Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Wszystko przepisach, zmianach, aktualizacjach.
Awatar użytkownika
Rommel
A+B+C
Posty: 1195
Rejestracja: 04 paź 2020, 23:37
Lokalizacja: Bristol (UK)

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: Rommel »

Burdel mowisz? W UK mojej zonie dopisali pelna kategorie A za darmo przy wymianie z polskiego na brytyjskie... 8)


"I am the Flying Spaghetti Monster. Thou shalt have no other monsters before Me. (Afterwards is OK; just use protection.) The only Monster who deserves capitalization is Me! Other monsters are false monsters, undeserving of capitalization."

delirium
A+B+C
Posty: 1217
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: delirium »

pyra pisze:
16 maja 2023, 06:53
Badania dla wszystkich, co pięć lat. Znam motocyklistę który świetnie posługuje się jednym okiem, znam motocyklistów co w okolicach 70 na karku, zdobywają alpejskie przełęcze. Znam 30 Latków , którzy nie powinni w ogóle dostać prawka.
Za chwilę dojdziemy do absurdu - zabierać wszystkim z IQ poniżej 160, i tym którzy nie robią triatlonu.
podobnie jest w Stanach a przynajmnije w stanie NJ gdzie mieszkałem. Prawko jest na 4 lata a wymiana to formalność, czasami badają wzrok aparatem w urzędzie na miejscu bez żadnego chodzenia do lekarzy. To dodatkowe robienie sztucznych posad dla pseudp lekarzy, to samo jak badania do pracy na umowe, po co to jest do cholery to nigdy nie zrozumiałem...kiedys nawet zapytałem lekarki a może mi pani nie dać zaswiadcvzenia? a ona że nie, jak tylko dmuchne w lusterko to nie :roll:

p.s.
zreszta ja mam bezterminowe A,B i D to moga mnie cmoknać.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2023, 15:22 przez delirium, łącznie zmieniany 1 raz.



Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4451
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: lukas76 »

W Austrii to samo, wymienili stare prawko i dopisali A


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Awatar użytkownika
waldeman
A2
Posty: 245
Rejestracja: 07 lis 2016, 16:15
Lokalizacja: Bogatynia

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: waldeman »

biblo pisze:
15 maja 2023, 11:11
Brak jednego oka moim zdaniem dyskwalifikuje i taki koleś powinien stracić prawko... Ale przepisy to dopuszczają...

Do widzenia trójwymiarowego i oceny odległości niezbędne są dwa oka ;)

Czuję się wywołany do tablicy ,więc odpowiem z własnego doświadczenia. Wybacz biblo - ale ..uja prawda . Mam jedno oko od dziecka ,prawko ABT- bezterminowe od 34 lat . Nigdy nie miałem zdarzenia drogowego ze swojej winy , a zdarzeń na drodze miałem tak samo wiele , jak każdy inny. Pracując w kopalni , mam robione regularnie badania lekarskie i psychotechniczne . Kiedyś co 5 lat , obecnie co 3 . Badanie oceny odległości zaliczam za każdym razem , chociaż za każdym razem osoba robiąca te badania mówi że nie wie dla czego ja je zaliczam prawidłowo . Efekt - ograniczenia wysokościowe oraz strefa bezpieczna od części wirujących . Od zawsze pracuję przy urządzeniach i na wysokości , bo to lubię i umiem robić . Pracuję w systemie, a teraz idę na wkurwiony na nockę , bo współcześni inkwizytorzy najchętniej by mnie zamknęli w jakimś domu opieki.
Ps. Rommel - A ilu znasz dziadów z dwojgiem oczu , którzy doprowadzili do śmierci innych na drodze ?
Ocena: 11.76471%


Mniejszość Niemiecka 3

Awatar użytkownika
lukas76
A+B+C+D+E+T
Posty: 4451
Rejestracja: 10 mar 2019, 21:40
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Zwiesel
Kontakt:

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: lukas76 »

Dodam tylko że mam kolegę jednoocznego który prowadzi autobus, nie wiem jak i co, ale nigdy nie miał wypadku, jeździ na moto i napiernicza w tenisa na wysokim poziomie.


Ponowne przyjęcie do Mniejszości Niemieckiej 🤣
BMWał
[media]https://www.dampfbier.de/[/media]

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

@waldeman być może brak oka od dziecka spowodowało rozwinięcie się jakiejś percepcji, która pozwala na wspomnianą głębie widzenia i ocenę odległości. Ważne, że badania, które robisz to potwierdzają. Wydaje mi się jednak, że w zdecydowanej większości przypadków ludziom z wiekiem pogarsza się wzrok (lub stają się ofiarami jakichś chorób lub wypadków) i jak nie są badani, to niektórzy jeżdżą "na ślepo" :roll: Ale wzrok to tylko część problemu... Myślę, że po np. 70-tym roku życia warto częściej sprawdzać stan zdrowia kierowców. Inna sprawa, że ogrom ludzi w ogóle unika lekarza - przez co umierają na nieleczone a uleczalne choroby - ale to ich sprawa. Natomiast chory delikwent za kółkiem _może_ stanowić zagrożenie dla innych...

P.S. Kiedyś koło mojego domu parkował taki dziadulek, który po wyjściu z auta ledwo chodził... normalnie suwak... :shock: Czy ktoś taki jest w stanie takimi "upośledzonymi" nogami szybko i mocno nacisnąć hamulec, jak mu ktoś wyskoczy przed maskę???
Ostatnio zmieniony 16 maja 2023, 21:48 przez biblo, łącznie zmieniany 1 raz.


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

lukas76 pisze:
16 maja 2023, 21:01
Dodam tylko że mam kolegę jednoocznego który prowadzi autobus, nie wiem jak i co, ale nigdy nie miał wypadku, jeździ na moto i napiernicza w tenisa na wysokim poziomie.
To pewnie dlatego, że tak napiernicza w tenisa :lol:


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: MrWaski »

Mam B bezterminowe, A terminowe, ale cały plastik też jest terminowy. No burdel na kółkach... :D


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

Panowie, ale pier.do.licie... :roll:

Jeśli masz prawko bezterminowe, to Twoje uprawnienia - czyli prawo do prowadzenia określonych pojazdów - w myśl obecnie obowiązujących przepisów - nie wygasają... Wygasa/traci ważność tylko dokument, który w określonym czasie będzie trzeba wymienić - bez dodatkowych egzaminów, testów, itp. Podobnie jest z paszportem lub dowodem osobistym - Wasze prawa obywatelskie nie wygasają, dalej jesteście Polakami, macie prawo głosować, podróżować, zaciągać kredyty, żenić się, itd. ale stosowny dokument musicie wymienić - w obu wymienionych przypadkach co 10 lat.

Jedyna różnica, która wywołuje te durne dyskusje to _ewentualna_ konieczność przejścia badań lekarskich, bo w przeciwieństwie do paszportu lub dowodu osobistego, prawo jazdy upoważnia Was do prowadzenia pojazdu - motocykla, samochodu, ciężarówki, traktora, autobusu, czołgu i innego wielotonowego choojostwa. A takie wielotonowe ustrojstwo może komuś zrobić kuku jeśli w wieku 72 lat źle widzicie na oczy, źle słyszycie na uszy lub odpier.dala Wam w inny sposób... :roll: I gdybyście mieli jeździć tylko po torze, swojej 10-hektarowej działce lub innym poligonie, to nie byłoby problemu... ale jeśli chcecie jeździć po publicznej drodze, po której jeżdzą samochodami/motocyklami/rowerami lub hipsterkimi hulajnogami inni ludzie, to nie możecie dla nich stanowić zagrożenia... Czy naprawdę tak trudno to zrozumieć??? I jeśli nawet koszt badania lekarskiego co 1-2-3-5 lat po 70-tce będzie wynosił 250 zł, to Was to tak oburza?!? Przecież w tym wieku więcej koorwa będziecie wydawali na leki trzymające Was przy życiu... :twisted:


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: MrWaski »

A jak jest prawko terminowe, to mi wygasa? I co dalej?

Już doczytałem.
Bezterminowe wymienia się po upływie ważności blankietu za opłatą (w 2022 było to 100zł) i nie trza się badać u lekarza. Terminowe wymienia się po upływie terminu, ale trzeba dodatkowo zrobić badania lekarskie.
Wniosek taki, że jeśli ma się na jednym blankiecie terminowe i bezterminowe, to po upływie terminu dowolnej kategorii i tak trzeba wymienić wszystko i przejść badania.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2023, 00:52 przez MrWaski, łącznie zmieniany 1 raz.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

To samo, co przy przedłużaniu np. paszportu (opłata, zdjęcie, wniosek) + badanie lekarskie, które stwierdza, że możesz prowadzić pojazdy mechaniczne... proste... chyba...


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
major25
A1
Posty: 85
Rejestracja: 18 sie 2022, 11:04
Lokalizacja: Northampton, UK

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: major25 »

Rommel pisze:
16 maja 2023, 15:05
Burdel mowisz? W UK mojej zonie dopisali pelna kategorie A za darmo przy wymianie z polskiego na brytyjskie... 8)
ale to raczej z ograniczeniami... tez mi dopisali ale po wczytaniu sie i tak to nie dawalo oprocz mozliwosci jazdy L na poczatku.


BTW moje angielskie prawo jazdy z automatu ma termin waznosci dzien przed 70 urodzinami ;)


Suzuki V-Strom 650 2012
Obrazek

Awatar użytkownika
Centrino
Administrator
Posty: 4513
Rejestracja: 30 wrz 2016, 17:55
Lokalizacja: DLU

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: Centrino »

Qrde, piszecie o tym, że blankiet ważny 10lat.
Jako, że nie mam przy sobie papierów to zajrzałem do mObywatela i mam zonka.
Dokument wydany 07.2010 kat A, B, C, D, T ważne bezterminowo a nie mogę znaleźć w mObywatelu ważności samego plajstiku :)
Będę w domku musiał sprawdzić bo się jeszcze okaże, że nie ważny jest :)


JAWA 350TS -> BMW F650 -> DL650 AK8 -> DL1050XT

Części, akcesoria motocyklowe https://dlmoto.pl/

pyra
A+B
Posty: 735
Rejestracja: 07 lis 2017, 06:43

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: pyra »

Wszystkie bezterminowe prawka tracą ważność w 2033r.


Szerszeń DL 650A L7 - to już historia

pyra
A+B
Posty: 735
Rejestracja: 07 lis 2017, 06:43

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: pyra »

Wszystkie bezterminowe prawka tracą ważność w 2033r.
@biblo, nie rozpędzaj się w osądach, bo dyskryminujesz osoby z niepełnosprawnościami.
Ciesz się zdrowiem, bo nie znasz dnia ani godziny, kiedy zostaniesz zdiagnozowanym


Szerszeń DL 650A L7 - to już historia

delirium
A+B+C
Posty: 1217
Rejestracja: 16 sie 2021, 20:46

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: delirium »

pyra pisze:
17 maja 2023, 14:04
Wszystkie bezterminowe prawka tracą ważność w 2033r.
to śpię spokojnie, do tego czasu durnej Uni już nie bedzie. 8-)



Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

Trzeba rozróżnić dwie rzeczy: po pierwsze, "prawo jazdy" to tylko dokument (blankiet) poświadzczający, że posiada się - i to jest druga, ważniejsza sprawa - uprawnienia do kierowania pojazdem.

W 2033 roku stracą ważność tylko same dokumenty (blankiety) o nazwie "prawo jazdy" - i wówczas będzie trzeba wyrobić sobie nowe - tak jak obecnie robi się z dowodem osobistym lub paszportem. Same "uprawnienia" pozostaną bez zmiany - jeśli ktoś miał je bezterminowo, to takie będzie miał nadal. No chyba, że w międzyczasie pojawią się jakieś nowe regulacje, jak choćby wspominane wcześniej obowiązkowe badania lekarskie po przekroczeniu pewnego wieku...
pyra pisze:
17 maja 2023, 14:09
@biblo, nie rozpędzaj się w osądach, bo dyskryminujesz osoby z niepełnosprawnościami.
Ciesz się zdrowiem, bo nie znasz dnia ani godziny, kiedy zostaniesz zdiagnozowanym
Ale o co kaman, bo nie rozumiem w czym się niby rozpędzam :roll:
Kryteria zdrowotne, które musi spełniać kandydat na kierowcę są określone i tu nie ma miejsca na "szlachetne" pobudki - albo się je spełnia, albo nie... I chodzi o to, aby te kryteria były też stosowane wobec ludzi w podeszłym wieku, kiedy organizm staje się zużyty. Ja jak patrzę w lustro, to widzę całe życie siebie takiego samego, no ale niestety okulary _do_czytania_ co jakiś czas muszę zmieniać na mocniejsze... :twisted:

P.S. Kiedyś były takie specjalne "samochodziki" przeznaczone dla inwalidów - miały dwa miejsca, małe silniczki i specjalne oznakowanie. Tyle, że w obecnych czasach niektórzy by się oburzali, że to dyskryminacja :lol:


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: MrWaski »

pyra pisze:
17 maja 2023, 14:04
Wszystkie bezterminowe prawka tracą ważność w 2033r.
Gdzie tak wyczytałeś?! Dlaczego na moim jest 2035?
.
Załączniki
lejce 2.jpg
lejce 2.jpg (46.92 KiB) Przejrzano 399 razy
lejce 1.jpg
lejce 1.jpg (43.69 KiB) Przejrzano 399 razy
Ostatnio zmieniony 17 maja 2023, 15:09 przez MrWaski, łącznie zmieniany 1 raz.


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

delirium pisze:
17 maja 2023, 14:16
to śpię spokojnie, do tego czasu durnej Uni już nie bedzie. 8-)
A ten dalej głosi te swoje prawdy objawione... :roll: Kolego, ile Ty masz lat? Trzynaście, czy piętnaście... :twisted:


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: Skończyłeś 65 lat? Stracisz prawo jazdy.

Post autor: biblo »

@MrWaski w Twoim wypadku otrzymałeś "uprawnienia" AM/A1/A2/A ważne do konkretnej daty, tym samym sam dokument "prawo jazdy" jest również ważny do tego samego dnia. I żeby wyrobić sobie kolejny dokument z kategoriami AM/A1/A2/A będziesz musiał spełnić wymagane warunki (czyli prawdopodobnie przejść badania lekarskie). Gdybyś ich nie chciał zrobić, to możesz zlożyć wniosek o nowy dokument, w którym będą wpisane tylko Twoje "uprawnienia" bezterminowe, czyli B1 i B.

Ja mam uprawnienia "bezterminowe" A i B (puste pola nr 11), tak więc również moje "prawo jazdy" wydane w 2003 roku nie ma terminu ważności (puste pole 4b). Ale będę musiał je wymienić (w sensie blankiet), bo weszły nowe przepisy określające nowe terminy ważności samego dokumentu (max 2033 r.). Ale żadnych badań nie będę musiał robić, no chyba że w międzyczasie zmienią się przepisy...
Ostatnio zmieniony 17 maja 2023, 15:16 przez biblo, łącznie zmieniany 3 razy.


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Prawo, przepisy, kodeks”