Sposób na odkrecenie przednich tarcz

Jak ustawić, naprawić, poprawić, by znowu działało
Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Sposób na odkrecenie przednich tarcz

Post autor: skibol83 »

Witam
Jak w temacie
Według zasady jak się bawić to się bawić, wymieniam przodnie tarcze, przynajmniej chce :roll: bo problem się zrobił w momencie próby odkręcenia śrub. Podejrzewam że są solidnie przyklejone na jakimś kleju montażowym. W żaden "delikatny" sposób nie dadzą się odkręcić. Nie chcę iść na ostro bo się boję żeby nie uszkodzić gwintu w piascie bo jest zrobiona z amelinium 8-) :lol: A tego niczym nie pomalujesz :lol: :lol: , jak już tam uszkodzi gwint to całe koło będzie raczej na przetop w hucie bo nie wiem czy nawet przy przerobieniu na większy gwint, to dobrał by jakieś śruby.
Ma ktoś jakąś poradę?
Dałem koło do znajomego co pracuje na tokarni i ma mi to maszynowo rozwiercic,
Czy ktoś miał podobny problem? Jakąś porada jakbyvto można zrobić nie uszkadzając gwintu w kole


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Rommel
A+B+C
Posty: 1195
Rejestracja: 04 paź 2020, 23:37
Lokalizacja: Bristol (UK)

Re: Sposób na odkrecenie przednich tarcz

Post autor: Rommel »

Co do przrobienia, to sie robi helicoil, i jest ten sam rozmiar sruby. Przerabialem, fajna rzecz.

probowales nabic torxa/hexa na srube wrecz mlotkiem i rozkrecac? u mnie to zawsze dzialalo - nabijam nasadke (podstawa to dobre nasadki, nie jakas chinska wieprzowina) tego typu młotkiem dead blow albo delikatnie zwyklym:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... 0&usqp=CAU

po tym zakladam koncówke na 1/2 cala, do tego dobra grzechotka, i jak dotad nigdy zadna nie odmówiła wspolpracy, nawet z pordzewialych tarcz z mojego stroma (tak pordzewialych ze az popekanych). Ale grunt - dobry hex. Jak przy odkreceniu ukrecisz lebek sruby, to w zaden sposob nie ukrecisz gwintu.

A i przy odkrecaniu trzeba pamietac zeby przykladac troche sily przy glowce grzechotki zeby doscisnac ja do sruby (hex lubi wypadac), przy jednoczesnym dosc rownomiernym nacisku na koncówce grzechotki. Wszystkie sruby uzylem ponownie po odrdzewieniu i pomalowaniu, chociaz przy jednej moze byc problem ponownie odkrecic :D


"I am the Flying Spaghetti Monster. Thou shalt have no other monsters before Me. (Afterwards is OK; just use protection.) The only Monster who deserves capitalization is Me! Other monsters are false monsters, undeserving of capitalization."

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1244
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Sposób na odkrecenie przednich tarcz

Post autor: MrWaski »

Ja mam taki wynalazek do odkręcania młotkiem: wkrętak udarowy Jonnesway
Już kilka razy uratował mi życie... :mrgreen: Zwłaszcza gdy odkręcamy w pobliżu tworzyw i nie da się podgrzać.
Lekko podgrzewając, każdy klej do gwintów puści. Nie trzeba mocno, wystarczy max 180°C.
Jeśli zapieczone, to najpierw dać odrobinę WD-40 i poczekać kilka(naście) minut, aż chemia zadziała. Próba siłowego odkręcania śrub może się skończyć pęknięciem wewnątrz i dużym kłopotem, bo nic nie wystaje żeby złapać. ,Jakby tarcze miały być ponownie używane, to ostrożnie z chemią i grzaniem!
Ostatnio zmieniony 31 lip 2022, 02:54 przez MrWaski, łącznie zmieniany 2 razy.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Sposób na odkrecenie przednich tarcz

Post autor: skibol83 »

Próbowałem zwykła grzechotka z imbusem od yato, więc raczej dobre, srube zaczynalo obrabiac ale ZADNA nie puściła a łącznie jest ich 10, pobijalem młotkiem, próbowałem pozyczonym pneumatem, spokojnie... nie takim do kół ;), podejrzewam że so konkretnie na kleju dokrecone, poza tym śruby maja takie prowadzenie zeby tarcza cie centrowala z kolem i zgaduje ze tam woda mogla zrobic swoje, zardzewialo i pozamiatane, w końcu dałem do znajomego tokarza, niech on się martwi, 8-) :P żeby koło było stalowe to bym rozwiercił, lewy gwintownik śrubę wkręcił i by musiało puścić, a to aluminium to się boję żeby gwintu nie zerwac :| :roll: ewentualnie podgrzał bo tarcza i tak szrot, ale też się boję bo to aluminium :?


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1244
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Sposób na odkrecenie przednich tarcz

Post autor: MrWaski »

Jak zrypałeś gniazda imbusowe śrub, to tylko rozwiercanie samego łba, żeby było za co złapać po ściągnięciu tarczy, a potem chemia i/lub żmudne grzanie i odkręcanie. Chemia czasem długo musi podziałać. Są profesjonalne środki, np. CRC 3-36, gdzie producent zaleca 2-4 godzin czekania na penetrację chemii.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Awatar użytkownika
skibol83
A+B+C
Posty: 1066
Rejestracja: 04 gru 2019, 18:59
Lokalizacja: Kolbuszowa k. Rzeszowa

Re: Sposób na odkrecenie przednich tarcz

Post autor: skibol83 »

Chyba na jednej lub dwóch śrubach imbus przeskoczył. Nie chciałem tego grzac bo to aluminium i wolałem nie ryzykować.


DL650 AL2 ----> DL1000

Lepiej mieć brzuch od piwa niż garba od roboty

Awatar użytkownika
Semy
A2
Posty: 114
Rejestracja: 24 sie 2020, 18:48
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Sposób na odkrecenie przednich tarcz

Post autor: Semy »

podgrzej opalarką. musiałbyś sie serio przyłożyć żeby zniszczyć strukturę amelinium.


GS500 '98 >> DL650 AL0

Awatar użytkownika
kriston
A1
Posty: 72
Rejestracja: 24 lut 2022, 21:50
Lokalizacja: Roztocze Batorz

Re: Sposób na odkrecenie przednich tarcz

Post autor: kriston »

Podgrzej tarcze do czerwoności, potem ostudź zapuśc Jakieś WD i odkręcaj. Po taki podgrzaniu śruby powinny odpuścić. Można jeszcze podgrzewać indukcją te śruby i dopiero odkręcać..


Suzuki DR-Z400S było. V-strom 650 Barracuda jest..

ODPOWIEDZ

Wróć do „Warsztat”