Sterownik do świateł mijania

Wszystko co może świecić, dzwonić, błyskać, wyświetlać itp..
Wszystko przez co przepływa prąd.
Awatar użytkownika
f_ranek
A+B+C
Posty: 1201
Rejestracja: 10 cze 2021, 23:39
Lokalizacja: SK
Kontakt:

Sterownik do świateł mijania

Post autor: f_ranek »

W Wiaderku miałem przełącznik świateł mijania. Plus był taki, że można je było włączyć i wyłączyć w razie potrzeby. Niestety minus tego rozwiązania był taki, że często jeździłem bez świateł, bo zapominałem włączyć.
W V-Stromie tego nie ma, światła świecą cały czas, bez względu na to, czy są potrzebne, czy nie. W starszych rocznikach były jeszcze zintegrowane z przełącznikiem rozrusznika, i przynajmniej gasły na czas kręcenia. W moim niestety tak nie ma.

Postanowiłem więc coś z tym zrobić. Założenia były mniej więcej takie, żeby połączyć plusy wszystkich rozwiązań, wyeliminować minusy. I jeszcze dodatkowo chciałem mieć informację o tym, że żarówka się przepaliła, bo też mi się zdarzyło długo jeździć ze spaloną, i nie zauważyć.

Zrobiłem tak, że światła zapalają się po włączeniu biegu, oraz gasną przy gaszeniu silnika kill-switchem. Dodatkowo, kręcenie rozrusznikiem je chwilowo wygasza. Wpasowuje się to w moje schematy używania motocykla - czyli zawsze zostawiam go na luzie, i zawsze gaszę kill-switchem, a nie z kluczyka. Kluczyk później. Dodatkowo jest przycisk, pozwalający na włączenie/wyłączenie świateł na żądanie, oraz dioda LED, informująca o stanie pracy - świeci - włączone, nie świeci - wyłączone, miga - spalona żarówka lub bezpiecznik. No i oczywiście elegancko świeci przez chwilę po włączeniu zapłonu - jak wszystkie kontrolki na kokpicie.

Elektronikę zabezpieczyłem zalewą epoksydową, oraz zawinąłem w czarną taśmę izolacyjną, po czym zamontowałem za prawą owiewką - chyba producent przewidział miejsce na montaż tego typu akcesorium. Przycisk zintegrowałem z diodą, więc jest elegancko, dioda, którą można nacisnąć. Przycisk jest IP67, więc mam nadzieję, że deszcz mu nie straszny. W obwód świateł wpiąłem się na oryginalnych kostkach, więc jak się coś zepsuje, to wystarczy, że rozepnę moje wiązki przewodów, złączę oryginalne, i będzie wszystko po staremu.
.
Robaczek
Robaczek
20230406_135447.jpg (844.58 KiB) Przejrzano 547 razy
.
W swej dziurce
W swej dziurce
20230414_214109.jpg (656.71 KiB) Przejrzano 547 razy
.
20230414_214211.jpg
20230414_214211.jpg (856.36 KiB) Przejrzano 547 razy
Ocena: 5.88235%


Bogusław • Honda Varadero XL125V 2003 -> DL650XT 2021

Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1562
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik do świateł mijania

Post autor: PiotrEm »

Zamawiam 1 szt, ale nie prototyp, tylko po pierwszym lifcie :-)
Wyceń i dawaj nr konta albo blika.


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
f_ranek
A+B+C
Posty: 1201
Rejestracja: 10 cze 2021, 23:39
Lokalizacja: SK
Kontakt:

Re: Sterownik do świateł mijania

Post autor: f_ranek »

Nie ma problemu, możesz sobie polutować :D
https://github.com/f-ranek/moto-beam-driver

W drugiej wersji chciałbym, żeby dioda się jeszcze przyciemniała w nocy, oraz mysiałem, żeby na dzień światła się lekko przyciemniały, tak na 80% mocy świeciły. Myślę, że dla jeżdżących tylko w dzień wydłuży to czas życia żarówki dwukrotnie.


Bogusław • Honda Varadero XL125V 2003 -> DL650XT 2021

Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej

Awatar użytkownika
PiotrEm
A+B+C
Posty: 1562
Rejestracja: 25 kwie 2020, 23:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sterownik do świateł mijania

Post autor: PiotrEm »

Myślisz, że wymiękłem? Polutowałem to: https://sklep.avt.pl/avtedu633.html, to taki sterownik, to ... potrzymaj mi piwo :D


Czarny DL650XT M0 na Au-felgach

Awatar użytkownika
staszek_s
A+B+C+D+E
Posty: 3079
Rejestracja: 04 paź 2016, 12:32
Lokalizacja: Radlin, Śląsk

Re: Sterownik do świateł mijania

Post autor: staszek_s »

Jak byłem na studiach, w zamierzchłych czasach, to jeden doktorek mówił że mamy świetnych elektroników, wszystko ogarną, jest potem tylko jeden wielki problem - OBUDOWA :) To nas odróżniało od Zachodu i widzę, że tak zostało ;)
Projekt super, brawo, myślę że byłoby wielu chętnych.


Yamaha Virago 535 > DL 650 AL5 > DL 1000 L9 > R1200GS

Awatar użytkownika
f_ranek
A+B+C
Posty: 1201
Rejestracja: 10 cze 2021, 23:39
Lokalizacja: SK
Kontakt:

Re: Sterownik do świateł mijania

Post autor: f_ranek »

Kupiłem obudowę, po czym stwierdziłem, że
* i tak wszystko trzeba uszczelnić, obudowę z zewnątrz, czy jakoś tak, a przy kabelkach zawsze jakieś nieszczelności powstaną,
* zalewając to wszystko żywicą raz, że zaizoluję, a dwa, że ograniczę wzajemne drgania elementów,
* obudowa powiększa całość, i na pewno nie wpasowałbym jej w miejsce, gdzie to zamontowałem.
Jedyny minus obecnego rozwiązania jest taki, że jak się coś zepsuje, to muszę wyrzucić całość, bo jest nienaprawialne.


Bogusław • Honda Varadero XL125V 2003 -> DL650XT 2021

Zapytałem jak mam lecieć, hej powiedziały wyżej, hej powiedziały śmielej

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Sterownik do świateł mijania

Post autor: MrWaski »

A jakbyś zalał tym klejem na gorąco w sztyftach? Dałoby się rozebrać, a szczelność może nie taka jak żywicą, a jednak chyba wystarczająca. Na wierzch duża rura termokurczliwa i wygląda jak z fabryki.
Kilka razy tak zalewałem takie różne moje wynalazki do Rometa.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akcesoria elektryczne i elektroniczne”