Deska kompozytowa na taras

Forum na tematy których nie ma w innych częściach forum
horizon
A1
Posty: 22
Rejestracja: 10 lip 2021, 11:13

Deska kompozytowa na taras

Post autor: horizon »

Zbieram informacje na temat podłoża na taras. Zastanawiam sie obecnie nad położeniem deski kompozytowej. Jak się sprawdza w polskich warunkach i czy nie będzie problemu z przebarwieniami?



Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4499
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: lukas76 »

horizon pisze:
15 mar 2022, 10:44
Zbieram informacje na temat podłoża na taras. Zastanawiam sie obecnie nad położeniem deski kompozytowej. Jak się sprawdza w polskich warunkach i czy nie będzie problemu z przebarwieniami?
Po dłuższym używaniu pojawiają sie przebarwienia, blaknie pomimo uv zabezpieczenia. Mogę ci posłać zdjęcia jak będę u tych ludzi, mnie osobiście sie to nie podoba. Drzewo to drzewo, modrzew i nie bierz frezowanych tylko najlepiej gladkie. Podklady możesz użyć kompozyt, dluzej wytrzyma. Modrzew to spokojnie 20 lat nie olejowany


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
zwierzak
A1
Posty: 77
Rejestracja: 10 sie 2021, 16:03
Lokalizacja: Łódź/Warszawa

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: zwierzak »

Wg mnie przebardwienia to nieco mniejszy problem,
Dużo większym jest to, że kompozyt bardzo się nagrzewa na słońcu.
Jeśli taras nie jest w 100% zacieniony - latem nie da się stanąć na takim tarasie bosą stopą, a nawet przy chodzeniu w butach ma się wrażenie stąpania po piekarniku.

Kompozyt nadaje się świetnie na pomosty, gdzie jest permanentnie omywany i chłodzony wodą.

Temat przerabiałem 6 lat temu i po przymiarkach wybrałem jednak Bangkiraj.
Co prawda raz do roku trzeba olejować, ale komfort użytkowania bez porównania.


Marcin (zwierzak)
----------------------
Szary DL1000 2016

Awatar użytkownika
Marti
A1
Posty: 52
Rejestracja: 08 cze 2021, 21:40
Lokalizacja: KRA

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: Marti »

Miałem podobny dylemat 5 lat temu, mam zadaszenie nad tarasem i wybrałem modrzew syberyjski, jak dla mnie super, co roku olejuje i po temacie,


MOTO-GUZZI V350>HONDA VT 650>VT750>VT1100>V-STROM 650 2022

Awatar użytkownika
V-Rajner
A1
Posty: 39
Rejestracja: 11 cze 2019, 08:01

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: V-Rajner »

Jestem zwolennikem naturalnych materiałów więc dwa tarasy zrobiłem z deski modrzewiowej ryflowanej, jeden ze względu na koszty ze zwykłego gładkiego świerka. Modrzew na pewno jest trwalszy ale w moim klimacie przy mrozach bardziej pracuje i po pierwszym sezonie musiałem wymienić około 300 wkrętów. Te ryfle w modrzewiu służą chyba tylko do zbierania brudu więc faktycznie,dziś wybrałbym gładką. Świerk jest tani więc dobry, z nim mam mało roboty,bo gładką się łatwiej zamiata,myje i olejuje. Teraz do sedna. Olejowanie to moja zmora, muszę mieć czas,cały wolny dzień. Ten dzień musi być ciepły,słoneczny, żeby taras po umyciu myjką wysechł.Potem olejowanie,polecam coś żadkiego,żeby było szybciej a deski długo schły. Jak masz fart to po obiedzie kryjesz drugą warstwą,jedziesz po dzieciaki do przedszkola i wieczorkiem możesz zrobić rundkę dookoła komina.
Wiem co mówię bo mam trzy cholerne tarasy więc,gdy w zeszłym roku robiłem balkony zdecydowałem się na deskę kompozytową,która jest bezobsługowa. Nie daj się nabić w deski egzotyczne,znajomy tak zrobił i po dwóch latach powykręcało je. Oleje z dodatkowym filmem ochronnym,gęste,trudo się je nanosi i zostawiają ten film,który gdzieniegdzie zostaje i nie da się go zmyć,za rok musisz użyć tego samego. Jak przychodzi wiosna,cieplejsze dni,myślę o jeździe na moto a zadbanie te tarasy to trauma. Mam nadzieję że trochę pomogłem.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka




Awatar użytkownika
Marti
A1
Posty: 52
Rejestracja: 08 cze 2021, 21:40
Lokalizacja: KRA

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: Marti »

V-Rajner pisze:
15 mar 2022, 18:10
Oleje z dodatkowym filmem ochronnym,gęste,trudo się je nanosi i zostawiają ten film,który gdzieniegdzie zostaje i nie da się go zmyć,za rok musisz użyć tego samego. Jak przychodzi wiosna,cieplejsze dni,myślę o jeździe na moto a zadbanie te tarasy to trauma. Mam nadzieję że trochę pomogłem.

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka
Używam od początku produktów marki Flugger ( oświadczam że nie jestem ich przedstawicielem itp. :) ) i nigdy nie maiłem takich lub podobnych problemów.
Tak w ramach ciekawostki/ wymiany doświadczeń - Mój Teść kilka lat wcześniej niż ja zrobił również taras z modrzewia syberyjskiego i pomalował go jakimś lakierem (oczywiście specjalny do takich spraw i z tego co kojarzę to dość drogi), ładnie było jeden sezon, potem lakier zaczął się powoli złuszczać, postanowiliśmy zostawić deski działaniu natury, lakieru już praktycznie nie ma, drzewo nabrało szarej barwy i nic złego się z nim nie dzieje ( a przynajmniej nie widać żadnych niepokojących objawów), wydaje mi się że kiedyś napotkałem info iż modrzew syberyjski bez zabiegów typu lakiery/oleje powinien dać sobie radę na zewnątrz przez dość długi okres


MOTO-GUZZI V350>HONDA VT 650>VT750>VT1100>V-STROM 650 2022

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4499
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: lukas76 »

Modrzew stosuje na tarasach od lat, z doświadczenia powiem że jak nie masz zamiaru olejowac co rok, to lepiej sobie odpuścić zostawic naturalnie. Wytrzymałość podobna olejowany czy nie
Ocena: 5.88235%


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
Marti
A1
Posty: 52
Rejestracja: 08 cze 2021, 21:40
Lokalizacja: KRA

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: Marti »

lukas76 pisze:
15 mar 2022, 19:27
Modrzew stosuje na tarasach od lat, z doświadczenia powiem że jak nie masz zamiaru olejowac co rok, to lepiej sobie odpuścić zostawic naturalnie. Wytrzymałość podobna olejowany czy nie
dzięki za potwierdzenie przydatnych informacji, tym bardziej że popartych życiowym doświadczeniem :) ,
Ocena: 5.88235%


MOTO-GUZZI V350>HONDA VT 650>VT750>VT1100>V-STROM 650 2022

gargamel
AM
Posty: 9
Rejestracja: 24 paź 2020, 08:20

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: gargamel »

Miałem taras z kompozytu przez 7 lat. Problem pojawił się w zeszłym roku. Musiałem taras rozebrać.
Niestety nie udało się go ponowie poskładać. Deski pękały podczas odkręcania. Późniejsze próby przykręcenia,
skończyły się porażką. Wszystko łamało się ( deski i legary), wkręty wpadały do środka.
Nie ruszany pewnie by jeszcze długo posłużył.



delirium
A+B+C
Posty: 1227
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: delirium »

a co sadzicie o betonowych płytach tarasowych?

Obrazek



Awatar użytkownika
Marti
A1
Posty: 52
Rejestracja: 08 cze 2021, 21:40
Lokalizacja: KRA

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: Marti »

Ja przed drewnem miałem taras wyłożony betonowymi płytami, i kompletnie mi to nie pasowało w trakcie użytkowania, beton jest zimny, wg mnie nie ma "klimatu", drewno to drewno, w lecie najczęściej chodzimy po tarasie bez obuwia, dzieciak bawiąc się siedzi bezpośrednio na drewnie i nie ma odczucia zimna jak na betonie, z betonu zawsze jakiś piasek do domu się wnosił, itp.Jak już pewnie wiesz drewnianemu terasowi trzeba będzie poświęcić trochę więcej czasu aby o niego zadbać, ale wg mnie warto.
Ocena: 5.88235%


MOTO-GUZZI V350>HONDA VT 650>VT750>VT1100>V-STROM 650 2022

Raptor
A
Posty: 321
Rejestracja: 16 paź 2016, 18:26
Lokalizacja: śląskie

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: Raptor »

Czy o deski kompozytowe trzeba jakoś specjalnie dbać tzn zabezpieczać ,nasączać ?


DL650 AK8

drom
A1
Posty: 20
Rejestracja: 20 lis 2020, 09:12

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: drom »

Ja mam od 3 lat i jest jak nowa, trzeba uważać tylko na tłuszcz np z grilla, myją ją karcherem i nic się nie dzieje, jedyna wada to że mocno się nagrzewa na słońcu i to do takiego stopnia że bosą stopą to nie pochodzimy po niej, ale to tylko w upały a za to mniej ciepłe dni jest przyjemnie ciepła. Wada i zaleta zarazem. Zresztą mój brat ma na tarasie płyty betonowe i te nagrzewają się o wiele bardizej niż kompozyt. Nie polecam drewna jeśli taras jest odkryty. Drewno bywa problematyczne do utrzymania w dobrym stanie i po kilku latach będzie wygłądało znacznie gorzej niż kompozyt, nawet pomimo odpowiedniej pielęgnacji.



Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4499
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: lukas76 »

drom pisze:
23 mar 2022, 07:11
Ja mam od 3 lat i jest jak nowa, trzeba uważać tylko na tłuszcz np z grilla, myją ją karcherem i nic się nie dzieje, jedyna wada to że mocno się nagrzewa na słońcu i to do takiego stopnia że bosą stopą to nie pochodzimy po niej, ale to tylko w upały a za to mniej ciepłe dni jest przyjemnie ciepła. Wada i zaleta zarazem. Zresztą mój brat ma na tarasie płyty betonowe i te nagrzewają się o wiele bardizej niż kompozyt. Nie polecam drewna jeśli taras jest odkryty. Drewno bywa problematyczne do utrzymania w dobrym stanie i po kilku latach będzie wygłądało znacznie gorzej niż kompozyt, nawet pomimo odpowiedniej pielęgnacji.
Zrobię Ci zdjęcia tarasu po 25 latach użytkowania, na otwartym powietrzu, wnterenie gdzie przeważnie śnieg utrzymuje się od końca listopada do kwietnia. Ja drewno stosuje również w.oczkach wodnych do budowania pomostów, oraz wewnętrznych obramowek,, są w wodzie po 15 lat i nic im nie ma. Wszystko zależy od zastosowanego drzewa. Robiłem również taras w schronisku na Gr.Arber wymienialem po 10 latach ale tam ekstremalnie użytkowane. Pogadamy o Twoim kompozycie za 10 lat.


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

drom
A1
Posty: 20
Rejestracja: 20 lis 2020, 09:12

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: drom »

Wiesz, zaletą tutaj jest również cena kompozytu https://www.leroymerlin.pl/architektura ... ,a300.html Bo jak widać w wielu przypadkach jest tańszy niż naturalna deska.
Nie wiem jak będzie za 10 lat, nie zastanawiałem się. Na razie jest ok.



Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4499
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: lukas76 »

drom pisze:
30 mar 2022, 10:54
Wiesz, zaletą tutaj jest również cena kompozytu https://www.leroymerlin.pl/architektura ... ,a300.html Bo jak widać w wielu przypadkach jest tańszy niż naturalna deska.
Nie wiem jak będzie za 10 lat, nie zastanawiałem się. Na razie jest ok.
Ja nie kupuję w takich sklepach, szczególnie w Liroy bo tam krzywe łaty wychodzą po 3 tys kubik ja mam po 500 za 3 tyś to mam kubik heblowanych desek z modrzewia


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

STEBARTEK
A1
Posty: 47
Rejestracja: 20 sie 2018, 21:19

Re: Deska kompozytowa na taras

Post autor: STEBARTEK »

ja też miałem dylemat drewno czy kompozyt . Drewno niestety trzeba olejować a to jest cholernie czasochłonne . Jak nie traktujesz olejem to nie wygląda to dobrze ( drewno robi się szare i brzydkie ) . Wybrałem kompozyt https://dlh.pl/deska-tarasowa-kompozyto ... owana.html - mam go 10 lat na tarasie i może trochę wyblakł ale jest dobry. Ile razy wylała się Cola lub spadło coś tłustego z talerza - wystarczyło spłukać wodą i śladu nie ma , przesuwam fotele , stół - śladu nie ma . Gość , który mi polecił tę deskę mówił , że montują ją w hotelach i pensjonatach bo jest wytrzymała i rzeczywiście daje radę. Na wiosnę tylko myjką ciśnieniową przelecę i jest czyściutki. Jedyna wada to rzeczywiście w gorący słoneczny dzień bardzo się nagrzewa i trudno jest chodzić na boso .



ODPOWIEDZ

Wróć do „Tematy ogólne”