Opona 70/30

Wszystkie tematy związane z ogumieniem i kołami. Testy, opinie, uwagi, ostrzeżenia.
Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Opona 70/30

Post autor: skibol83 »

Obecnie mam Metzeler Tourance Next, na asfalt I lekki off opona super. Ale już na mokra trawę, nawet lekkie błoto czy piasek opona nie zbyt wyrabia. Chce coś z agresywnego ale takiego asfalt 70/30 teren. Mam ochotę wypróbować Metzeler Tourance, mają już lekka kostkę, może Metzeler Karoo Street, ewentualnie Continentala TKC 70, która byście polecili jeśli chodzi o lekki off, mam fajne miejscówki do polatania po leśnych i polnych drogach ale te co mam nie dają rady :|


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

warzyfko
A2
Posty: 169
Rejestracja: 30 cze 2019, 07:30
Lokalizacja: Trójmiasto

Opona 70/30

Post autor: warzyfko »

Anakee Adventure, Pirelli Scorpion Rally STR albo może od razu Mitas E07+?
Ostatnio zmieniony 04 cze 2022, 08:45 przez warzyfko, łącznie zmieniany 1 raz.



Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3076
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Opona 70/30

Post autor: staszek_s »

Anakee Adventure raczej nie są 70/30, nie dadzą moim zdaniem wiele więcej w piasku czy błocie.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5221
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Opona 70/30

Post autor: Struna »

skibol83 pisze:
04 cze 2022, 07:27
Obecnie mam Metzeler Tourance Next, na asfalt I lekki off opona super.
Next na lekki off super ? Toż to jest w zasadzie 100% opona szosowa.
Starszy model ( bez Next ) ok - toto można powiedzieć coś tam w lekki off się nadaje, ale nie Next.

Ale na mokrej trawie to w zasadzie tylko prawilna kostka coś tam daje - tu nie spodziewaj się cudów.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

warzyfko
A2
Posty: 169
Rejestracja: 30 cze 2019, 07:30
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Opona 70/30

Post autor: warzyfko »

staszek_s pisze:Anakee Adventure raczej nie są 70/30, nie dadzą moim zdaniem wiele więcej w piasku czy błocie.
Nie no trochę więcej dadzą, Next to szosówka, spójrz na bieżniki:

Obrazek

Ja bym zakładał Mitasy E07+. Tanio i w sam raz w opisywanej sytuacji na next level.



Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Opona 70/30

Post autor: gorghu »

Anakee Adventure na błoto się w ogóle nie nadaje. Bieżnik moment się zapycha i opona robi się jak 100% slick. A taki po błotku ślizga się jak po lodzie. Wiem z doświadczenia ;)
Ta opona jest stworzona bardziej z myślą o szutrach, ubitych gruntówkach, max lekkie luźne kamyczki. Owszem, pojedzie się nią po kamieniach czy w piachu, ale to nie będzie to co prawdziwa kostka. Jej plusem jest to że super klei na asfalcie, nie ważne czy suchy czy mokry.
Jeśli zamierzasz jeździć "agresywniej" po ciut mocniejszym offie to proponuję coś z większym bieżnikiem/kostką.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Opona 70/30

Post autor: skibol83 »

@Struna - chodziło o lekki off w sensie, utwardzone gruntówki, twarde szutry, jakieś stare asfalty, leśne utwardzone drogi itp itd. Offroad ma tyle określeń ile ludzi hehehehe ;)
Nie interesuje mnie nic z kostka czy jakiś grubym protektorem. Rozglądam się za czym takim na czym mógłbym pojechać do lasu czy po jakieś polnej drodze z niewielkim piaskiem czy błotem gdzie by sobie poradziły. Nie zamierzam się pchać w błoto do pasa ani jeździć po wydmach :lol:
Celowałbym w Metzeler Tourance, może Metzeler Karoo Street, ewentualnie Continentala TKC 70 (Rocks). Nie potrzeba mi nic bardziej zmyslnego bo więcej jeżdżę po asfalcie niż w terenie, ale też się nie oszukujmy, DL to nie jest motocyklem stricte w teren, chyba że na grzyby pojechać :lol:


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Online
Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3076
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Opona 70/30

Post autor: staszek_s »

Jeśli nie chcesz tracić przyczepności na asfalcie a chcesz ciut zyskać na szutrach to Adventury są jak najbardziej godne polecenia. Niestety są drogie i trudno dostępne ostatnio, do tego wyją trochę w szybkich zakrętach. Ja już mam drugi komplet kupiony, czeka na założenie.
Aha, są tez trwałe, powinno sie spokojnie 20 tys nakręcić. Reszta jak gorghu napisał.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3749
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Opona 70/30

Post autor: crimson »

Metzeler Karoo Street też się nadadzą, szybko znikają. Ale fajna guma


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Opona 70/30

Post autor: gorghu »

staszek_s pisze:
04 cze 2022, 13:53
...Niestety są drogie i trudno dostępne ostatnio...
Jest już lepiej z nimi na rynku. Komplet można już znaleźć poniżej 1200. zł
staszek_s pisze:
04 cze 2022, 13:53
...Aha, są tez trwałe, powinno sie spokojnie 20 tys nakręcić. ...
Moje mają już nakręcone 22 tyś, a jeszcze na nich jeżdżę i jeszcze pare km wytrzymają. Kolega na grupie ST pochwalił się wynikiem 28 tyś na komplecie.
staszek_s pisze:
04 cze 2022, 13:53
Ja już mam drugi komplet kupiony, czeka na założenie.
mam tak samo. :) Drugi komplet leży w garażu i czeka sobie :)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5221
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Opona 70/30

Post autor: Struna »

gorghu pisze:
04 cze 2022, 12:54
Anakee Adventure na błoto się w ogóle nie nadaje. Bieżnik moment się zapycha i opona robi się jak 100% slick. A taki po błotku ślizga się jak po lodzie. Wiem z doświadczenia ;)
Tylko trzeba też miec świadomość, że aby opona się samooczyszczała to musi się szybko obracać ( siła odśrodkowa ), więc po prostu trzeba dobrze odwijać manetą. Jak się jedzie na listonosza, to i kostka będzie się zaklejać ;)


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Opona 70/30

Post autor: gorghu »

@Struna - zgoda całkowita ;)


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Opona 70/30

Post autor: Luchow »

@skibol83 Z moich doświadczeń pozaasfaltowych wynika, że wszelkie opony określane jako 90/10 czy 80/20 to opony typowo asfaltowe, które dziięki nieco głębszemu bieżnikowi dodatkowo potrafią przejechać przez szuter, ubitą (suchą!) gruntówkę lub drobne kamyczki i wyglądają bardziej bojowo. Jak tylko wchodzi w grę mokra trawa, błoto czy piach - musisz myśleć o oponach reklamowanych jako 50/50, nic poniżej nie da Ci tam trzymania bocznego i będziesz jeździł na boki jak na slickach.

Z tego co teraz jest na rynku mnie najciekawszym wyborem wydają się Dunlopy Trailmax Mission - te powinny już dawać przyzwoitą przyczepność w offie, a nie są jeszcze całkiem pozbawione dobrych manier na twardym. Niektórzy koledzy chwalili też sobie Mitasy E07+, o nich wiem mniej i nieco bym się obawiał jak ich mieszanka będzie się spisywała na mokrym - ale to może się wypowie ktoś kto ich już używał.

MotoZ Tractionator GPS były zaskakująco dobre w terenie i dobre na suchym asfalcie, ale na mokrym sprawiały, że rozsądną alternatywą dla jazdy wydawało się porzucenie motocykla w rowie i pójście dalej pieszo, więc ich nie polecam.


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

konjak20
A1
Posty: 38
Rejestracja: 11 lis 2020, 20:14

Re: Opona 70/30

Post autor: konjak20 »

Ja drugi sezon użytkuję Dunlop Trailmax Mission. Co prawda nie mam dużego doświadczenia bo to mogę pierwsze prawdziwe Moto, pierwszy komplet opon i drugi sezon na dwóch kółkach, więc nie mam zupełnie porównania. Dodatkowo założyłem je od razu po kupieniu motocykla, więc nie jeździłem na innych.
Kupiłem je bo poza asfaltem lubię sobie przejechać czasem po lesie, szutrze czy ogólnie w (bardzo) lekkim offie.
Jeśli chodzi o asfalt to jak dla mnie są ok- nie są głośne, a na mokrym czuje się w miarę pewnie.
Jeśli chodzi o off to również jest bardzo fajnie. Jak na razie nie miałem sytuacji że poczuł bym się nie pewnie a było by to spowodowane oponą. Mają gruby bieżnik, na szutrze i ziemi jazda jest bardzo pewna, na błocie mniej się ślizgają niż podejrzewałem. Nawet na śniegu sobie radziły jak w zeszłą wiosnę nie mogłem się doczekać jazdy i wyciągnąłem Moto gdy w podtoruńskich lasach jeszcze leżały resztki śniegu.
Trochę ciężko mi powiedzieć o głębszym piachu, bo ze względu na małe umiejętności albo staram się go omijać ale jadę "na listonosza".
Producent twierdzi że to opona 50/50 ale dla mnie raczej 65/35 z przewagą asfaltu.
Same opony po 6 tys kilometrów wygląda bardzo dobrze. Zachodni użytkownicy twierdzą że robią na nich ok 20 tys i widzę że faktycznie może tyle przeżyć.
Przejechałem na tych oponach część TETa, i wszystko było ok.
Ogólnie moge przyznać że jestem z nich zadowolony, radzą sobie wszędzie, ale z drugiej strony tam gdzie jeżdżę prawdopodobnie poradziły by sobie również Anakee Adv.

Wysłane z mojego Moto Z3 Play przy użyciu Tapatalka




Awatar użytkownika
Luchow
A+B
Posty: 752
Rejestracja: 30 wrz 2016, 13:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Opona 70/30

Post autor: Luchow »

Anakee Adventure nie radzą sobie w błocie w ogóle. 2 mm warstewka błota i masz zero trzymania na boki. Mając już parę lat doświadczenia w jeździe poza czarnym udało mi się przewrócić na nich V-Stroma w miejscu... Podniosłem go po przewrotce, siadłem, bardzo delikatnie dodałem gazu i... tylne koło pojechało w bok :D Na 100 m podmokłych kolein podnosiłem go 5 razy, bo nawet jak jechałem na listonosza to potrafił się spode mnie wywinąć. Anakee 2 było pod tym względem wyraźnie lepsze (za to gorsze na asfalcie i bardzo dużo gorsze na mokrym).

Ale to dobrze usłyszeć, że Mission się spisują - jeszcze parę takich głosów i będzie pewniak do zakupu w przyszłości :)


Marcin
DL 650 AL2 Metallic Fox Orange - Chudy Rudy Obecnie zdemotoryzowany

Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5221
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Opona 70/30

Post autor: Struna »

Luchow pisze:
04 cze 2022, 19:47
@skibol83 Z moich doświadczeń pozaasfaltowych wynika, że wszelkie opony określane jako 90/10 czy 80/20 to opony typowo asfaltowe, które dziięki nieco głębszemu bieżnikowi dodatkowo potrafią przejechać przez szuter, ubitą (suchą!) gruntówkę lub drobne kamyczki i wyglądają bardziej bojowo. Jak tylko wchodzi w grę mokra trawa, błoto czy piach - musisz myśleć o oponach reklamowanych jako 50/50, nic poniżej nie da Ci tam trzymania bocznego i będziesz jeździł na boki jak na slickach.
Ano tak to właśnie wygląda - takie 70/30 to więcej wygląda niż coś faktycznie daje, no może w jakichś bardzo określonych warunkach będzie się dało jakąś przewagę zauważyć, ale ogólnie to bardziej marketing niż faktyczna poprawa.


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

Paco
AM
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2021, 21:54

Re: Opona 70/30

Post autor: Paco »

Witam wszystkich, mam założone Pirelli Scorpion Rally Str i na. Szutrowkach sprawują się świetnie. Na asfalcie słychać lekkie huczenie ale nie jest to bardzo uciążliwe. Na mokrym asfalcie też jest wyczuwalnie., natomiast na błoto się nie nadają.



Paco
AM
Posty: 3
Rejestracja: 21 mar 2021, 21:54

Re: Opona 70/30

Post autor: Paco »

Witam wszystkich, mam założone Pirelli Scorpion Rally Str i na. Szutrowkach sprawują się świetnie. Na asfalcie słychać lekkie huczenie ale nie jest to bardzo uciążliwe. Na mokrym asfalcie też jest wyczuwalnie., natomiast na błoto się nie nadają.



Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Opona 70/30

Post autor: skibol83 »

Krótko zwięźle bez zbędnego pier.... 8-) :mrgreen:
Metzeler Tourance czy Metzeler Karoo Street
Jest tylko dwie opcje.... która z tych dwóch?


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
crimson
A+B+C+D+E+T
Posty: 3749
Rejestracja: 27 wrz 2017, 14:19
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Opona 70/30

Post autor: crimson »

Ja mam street i dla mnie ok - ale nie miałem tourance - więc moja opinia jest mało wiążąca


DL 650 AL6 --> CRF 1100 ATAS

ODPOWIEDZ

Wróć do „Koła i opony”