Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

To wszystko co poza ubraniem ochrania nasze zdrowie.
Szajer_xyz
AM
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2020, 18:13
Lokalizacja: Włocławek

Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Szajer_xyz »

Witam,

obecnie posiadam LS2 FF325 szczękowy (to pierwszy kask więc nie miałem jeszcze wymagań przy zakupie i nie wiedziałem na co zwracać uwagę).
Najbardziej mi przeszkadza to, że jest strasznie głośny, więc postanowiłem kupić coś cichszego.
Przeglądałem różne fora, opinie, testy i wstępnie wytypowałem kilka firm i modeli.

1. Nolan N104 (są różne wersje EVO, Absolute)
2. Caberg Levo
3. HJC RPHA 10+

Napisze na czym mi zależy, może ktoś kto posiada jeden z podanych wyżej modeli podpowie czy będzie on spełniał moje wymagania:

- szczękowy
- cichy (jeżdżę max 120km/h)
- kolorystyka - biały lub jakiś jasny
- pinlock
- miejsce na interkom
- blenda
- miejsce na okulary (na chwilę obecną moja wada nie jest aż taka duża i mogę jeździć bez okularów, ale kto wie co będzie za rok :) )
- możliwość lekkiego uchylania szybki (gdyby pinlock nie dawał rady :D )

Chyba, że ktoś ma lepszą propozycję ;) , zakres cenowy od 1000zł do około 1600zł

Dzięki i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 07 mar 2021, 09:23 przez Szajer_xyz, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
Voyager
A+B
Posty: 518
Rejestracja: 13 lis 2018, 11:57
Lokalizacja: Polska południowa

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Voyager »

Od kilku lat korzystam z Nolana N104 Evo, natomiast niedawno rozglądałem się za następnym kaskiem i w związku z tym sporo ostatnio przymierzałem. Stąd pozwolę się odnieść do Twojego posta i przedstawić garść swoich subiektywnych przemyśleń.
1. Wątek niżej traktuje o kasku Nolan N100-5, który, mimo dziwniejszego oznaczenia, jest następcą N104. Zresztą o N104 też kilka postów w tym wątku jest. Uważam, że nie ma co wchodzić już w model N104, obojętne z jakim odświeżającym dodatkiem w nazwie. W mojej ocenie N100-5 jest po prostu lepszy niż N104, który w moim przypadku miał kilka wad. N100-5 jest modelem poprawionym w stosunku do poprzednika. Wydaje mi się, że zachował wszystkie jego zalety, a niedoróbki zostały poprawione.
2. Myślę, że na takim motocyklu jak V-Strom trudno Ci będzie zauważyć różnice w głośności w poszczególnych kaskach szczękowych przy jeździe z prędkością do 120 km/h. Tym niemniej trzeba zauważyć, że kaski szczękowe nie należą do kasków cichych. Taka ich uroda wynikająca z konstrukcji zamykanej szczęki. W mojej ocenie do dłuższej jazdy w kasku szczękowym, obojętne jaki model, warto stosować motocyklowe stopery do uszu.
3. Noszę okulary i N104 jest rewelacyjny dla okularnika, N100-5 również.
4. Czemu pinlock miałby nie dawać rady? Daje w Nolanie, przynajmniej do 0 stopni;).
5. Biały, jasny - zdecydowanie popieram. Chorwacja latem pomoże zwolennikom ciemnych kasków zmienić pogląd.
6. Z interkomem mam problem. Z jednej strony kupowałem Nolana z myślą o interkomie Nolana do tego kasku. Jednak z upływem czasu jestem coraz dalszy od tego pomysłu. Owszem jest idealnie dopasowany. Ale nie wytrzymuje porównania jeśli chodzi o parametry techniczne i możliwości z innymi, markowymi zestawami. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę interkomów Nolana na poziomie tych wiodących. Tym bardziej, że drugi raider, z którym jeżdżę, nie korzysta z kasku Nolan. Więc pewno skończy się na Cardo PackTalk Bold. Mimo istnienia zestawu dedykowanego do Nolana.
7. Teraz taka myśl o charakterze ogólnym. Jeżeli kwestia bezpieczeństwa nie jest absolutnie najważniejsza, to ja przy wyborze kasku kierowałbym się wygodą jego używania. Większość szczękowców dedykowana jest do turystyki i w związku z tym mają szerokie pole widzenia, niezłą wentylację, pinlock i fajnie działającą, skuteczną blendę. Różnice w wadze też jakoś nie są wyjątkowo drastyczne. Poziom hałasu zbliżony. Uważam więc, że warto wytypować kilka modeli, znaleźć sklepy z ofertą, przymierzać, przymierzać. I koniecznie w badanym kasku spędzić w sklepie 30 minut, z zamkniętą szczęką. Po tych 30 minutach wykonać test dopasowania według porad dostępnych w internecie. Jest to o tyle istotne, że już w tym przedziale cenowym podanym przez Ciebie wyściółka w kasku dopasowuje się do kształtu Twojej głowy pod wpływem jej temperatury, a na to potrzeba trochę czasu. Ja zastosowałem taką metodę i absolutnie jestem zadowolony z wybranego modelu N104 Evo. A teraz w tym konkursie wygrał N100-5.
Nie chcę zachęcać do kupna Nolana, przed przymiarkami nowego Nolana raczej myślałem o Shoei Neotec 2, Caberg C3. Namawiam tylko do uważnego wyboru, sprawdzenia kilku modeli i to w postaci 30 minut spacerowania w tym kasku między alejkami w sklepie motocyklowym. Oczywiście warto pamiętać z przyczyn higienicznych o cienkiej kominiarce.

Zadowolenia z wyboru!
Ocena: 11.76471%


Romet Kadet -> Romet Ogar 200 -> Junak 901 -> Honda Varadero 125 -> Suzuki V-Strom DL650XT L8 -> Suzuki V-Strom DL650XT M0

michau
A2
Posty: 201
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:10

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: michau »

HJC rpha 10+
Mam i polecam. Ale to nie jest kask szczękowy i nie ma miejsca na głośniki interkomu. Okulary też ciężko wsunąć. Nie wiem czy tylko u mnie jest takie dopasowanie czy po prostu jest to specyfika kasków sportowych.
Chyba nie jest już produkowany, co? Jest już model 11 od jakiegoś czasu.

Pinlock i miejsce na głośniki będzie miał prawie każdy kask z półki średniej i wyższej.

Aha i nie ma kasków cichych. Są głośne i bardzo głośne. Problem rozwiązują zatyczki do uszu. Pomocna trochę może być wysoka szybą, ale jak wiatr wieje trochę z boku to już nie bardzo.



Awatar użytkownika
Artur67
A1
Posty: 37
Rejestracja: 22 lis 2019, 23:06

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Artur67 »

Nie mam doświadczenia, ale intuicyjnie podchodzę do tematu, że kask ma spełniać swoje zadanie i być wygodny. Poprzymierzałem sporo tańsze i bardzo drogie, ten Nolan N100-5 dla mnie jest na pewno wygodny. Sprawdzę w boju.


JAWA 350 TS ---> Suzuki 1050XT

Awatar użytkownika
bojaco
A+B+C
Posty: 1331
Rejestracja: 01 maja 2018, 21:44
Lokalizacja: Reksio, Bolek i Lolek...

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: bojaco »

Polecam zatyczki do uszu. Powaga. Niezależnie od kasku jazda na motocyklu degraduje słuch.
Ocena: 5.88235%


DL650 2013 -> DL1000 2016 -> R1200GS Adv 2016 czyli Mniejszość Niemiecka :shock:

Szajer_xyz
AM
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2020, 18:13
Lokalizacja: Włocławek

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Szajer_xyz »

Voyager pisze:
06 mar 2021, 18:39
Od kilku lat korzystam z Nolana N104 Evo, natomiast niedawno rozglądałem się za następnym kaskiem i w związku z tym sporo ostatnio przymierzałem. Stąd pozwolę się odnieść do Twojego posta i przedstawić garść swoich subiektywnych przemyśleń.
1. Wątek niżej traktuje o kasku Nolan N100-5, który, mimo dziwniejszego oznaczenia, jest następcą N104. Zresztą o N104 też kilka postów w tym wątku jest. Uważam, że nie ma co wchodzić już w model N104, obojętne z jakim odświeżającym dodatkiem w nazwie. W mojej ocenie N100-5 jest po prostu lepszy niż N104, który w moim przypadku miał kilka wad. N100-5 jest modelem poprawionym w stosunku do poprzednika. Wydaje mi się, że zachował wszystkie jego zalety, a niedoróbki zostały poprawione.
2. Myślę, że na takim motocyklu jak V-Strom trudno Ci będzie zauważyć różnice w głośności w poszczególnych kaskach szczękowych przy jeździe z prędkością do 120 km/h. Tym niemniej trzeba zauważyć, że kaski szczękowe nie należą do kasków cichych. Taka ich uroda wynikająca z konstrukcji zamykanej szczęki. W mojej ocenie do dłuższej jazdy w kasku szczękowym, obojętne jaki model, warto stosować motocyklowe stopery do uszu.
3. Noszę okulary i N104 jest rewelacyjny dla okularnika, N100-5 również.
4. Czemu pinlock miałby nie dawać rady? Daje w Nolanie, przynajmniej do 0 stopni;).
5. Biały, jasny - zdecydowanie popieram. Chorwacja latem pomoże zwolennikom ciemnych kasków zmienić pogląd.
6. Z interkomem mam problem. Z jednej strony kupowałem Nolana z myślą o interkomie Nolana do tego kasku. Jednak z upływem czasu jestem coraz dalszy od tego pomysłu. Owszem jest idealnie dopasowany. Ale nie wytrzymuje porównania jeśli chodzi o parametry techniczne i możliwości z innymi, markowymi zestawami. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę interkomów Nolana na poziomie tych wiodących. Tym bardziej, że drugi raider, z którym jeżdżę, nie korzysta z kasku Nolan. Więc pewno skończy się na Cardo PackTalk Bold. Mimo istnienia zestawu dedykowanego do Nolana.
7. Teraz taka myśl o charakterze ogólnym. Jeżeli kwestia bezpieczeństwa nie jest absolutnie najważniejsza, to ja przy wyborze kasku kierowałbym się wygodą jego używania. Większość szczękowców dedykowana jest do turystyki i w związku z tym mają szerokie pole widzenia, niezłą wentylację, pinlock i fajnie działającą, skuteczną blendę. Różnice w wadze też jakoś nie są wyjątkowo drastyczne. Poziom hałasu zbliżony. Uważam więc, że warto wytypować kilka modeli, znaleźć sklepy z ofertą, przymierzać, przymierzać. I koniecznie w badanym kasku spędzić w sklepie 30 minut, z zamkniętą szczęką. Po tych 30 minutach wykonać test dopasowania według porad dostępnych w internecie. Jest to o tyle istotne, że już w tym przedziale cenowym podanym przez Ciebie wyściółka w kasku dopasowuje się do kształtu Twojej głowy pod wpływem jej temperatury, a na to potrzeba trochę czasu. Ja zastosowałem taką metodę i absolutnie jestem zadowolony z wybranego modelu N104 Evo. A teraz w tym konkursie wygrał N100-5.
Nie chcę zachęcać do kupna Nolana, przed przymiarkami nowego Nolana raczej myślałem o Shoei Neotec 2, Caberg C3. Namawiam tylko do uważnego wyboru, sprawdzenia kilku modeli i to w postaci 30 minut spacerowania w tym kasku między alejkami w sklepie motocyklowym. Oczywiście warto pamiętać z przyczyn higienicznych o cienkiej kominiarce.

Zadowolenia z wyboru!
Odnośnie:

2. Stosowałem stopery do uszu, ale ni jak ma się to do korzystania wraz z interkomem, poza tym nie mam porównania poziomu hałasu tego LS2 do czegoś lepszego (droższego), bo zdaję sobie sprawę, że w tej cenie za którą kupiłem tego LSa nie można zbyt dużo wymagać.
4. w LS2 mimo dokupienia pinlocka niestety parowało, dlatego musiałem lekko "rozszczelniać" szybkę ;(
6. Obecnie używam Freedconn T-com V3, nawet działa, planuję zakup czegoś nowszego, ale po przeczytaniu różnych opinii na temat dedykowanych interkomów do kasków (nie tylko Nolan) też jestem daleki od zakupu dedykowanego interkomu tej samej firmy co kask. Chyba też to będzie "Chińczyk" . Patrzyłem na Lexin ET COM, ale po zakupie nowego kasku zobaczę jak ten mój obecny będzie się sprawdzał.
7. I tu mam problem, bo u mnie w mieście wybór żaden. Pozostaje jazda do sąsiednich miast np. Łódź, Toruń, Bydgoszcz. Z tego co patrzyłem Nolan N100-5 spokojnie bym w tych miastach znalazł, ale Caberga już nie, więc wybór żaden (HJC RPHA 10+ odpada, chyba coś źle zanotowałem jak przeglądałem opinie, bo tylko szczękowy mnie interesuje).

Chyba spróbuję zamówić tego Caberga (w niektórych sklepach wysyłkowych można zwrócić nawet do 30 dni), przymierzę, pochodzę te 30 minut i zobaczę jak leży. Następnie się przejadę do jakiegoś miasta i tego Nolana sprawdzę, przynajmniej będę miał jakieś porównanie.

Dzięki za porady :)



Online
Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4450
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: lukas76 »

Odnośnie 2 ,Alpine motosafe i interkom bardzo dobrze współgrają
Ocena: 11.76471%


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2459
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Smerfciamajda »

Mam w dwóch kaskach Nolana interkomy dedykowane N-com. Nie są idealne ale nie mam porównania do innych. Jeżdżę w komunikacji ze Smerfetka na plecaku, oraz czasem potrzeba odebrania telefonu. Na dziś dzień dla mnie robią to czego wymagałam plus integracja z kaskiem jest idealna.
Nie zamienił bym na nic innego w tej chwili.
Może gdybym jeździł dużo czasu w grupie i tam był by jakiś standard ale nie inaczej.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



michau
A2
Posty: 201
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:10

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: michau »

lukas76 pisze:Odnośnie 2 ,Alpine motosafe i interkom bardzo dobrze współgrają
Potwierdzam. Akurat mam innej marki ale też działają podobnie czyli wyciszają pewien zakres częstotliwości tj. szumy, a można normalnie słuchać muzyki, rozmawiać (nawet w kasku).
Jeździłem przez długi czas w zwykłych stoperach i też robią robotę ale wygłuszają mocniej i wtedy korzystanie z interkomu faktycznie jest mocno ograniczone.

W zatyczkach motocyklowych czy dla muzyków lepiej przyjemniej się korzysta z głośników. Słyszy się to co przyjemne a ograniczone są te drażniące dźwięki.

To była jedna z lepiej wydanych stówek!
Ocena: 5.88235%



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1553
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: PiotrEm »

Ja też polecam Alpine motosafe, a interkom mam FreedCom T-Com SC V3 i muzyka z telefonu przez zatyczki jest przyjemniejsza w odbiorze, niż bez zatyczek. Bez zatyczek jest za dużo sopranów, one działają trochę tak, jakbyś miał wodę w uszach, znasz to uczucie :-)
Ocena: 5.88235%


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Szajer_xyz
AM
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2020, 18:13
Lokalizacja: Włocławek

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Szajer_xyz »

Mam pytanie: czym się różnią od siebie wersje N100-5 clasic, special, consistency ?

Udało mi się znaleźć tabelę porównawczą na stronie Nolana, w dziale instrukcje, tak więc sam sobie odpowiem ;)

Wersja Special nie ma lakieru ochronnego, consistency ma malowania (grafikę) w porównaniu z clasic, reszta to tylko różnice malowań.
Wersja N100-5 Plus ma dodatkowo LINER POSITIONING CONTROL (LPC) i to tyle różnic :)

Te zatyczki mnie zainteresowały, prawdopodobnie je kupie, dzięki za podpowiedź.

Dam znać jak mi poszło z przymierzaniem i jaki kupię.
Dzięki i pozdrawiam
Darek



Szajer_xyz
AM
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2020, 18:13
Lokalizacja: Włocławek

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Szajer_xyz »

A więc tak :

Dziś przymierzałem Caberg Levo i wszystko było by ok, gdyby nie zapięcie które jest mocno cofnięte w stronę gardła. Czytałem gdzieś opinie i niektóre osoby pisały o tym problemie, ale nie myślałem, że aż tak mocno uwiera (ja jak przełykałem ślinę to mnie aż bolało). Reszta (dopasowanie, wygoda) było jak najbardziej na plus.
W sklepie przymierzałem też HJC I90 (mimo skrócenia na max zapięcia, dalej było luźne), to samo przy Airoh Phantom.
Jedynie Airoh Rev zapięcie, wygoda i reszta była ok. tylko nie wiem jak jest z hałasem, wentylacją, parowaniem, awaryjnością itp.

Załatwiłem też Nolana N100-5, jeśli chodzi o wygodę jest ok, blenda faktycznie jasna ale jakoś ujdzie, ale mam pytanie : jak Wy zakładacie te okulary ?
Włożyć ich się nie da przy założonym kasku. Jak zakładam kask (gdy mam okulary na głowie) to jeszcze się udaje, ale przy ściąganiu okulary spadają na ziemię (lub kombinować, że przed zdjęciem kasku najpierw wyciągnąć okulary) ?

Z okularami na chwilę obecną nie mam presji (jak napisałem mam małą wadę i mogę jakby co jeździć na razie bez) ale nie wiem co będzie za rok lub dwa, z drugiej strony nic innego w tym przedziale cenowym nie znajdę, tak więc prawdopodobnie Nolan zostanie wyborem.

p.s
zatyczki kupione ;)
Ocena: 5.88235%



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1553
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: PiotrEm »

Otwierasz szczękę i ściągasz kask do tyłu, możesz ciągnąć na boki za zapięcia żeby go dodatkowo rozewrzeć. Da się, wiem z praktyki ;)
Ocena: 5.88235%


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
swoop
A1
Posty: 46
Rejestracja: 14 gru 2020, 19:31
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: swoop »

Zerknij na AGV Compact



Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: gorghu »

miałem tego Compacta 4 lata. Pierwszy kask. Niby fajny szczękowiec. Jednak po przesiadce na Nolana stwierdzam że ten AGV jest twardy, sztywny, ciężki i głośny. W Nolanie poznałem co to znaczy komfort. I praktycznie przestałem używać zatyczek do uszu, które musiałem używać jeżdżąc w AGV (bo niemiłosiernie gwizdało i świszczało). Nie wiem jak teraz to wygląda i może AGV coś w nim poprawiło, jednakże mając do wyboru Nolana N70-2x i AGV Compact wybieram Nolana. Cenowo wychodzą obecnie chyba dość podobnie.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Kamil
AM
Posty: 8
Rejestracja: 30 lis 2020, 19:50

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Kamil »

Moje doświadczenie narazie to tylko przymiarki kasków. Ostatnio mierzyłem ponownie HJC I90 i po raz pierwszy AGV compact. AGV niby fajny, ale stwierdziłem jeden feler luz szczęki po zamknięciu, wyczuwalny był lekki ruch co powodowało delikatny stuk podczas stania w sklepie, a co dopiero w trasie. Więc moim wyborem na pierwszy kask będzie chyba I90.


Kamil

Awatar użytkownika
Maarcel
A+B
Posty: 915
Rejestracja: 14 cze 2018, 23:02
Lokalizacja: Łódź

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Maarcel »

Szajer_xyz pisze:
11 mar 2021, 18:24
A więc tak :

Załatwiłem też Nolana N100-5, jeśli chodzi o wygodę jest ok, blenda faktycznie jasna ale jakoś ujdzie, ale mam pytanie : jak Wy zakładacie te okulary ?
Włożyć ich się nie da przy założonym kasku. Jak zakładam kask (gdy mam okulary na głowie) to jeszcze się udaje, ale przy ściąganiu okulary spadają na ziemię (lub kombinować, że przed zdjęciem kasku najpierw wyciągnąć okulary) ?
Da się, wystarczy że zauszniki są dość proste. Zrobiłem do kasku po prostu drugie okulary z takimi "sportowymi" zausznikami.


Suzuki DL 650 V-Strom 2012

Szajer_xyz
AM
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2020, 18:13
Lokalizacja: Włocławek

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: Szajer_xyz »

Informuję, że wybór zapadł i jest to Nolan N100-5. Zamówiłem do niego też interkom ale nieoryginalny tylko ten co pisałem : Lexin ET COM
Teraz czekam za pogodą ;)
Dziękuję Wszystkim za pomoc
Pozdrawiam



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1553
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: PiotrEm »

Dziś dzień otwarty w Mega Store przy Puławskiej w Wawie, wpadłem pożyczyć Shoi Neoteca II na test.
Test był szybki: sklep jest w pobliżu S2, a ja chciałem posłuchać szumu wiatru, przegoniłem się 15 km z prędkością licznikową 160-170. Za chwilę to samo w moim starym kasku (HJC IS-Max II) w identycznych warunkach testowych (11 st C, pochmurno, wilgotno, ma lać). Istotna informacja: mam 190 cm wzrostu i szybę turystyczną suzuki (tę trochę wyższą z deflektorem).

Wnioski:
1. w shoi przy 165 jest tak samo głośno, jak w hjc przy 120 (uwaga: ten HJC ma suwak blendy szczycie i to zapewne on robi najwięcej hałasu)
2. w shoi szum wiatru jest spokojniejszy, bez turbulencji, tak sobie jechałem i miałem wrażenie, że mógłbym dość długo tak wytrzymać, co w hjc przy 130 jest męczące od pierwszej minuty.
3. wystawianie głowy znad szyby i chowanie jej niżej w shoi nie robiło dużej różnicy w hałasie, w hjc niestety b. duża. Widocznie szyba jest dla mnie jeszcze trochę za niska i musiałbym się garbić, żeby tak gnać w hjc 2-3 godziny.
4. słaba wentylacja w shoi. Moje okulary nie mają już najświeższej powłoki antyfog, ale w hjc nie zaparowują w ogóle, a w shoi niestety tak, jedno szkło mniej, więc dało się ukończyć test (warunki przejazdu takie same, wizjery pozamykane, nawiewy pootwierane). Pinloki nie parowały, okulary są tu najsłabszym ogniwem.

Ten 4. punkt bardzo mnie rozczarował. Szkoda, jestem okularnikiem i będę nim coraz bardziej, neotec odpada. Teraz waham się pomiędzy nolanem N100-5 i N90-3. Oba przymierzałem, pasują wygodnie, w N90-3 zamek szczęki chodzi twardo i precyzyjnie się zatrzaskuje (jak brama aresztu, widziałem na filmie :)). W N100-5 (i w neotecu II podobnie) szczęka zamyka się dość miękko i trzeba ją docisnąć i sprawdzić, czy na pewno po obu stronach się zapięła. W N90-3 ten twardy klik nie pozostawia wątpliwości.

Cieszę się, że miałem okazję przetestować neoteca, w tej chwili N90 mógłbym w zasadzie brać w ciemno (a resztę kasy wydać na interkom).


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

michau
A2
Posty: 201
Rejestracja: 17 lut 2020, 22:10

Re: Wybór kasku, Nolan, Caberg, HJC ?

Post autor: michau »

PiotrEm pisze:Dziś dzień otwarty w Mega Store przy Puławskiej w Wawie, wpadłem pożyczyć Shoi Neoteca II na test.
Test był szybki: sklep jest w pobliżu S2, a ja chciałem posłuchać szumu wiatru, przegoniłem się 15 km z prędkością licznikową 160-170. Za chwilę to samo w moim starym kasku (HJC IS-Max II) w identycznych warunkach testowych (11 st C, pochmurno, wilgotno, ma lać). Istotna informacja: mam 190 cm wzrostu i szybę turystyczną suzuki (tę trochę wyższą z deflektorem).

Wnioski:
1. w shoi przy 165 jest tak samo głośno, jak w hjc przy 120 (uwaga: ten HJC ma suwak blendy szczycie i to zapewne on robi najwięcej hałasu)
2. w shoi szum wiatru jest spokojniejszy, bez turbulencji, tak sobie jechałem i miałem wrażenie, że mógłbym dość długo tak wytrzymać, co w hjc przy 130 jest męczące od pierwszej minuty.
3. wystawianie głowy znad szyby i chowanie jej niżej w shoi nie robiło dużej różnicy w hałasie, w hjc niestety b. duża. Widocznie szyba jest dla mnie jeszcze trochę za niska i musiałbym się garbić, żeby tak gnać w hjc 2-3 godziny.
4. słaba wentylacja w shoi. Moje okulary nie mają już najświeższej powłoki antyfog, ale w hjc nie zaparowują w ogóle, a w shoi niestety tak, jedno szkło mniej, więc dało się ukończyć test (warunki przejazdu takie same, wizjery pozamykane, nawiewy pootwierane). Pinloki nie parowały, okulary są tu najsłabszym ogniwem.

Ten 4. punkt bardzo mnie rozczarował. Szkoda, jestem okularnikiem i będę nim coraz bardziej, neotec odpada. Teraz waham się pomiędzy nolanem N100-5 i N90-3. Oba przymierzałem, pasują wygodnie, w N90-3 zamek szczęki chodzi twardo i precyzyjnie się zatrzaskuje (jak brama aresztu, widziałem na filmie :)). W N100-5 (i w neotecu II podobnie) szczęka zamyka się dość miękko i trzeba ją docisnąć i sprawdzić, czy na pewno po obu stronach się zapięła. W N90-3 ten twardy klik nie pozostawia wątpliwości.

Cieszę się, że miałem okazję przetestować neoteca, w tej chwili N90 mógłbym w zasadzie brać w ciemno (a resztę kasy wydać na interkom).
Co to za megastore?



ODPOWIEDZ

Wróć do „Kaski, Buty, Rękawice”