Opona 80/20 która najlepsza

Wszystkie tematy związane z ogumieniem i kołami. Testy, opinie, uwagi, ostrzeżenia.
merc
A
Posty: 418
Rejestracja: 05 paź 2016, 21:24

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: merc »

A ja mam k60 scout i dla mnie byłaby idealna gdyby przy wyższych prędkościach była cichsza.
Przejechane 30 tkm. i jeszcze nie chcą się skończyć .
W terenie dają radę , oczywiscie nie w ciężkim błocie , w piachu dają radę ale trzeba kontrolowac dobrze gazem.

W suchym terenie to na każdej oponie pojedzie, nawet honda na angelach GT daje sobie super radę .


DL 650 XT 2016 i honda CB 1300 2013

Online
prebenny
A+B+C
Posty: 1633
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:58
Lokalizacja: Poznań

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: prebenny »

Pytanie zawsze jedno - gdzie najwięcej jeździsz i co potrzebujesz.

Ja np potrzebuje oponę, która ewentualnie na szutrze w miarę da radę ale biorąc pod uwagę, że 95% czasu spędzam na asfalcie najważniejsze jest dla mnie żeby podczas deszczu opona kleiła, bo 'ryzyko', że trafi mnie deszcz jest wyższe niż, że będę brodził po kolana w błocie po środku lasu.
Ocena: 5.88235%


null

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4491
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Centrino »

prebenny pisze:
29 lis 2020, 19:04
Na fabrycznych bridgestonach w DLu 650 parę razy miałem sytuację, że uciekł mi przód (co na KTMie 1190 i Tigerach 800/900 na innych oponach nie zdarzyło mi się NIGDY - a @Maarcel potwierdzi jakie mieliśmy tempo na transalpinie podczas deszczu :) ).
To Ci powiem, że w battlaxach A41 cos chyba zmienili. Wiedząc, że battlaxy są jakie są uważałem w swoim motku, ale okazało się że te A41 jako tako dają radę. No nie są to scorpiony ale nie ma tragedii.


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

Awatar użytkownika
Ciok
A+B
Posty: 836
Rejestracja: 23 sie 2018, 22:45
Lokalizacja: WPR
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Ciok »

Nie ma opony "na wszystko". To zgniły kompromis.
Z mojego doświadczenia. Miałem szerszą Maxis i była taka ślizga, że naprawdę trzeba było się pilnować. Jak się rozgrzała to jeszcze jako tako. Koleś przede mną założył szerszą na tył, bo ktoś "mądry" mu wmówił, że lepiej jeździ w zakrętach. Jednym słowem tragedia.
Założyłem Metzelery roadtecki i myślałem, że jadę po szynach. Różnica była taka jak 1:10. Oczywiście były to opony szosowe. Pojechaliśmy z kolegami na "szutry " i gówno. Objeżdżali mnie jak chcieli. Dopiero na asfalcie się odbiłem.
Na Brigstonach po poczytaniu komentarzy chciałem od razu wymieniać, ale akurat nie było płatnika. Delikatnie i ostrożnie zacząłem jeździć i nie było tragedii. Tak, da się troszkę wyczuć różnicę między tymi a szosowymi. Ale jak wjechałem na lekkie szutry, to wiedziałem, o co chodzi. Na Batlaxach da się jeździć poza asfaltem. W piach wjechałem 5 m i po ptokach. Fakt, że za często nie jeżdżę, ale kiszka. Pewnie teraz kupię Scorpiony dla odmiany.
Transalpina to asfalt i na Batlaxach w deszcz bym uważał.


Obrazek
Pozdrawiam. Sławek Ciok
„poznaj swój kraj, ojczyźnie służ” - Mazowsze jest piękne, otwórz oczy.
Karawanierzy Mazowieccy - sekcja moto

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Lord »

konjak20 pisze:
29 lis 2020, 20:11
Ja miałem podobną zagwozdkę co autor posta (postu?) i już praktycznie byłem zdecydowany na Anakee Adventure. W tym wątku poznałem Dunlopy Trailmax Mission i w sumie nawet chciałem je wypróbować, pojawia się jednak pewien problem. Nie mogę znaleźć polskiego sklepu który miałby w ofercie oponę przód 110/80. Opony tył, jasne, są, ale ten przód to opona widmo. Allegro, Oponeo i kilka innych serwisów sprawdzone. Mam świadomość, że to świeży model, dopiero w lipcu bodajże zawitały do Europy, ale kurcze, taka sytuacja. Jeśli ktoś by również ich szukał i znalazł dostępne sztuki to byłbym wdzięczny za cynk!
Masz racje tez szukałem, znajdowałem pojedyncze sztuki z jakich dziwnych sklepów :)


DL650A L8

Cacek
A1
Posty: 38
Rejestracja: 24 lis 2020, 15:17

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Cacek »

Ostatecznie kupiłem Dunlop Trailmax Meridian...no zobaczymy, jak się będą sprawować, teraz póki co nie sprawdzę



jacek.m
A2
Posty: 246
Rejestracja: 06 maja 2019, 21:35
Lokalizacja: Siecino k.Złocienica

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: jacek.m »

Ja mam założone w tysiaku Michelin Anake Adwenture i powiem że jestem zadowolony z nich przy mojej jeżdzie .



Cacek
A1
Posty: 38
Rejestracja: 24 lis 2020, 15:17

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Cacek »

Jakbym nie kupił Dunlopów to na pewno Michałki Aneke bym zakładał



Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4396
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: lukas76 »

Pojeździsz , to opisz wrażenia, tylko tak po min 5 tys.


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Cacek
A1
Posty: 38
Rejestracja: 24 lis 2020, 15:17

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Cacek »

Na pewno tak zrobię



Awatar użytkownika
Gazu
AM
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2020, 23:22

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Gazu »

Cześć,

Zjeździłem oba zestawy opon Pirelli Scorpion Trail 2 oraz Michelin Anakee Adventure na BMW R1200GS LC i przy dynamicznej jeździe zdecydowanie lepsze na asfalt są Pirelli, natomiast Micheliny może nieco lepiej radzą sobie na szutrach oraz drogach polnych, choć na suchym nie czułem dużej różnicy. W KTM 990 SMT miałem Continental Trail Attack 3 i były super ale głownie szosa. Sam teraz zastanawiam się nad zakupem opon na wyprawę do DL-a pod kątem 80/20 i biorę pod uwagę jeszcze Metzeler Karoo Street choć Pirellki są naprawdę godne polecenia.



Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4396
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: lukas76 »

Gazu pisze:
05 sty 2021, 20:26
Cześć,

Zjeździłem oba zestawy opon Pirelli Scorpion Trail 2 oraz Michelin Anakee Adventure na BMW R1200GS LC i przy dynamicznej jeździe zdecydowanie lepsze na asfalt są Pirelli, natomiast Micheliny może nieco lepiej radzą sobie na szutrach oraz drogach polnych, choć na suchym nie czułem dużej różnicy. W KTM 990 SMT miałem Continental Trail Attack 3 i były super ale głownie szosa. Sam teraz zastanawiam się nad zakupem opon na wyprawę do DL-a pod kątem 80/20 i biorę pod uwagę jeszcze Metzeler Karoo Street choć Pirellki są naprawdę godne polecenia.
karoo street to zupełnie inna opona niż Scorpiony trail, takie porównanie bez sensu. Te scorpiony w ogóle nie nadają się w teren, to są opony szosowe i owszem przejedziesz na nich drogą polną, ale na slikach też przejedziesz


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
Gazu
AM
Posty: 5
Rejestracja: 27 gru 2020, 23:22

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Gazu »

Tak masz rację na slikach też pojedziesz. Jednak ja piszę o moich doświadczeniach, a nie domniemaniach i przypuszczeniach. Na scorpionach jeździłem po lekkim ternie, natomiast dość agresywnie i dawały radę (chorwackie drogi szutrowe, drogi prowadzące do zatok na Korsyce, czy po bocznych kamienistych drogach w Hiszpanii). Wiec jakieś porównanie posiadam, oczywiście rajdów enduro nie uprawiałem.



Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4396
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: lukas76 »

Karoo street to można raczej z ze skorpionami rally zestawic, trail niestety ale dla mnie to opona strikte ma asfalt ewentualnie na delikatny szuterek. Na piasku nie ma juz co szukać nie wspominając o mokrych łąkach czy błocie, trakcji zero


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

mrsojer
A2
Posty: 213
Rejestracja: 19 gru 2020, 22:04

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: mrsojer »

Chciałbym odświeżyć temat.
Skończyłem opony Pirelli Scorpion Trail 2 i myślę nad wymianą na nowe. Zostało z nich jakieś 3 mm i przejechały 15 kkm.
Opony świetne na suche jak i mokre asfalty. Zawsze dawały poczucie pewności prowadzenia w zakręcie.
Z minusów to przednia opona wyząbkowana i trzepie kierownicą, a przy 160 motocykl od samego początku dostawał wężykowania. Irytujące!

Pomyślałem że nie będę kupował ich ponownie i zmienie na coś innego.
Wstępny wybór padł na Metzeler Tourance. Podobno dają dóbre osiągi, zadowalający przebieg i DL na nich nie wężykuje.

Czy macie może jakieś inne propozycje?
Kolega jeździ na Metzeler Karoo Street ale schodzą w oczach.

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka




Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3024
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: gorghu »

@mrsojer jak ci się nie śpieszy z zakupem (a że mamy zimę to myślę że nie ;) ) to poczekaj chwile. W pierwszym kwartale '22 Metzeler ma wypuścić nowe wersje Tourance Next 2 oraz Karoo 4. Te Next 2 wyglądają jak Scorpion trail 2. Natomiast Karoo 4 to już ciut bardziej w teren. Zobaczymy jakie będa pierwsze opinie po pierwszych testach. Ale generalnie obie opony w obecnych wersjach są raczej chwalone.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

mrsojer
A2
Posty: 213
Rejestracja: 19 gru 2020, 22:04

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: mrsojer »

Widziałem te next-y 2. Faktycznie wyglądają jak Pirelli Trail2 I to mnie martwi. Nie ukrywam że to wężykowanie mnie mocno zraziło.

Teraz patrzę na stare podobno dobre Tourance lub też Continental traillatack3

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka




Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4396
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: lukas76 »

Ja jeżdżę na Metzelerach Tourence, na asfalt taka mocna 4, nie ma wężykowania. W teren to tylko szuterek i to suchy taka opona 90-10 a raczej 95-5


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4396
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: lukas76 »

Z obserwacji to chyba założę dwie różne opony. Na przód Heidenau k60 tył Metzelery Karoo street albo 3


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5206
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Opona 80/20 która najlepsza

Post autor: Struna »

lukas76 pisze:
28 gru 2021, 11:03
Ja jeżdżę na Metzelerach Tourence, na asfalt taka mocna 4, nie ma wężykowania. W teren to tylko szuterek i to suchy taka opona 90-10 a raczej 95-5
A ja głupi na nich dwa czy trzy biwak-offy na takich ogarnąłem, a tam szuterek to raczej rzadki komfort ;)


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i opony”