać :)
Przejeździłem sezon i się nie bałem. Ale ja odważny jestem. :oops:
Bardzo dobra opona ( nie pisze najlepsza). Na asfalt i lekkie szutry. Praktycznie nie widać zużycia.
@dziadekH - zgadzam się z opinią.


Obrazek
Pozdrawiam. Sławek Ciok
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: prebenny »

Na fabrycznych bridgestonach w DLu 650 parę razy miałem sytuację, że uciekł mi przód (co na KTMie 1190 i Tigerach 800/900 na innych oponach nie zdarzyło mi się NIGDY - a @Maarcel potwierdzi jakie mieliśmy tempo na transalpinie podczas deszczu :) ).

W Tigerze 900 podczas jazdy testowej lekko kropiło i na fabrycznych bridgestonach delikatnie tylko dotknąłem tylny hamulec to od razu tył mi zaczął tańczyć i ABS ześwirował co na Miśkach Anakee Adventure mi się nie zdarzyło mimo, że jeździłem w o wiele gorszych warunkach.

W samochodzie miałem i letnie i zimowe opony owej marki i z żadnych zadowolony też nie byłem.
Ostatnio zmieniony 29 lis 2020, 19:45 przez prebenny, łącznie zmieniany 1 raz.


null

Awatar użytkownika
Dziadek3H2M
A+B+C
Posty: 1114
Rejestracja: 04 cze 2018, 15:46
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Dziadek3H2M »

Fajna dyskusja, a Ciok ma rację nie opona tylko umiejętności się liczą. Dobra opona jednak zawsze pomoże, choćby mentalnie.


LWG



DL 650 XT AL5, CRF 1100 ATAS

Awatar użytkownika
Dziadek3H2M
A+B+C
Posty: 1114
Rejestracja: 04 cze 2018, 15:46
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Dziadek3H2M »

Old Donkey pisze:
29 lis 2020, 18:27

a41 to typowe "asfaltówy", pasują pod moje potrzeby czyli głównie po twardym, duży kilometraż i trzymanie na mokrym
w tzw. "teren" cokolwiek to magiczne :D słowo znaczy są na pewno lepsze wybory

za stroną producenta :
Recommended for:
● Riders who have adventure motorcycles, and enjoy on-road touring.
● Riders who want high wet performance and long wear life.


Mam Bridgestone a40, przejechane 19 500 i jeszcze parę tysięcy pociągną. Dla mnie znakomite opony na asfalt, szutry typu podlaskiego też bez bólu. Jeżeli te a41 są lepsze dla mnie to właściwy wybór. ale każdy se musi gumy pod potrzeby dopasować, pudrowane, olejowane czy prążkowane :D


a 41.jpg
"Kocham" takie wykresy. Jestem pełen podziwu dla speców od reklamy. Moim zdaniem jedyne na czym można ostrożnie budować własną opinię to relacje użytkowników. Więc jeśli jesteš zadowolony z A40 to pewnie A41 będą lepsze, jeśli producent szuka ulepszeń a księgowi nie dorwali się do władzy. :roll:


LWG



DL 650 XT AL5, CRF 1100 ATAS

konjak20
A1
Posty: 38
Rejestracja: 11 lis 2020, 20:14

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: konjak20 »

Ja miałem podobną zagwozdkę co autor posta (postu?) i już praktycznie byłem zdecydowany na Anakee Adventure. W tym wątku poznałem Dunlopy Trailmax Mission i w sumie nawet chciałem je wypróbować, pojawia się jednak pewien problem. Nie mogę znaleźć polskiego sklepu który miałby w ofercie oponę przód 110/80. Opony tył, jasne, są, ale ten przód to opona widmo. Allegro, Oponeo i kilka innych serwisów sprawdzone. Mam świadomość, że to świeży model, dopiero w lipcu bodajże zawitały do Europy, ale kurcze, taka sytuacja. Jeśli ktoś by również ich szukał i znalazł dostępne sztuki to byłbym wdzięczny za cynk!



Cacek
A1
Posty: 38
Rejestracja: 24 lis 2020, 15:17

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Cacek »

Ehm, konjak20, w "komplecie" przód-tył widziałem na aledrogo, dziwne, ze osobno przodów nie ma



konjak20
A1
Posty: 38
Rejestracja: 11 lis 2020, 20:14

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: konjak20 »

Cacek pisze:Ehm, konjak20, w "komplecie" przód-tył widziałem na aledrogo, dziwne, ze osobno przodów nie ma
Na ten moment jedyne jakie mi pokazuje na Allegro w komplecie czy bez to 90/90.
No nic, mam całą zimę, przed sezonem na pewno się gdzieś pojawią.



Awatar użytkownika
Maarcel
A+B
Posty: 915
Rejestracja: 14 cze 2018, 23:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Maarcel »

Opona musi być ciepła, wtedy trzyma...
Pierwsze kilkanaście kilometrów, szczególnie gdy zimno lub pada to na każdej jest ślizgawka.
Nie bez powodu w sporcie grzeje się opony kocami. Natomiast w życiu codziennym pierwsze kilometry należy traktować jako ich rozgrzewka.


Suzuki DL 650 V-Strom 2012

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i opony”