Pomoc w doborze dobrego materaca

Wszystko o bagażu i wszelkich udogodnieniach dla turystyki.
mjaczyn
AM
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2022, 19:26

Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: mjaczyn »

Witam. Szukam sprawdzonego niedrogiego, malego po spakowaniu materaca lecz nie moge nic znalezc. Przegladajac asortyment na roznych serwisach aukcyjnych czesto w komentarzach pada stwierdzenie, ze rano ktos sie budzi a w materacu zero powietrza. Nie chcialbym doswiadczyc takiej historii, dlatego zwracam sie do Was, czy macie jakies sprawdzone dobre jakosciowo, a zarazem niedrogie materace ktorych uzywacie. Niedrogie w moim rozumieniu to do 200zl, moze byc troche wiecej jesli beda to na prawde dobrze wydane pieniadze. Na pewno nie dalbym za materac 500zl. Podzielcie sie opiniami jakie maja zalety lub wady, ktorymi warto sie zainteresowac a ktorych unikac. Dzieki



Awatar użytkownika
Trevor
A+B
Posty: 572
Rejestracja: 05 paź 2016, 20:13
Lokalizacja: PK

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: Trevor »

Ja do lasu zabieram od 2 lat taki :https://www.decathlon.pl/p/materac-dmuc ... 06&c=Ochra
U mnie się sprawdził.Miejsca zabiera niewiele i jest lekki.


W życiu musi być i dobrze i źle, bo kiedy jest tylko dobrze to niedobrze.

DL 650 2006 oraz DL 650 2011

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: MrWaski »

Wszystkie materace należy pompować tak, by siedząc na nim prawie dotykać tyłkiem ziemi. Problemy z rozszczelnieniem zaczynają się zawsze po zbyt mocnym napompowaniu!

Ostatnio zakupiłem w Decathlonie Quechua 190x140x16, taki biały, dwuosobowy. Są też jednoosobowe. Ma tę przewagę nad poprzednim jaki miałem, że jest ciut cieńszy. Niby tylko 9 cm, ale w poprzednim te 25 cm powodowało, że w namiocie prawie dotykaliśmy głowami sufitu. :D
Polecało go kilku moich znajomych, więc się szarpnąłem. 139 zeta to nie majątek. Mam nadzieję że wytrzyma ze trzy sezony.

Zaleta - biały nie nagrzewa się tak szybko na słońcu.
Wada - każdą plamkę widać... Plamki mi nie przeszkadzają w spaniu po ciemku. :mrgreen:


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
Henrikes
A1
Posty: 51
Rejestracja: 18 paź 2020, 20:06
Lokalizacja: Mielec

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: Henrikes »

MATERAC-TURYSTYCZNY-TREKKINGOWY-DMUCHANY-MATA.jpg
MATERAC-TURYSTYCZNY-TREKKINGOWY-DMUCHANY-MATA.jpg (559.04 KiB) Przejrzano 1449 razy
Ja mam takie coś od niedawna,zdążyłem raz użyć i nic się z nim nie działo.Dmuchany z gęby z dwóch stron,5 cm a lepiej się spało niż na tych grubych balonach no i pompka odpada.
I jak się zwinie to połowę mniejszy niż te grube,nie namawiam tylko prezentuje co mam.
Ocena: 5.88235%



Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: gorghu »

Ja zamieniłem taki dmuchany materac na matę samopomującą. 3 cm grubości, można dodmuchać żeby było twardsze. Metodą prób i błędów dobrałem taką twardość która mi pasuje. I o dziwo całkiem wygodnie mi się na tym śpi. Oprócz tego jak się przedziurawi to nie martwię się że śpię na kawałku materiału na ziemi, bo wewnątrz jest gąbka. :)
Po złożeniu rulon nie ma więcej niż złożony ciut grubszy śpiwór.


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

mjaczyn
AM
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2022, 19:26

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: mjaczyn »

Dzieki za odpowiedzi, przyjze sie tym zaproponowanym. Ale nasuwa mi sie kolejne pytanie. Czytalem gdzies ze materac nie izoluje od podloza. Czy zatem takie grubosci jak 3 czy 5cm nie sa za male, czy w nizszych temperaturach nie obudze sie w mokrym spiworze. Jak Wasze doswiadczenia w tym wzgledzie?



Awatar użytkownika
QraC
A+B+C
Posty: 1816
Rejestracja: 29 wrz 2016, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: QraC »

Poczytaj o współczynniku R (R value) w materacach. Co trochę lepsze mają tę cechę uwidocznioną w parametrach.
Cienki materac wcale nie oznacza słabszej izolacji.
Ocena: 5.88235%


Kawasaki ER5 -->> Suzuki GSF 600 Bandit -->>Suzuki V-Strom 650 XT -->> Suzuki V-Strom 1000 -->> BMW R1250GS Adventure


Ride Through Life

Awatar użytkownika
gorghu
A+B+C+D+E
Posty: 3042
Rejestracja: 04 paź 2016, 18:10
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: gorghu »

Ani na materacu ani na tej macie samopompujacej nigdy nie obudziłem sie w mokrym spiworze ze wzgledu na zła izolacje. Ale na wszelki wypadek mam folię termo do rozłożenia na podłodze namiotu (taka srebrna z jednej a zlota z drugiej, którą sie widzi jak służby owijaja poszkodowanych). Kupilem ja z myślą na wszelki wypadek na wyjazd na północ Skandynawii (który niestety do dziś sie mi przekłada).


Grzesiek
DL 650 AK8 Black Mat -->> Super Tenere 1200

Janek-2004
A
Posty: 378
Rejestracja: 24 mar 2020, 09:57
Lokalizacja: Dębowiec k. Jasła

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: Janek-2004 »

jak koniecznie musi być materac to pewnie się nie przyda ale ja śpię na takim czymś - izoluje, powietrze nie schodzi i jest wygodnie.
Wklejałem gdzieś wcześniej ten link z forum FTA z opisem i porównaniem do materaca
http://forum.transalpclub.pl/viewtopic. ... ox#p386777



pyra
A+B
Posty: 735
Rejestracja: 07 lis 2017, 06:43

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: pyra »

High peak Denver. Bez wbudowanej pompki. 100 dmuchnięć i jest. Łatwo wypuszcza powietrze -nie wszystkie tak mają. Jest jeden minus żółty łatwo się brudzi. Mały po spakowaniu.


Szerszeń DL 650A L7 - to już historia

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: PiotrEm »

Janek-2004 pisze:
26 lip 2022, 21:16
jak koniecznie musi być materac to pewnie się nie przyda ale ja śpię na takim czymś - izoluje, powietrze nie schodzi i jest wygodnie.
nie pływa po jeziorze :-)


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Venom
A2
Posty: 185
Rejestracja: 17 paź 2021, 23:05
Lokalizacja: Mogielnica

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: Venom »

Janek-2004 pisze:
26 lip 2022, 21:16
jak koniecznie musi być materac to pewnie się nie przyda ale ja śpię na takim czymś - izoluje, powietrze nie schodzi i jest wygodnie.
Wklejałem gdzieś wcześniej ten link z forum FTA z opisem i porównaniem do materaca
http://forum.transalpclub.pl/viewtopic. ... ox#p386777
Ostatnio wywaliło mi w jakiejś reklamie podobny sprzęt w cenie 470zł... :shock:


Romet ADV 125 FI PRO -> DL650 AK8 Czarny Mat :twisted:

mjaczyn
AM
Posty: 6
Rejestracja: 03 mar 2022, 19:26

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: mjaczyn »

QraC pisze:
26 lip 2022, 18:24
Poczytaj o współczynniku R (R value) w materacach. Co trochę lepsze mają tę cechę uwidocznioną w parametrach.
Cienki materac wcale nie oznacza słabszej izolacji.
Dzieki QraC. Nie zwrocilem na te wartosc uwagi. Takiej odpowiedzi wlasciwie szukalem. Wiem juz czego szukac i gdzie. Pozdrawiam



Awatar użytkownika
Struna
A+B+C+D+E+T
Posty: 5222
Rejestracja: 08 sie 2017, 15:26
Lokalizacja: Skawina/Kraków
Kontakt:

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: Struna »

pyra pisze:
26 lip 2022, 21:51
100 dmuchnięć i jest.
dżizas, toż to można zejść przy samym pompowaniu :D


DL 650 AK7, Honda VTR 1000F, Tekken 125->250, DRZ 400S - http://www.gcstuning.pl

aron
A1
Posty: 35
Rejestracja: 05 paź 2016, 23:29
Lokalizacja: ...

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: aron »




Awatar użytkownika
Lesres7.0
A1
Posty: 33
Rejestracja: 23 mar 2019, 07:48
Lokalizacja: Czeski Cieszyn

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: Lesres7.0 »

Cześć,
ja wybrałem taki materac: https://www.skalnik.pl/materac-double-a ... rey-688451
Spałem na tym materacu w namiocie przez 2 tygodnie podczas objazdu Norwegii. Materac sprawdził sie znakomicie. Jest 2 komorowy, więc jakby się zrobiła dziurka to druga komora ratuje sytuację do rana. Dodam, że mój kolega, który był ze mną w Norwegii też miał ten sam materac - chłop 195 cm wzrostu ponad 130 kg wagi i spał wygodnie. Zajmuje mało miejsca po spakowaniu. Do tego koniecznie poduszka dmuchana. Nadmuchanie materaca własnymi płucami zajmuje 3-4 minuty. A jak ktoś jest leniwy to można dokupić taki worek do dmuchania: https://www.skalnik.pl/worek-inflantabl ... lue-681328


Leszek_DL650 / DL1000-XAL8

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: PiotrEm »

@Henrikes, jakie są rzeczywiste wymiary po nadmuchaniu i po zrolowaniu? Zgodne z ulotką?


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
Henrikes
A1
Posty: 51
Rejestracja: 18 paź 2020, 20:06
Lokalizacja: Mielec

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: Henrikes »

PiotrEm pisze:
02 sie 2022, 11:06
@Henrikes, jakie są rzeczywiste wymiary po nadmuchaniu i po zrolowaniu? Zgodne z ulotką?
Po złożeniu 25x15 ale jest lużno w worku to da się go jeszcze ugnieść,rozłożony to nie wiem bo ulotki wyrzuciłem,można sprawdzić na allegro.
Na mnie 175/72 kg czyli taki marny kogut to jest w sam raz.
Dzisiaj nie mogę ale jutro jak chcesz to nadmucham i podam co i jak



Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: PiotrEm »

Henrikes pisze:
02 sie 2022, 13:11
PiotrEm pisze:
02 sie 2022, 11:06
@Henrikes, jakie są rzeczywiste wymiary po nadmuchaniu i po zrolowaniu? Zgodne z ulotką?
Po złożeniu 25x15 ale jest lużno w worku to da się go jeszcze ugnieść,rozłożony to nie wiem bo ulotki wyrzuciłem,można sprawdzić na allegro.
Na mnie 175/72 kg czyli taki marny kogut to jest w sam raz.
Dzisiaj nie mogę ale jutro jak chcesz to nadmucham i podam co i jak
Dzięki, ja ostatecznie klepnąłem dwa na allegro, ten i jakiś podobny, ale jednowarstwowy, pojutrze nadmucham, prześpię się w ogródku i dam znać, który lepszy.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1563
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w doborze dobrego materaca

Post autor: PiotrEm »

Już po testach (na dywanie). Oba dla mnie niedobre. Ale od początku:
materac 1: trazon, dwuwarstwowy
materac 2: spokey, bez poduszki, z workiem do pompowania
trazon.png
trazon.png (456.42 KiB) Przejrzano 1067 razy
spokey.png
spokey.png (413.92 KiB) Przejrzano 1067 razy
Wymiary po napompowaniu: podobne, długość 190 cm, szerokość 60.
Grubość i twardość: spokey cieńszy. łatwo dobić do podłoża, może powinienem go mocniej nadmuchać, ale wtedy rośnie ryzyko rozszczelnienia, trazon pompuje się bardziej na twardo i chociaż faktycznie grubszy, też siedzi się na ziemi. Po tym teście spokeya od razu spakowałem i odesłałem (nie spałem na min). Trazona napompowałem za pierwszym razem chyba za mocno, za drugim razem górną warstwę zrobiłem miększą, było wygodniej.
Pakowanie: oba bardzo kompaktowe, nawet bardziej niż podaje ulotka. Trazon zwija się na rolkę 20 cm x fi 10 cm, pokrowiec jest dużo za luźny.
Wykończenie: spokey taki trochę plastikowy, trazon przyjemniejszy w dotyku.
Spokey ma na wyposażeniu worek do pompowania, naprawdę bardzo przydatny gadżet, 5-6 takich worków i napompowany. Trazon pompuje się paszczowo (worek od spokeya też pasował, identyczne wentyle) po osiem głębokich wdechów na stronę i jest (za)twardo.
Worek do pompowania spokeya nie nadaje się jako poduszka (chociaż ulotka tak twierdzi). Za śliska, zbyt plastikowa (może poszewka by pomogła), zbyt pękata, położona na materacu ucieka na boki.

Ja się na materacu w tym rozmiarze (szer. 60) nie mieszczę (190 cm/84 kg). Albo spadam za burtę, albo ręce mam na ziemi (tzn. na dywanie, bo w namiocie nie spałem, urwał się z motocykla i już go nie znalazłem). Może śpiąc w śpiworze typu mumia trzymałbym ręce pod kołderką, ale nie dane mi było sprawdzić.

Będę szukał materaca o szerokości 80 cm, bo 60 to dla mnie główna wada. Gdyby ten trazon miał powiedzmy 80-90 cm, to byłby idealny kompromis pomiędzy wygodą spania a wygodą transportowania.

O, ten wygląda obiecująco: Naturehike TPU WIDE NH20FCD12, zna/ma/testował ktoś?


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

ODPOWIEDZ

Wróć do „Turystyka, Bagaż”