@biblo czy ja Ci zaglądam do portfela i patrzę co, gdzie i za ile kupujesz ?biblo pisze: ↑26 lip 2023, 14:12No ale kto bogatemu zabroni?Tylko taki @Iżu narzeka potem, że nie stać go na podróżowanie
i dlatego jeździ tylko wkoło komina
![]()
P.S. @Iżu, akurat leasing to chyba najdroższa forma stania się "posiadaczem" jakiegokolwiek pojazdu... No chyba, że producent/sprzedawca daje specjalny rabat tylko w przypadku leasingu. Kiedyś, kiedyś robił tak Opel, bo napędzał klientów jakiemuś zaprzyjaźnionemu bankowi, od którego dostawła potem cash-back. Najtaniej jest kupić za własne, na drugim miejscu kupić za pożyczone, tzn. za uczciwy kredyt bankowy, a nie taki od bociana, a dopiero potem leasing (czyli wypożyczenie) z opcją wykupu... To tak na marginesie
![]()

To jak jeździsz, gdzie i na czym to Twoja prywatna sprawa więc bądź łaskaw i pozwól mi decydować co robię ze swoimi pieniędzmi, gdzie i jak użytkuję motocykl jaki nabywam

Co do leasingu to owszem obecnie WIBOR jest na dosyć wysokim poziomie co ogólnie zmniejsza opłacalność nabycia pojazdu w formie kredytu czy "wypożyczenia" pojazdu w formie leasingu, ale jeśli dostaniemy duży rabat który rekompensuje powyższe, to już sprawa zaczyna wyglądać atrakcyjniej.
Z definicji leasing jest to forma odpłatnego użytkowania przedmiotu leasingu na określonych w umowie warunkach, reguluje ona czas trwania finansowania, wysokość comiesięcznych czynszów oraz obowiązki i prawa zarówno leasingobiorcy jak i leasingodawcy.
Pod koniec można wykupić pojazd za 1% wartości początkowej i przejąć prawo własności do pojazdu.
Jeśli użytkujemy go 50/50 firma/prywatnie to można odliczać 50% podatku Vat ale pozostałą część zaliczamy sobie w koszty, co realnie zmniejsza podatek dochodowy i składkę ZUS jaką należy odprowadzić, to właśnie dodatkowe koszty stanowią o opłacalności całego przedsięwzięcia.
Zanim PIS zmienił przepisy dotyczące leasingów można było po wykupie i odczekaniu sześciu miesięcy sprzedać pojazd w zasadzie bez zostawiania państwu haraczu w postaci podatku, zapewne stąd przyjęło się potoczne określenie "zakup w formie leasingu".
Obecnie by sprzedać wykupiony z leasingu pojazd bez płacenia podatku dochodowego, Vat i ZUS trzeba odczekać - sześć lat

Na szczęście te przepisy można ominąć, wystarczy po wykupie pojazdu z leasingu dokonać darowizny na członka rodziny z grupy pokrewieństwa "0".
Osoba obdarowana po przejęciu pojazdu i odczekaniu - sześciu miesięcy - może sprzedać go bez odprowadzania podatku, zwolniona jest także z podatku z racji darowizny, należy ją tylko zgłosić do US.
To obecnie jedyna furtka na bez-haraczową sprzedaż pojazdu po wykupie z leasingu.