okres użytkowania kasku

To wszystko co poza ubraniem ochrania nasze zdrowie.
tomek_211
A1
Posty: 33
Rejestracja: 05 paź 2016, 07:22

okres użytkowania kasku

Post autor: tomek_211 »

Cześć
Zastanawiam się jak długo można używać kask aby nie stracił on swoich najważniejszych parametrów bezpieczeństwa. Pomijam oczywiście kwestie wszelkich zdarzeń które kwalifikują go do natychmiastowej wymiany. Mój ma już 10 lat i chyba najwyższa pora go zmienić ale są właściwie tylko moje przeczucia i dlatego też prosiłbym Was o podzielenie się swoimi doświadczeniami.

Tomek



Awatar użytkownika
metalmanheh
A2
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2022, 21:27

Re: okres użytkowania kasku

Post autor: metalmanheh »

Wydaje mi się, ze jezeli wygniecie sie wysciolka i kask nie trzyma juz glowy jak powinien to o ile nie da się kupić nowego wnętrza to kwalifikuje się do wymiany bo glowa juz nie jest tak zabezpieczona jak powinna. Co do kasku jako obudowy to raczej materiały tak szybko się nie utleniaja/ulegają degradacji wiec mysle, ze to nie ma znaczenia ile nie ma uszkodzeń mechanicznych po upadku/uderzeniu itd.


Suzuki V-Strom DL650 XT '21 & BMW R1200R '18

Online
Awatar użytkownika
Smerfciamajda
A+B+C+D
Posty: 2462
Rejestracja: 30 paź 2019, 14:39

Re: okres użytkowania kasku

Post autor: Smerfciamajda »

Kaski budowlane/przemysłowe mają wytłoczoną datę przydatności. Jest ona związana z użytkowaniem no na słońcu gdzie promieniowanie UV degraduje materiał.

Może gdzieś na skorupie kasku motocyklowego jest nabita data, nie wiem. Ale porównując te dwa produkty i sposób użytkowania to 10 lat w motocyklowy pewnie można jeździć.

No i jeszcze dochodzi czas podobania się kasku. Wiadomo ze po sezonie lub dwóch chce się nowego.



Awatar użytkownika
metalmanheh
A2
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2022, 21:27

Re: okres użytkowania kasku

Post autor: metalmanheh »

W necie większość stron mowi o 5 latach

www. Cardosystems.com
"The consensus from helmet manufacturers is that the rider should replace their helmets every five years. That may seem like a lot, depending on how often you ride. This rule mostly applies to riders that hit the road every day. Riding for hours on end will only cause your helmet to degrade that much faster.Nov 22, 2021"

www.timeless2wheels.com
"Do motorcycle helmets expire? Helmets have a limited lifespan because the resin and other materials used in the manufacturing process over time can be effected by your body fluids, hair oils, ultraviolet light and normal wear and tear. It is prudent advice to replace your helmet 5 years after purchase or 7 years after the production date."

Hmm to muszę zerknąć na moje łupinki i ich date produkcji.


Suzuki V-Strom DL650 XT '21 & BMW R1200R '18

tomek_211
A1
Posty: 33
Rejestracja: 05 paź 2016, 07:22

Re: okres użytkowania kasku

Post autor: tomek_211 »

Chyba jednak bardziej obawiałbym się o tą skorupę, która jest narażona przede wszystkim na czynniki atmosferyczne. Wyściółka pewnie też traci swoje właściwości ale ona jednak jest chroniona skorupą.



Awatar użytkownika
Remol71
A+B
Posty: 662
Rejestracja: 04 paź 2016, 15:24

Re: okres użytkowania kasku

Post autor: Remol71 »

Mój Caberg HyperX po ok. 10 latach właśnie się w środku rozłazi.


1050 XT

Awatar użytkownika
motostopem
A2
Posty: 211
Rejestracja: 06 gru 2022, 09:03

Re: okres użytkowania kasku

Post autor: motostopem »

Ja bym po 5 latach wymienił mimo wszystko, szczególnie jeśli nie jest to kask z najwyższej półki.


Najczęściej w roli głównej DL650 :arrow:
https://www.youtube.com/channel/UCpp6Ux ... irmation=1

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: okres użytkowania kasku

Post autor: MrWaski »

Mam wrażenie, że mój HJC robi się coraz ciaśniejszy... Łeb mi rośnie, czy to tylko wrażenie? W sumie nie jest źle, cały dzień mogę w nim latać i nic nie boli, nic nie uwiera, ale wrażenie jest. ;)
Za to stary Nexx po 6 sezonach lata jak żyd po pustym sklepie... :lol:


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

Online
Awatar użytkownika
biblo
A+B+C
Posty: 1284
Rejestracja: 27 wrz 2016, 22:50
Lokalizacja: W-wa

Re: okres użytkowania kasku

Post autor: biblo »

A na wadze nie przybrałeś...? ;) Poważnie pytam... Na głowie, a szczególnie twarzy, polikach, wokół uszu tkanka tłuszczowa też się odkłada.


Pozdrawiam,
Jacek

______________________________________________
|Sportster IRON 883™|DL650AK8|Triumph Tiger Explorer XC + Honda Forza 350|

Forum powinno być jak Media Markt...

Awatar użytkownika
MrWaski
A+B+C
Posty: 1265
Rejestracja: 01 wrz 2020, 20:12
Lokalizacja: Słocina

Re: okres użytkowania kasku

Post autor: MrWaski »

Raczej ubyłem... Przez rok od zakupu jakieś 5 kg. W planach mam jeszcze zrzucenie jakieś 20 kg. Parę lat temu, w dwa lata zrzuciłem 35 kg.

PS
Wiesz, coś chyba w tym jest. Jak kupowałem Nexxa, ważyłem 125 kg. Potem zrzuciłem 35, an następnie wróciło mi do 115. Kupiłem HJC i teraz mam 110. Ciężka walka na starość... :(


Romet R125 vel Debeściak
Suzuki DL650 XAM2 vel Ziutek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kaski, Buty, Rękawice”