Nawigacja na azymut

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1554
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Nawigacja na azymut

Post autor: PiotrEm »

Do wycieczek bez celu albo do celu nowym szlakiem przydałaby się aplikacja nawigująca na azymut. Już miałem zacząć coś rzeźbić na www na silniku trackera GPS do samochodu, jak przyszło mi do głowy sprawdzić w sklepie gugla, czy nie ma jakichś gotowców.

Znalazłem kilka, a ten wydaje mi się całkiem fajny:
https://play.google.com/store/apps/deta ... l=pl&gl=US
W sklepie nie ma jednego dość istotnego screenshota, więc zamieszczę go tutaj. Poniżej: cel wyznaczony gdzieś poza ekranem, (włączone centrowanie na ekranie własnej pozycji), drugi screen to (inny) cel z zoomem obejmującym moją pozycję i cel.
Screenshot_20210801-134814.png
Screenshot_20210801-134814.png (300.32 KiB) Przejrzano 2560 razy
Screenshot_20210801-132953.png
Screenshot_20210801-132953.png (221.46 KiB) Przejrzano 2560 razy
Ten duży niebieski trójkąt to kierunek telefonu z kompasu (może świrować, jeżeli kompas nie jest skalibrowany), a co ten mały trójkącik oznacza - nie wiem. Ciekawe jak to będzie działać w orientacji poziomej. Ja to testowałem na razie na rowerze i na sucho w domu :-)

Jest też tryb nawigacji na kompas (bez mapy), ale z mapą wygodniej. Przydałoby się jeszcze umieszczenie gdzieś wielkimi cyframi odległości do celu.
Z innych ciekawych ficzerów: nie gasi ekranu, można wyznaczyć kilka punktów i objechać je jak trasę, nagrać trasę.
Nie pamiętam, czy mampy nie muszą być online, oglądałem jeszcze ze 3 inne apki i było różnie, ale dla mnie i tak wystarczająco, może komuś też się przyda :)
W razie czego trzeba szukać pod hasłem nawigacja off-road albo coś z żeglowaniem.

PS. TomTom mógłby to mieć, a po testach kolegi @kaloryferarza zastanawiam się, czy nie wrócić do navi na telefonie, szczególnie że minął rok, pojawiły się nowe telefony i np. taki BV5100 spełnia wszystkie moje wymagania.

PS2. Pozdrowienia z Las Vegas Kabacki! ;)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

kaloryferarz
A+B+C
Posty: 1209
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:19
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: kaloryferarz »

Ciekawe rozwiazanie.


Romet Komar 2350 -> Honda Shadow 500 -> Yamaha XJ6 Diversion -> DL 650 AL9 -> Burgman 400 2010 :)

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: gorghu »

Teoretycznie można z map googla też na azymut bez nawigacji lecieć ;) Obrazek


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1554
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: PiotrEm »

@gorghu, ta zielona krecha jest kluczowa, Google jej nie rysuje.
Niestety, wygląda na to, że apka poszła do lamusa: ostatnia aktualizacja w 2017, a adres mailowy developera nie istnieje. I stąd pewnie tyle słabych ocen, że OSM się nie buforują i nikt tego nie naprawi, szkoda.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: gorghu »

dlatego wspomniałem ze teoretycznie google tez można :)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3079
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: staszek_s »

Sprawdźcie sobie locus’a, na iPhone nie działa wiec u mnie poszło do lamusa ale na Andku to jest super program z masą możliwości, to tez powinno tam być fajnie rozwiązane.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3749
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: crimson »

Locus i Mapy.cz u mnie do rowerowych i pieszych spisują się super


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

Awatar użytkownika
Bip
A2
Posty: 188
Rejestracja: 27 paź 2020, 02:50
Lokalizacja: WPI

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: Bip »

Jeździłem na azymut wg. mapy Google ustawionej na trasę pieszą. Jest ok, tylko wychodzi ze dwa razy dłużej, bo las, cudze podwórko, itd. Czasem droga zanikała na jakimś polu lub przy rowie melioracyjnym. Natomiast jak się chce dobrze poznać okolice, to jest ok.


DL650XAM0

konjak20
A1
Posty: 38
Rejestracja: 11 lis 2020, 20:14

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: konjak20 »

Do jazdy na azymut jest jeszcze aplikacja Waaaaay! Na głównym ekranie pokazuje tylko strzałkę z kierunkiem, można jednak otworzyć mapę i sprawdzać dokładną lokalizację na bieżąco.
Od razu powiem że nie robiłem dużych testów, bardziej z ciekawości sprawdziłem kilka punktów w bliskiej okolicy, działa poprawnie.ObrazekObrazek
Ocena: 5.88235%



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1554
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: PiotrEm »

@konjak20, dzięki. Zakładając ten wątek miałem nadzieję, że ktoś się odezwie i wrzuci właśnie takie info.
Robi dokładnie to, co ma robić i nic więcej, brak tłumaczenia z japońskiego nie przeszkadza (motocykl też mam japoński, jest OK) :)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

kaloryferarz
A+B+C
Posty: 1209
Rejestracja: 03 maja 2020, 21:19
Lokalizacja: okolice Krakowa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: kaloryferarz »

O! I jest tez na iOS. Tez wyprobuje, bo moze wyjsc fajna traska do celu.


Romet Komar 2350 -> Honda Shadow 500 -> Yamaha XJ6 Diversion -> DL 650 AL9 -> Burgman 400 2010 :)

konjak20
A1
Posty: 38
Rejestracja: 11 lis 2020, 20:14

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: konjak20 »

PiotrEm pisze:@konjak20, dzięki. Zakładając ten wątek miałem nadzieję, że ktoś się odezwie i wrzuci właśnie takie info.
Robi dokładnie to, co ma robić i nic więcej, brak tłumaczenia z japońskiego nie przeszkadza (motocykl też mam japoński, jest OK) :)
Japoński? U mnie jest po angielsku.



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1554
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: PiotrEm »

konjak20 pisze:
02 sie 2021, 06:09
Japoński? U mnie jest po angielsku.
A u mnie tylko ekran główny i menu. Jak idę gdziekolwiek głębiej (np. Request desired function), to są krzaki.
Ostatnio zmieniony 02 sie 2021, 10:17 przez PiotrEm, łącznie zmieniany 1 raz.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Lord
A+B+C+D+E
Posty: 3343
Rejestracja: 27 cze 2018, 11:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: Lord »

Dlatego dedykowane do tego celu urządzenia jak Garmin zdecydowanie tu wygrywają nawet tez zwykły etrex :)
etrex.jpg
etrex.jpg (10.13 KiB) Przejrzano 2466 razy


DL650A L8

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1554
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: PiotrEm »

Tylko jest jedno ale. One wszystkie wykorzystują kompas, a ten, żeby pokazywał coś sensownego, powinien leżeć.
Moja "rzeźba" miała działać w ten sposób, że sprzętowy albo softwarowy tracker wysyła do mojego serwera współrzędne gps co x sekund, a ja z tego obliczam kierunek przesunięcia (bo przejechany dystans i prędkość mam wprost podane w logach), oraz kierunek i odległość do celu.
I chyba zrobię ten prototyp, bo połowę już mam. Bazuję na traccar.org, nie wysyłam niczego do Chin, jedynie interfejs www w php muszę napisać. Podgląd pozycji na OSM już mam, tylko nie potrafię obracać mapy w kierunku jazdy. Upierdliwe będzie podawanie współrzędnych celu (copy/paste z google map). Ale w zamian zrobię sobie taką wielką czcionkę, jaką zechcę i kolory też :)
No niestety, nie programuję na androida i już nie zamierzam się tego uczyć, może w następnym wcieleniu...? :)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1554
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: PiotrEm »

gorghu pisze:
01 sie 2021, 14:55
Teoretycznie można z map googla też na azymut bez nawigacji lecieć ;) Obrazek
Skalibruj sobie kompas, bo ma szeroki rozrzut. Ja właśnie idę to zrobić.
https://support.google.com/maps/answer/ ... ub-tabletu


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1554
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: PiotrEm »

Pokręciłem się wokół komina, oto wyniki.

galaxy A3 (2016) z aplikacją Maverick
galaxy S7 z aplikacją Waaaaay!
Kalibruję na zewnątrz oba kompasy, w S7 jest wyraźna poprawa dokładności, w A3 nie ma żadnej.

Jadę najpierw z Waaaaay!: wskazówka trzęsie się i lata czasem trochę (oscyluje wokół stałego kierunku), czasem skacze jakbym stał na biegunie. Co gorsza, tak samo trzęsie się mapa, nic nie widać, podczas jazdy jest bezużyteczna. Zaufanie do kompasu mam żadne, potrafił na kilkukilometrowym prostym odcinku pokazywać prawidłowo cel na wprost, by następnie przez długą chwilę pokazywać go na godz. 9, a następnie znów prawidłowo na g. 12. Nie wiem, może jechałem wtedy na innym biegu i pole elektromagnetyczne motocykla akurat przybrało na sile. Znałem okolicę i dodatkowo miałem podgląd na tomtomie, rozrzut wskazywanych kierunków jest za duży i to w zasadzie skreśla zastosowanie tej apki na motocyklu. Poza tym nie umie zapobiegać gaszeniu telefonu - najdłuższy interwał, jaki mogę ustawić to 10 min. i tak co jakiś czas trzeba kliknąć, żeby telefon nie gasł. Niebezpiecznie absorbujące. Jedyną dobrą rzeczą jest, że pokazuje wielkimi cyframi odległość do celu w km, a poniżej 10 km w m, na bieżąco widać czy się oddalam, czy przybliżam, tylko kolor brzydki, męskiego nie było.

Zdecydowanie łatwiej się jedzie na Mavericku. Zielona krecha wyraźnie pokazuje kierunek do celu, brakuje odległości (ja ślepy jestem), a ten mały niebieski trójkąt to kierunek jazdy z gps (przedłużenie śladu), mapa nie skacze, nie obraca się w kierunku jazdy, ale nie musi, kompas ma spore odchylenie na lewo, ale kompas jest w zasadzie zbędny.
Screenshot_20210802-145652.png
Screenshot_20210802-145652.png (125.22 KiB) Przejrzano 2438 razy
Na koniec jeszcze dwa słowa o kompasach: nie są zepsute, one działają dobrze tylko wtedy, gdy telefon (nie ważne który) leży, a gdy telefon w pionie, kompas pokazuje co chce. Siedzę sobie teraz na kręconym fotelu w domu i oba prawidłowo nadążają za zmianą kierunku.

Na razie zostaję z Maverickiem i zaczynam strugać własną apkę na www.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: gorghu »

@PiotrEm kompas jest ok. Byłem w domu (wewnątrz budynku) kiedy robiłem zrzut ekranu więc i tak jestem zdziwiony że jakikolwiek kierunek pokazywało ;)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1554
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: PiotrEm »

gorghu pisze:
02 sie 2021, 17:27
@PiotrEm kompas jest ok. Byłem w domu (wewnątrz budynku) kiedy robiłem zrzut ekranu więc i tak jestem zdziwiony że jakikolwiek kierunek pokazywało ;)
U mnie na zewnątrz przed kalibracją było szeroko, po kalibracji zwęziło się jak na tej animacji od googla (jak skalibrować kompas). a w domu znów szeroko. Ale nie ma o czym gadać, bo telefon musiałby leżeć na tankbagu, żeby się kompas do czegoś przydawał.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Trevor
A+B
Posty: 572
Rejestracja: 05 paź 2016, 20:13
Lokalizacja: PK

Re: Nawigacja na azymut

Post autor: Trevor »

Jakby ktoś chciał pochodzić po lasach to jest fajna apka mBDL stworzona bodajże przez Lasy Państwowe i tam też jest nawigacja w terenie.


W życiu musi być i dobrze i źle, bo kiedy jest tylko dobrze to niedobrze.

DL 650 2006 oraz DL 650 2011

ODPOWIEDZ

Wróć do „Interkomy, Nawigacje, Kamery”